Készült: 2024.09.19.11:04:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

256. ülésnap (2010.02.22.), 113. felszólalás
Felszólaló Gőgös Zoltán (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:08


Felszólalások:  Előző  113  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GŐGÖS ZOLTÁN földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Mi is eléggé megdöbbenve olvastuk ezeket a sajtóinformációkat, és miután erre érdemi cáfolat azóta nem jött, hogy ez most magánvélemény vagy nem magánvélemény, vagy hogyan is gondolták pontosan, ezért feltételezzük, hogy ezekkel a tervekkel kell majd egy esetleges kormányváltás után az ágazat jövőjének nekivágni.

A probléma az, hogy ezek a tervek kísértetiesen hasonlítanak a kilencvenes évek elején lezajlott folyamatokra, amikor egy nyolcvanas években végrehajtott, nagyjából a mai áron ezermilliárdos fejlesztés után az átgondolatlan kárpótlási meg szövetkezeti törvényekkel azt az ezermilliárdos fejlesztésből megvalósuló vagyont a magyar mezőgazdaság elvesztette. A mai napig nem sikerült mindent visszapótolni, szeretném jelezni. Ugyanis azzal, hogy megszűnne az elő-haszonbérleti meg az elővásárlási jog, ezzel azt is kimondjuk, hogy azok a most nagyjából hasonló kategóriájú fejlesztések, amelyeket így is nehezen finanszíroznak a bankok, hiszen a jelenleg érvényes szabályok, földtörvényi szabályok ötéves bérleti jognál már adómentességet jelentenek, ezek nem nagyon ösztönzik a földtulajdonosokat a hosszú távú bérletekre.

(16.30)

Ráadásul, ha még ez a jog is megszűnne, ami persze a bérlőt vagy a földtulajdonost nem érintené hátrányosan, mert ugyanúgy magasabb áron tudná bérbe adni a földjét egy verseny után, csak ha valaki ezt tartja, akkor nyilván tovább tudja vinni azt a tevékenységét, amit addig végzett. Ez olyan következménnyel járna, hogy miután általában földbérlők működtetik a magyar állattenyésztés 90 százalékát, gyakorlatilag ez az ágazat a nullával válna egyenlővé. És akkor nem tudom, kinek adná el a kisebb méreteken gazdálkodó gabonatermelő például a takarmánygabonáját.

Tehát úgy gondolom, hogy ezek valóban életveszélyes tervek. Felhívnám a szakma figyelmét, hogy ezt mindenképpen meg kell akadályozni, bármi is történjen. Nem teheti meg még egyszer Magyarország a mezőgazdasággal azt, amit a 90-es évek elején elkövetett. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  113  Következő    Ülésnap adatai