Készült: 2024.05.14.01:34:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

250. ülésnap (2005.10.03.), 75. felszólalás
Felszólaló Dióssy Gábor
Beosztás gazdasági és közlekedési minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:11


Felszólalások:  Előző  75  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DIÓSSY GÁBOR gazdasági és közlekedési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Engedje meg, hogy először is az ön interpellációjának címében feltett kérdésre - kirobbanó siker? - adjam meg a választ. Igen, a magyar gazdaság sikeres gazdaság (Felzúdulás a Fidesz soraiban.), a tavalyi 4 százalékos gazdasági növekedés után idén is hasonló gazdasági növekedésnek vagyunk tanúi, amely mintegy duplája az Európai Unió átlagos gazdasági növekedésének, amint azt valószínűleg önök is tudják. (Közbeszólás a Fidesz soraiból.)

A tavalyi évben mintegy 11 százalékkal növekedett a termelékenység a magyar cégeknél, a magyar vállalatoknál. Jelentősen köszönhető a magyar gazdasági siker az export igen erőteljes bővülésének. Ugyanakkor a magyar gazdaságban is valóban tanúi vagyunk egy nemcsak Magyarországon, hanem egész Európában elterjedt és zajló gazdasági szerkezet-átalakulási, kiigazítási folyamatnak.

Mi is az oka ennek az átalakítási, kiigazítási folyamatnak? Közismert, hogy a bérköltségek közötti országonkénti eltérések, például az olcsóbb ázsiai bérek és a drágább európai bérek, és a logisztikai kiadások, tehát a hosszú szállítási költségek, alapvetően meghatározzák egy-egy földrajzi régió versenyképességét. Ez Magyarországra is érvényes. Ennek megfelelően főként a ruházati iparban, a cipőiparban, a textiliparban, de az elektronikai tömegcikkgyártásban is jelentős szerepet játszó cégek valóban egyre nagyobb mértékben helyezik ki termelésüket az olcsóbb bérű ázsiai országokba, például Kínába, ahogy ön is említette. Még egyszer mondom, ez nem magyar jelenség, európai jelenség. Ez húzódik meg az interpellációban említett cégek döntése mögött is, azt gondolom.

Ami a magyar kormányzat tevékenységét illeti a munkavállalók megvédése kapcsán, illetve a munkahelyek megőrzésével kapcsolatban, azt tudom elmondani önnek, hogy a magyar kormány szívügyének tekinti természetesen a hazai ipar védelmét, hiszen nem is tehet mást, s minden erejével megpróbál fellépni az ellen, hogy munkahelyek szűnjenek meg, sőt mindent megtesz azért, hogy újabb munkahelyek jöjjenek létre. Ennek főbb hazai eszközei a gazdasági szabályozás egyszerűbbé tétele, az adó mértékének csökkentése, a beruházások ösztönzése, pályázatok és például a sikeres Magyarország hitelprogram meghirdetése.

Ezeknek az intézkedéseknek, valamint a munka világába való visszatérés támogatásának köszönhetően a munkavállalók száma nemzetgazdasági szinten, ellentétben azzal, amit ön állít, nem csökkent. Sem az egy évvel korábbi szinthez képest nem csökkent a munkavállalók száma, sem pedig a 2002 óta eltelt időszakban nem csökkent, sőt a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint ez év augusztusára 3,9 millió főt meghaladó szintre emelkedett a munkavállalók száma. Ezzel párhuzamosan valóban emelkedett a munkanélküliségi ráta is, aminek oka az, hogy egyre többen jelentkeznek be az egyre inkább legálissá tett munka világába. A miniszterelnök úr is napirend előtti felszólalásában említette, hogy például a kék könyvvel is egyre többen jelentkeznek be a munka világába. Ugyanígy az álláskeresési, azelőtt munkanélküliségi támogatási rendszerbe is egyre többen jelentkeznek be. Ez az oka annak, hogy ugyan növekszik a munkavállalók száma, de a munkanélküliségi ráta is egyre inkább emelkedik. Azt hiszem, hogy ez nem azt jelenti, illetve egyáltalán nem azt jelenti, hogy munkahelyek tömeges tönkretétele miatt lennénk tanúi ennek a jelenségnek.

A kínai árudömping visszaszorítására pedig minden nemzetközi eszközt (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) igénybe vesz a magyar kormány, európai szinten lehet ez ellen a dömping ellen, ugyanúgy, ahogy az ázsiai, egyéb dömpingek ellen is harcolni. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  75  Következő    Ülésnap adatai