Készült: 2024.04.28.16:45:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

262. ülésnap (2005.11.07.), 2. felszólalás
Felszólaló Gyurcsány Ferenc
Beosztás miniszterelnök
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 20:20


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GYURCSÁNY FERENC miniszterelnök: Tisztelt Elnök Úr! Mélyen tisztelt Országgyűlés! Hölgyeim és Uraim! Ezelőtt majdnem pontosan fél évvel itt, az Országgyűlés alsóházi termében egy napirend előtti felszólalás keretében arról beszéltem, hogy nagyobb lendülettel és több bátorsággal változtassunk meg egy sor viszonyt azok közül, amelyek itt vannak örököltként, kellő bátorsággal alakítsuk át Magyarországot, tegyük biztonságosabbá és tegyük igazságosabbá. (Zaj, közbeszólások a Fidesz soraiból: Sikerült!)

Arról beszéltem, hogy nem egyszerűen egy reform kell, nem egyszerűen egyik vagy másik ágazati törvényt kell átalakítani, hanem hogy nagyon sok, egymáshoz illeszkedő területen új lendületet kell adni Magyarországnak, a változások sorozatával egy igazságosabb és biztonságosabb élet lehetőségét kell megadni millióknak. Azt mondtam, hogy arra fogom kérni a képviselőket, kormánypárti oldalon és ellenzéki oldalon, hogy támogassák azt a programot, amely nagyon sok területen annyi változást fog majd kezdeményezni, amelyet ilyen rövid idő alatt, ilyen sűrűségben az elmúlt évtizedben talán soha kormány még végre nem hajtott.

Ennek érdekében azt is kértük az Országgyűléstől, hogy hosszabbítsa meg ülésszakát, vállaljon több munkát és több felelősséget a száz lépés politikájának, a változtatás politikájának végrehajtásában, vonjon el egy keveset a saját szabadságából, és töltse el törvényhozási munkával. Száz lépést ígértem akkor, és mondtam, hogy a száz lépés persze szimbolikus szám. Azt mondtam, hogy a jó ég tudja, majd a végén meglátjuk, hogy mennyi lesz ebből, több vagy kevesebb. Sok tennivalónk van. Látjuk és halljuk az emberek szavát, látjuk és halljuk, hogy mit kérnek tőlünk az emberek; ennek érdekében nem keveset, hanem sokat, nem kevés, hanem több területen kell tennünk. Azt mondtam, hogy változatos és színes lesz az intézkedések sora, fel fogja ölelni az állami élet majdnem valamennyi területét.

Ahogyan ígértük, úgy tettük. Most, amikor mintegy fél évvel az első bejelentés után vagyunk, a kormány úgy döntött, hogy nem azért, mert kérte a parlament, hanem mert úgy gondoljuk, hogy ez a dolgunk, egy jelentést készítünk a parlamentnek, jelentést arról, hogy amit ígértünk, azt hogyan tettük meg. A jelentést most szerdán fogja tárgyalni a kabinet, most szerdán kerül az Országgyűlés elé a beszámoló a száz lépés valamennyi lépéséről. Vaskos előterjesztés lesz, amelynek a végén egy országgyűlési javaslatot fogunk az Országgyűlés elé terjeszteni, amelyben azt kérjük, hogy mondjon értékelést, és mondjon véleményt, ítéletet, jól tettük-e a dolgunkat, ez-e az az irány, amely felé menni kell.

A kormány eddig bejelentett intézkedéseinek száma összesen 110. Ezzel, azt mondhatom, a száz lépés programját már eddig 10 százalékkal jobban, 10 százalékkal meghaladóan végrehajtottuk. (Derültség és szórványos taps az ellenzéki pártok soraiban. - Taps a kormánypártok soraiban.) Azt tudom önöknek mondani, hogy ezt a programot folytatni fogjuk, de erről majd később fogok beszélni.

Ami a 110 lépést jelenti a száz lépés programjában (Derültség a Fidesz soraiban.), 48 lépésnél az előkészítő munkák befejeződtek, az intézkedések teljes egészében megtörténtek, a jogszabályok hatályba léptek. A következő 32 esetében - ez a 32 lépés olyan ügyeket érint, ahol a hatálybalépés tervezett időpontja 2006. január 1-je, ezekben az esetekben - a bevezetésről megszülettek a szükséges törvénymódosító indítványok, illetve megszülettek azok a kormánydöntések, amelyek ehhez kellenek, illetve a legutolsó, a 32 közé tartozó indítványokról ezekben a napokban nyújtjuk be az Országgyűlésnek a javaslatainkat.

A fennmaradó lépésekben a hatálybalépés mind-mind 2006 januárját követi, egy lépés van, amelynek a mostani tervezett hatálybalépése tavasz, aztán majd nyár, és sok esetben, például az adótörvények esetében majd csak a következő évek lesznek, azaz ezekben a kérdésekben csak az előkészítő munkát kell megtennünk, a hatálybalépés a következő években, ahogyan bejelentettük, úgy fog majd bekövetkezni.

Miről szól a száz lépés? A száz lépés annak a felismerésén alapul, hogy Magyarország túlságosan sok adósságot halmozott fel a rendszerváltás óta, hogy miközben Magyarország, a közös Magyarország-házunk alapjai, a felmenő falak, a tető és a struktúrák készen vannak, igen, ennek a háznak a berendezését nekünk kell megtenni. Lényegesen többet kell változtatni viszonyainkon, sok-sok apró és sok-sok jelentős területen, mint hogy lenne időnk várni. Igen, változtatni kell például az egészségügyi ellátás rendszerén. Az egészségügyi ellátás rendszerében bejelentett változások egyik oldalról szolgálják egy átfogó egészségügyi rendszer és biztosítási rendszer, reform megalapozását - mindig azt mondtuk, hogy ez a reform előszobája, egy biztosításalapú, modern és igazságos egészségügy megalapozása -, és szolgálják ezek a lépések azokat az ügyeket is, ahol nem kívánunk várni a reformok bevezetéséig.

Példának okáért akkor, amikor a halmozottan hátrányos helyzetű településeken működő háziorvosok praxisdíját megemeltük, vagy a tartósan betöltetlen háziorvosi körzetekben kiemelt finanszírozással segítjük az orvosok munkavállalását, ezekben az ügyekben nem kell várni a reformig, ezt azonnal meg kell tenni.

 

(13.10)

Azt ígértük, hogy megtesszük, és szeretném tájékoztatni a parlamentet, hogy meg is tettük. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Intézkedések sorát fogadtuk el a foglalkoztatás kibővítésére és különös tekintettel a fehér, a hosszú távú felelősséget is vállaló foglalkoztatási viszonyok megteremtésére. Átalakítottuk a munkanélküliségi ellátást sok-sok szolgáltatást is nyújtó új, álláskeresési támogatássá. A be nem jelentett foglalkoztatások átláthatóvá tételére bevezettük a kék könyvet, amely az első két hónap tapasztalata alapján, nyugodtan mondhatom, lényegesen sikeresebb, mint bármikor gondoltuk. Kiterjesztettük például a prémiumévek programját a versenyszférára is.

Határozott lépéseket tettünk ugyancsak ennek a csomagnak a részeként a feketemunka ellen, elsősorban azért, hogy azoknak a munkavállalóknak, akiknek kiszolgáltatott sorsát a munkáltatók kihasználják, több védelme és több segítsége legyen. Igen, ennek érdekében megalkottuk az építőiparban a munka kifehérítését szolgáló új szabályokat, megteremtettük a feketén foglalkoztató munkáltatók büntetőjogi számonkérésének jogszabályi feltételeit is, mert Magyarországon a munkásember csak akkor van biztonságban hosszú távon is, ha munkabére után az adót, a járulékot befizetik, akkor majd egészségügyi ellátást kap, akkor majd nyugdíjat fog kapni. (Taps a kormánypártok soraiban.)

A társadalom igazságérzetével összhangban átalakítottuk a családtámogatás rendszerét. Átalakítottuk annak érdekében, hogy minden gyermek egyforma legyen, hogy ne következhessen be az a szégyen, hogy azok kapnak többet a közösből, akiknek egyébként is jobban megy, és azt mondtuk, hogy nem így van, minden gyermek egyforma, minden gyermek egyenlő e tekintetben legalábbis. Az állam nem teheti azt meg, hogy saját eszközeivel nemhogy szűkíti, éppen ellenkezőleg, bővíti a társadalmi különbségeket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Lassan túl vagyunk az adótörvények vitáján, és ez már egy újabb csomagról beszél, a következő öt év adó- és járulékcsökkentési és reformprogramjáról. Igen, arról a programról beszélek, amelynek első lépéseként most január 1-jétől - bizonyos termékek esetében ezt már előre is hoztuk - igen, csökkentjük az általános forgalmi adót. Aztán csökkenteni fogjuk az egészségügyi hozzájárulást, aztán átalakítjuk a helyi iparűzési adót, és majd át fogjuk alakítani és csökkenteni fogjuk a személyi jövedelemadót is. Igen, ez az adócsökkentés és adóegyszerűsítés programja. Ahogyan ígértük, az Országgyűlés elé beterjesztettük, a napokban el fogjuk fogadni ezt a programot is.

A következő program a nyugdíjak felzárkóztatása. Ez a kormány, Medgyessy Péter kormánya 2002-ben úgy kezdte el hivatali idejét, hogy azt mondta: visszaadom mindazt, ami a nyugdíjasoknak jár, visszaadom, sőt elindítok egy újabb programot, a 13. havi nyugdíjat. Az új program egy más filozófiájú program, már nem egyformán és mindenkinek, hanem az örökölt igazságtalanságok megszüntetésével kiigazítja ezeket az igazságtalanságokat. A következő ötéves nyugdíj-kiigazítási program első lépcsője most januárban hatályba lép. Megígértük, ötéves nyugdíj-kiigazítási programmal igazságot adunk a nyugdíjasoknak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

De korszerűsítjük az oktatás szinte teljes rendszerét. A felsőoktatásban új törvények születtek, a közoktatásra vonatkozóan pedig nagyon fontos új elemeket léptetünk hatályba. Ilyen fontos új elem, ami éppen a társadalmi igazságosság célját szolgálja, az Útravaló-program, amely több ezer fiatalnak és a fiatal munkáját segítő, támogató pedagógusnak fog adni ösztöndíjat, hogy csökkenjenek azok a különbségek, amelyeket a családból és a származásból hozunk, hogy legyen több esély arra, hogy az emberből nem feltétlenül az kell hogy legyen, ahova és amilyen módon a családba születik, hanem van lehetőség fölemelkedésre ebben az országban. Erről szól az Útravaló-ösztöndíjprogram, és arról szól például ennek a programnak a részeként a “Szemünk fényeö program, hogy azok az iskolák, amelyek léteznek, korszerűek és modernek legyenek, hogy ott példának okáért 500 intézményben átalakítsuk a teljes világítási rendszert.

Nyolcadikként: még mindig a képzésről. A szakképzés teljes átalakítása az intézményrendszertől a finanszírozásig, a szakképzés vezérlésének az oktatáspolitika mellett a munkaerő-politika és munkaerő piacról történő átadása, hogy azt és olyan módon képezzünk, amire majd később a vállalatoknak szüksége lesz. (Sic!) Ez a program, a szakképzés teljes átalakítása az elmúlt 15 évben váratott magára. A szakképzés az oktatáspolitika mostohagyereke volt. Most végre meg fogjuk tenni ezt is. Magyarországon a szakképzésben már most, 2005. október 1-jétől új intézkedések születtek.

Intézkedések sora szolgálja a mezőgazdaság, az agrárium átalakítását. 2005 augusztusától 50 százalékos kamattámogatást nyújtunk az állattenyésztőknek. Új földosztási program indul, szociális földteremtési és földosztási program fog indulni. Megteremtjük a lehetőségét annak, hogy új típusú támogatásokkal az energiacélú növénytermesztés is nagyobb arányban jelenjen meg a hazai agráriumban. A magyar mezőgazdaság és vidékfejlesztés soha annyi forrással nem fog rendelkezni, mint amennyit a 2006-os költségvetésben látnak. A magyar vidék minden korábbinál nagyobb sebességgel indul el és alakíthatja át, teszi élhetőbbé a maga viszonyait. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Önálló programot dolgoztunk ki a lakótelepen élők életkörülményeinek javítására, hogy a lakótelep megtartsa azt az örömét, amellyel 10-20 évvel ezelőtt beköltöztek az ottani lakók, hogy a lakótelep ne az elhagyatottság és a szegénység színhelye legyen, hanem egy biztonságos, emelkedő életnek. Annyi lakótelepi lakást fogunk felújítani ebben az egy-másfél évben, mint előttünk összesen együtt talán öt év alatt. Erről szól a Panel Plusz program, és igen, sikerrel indult el, és látom, hogy érkeznek be az igények, a legnehezebb helyzetben lévő nyugdíjasok igényei, akik azt kérik, hogy támogassuk az ő távfűtési számlájukat. Megígértük, megtettük, bevezettük és végrehajtottuk a panelprogramot is. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Megyünk tovább ezen úton. A következő hetekben és hónapokban gazdaságösztönzést és foglalkoztatásbővítést eredményező programokat fogunk itt a Házban bejelenteni, és természetesen ebből fakadóan intézkedéseket hozni, változtatni Magyarországon. Változtatni annak érdekében, hogy úgy érezzék az emberek, hogy magyarnak lenni nemcsak jó, hanem könnyebb. Értik, hogy egy olyan közösségnek a tagjai, amelyben a kormányon lévők és a nem kormányon lévők egyaránt tudják, hogy dolguk van Magyarországon annak érdekében, hogy egy igazságosabb és biztonságosabb világ legyen. Sok vitában született ez a program. Nem egy esetben itt a teremben ülő ellenzéki képviselők erős kritikája, helyenként maró gúnya vette körül ezeket a programokat. Az elmúlt egy napban azt láttam, hogy ugyanakkor nagyon sok olyan programelem, amely az elmúlt időszakban kritika tárgya volt, végül is támogatásra talált, mert korábban vitatták, hogy helye van-e az áfacsökkentésnek például.

(13.20)

Most azt látom, tegnap azt mondták a nagyobbik ellenzéki párt szövetségi gyűlésén, talán éppen Varga Mihály úr mondta, hogy igen, helyes az áfa mostani csökkentése. Korábban vitatták a Fészekrakó-programot. Mi több, volt olyan képviselőjük, aki talán azt mondta, ez a kakukkfészekrakó-program. Tegnap ugyancsak Varga Mihály saját kérdésére válaszolva azt mondta, hogy helyes a Fészekrakó-program. Igen, válaszolt ő maga rá. És ez nagyon helyénvaló, hogy a legnagyobb ellenzéki párt a korábbi álláspontjával szemben adócsökkentésben, áfacsökkentésben, Fészekrakó-programban megtalálta az utat a kormány támogatásához. Köszönjük szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban. - Varga Mihály és Orbán Viktor tapsol.)

Ugyancsak örülök annak, hogy Pelczné Gáll Ildikó ezen az ülésen azt mondta, egyetért azzal, hogy a kormány jelentősen megemeli a családi pótlékot, és azt mondta, hogy igen, ez a kezdeményezés és ez a döntés megőrzendő. Örülünk, ha a családtámogatás átalakításáról ezek szerint a legnagyobb ellenzéki párt alelnöke végre azt gondolja, amit mi is gondolunk. És örülünk annak, hogy az egyszerűsített vállalkozási adóra azt mondta a legnagyobb ellenzéki párt elnöke, szemben azzal, amit korábban ezen párt gazdaságért felelős egyik vezetője mondott, Tálas András úr (Felzúdulás a Fidesz soraiban. - Tállai András: A nevemet sem tudod?), vagy Tállai András úr, aki mind szakmailag, mind politikailag hibásnak tekintette az egyszerűsített vállalkozói adót; szóval, azt mondta az önök elnöke, és ez nagy dolog két év után, hogy az egyszerűsített vállalkozói adót meg kell tartani. Igen, egyetértek, meg kell tartani.

És meg kell tartani azt a képességet, hogy párbeszédben és egymásra való reagálásban alakítsuk a politikánkat, annak érdekében, hogy olyan döntések szülessenek, amelyek bírják mind a két oldal támogatását, mert a konszenzus, azt gondolom, nagy erénye a politikának. S törekedni kell arra, hogy időnként meg tudjunk állapodni. Azt látom, hogy ez a fajta konzultáció, ez a fajta párbeszéd eredményt hoz. Ezért javasoltam múlt héten pártelnök úrnak, aki most itt van közöttünk, hogy folytassuk azt a konzultációt, folytassuk azt a beszélgetést, amit elkezdtünk nyáron. Hiszen jól látom, hogy akkor például még vitatták az általános forgalmi adó csökkentésének szándékát. Most támogatják. Ha nyilvánosan tudunk konzultálni, ha megértjük, hogy nem egyszerűen csak monológokból áll a demokrácia, hanem egymásra is válaszoló, egymás véleményét befolyásoló és alakító párbeszédből, akkor az jó. Énszerintem ezt a párbeszédet érdemes folytatni.

Énszerintem érdemes nem egyszerűen csak elmondani a magunkét, hanem megbeszélni azt. Érdemes olyan módon válaszolni egymásnak, hogy esélyt adjunk a másiknak, hogy átgondolja a véleményét, hogy dialógus és párbeszéd legyen. Ezért mondom azt, hogy ha kevésbé alkalmas sokak számára a parlament ülésterme, menjünk ki nyugodtan kamerák elé, beszéljük végig az ország dolgait, hassunk egymás gondolkodására. Keressük azt, ami összeköt bennünket, egyszerűsített vállalkozási adóban, családtámogatásban egyaránt! (Taps a kormánypárti oldalon.)

Van két olyan terület, ahol éppen ebből a kiindulásból azt kell keresni, amivel az ország közös akaratunkból előre tud menni, amely területek tartalma és tárgya messze túlmutat kormányzati ciklusokon, és messze túlmutat pártok felelősségén, ahol olyan kezdeményezéseket fogunk kezdeményezni, amelyek túlmutatnak a pártokon. Ilyen a vidékfejlesztés, ahol Glatz akadémikus úr nemzeti vidékfejlesztési programjának közös támogatását kérem önöktől. Teremtsük meg annak intézményes feltételét, hogy valamennyi parlamenti párt, párton kívüli szakmai és érdek-képviseleti szervezetek közös akaratából épüljön ki egy átfogó nemzeti vidékfejlesztési és vidékpolitikai program. Ez az, amit támogatnunk kell. (Taps az MSZP soraiban. - Dr. Géczi József Alajos: Úgy van! Úgy van!) Ugyanezt gondolom a szegénységről is. Ezért kértük Ferge Zsuzsát, hogy átfogó nemzeti szegénységellenes és ezen belül gyermekszegénység-ellenes programot alkossunk.

Ezek azok az ügyek, amelyek nem viselik el a pártoskodást, ahol ellenzéknek és kormánynak, politikusoknak és civileknek együtt kell működni. Több demokrácia kell! Több együttműködés kell! A konszenzus képessége és az a képesség, hogy a sokfajtaságot itt, a parlamentben megjelenítjük. Erről szólt az a javaslat, amelyet nem én és nem tegnap tettem, hanem már talán napokkal vagy hetekkel korábban megtettek a szocialisták a négypárti egyeztetésben, hogy engedjük és segítsük, hogy még több párt legyen a parlamentben. Nem kell felaprózott parlament! De nem jó, ha csak két párt van a parlamentben, nem jó, ha csak három van a parlamentben. Azt szeretnénk, ha négy-öt párt lenne a parlamentben. A kétszínűség helyett jobb a sokszínűség. Azt szeretnénk, hogy Magyarországon a választójogi törvény értelmes módosításával segítsük a politikai sokféleség és sokszínűség megjelenését, annak érdekében, hogy Magyarország ne egyszerűen csak demokratikus, hanem parlamentje is sokpárti legyen.

Köszönöm szépen. (Nagy taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai