Készült: 2024.09.19.09:28:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

49. ülésnap (2003.02.17.),  94-101. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:08


Felszólalások:   86-93   94-101   102-109      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Karakas János, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszternek: “Mi lesz a jelenlegi őstermelők sorsa az Európai Unióban?ö címmel. A képviselő urat illeti a szó.

 

KARAKAS JÁNOS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Magyarországon százezrek állítanak elő kisebb-nagyobb mennyiségben mezőgazdasági árut, és viszik piacra a termékeiket. Ezeket az eseti árutermelőket nevezik egyszerűen csak őstermelőknek, és az jellemzi őket, hogy plusz-jövedelemforrásként folytatják ezt a tevékenységet, így például Monor környékén barátaim, ismerőseim állítanak elő fél hektáron sárgarépát, és árusítják a környékbeli piacon.

Ezek az emberek aggódva kérdezik tőlem, mi lesz velük az Unióban; tudják-e folytatni eddigi tevékenységüket; tudnak-e termelni; tudnak-e piacozni - hozzá kell tenni, hogy ez a piacozás azért nemcsak egy értékteremtő folyamat, hanem egyben egy társadalmi esemény is egyes helyeken -; érdemes-e, illetve szabad-e nekik tészt, tehát termelői értékesítési szövetkezetet alakítani. A piacon még olyan hírek is terjednek egymás között, hogy az uniós csatlakozás esetén még a tojásra is bélyegzőt kell tenni.

Ezekre a kérdésekre mihamarabb megnyugtató választ kell adni, úgy érzem, azért is, mert nemcsak hogy szorít minket az áprilisi népszavazás, hanem látom az FVM erőfeszítéseit, hogy kellő intézkedési sorok készülnek ezen érdekkör sorsának rendezésére.

Kérdezem a miniszter urat: milyen lehetőségei vannak ezeknek az eseti árutermelő őstermelőknek az Unióban?

Várom a válaszát. (Taps.)

 

ELNÖK: A kérdésre Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter úr válaszol.

 

DR. NÉMETH IMRE földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Az őstermelők tevékenysége gazdaságilag és társadalmilag is hasznos, ezért azokat az embereket, akik ilyen formában gazdálkodnak, a kormány a jövőben is segíteni fogja.

Tudni kell, hogy az Európai Unió az őstermelői kategóriát nem különbözteti meg, ez azonban nem jelenti azt, hogy a belépés után mi sem alkalmazhatjuk a továbbiakban. Az őstermelő mint sajátos magyar fogalom lényegében adózási kategóriát jelent, amelyhez kapcsolódóan nagyon jelentős kedvezmények vannak, amelyek fenntarthatók a belépést követően is, hiszen az adózás az Európai Unióban nem közösségi politika, hanem nemzeti hatáskörben van, így Magyarországnak módja lesz a belépést követően is folytatni az őstermelők egyszerűsített és kedvezményes adózását.

Fenntarthatók azok a kedvezmények és könnyítések is, amelyeket az őstermelők a piacon élveznek. Az Európai Unió tagországaiban is él a gyakorlat a térségi piacok, a termelők háztól való értékesítése témakörében. Az őstermelők részesülhetnek az Európai Unió közös költségvetéséből finanszírozott támogatásokban is, legyen szó piaci intervencióról, közvetlen támogatásról vagy vidékfejlesztésről. Azonban tudniuk kell, hogy be kell jelentkezniük az újonnan kidolgozásra kerülő és még ez évben bevezetésre kerülő EU-konform gazda-nyilvántartási rendszerbe, amelyben minden gazda egy állandó regisztrációs számot kap. Tehát az őstermelőknek nincs félnivalójuk az Európai Uniótól, még a tojásra sem kell külön bélyegzőt tenni. Köszönöm, és kérem a válaszom elfogadását. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Egy perc viszontválasz illeti a képviselő urat.

 

KARAKAS JÁNOS (MSZP): Köszönöm a válaszát, miniszter úr. Úgy érzem, hogy nagyon fontos feladatunk nekünk, törvényhozóknak, politikusoknak, gazdasági szakembereknek, hogy ezt a fajta szemléletet ki tudjuk terjeszteni erre a körre.

Fontosnak tartom a városi ember oldaláról is, hiszen a sokat emlegetett élelmiszer-biztonság, tehát az, hogy mi, városiak mit eszünk, legalább olyan fontos kell hogy legyen a termelő szempontjából, és meg kell értenie, hogy a városi ember jövőjét, illetve biztonságát is szolgálja, illetve az ő biztonságát is, hiszen a miniszter úr által említett támogatások fognak élni. Sőt, miniszter úr, még ha lesz ebben az egy percben egy kis válasza, várnám a válaszát arra is, hogy az Unió egy összegű támogatása miben, milyen keretek közt várható, ha uniós tagok leszünk, ezen eseti piacszereplői körnek.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Viszontválasz illeti a miniszter urat.

 

DR. NÉMETH IMRE földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Tisztelt Képviselő Úr! Természetesen az Európai Unióba belépve nekünk nemzeti hatáskörben definiálnunk kell, hogy mit értünk mezőgazdasági üzem alatt. A mi szándékaink szerint minden, egy hektár fölötti gazdaságot annak könyvelünk el, tehát az őstermelők döntő többsége részt tud venni a támogatásokban, a területalapú támogatások esetében pedig várhatóan a 0,3 hektárnál nagyobb parcellákat figyelembe tudjuk venni.

Az idei évben egy nagyon jelentős előrelépés volt az őstermelők, a kisgazdálkodók segítése tekintetében az átalánytámogatás bevezetése. Ez azt jelenti, hogy minden 1 és 3 hektár közötti termelő hektáronként, illetve számosállatonként 10 ezer forint nagyságrendű támogatást kap, amelyet rendkívül egyszerűen le tud hívni, nem kell többféle jogcímen neki ezt lehívni, és az Európai Unióban meg tudjuk többszörözni ezeket a támogatásokat, tehát a további gazdálkodásukhoz egy nagyon jelentős segítséget fognak kapni.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

 




Felszólalások:   86-93   94-101   102-109      Ülésnap adatai