Készült: 2024.09.26.13:18:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

106. ülésnap (2003.11.11.), 444. felszólalás
Felszólaló Dr. Orosz Sándor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Környezetvédelmi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:53


Felszólalások:  Előző  444  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. OROSZ SÁNDOR, a környezetvédelmi bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Az Országgyűlés környezetvédelmi bizottsága ez év szeptember 9-én tartott ülésén foglalkozott a 2003-2008 közötti időszak nemzeti környezetvédelmi programjáról szóló H/4399. számú országgyűlési határozati javaslattal, és a bizottsági vitát követően 11 igen, 8 nem és 2 tartózkodó szavazattal a javaslatot, a programot általános vitára alkalmasnak minősítette.

A környezetvédelem általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény az, amely kimondja, hogy a környezetvédelmi tervezés alapja a hatévente megújítandó és az Országgyűlés által jóváhagyandó nemzeti környezetvédelmi program. Ezt a javaslatot a második nemzeti környezetvédelmi programnak is titulálhatjuk, hiszen amin alapul, az nem más, mint az első, egészen pontosan az első nemzeti környezetvédelmi program sikerei és - mint ahogy az ilyen programokkal lenni szokott - eredménytelenségei.

A vonatkozó előírások figyelembevételével az első nemzeti környezetvédelmi programról kétévente beszámolókat kellett tartani, ezek közül a legutolsó sajátos formában a mostani környezetvédelmi program helyzetelemzéseiben vissza is köszönt. A korábbi kétéves beszámolókat a megelőző ciklusokban az Országgyűlés megtárgyalta, elfogadta. Ezzel együtt is a bizottsági vitában hangsúlyossá vált, hogy vajon milyen alapadatokkal dolgozik a második nemzeti környezetvédelmi program. A többség úgy gondolta, hogy ebben a vonatkozásban is maga a program egy folyamatos értékelést is kell hogy jelentsen, és a megelőző időszak programjai okot adnak arra, hogy a már megvalósított, folyamatos értékeléseken nyugvó alapadatokat mint kiindulópontokat a második nemzeti környezetvédelmi program is alkalmazza.

A bizottságban is elhangzott és fontosnak ítéljük, hogy az előkészítés során mind a tudomány - a miniszter úr az expozéjában is említette ezen szervezetek jó néhányát -, mind pedig a civil szervezetek támogatását a beterjesztett program elnyerte. A bizottsági vitában az adatok körüli polémia mellett felmerült, hogy bizony az Országgyűlés programalkotási gyakorlata okoz némi nehézséget, hiszen tudományos műhelyek által kiforrott megfogalmazások, mint az országgyűlési határozat mellékletei, egy-egy szó kivételével vagy betoldásával is akár egészen más értelmet kaphatnak. Egy ilyen érzékeny, együtt lévő szövegbe való belenyúlás bizony veszélyeket eredményezhet.

A bizottsági vitában felmerült az a gondolat is, hogy bizony érdemes volna a környezet védelmének általános szabályairól szóló törvénynek a tervezésre, illetőleg a beszámolásra vonatkozó szakaszolásait, szakaszhatárait egy picit eltolni egymással, hogy ne álljon elő immáron másodszor az a helyzet, hogy egy olyan nemzeti környezetvédelmi program elfogadásáról határozunk, amelynek az első évében már tulajdonképpen benne is vagyunk.

Mindezek, illetőleg a programban megjelenő, rendkívül vonzó, mind az állampolgárok, mind pedig az Európai Unióhoz csatlakozó Magyar Köztársaság szempontjából fontos célok nyernek megfogalmazást, ezért a bizottság többsége azon az állásponton volt, hogy ezt az Országgyűlés tárgyalja meg, és alapos és méltó vitát követően határozatával emelje nemzeti program rangjára.

Köszönöm a figyelmüket.

 

(20.20)

 




Felszólalások:  Előző  444  Következő    Ülésnap adatai