Készült: 2024.04.26.07:57:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

247. ülésnap (2001.12.11.), 240. felszólalás
Felszólaló Glattfelder Béla (Fidesz)
Beosztás gazdasági minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:13


Felszólalások:  Előző  240  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GLATTFELDER BÉLA gazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! Bár a képviselőnő kérdése meglehetősen túlpolitizált volt, akár azt is gondolhatnánk, hogy a kérdés föltevésének inkább pártpolitikai motivációja volt, semmint a lakótelepen élők sorsáért való aggódás (Koltai Ildikó: Így van! Igaza van!), mégis szívesen válaszolok a kérdésre, mert ennek keretében elmondhatom, hogy 1998 előtt nem létezett Magyarországon olyan program, amely lényeges segítséget nyújtott volna (Gyürk András: Így van! - Koltai Ildikó: Igaza van!) a lakótelepen lakók lakásainak felújításához. Például 1997-ben, amikor ön államtitkár asszony volt, akkor egy német szénsegélynek köszönhetően volt hitel a lakótelepi lakások felújítására, de ugye a hitelt vissza kell fizetni, következésképpen alig működött ez a rendszer.

Az összes, energiatakarékosságra fordított állami kiadás '97-ben csak 15 millió forint volt. Kérem, ezt hasonlítsa össze azzal, hogy az idei évben a Széchenyi-terv keretében több mint 3 milliárd forintot fogunk energiatakarékosságra fordítani, vagyis az energiatakarékosságra fordított kiadások az ön államtitkársága óta, ami '98-ban megszűnt, kétszázszorosára növekedtek. (Gyürk András: Így van!)

Hadd mondjam el, hogy 3 milliárd forintot terveztünk a lakótelepi lakások, otthonok korszerűsítésére, olyan módon, hogy mi fizetjük a költségek egyharmadát, további egyharmadát kell fizetnie az önkormányzatoknak, és alapesetben is a költségeknek csak egyharmadát kell fizetnie a bentlakóknak. De abban az esetben, ha az önkormányzatok az egyharmadot meghaladó mértékű kötelezettséget vállalnak, akkor akár a lakók önrésze nélkül is, csupán önkormányzati kötelezettségvállalással is végrehajtható a lakás felújítása.

Több önkormányzat az év során - mivel év elején hirdettük meg ezt a lehetőséget - kialakította a maga eljárási rendjét, és már pályázatok is érkeztek. Hadd említsem meg, például Kaposvár már nyert is a pályázatokon - jó városi vezetésnek köszönhetően. Kaposváron több mint száz lakás felújítása megkezdődött, és körülbelül 15-20 millió forintnyi támogatást kaptak. Kaposvár egyedül több támogatást tudott szerezni a Széchenyi-tervben, mint amennyit 1997-ben az egész országban erre a célra fordítottak. (Gyürk András: Így van! - Koltai Ildikó: Így igaz!)

Egyébként az idei évben annyi energiát takarítunk meg, amennyi 22 ezer magyar lakás, család teljes éves energiafelhasználása. És abból a pénzből, ami esetlegesen nem fogy el, bérlakásokat építünk, így 15 éves szünet után Magyarországon újra épülnek bérlakások, többek között ezekkel a forrásokkal, illetve azokkal, amelyeket az Országgyűlés a zárszámadási törvényben - hála és köszönet azoknak a képviselőknek, akár kormánypártiak, akár ellenzékiek, akik ezt megszavazták - számunkra biztosított. Ez további 1000-1200 bérlakás építéséhez elegendő.

Egyébként a panellakások felújítására szánt forrásokkal az idén kezdtük ezt a programot, és mivel kiírtuk a 2002. évi pályázatot, mondhatom, hogy folytatni is fogjuk a következő években.

A képviselő asszonyt arra kérem, hogy a lehető legpontosabb tájékoztatással maga is segítse, hogy az önkormányzatok kialakíthassák a saját pályázati rendszerüket, hogy a panellakásokban lakók önkormányzati támogatást is igénybe véve benyújthassák a pályázataikat a Széchenyi-tervhez.

 

 

(15.30)

 

Ha megengedi, egy pontosítást tennék a felszólalásához. A Széchenyi-tervben nem panelhitelt nyújtunk, hanem vissza nem térítendő támogatást. Hitel volt 1997-ben, amit vissza kellett fizetni. Most vissza nem térítendő támogatást kapnak, ami azt jelenti, hogy a megkapott támogatást nem kell visszafizetni. Ez az értelme, ez a lényege a dolognak, ez a többlet a Széchenyi-tervben az 1998 előtt működő rendszerhez képest. Ennek köszönhető, hogy ez a rendszer végre működik, és valódi esély van a panellakások felújítására.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 




Felszólalások:  Előző  240  Következő    Ülésnap adatai