Készült: 2024.09.23.19:44:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

211. ülésnap (2005.04.05.), 201. felszólalás
Felszólaló Kékkői Zoltán József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:58


Felszólalások:  Előző  201  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÉKKŐI ZOLTÁN JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Nekem van még időm, itt fogok maradni a végéig, mivel van napirend utáni felszólalásom is. Gondolom, államtitkár úr is megvárja a napirend utáni felszólalásomat. (Pásztohy András: Majd megbeszéljük.)

A vita e szakaszában a 69. és a 70. számú módosító javaslatokhoz szeretnék hozzászólni. Ezek a módosító javaslatok a törvényjavaslat 11. § (1) bekezdését módosítják. A törvényjavaslat szerint a módosított agrárjelentésről szóló törvény a kihirdetést követő harmincadik napon lép hatályba, a módosító javaslatom pedig 2007. január 1-jét jelöli meg.

(19.00)

Az általános vita során már szintén kifejtettem, hogy az Országgyűlésnek évente benyújtandó agrárjelentési kötelezettség marad csupán benne az előterjesztésben, de egy rendkívül ügyes jogtechnikai trükkel a jelenlegi kormányciklusra vonatkozóan ez is felfüggesztésre kerül. Ezáltal elérik, hogy az 1990-es évek utáni két leggyalázatosabb agrárévről, 2004-ről és 2005-ről ne kelljen bizonyítványt kiállítani, elmaradjon az objektív megmérettetés. Az éves agrárjelentési kötelezettség kétéves felfüggesztési moratóriumát e triviális trükkel csempészte az előterjesztő a tervezetbe az összehasonlítási alapot adó bázisév és a törvény hatályba léptetése közötti ellentmondás által.

Mint tudjuk, a törvénytervezet 11. §-ának (1) bekezdése kimondja: ez a törvény a kihirdetést követő 30. napon lép hatályba. Ugyanakkor a tervezet 2. §-a költségvetési bázisévként a 2005. évi költségvetési törvény szerinti támogatási összeget veszi figyelembe. Ebből következően az idei évben nem lehet folyó évhez történő viszonyítást elvégezni. Jövőre, 2006-ban ugyan majd rendelkezésre állnak a 2005-ös lezárt adatok, de 2005-öt sem lehet önmagához, a 2005. évi bázisévhez viszonyítani. Vagyis 2007-ben adódik az első év, amikor a lezárt 2006-os adatokat a 2005. évi bázisévvel össze lehet vetni, és a most elfogadásra kerülő új törvény szerinti agrárjelentést az Országgyűlésnek be lehet nyújtani.

Amennyiben a kormánynak szándékában állna ettől a szégyenteljes javaslattól elállni, könnyen lehetne elfogadható megoldást találni. Csupán a törvény hatályba léptetését kell módosítani. A törvény 2007. január 1-jével lépjen hatályba, 2007-ig pedig maradjon érvényben az eredeti törvény. Vagy pedig a 14. számú módosító javaslat szerint, amelyet Czerván György képviselőtársam nyújtott be, és ma már vitatkoztunk róla, a 2003. évi legyen a viszonyítási alap. Mindkét esetben a kormány évente továbbra is értékelhető agrárjelentést készíthet az Országgyűlésnek. Ha viszont marad a jelenlegi változat, a kormány saját agrárpolitikáját nem teszi objektív mérlegre. Vagyis szüneteltetik, moratórium alá helyezik a kritikus éveket, hiszen 2005-höz azokat még nem lehet viszonyítani, és ebben az esetben annak csak az új kormányra vonatkozóan, 2007-től kezdődően lenne értelme.

A módosító javaslat elfogadása esetén nem szakadna meg az értékelhető agrárjelentések sorozata, és ezáltal a 2004-es és a 2005-ös év is bekerülhetne az agrártörténet-írásba. Ezért kérem, támogassák valamelyik módosító javaslatomat.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  201  Következő    Ülésnap adatai