Készült: 2024.04.27.21:52:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

262. ülésnap (2005.11.07.), 342. felszólalás
Felszólaló Erdész Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:48


Felszólalások:  Előző  342  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ERDÉSZ ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Néhány észrevételt szeretnék tenni a panelprogrammal kapcsolatosan, néhány gyakorlati észrevételt. Miután a panelprogram Kolber miniszter úrhoz tartozik, ezt eredetileg neki címeztem, de, gondolom, a kormány más tagja fog válaszolni.

Tisztelt Miniszter Úr! A kormányzat a lakótelepen élő több millió állampolgár problémáját felismerve a közelmúltban meghirdette a panelprogramot, amelyet az idei év augusztusában kiegészített a Panel Plusz hitelprogrammal. Dunakeszi Város Önkormányzata a programhoz csatlakozva megalkotta saját helyi rendeletét, és közzétette pályázati felhívását. Lakóhelyemen több mint 15 ezer ember él 4, illetve 10 emeletes, paneltechnológiával készült épületekben, amelyeknek életkora általában húsz év. A város vezetése úgy ítélte meg, hogy szükséges segítséget nyújtani az ott élő emberek számára, hiszen már a korábbi években is egyre több gondot jelentett az épületek folyamatosan romló állaga.

Magam is több alkalommal vettem részt közös képviselőkkel tartott megbeszéléseken, lakossági fórumokon és lakógyűléseken. Engedje meg, hogy megosszam önnel ezen tanácskozások tapasztalatait. A lakók nagy örömmel fogadták a hírt, hogy lehetőségük nyílik az immár évek, sőt néha évtizedek óta halogatott beruházások és felújítások megvalósítására. Az önkormányzat szűkös anyagi lehetőségei ellenére vállalta, hogy a társasházak által biztosított egyharmad résznyi önerő mellé biztosítja a szükséges egyharmados önkormányzati támogatást annak reményében, hogy a benyújtott pályázatok kedvező elbírálásban részesülnek majd.

A jelenlegi tapasztalataim és információim alapján úgy tűnik, hogy a pályázat nyújtotta lehetőségekkel sajnos csak néhány társasház fog élni, és ők is csak korlátozott mértékben. Szeretnék most ennek az okaira rávilágítani. Az egyik ok abban keresendő, hogy a társasházak többsége nem rendelkezik olyan pénzügyi tartalékokkal, amelyek biztosítani tudnák az egyharmados önrészt. A hitelfelvételtől pedig sokan ódzkodnak, mert a lakótelepen élő emberek többsége anyagi lehetőségei miatt nem tud újabb havi pluszterheket vállalni. A másik, sokak által felvetett ok pedig az, hogy a pályázat kiírása során, úgy tűnik, nem mérték fel pontosan, milyen típusú felújításokra és beruházásokra van igény a panelházak esetében. Nagyon sokan érdeklődtek a nyílászárók cseréje iránt, de amikor kiderült, hogy ez csak komplex módon, a tetőszigeteléssel és a külső hőszigeteléssel együtt lehetséges, elálltak a pályázat benyújtásától, mert egy ilyen átfogó beruházás megvalósítása aránytalanul nagy terhet róna a lakóközösségre.

Harmadik okként említeném, hogy a pályázat a gépészeti felújításokra csak abban az esetben nyújt lehetőséget, amennyiben a komplex nyílászárócserét és a hőszigetelési munkák elvégzését is vállalja a társasház. Holott a legtöbb tízemeletes épületben a legégetőbb gondot éppen az elavult vezetékhálózat, a lassan már-már életveszélyessé váló liftek jelentik. Így ezek a lakóközösségek nem tudtak élni a pályázat nyújtotta lehetőségekkel. Méltánytalannak érzik ezek az emberek, hogy ezekre a felújítási munkálatokra csak abban az esetben pályázhatnának, ha egy több tíz millió forintos beruházást is bevállalnak mellé. Volt, aki úgy fogalmazott, hogy ez a pályázat inkább szolgálja a nyílászárók gyártóinak és forgalmazóinak érdekeit, semmint a lakótelepen élők érdekeit.

 

(0.10)

Tisztelt Miniszter Úr! Úgy vélem, az alább felsorolt észrevételeim jelzik, a meghirdetett panelprogram nem eredményezett osztatlan sikert a lakótelepen élő emberek körében. Azt szeretném kérni, hogy a következő pályázat kiírása előtt folytassanak megbeszéléseket a közös képviselők szervezeteivel, hiszen ők vélhetően számos egyéb problémát is el tudnának mondani a jelenlegi pályázattal kapcsolatosan, különös tekintettel a gépészeti felújításokra vonatkozóan, hiszen jelentős probléma ez a pályázatok során.

Az kell legyen a cél, hogy olyan pályázati kiírások lássanak napvilágot, amelyek reális segítséget nyújtanak a lakótelepeken élő több millió ember problémájának megoldására, figyelembe veszik az érdekeiket és szempontjaikat. Csak így lehetséges, hogy a hagyományos technológiával épült tömbházak felújítása és korszerűsítése a lakók, a helyi önkormányzatok és a kormányzat segítségével valóban megvalósuljon.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  342  Következő    Ülésnap adatai