Készült: 2024.05.08.01:08:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

79. ülésnap (2011.03.25.), 104. felszólalás
Felszólaló Dankó Béla (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:50


Felszólalások:  Előző  104  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DANKÓ BÉLA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az önkormányzás elve és gyakorlata az egyik legfontosabb érték a társadalmunkban. Ezen fontos elv gyakorlati érvényesüléséért azonban folyamatosan küzdenünk kell. A helyi önkormányzás és társadalom fejlesztése csak párhuzamosan valósulhat meg. Az önkormányzás megújítása a társadalmunk megújulását is követeli.

Alaptörvényünk tervezete a helyi közhatalomról a következőképpen rendelkezik - idézet a 31. cikkből -: "Magyarországon a helyi közügyek intézése és a közhatalom gyakorlása érdekében önkormányzatok működnek." A helyi önkormányzat működésére vonatkozó szabályozás alapvető részét sarkalatos törvényre bízza a javaslat, széles mozgásteret engedve a jogalkotónak a rendszer kialakítására.

A kormányzat álláspontja e tekintetben teljesen világos: a jó állam létrehozására törekszik, szolgáltató szemléletet kíván bevezetni a mindennapok során. Az állampolgárok jogos elvárása az, hogy ügyeiket minél gyorsabban, minél hatékonyabban intézhessék el. Az állam feladata, hogy ennek az elvárásnak a szubszidiaritás elvének csorbítása nélkül feleljen meg. Meg kell találni a lehető legjobb megoldást arra, hogy minden döntést és azok végrehajtását a lehető legalacsonyabb szinten hozzanak meg, ott, ahol az ügyek viteléhez a legnagyobb szakértelemmel rendelkeznek. Fontos, hogy az olyan kistelepülések lakói, mint például Kardos, Hunya, Örménykút, ne érezzék magunkat másodrendű állampolgárnak. Ugyanúgy, mint másutt, Magyarországon is új lokális viszonyok jönnek létre, amelyek napirenden tartják az állam és az önkormányzatok szüntelen megújításának igényét. Ennek a rendkívül összetett feladatnak a megoldása parlamenti ciklusokon átívelő cselekvést és folyamatos gondolkodást követel tőlünk.

A helyi önkormányzat nemcsak érzékeli a közvetlen működési környezetében bekövetkezett társadalmi-gazdasági változásokat, hanem azokhoz helyben és gyorsan alkalmazkodni is képes. Az önkormányzati típusú szervezet a helyi változások, a helyi sajátosságok felé nyitottabb. Az önállóság erősíti a helyi lakosok kezdeményezőkészségét, a helyi tudás és a helyi tartalékok jobb felhasználására ösztönöz. Az állam szerepe az elmúlt húsz év során folyamatosan változott. Az európai uniós kihívások is új típusú megoldásokat várnak el. Ez erőteljesen felveti az állam és az önkormányzatok közötti feladatmegosztás újragondolását.

Az örökölt, nehéz gazdasági helyzet a fenti folyamatokat felgyorsítja, egyúttal átgondolt stratégiai lépéseket követel. A kényszerű megtakarítások mellett elsődleges cél az állampolgárok érdekében a rendelkezésre álló források hatékonyabb felhasználása.

Az önkormányzati rendszer megújítása csak a közigazgatás, illetve az államszervezet más elemeivel összefüggésben értelmezhető. Az egymásra épülő, egymással harmonizáló intézkedések jelentős pozitív változást eredményezhetnek. A jövő épületének egyik alapköve, megbízható értékhordozója demokratikus, jogállami önkormányzati rendszerünk. Erre a szilárd alapra építve, megőrizve, sőt megerősítve az alapértékeket lehet, meggyőződésem szerint kell elindítani, kibontakoztatni a szükséges változtatások folyamatát. Van mire építkeznünk az önkormányzatok jövőjét illetően. Az elmúlt 21 év eredményei, tapasztalatai kiérlelték azokat a közjogi megoldásokat, amelyek a sikeres jövő zálogát jelenthetik.

Kormányunk azon fáradozik, hogy az előttünk álló esztendőben előkészítse az új önkormányzati és önkormányzati finanszírozási törvényeket. Ezen munka során ránk vár a feladat- és hatásköri szabályozás új alapokra helyezése, a társulások újraszabályozása, valamint a főváros és a kerületek viszonyának rendezése. A finanszírozási rendszer átalakításának központi gondolata az átláthatóság, követhetőség, kiszámíthatóság. Meg kell állítanunk az eladósodás folyamatát, át kell dolgozni a pályázati rendszert, biztosítani szükséges a kötelező feladatok elsődlegességét, ezek teljes körű állami finanszírozását. Jövőnk záloga a stabil értékekre építő, dinamikus változtatás lehet.

21 esztendős önkormányzati rendszerünk újabb erőpróbák és újabb lehetőségek előtt áll. A rendszer demokratikus alapértékei szilárdak. Bízom benne, hogy közös erőfeszítéssel meg tudunk felelni a gyorsan változó körülmények, az átalakuló világ kihívásainak.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  104  Következő    Ülésnap adatai