Készült: 2024.09.19.14:53:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

254. ülésnap (2010.02.15.), 164. felszólalás
Felszólaló Korózs Lajos (MSZP)
Beosztás szociális és munkaügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:18


Felszólalások:  Előző  164  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KORÓZS LAJOS szociális és munkaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! A rokkantsági nyugdíj is saját jogú ellátás; saját jogú ellátás, ugyanúgy, mint az öregségi nyugdíj. Az összegének a kiszámításakor is hasonlóan kell eljárni a rokkantsági nyugdíj megállapításánál, mint az öregségi nyugdíjnál. Nyilvánvaló, ha valaki fiatalkorában rokkan meg, akkor neki kevés ideje van arra, hogy szolgálati időt töltsön, hiszen még nem volt lehetősége arra, hogy munkaviszonnyal hosszabb szolgálati időt halmozzon fel magának.

A nyugdíjkorhatárhoz közel eső és ott megrokkanó embereknek a rokkantsági nyugdíj megállapítása ugyanazzal a technikával történik, mint akinek az öregségi nyugdíját állapítják meg. A megrokkanás nélkül, ha valaki előrehozott öregségi nyugdíjba menne, akkor rosszabbul járna, mint az, aki a rá irányadó nyugdíjkorhatár előtt rokkantsági nyugdíjat kap. A rokkantsági nyugdíj mellett dolgozók fizetnek rokkantsági járulékot, de annak fejében 365 napi járulékfizetés után nyugdíjnövelésben részesülnek, vagyis a járulékfizetés ellentételezése is megtörténik. Az öregségi nyugdíjkorhatár elérésekor tehát nincs sem többlet szolgálati idő, sem újabb figyelembe vehető kereset.

A rokkantsági nyugdíj átcserélése azért merül fel igényként, mert a később nyugdíjba vonulók több szolgálati időt, magasabb keresetet érnek el, és ettől a növekedéstől a nyugdíjemelés eredménye elmarad. A kérdés alapján az is felmerülhetne, hogy a régen megállapított öregségi nyugdíjakat miért nem lehet időről időre átszámítani.

A rokkantsági nyugdíjasokra vonatkozó statisztikai adatokat megvizsgálva azt kell mondanom, hogy a korhatár alatti harmadik rokkantsági csoportba tartozók száma magas, a javaslat ezt a kedvezőtlen tényt nem mérsékelné. Ma jelenleg Magyarországon majdnem félmillióan vannak azok, akik korhatár alatti rokkantnyugdíjasok. A nagyszámú aktív korú rokkant számára a rehabilitáció, a munkaerőpiacra történő visszavezetés lehet a biztonságos időskor záloga és nem a rokkantsági nyugdíj átminősítése.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  164  Következő    Ülésnap adatai