Készült: 2024.09.24.00:47:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

250. ülésnap (2005.10.03.), 199. felszólalás
Felszólaló Dr. Csákabonyi Balázs (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Mentelmi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:53


Felszólalások:  Előző  199  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÁKABONYI BALÁZS, a mentelmi, összeférhetetlenségi és mandátumvizsgáló bizottság előadója: Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A Tatabányai Városi Bíróság 9./B.1194/2002/6. szám alatti megkeresésében kérte az Országgyűlés állásfoglalását dr. Kövér László országgyűlési képviselő mentelmi joga felfüggesztése tárgyában, mivel ellene Horváth László feljelentést tett 2002. március 25-én közösség elleni izgatás miatt a legfőbb ügyésznél.

Ezt a Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatal 2002. július 5-én áttette a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező Tatabányai Városi Bírósághoz, ugyanis határozatában megállapította, hogy a feljelentett személy megnyilvánulása alkalmatlan az aktív gyűlöletre uszításra, amely a bűncselekmény megállapításának törvényi feltétele, de megjegyzendő, hogy ugyanúgy alkalmatlan a közösség elleni, bármilyen csekély mértékű, nem tevékeny gyűlölet felkeltésére is, mert tartalma nem erre irányul. A kijelentések ugyanis kizárólag a szövegkörnyezetükbe visszahelyezve értelmezhetőek, miáltal értelmük a feljelentő által kifogásolthoz képest az ellenkezőjére fordul. Ettől függetlenül azonban úgy foglalt állást az ügyészség, hogy lehetnek azonban a kijelentések olyanok, amelyek a becsületsértés törvényi tényállásának megállapítására alkalmasak.

Tisztelt képviselőtársaim megkapták a mentelmi bizottság előterjesztését, így nem kívánom hosszan felsorolni és felolvasni az abban foglaltakat. Az ügy lényege a következő. A mentelmi bizottság először ezt az ügyet 2005. szeptember 12-én, majd a szeptember 27-i ülésén tárgyalta. Azért kellett két alkalommal tárgyalni az ügyet, mert Kövér László az Országgyűlés elnökéhez fordult, sérelmezve azt, hogy mentelmi jogát a bíróság megsértette, ugyanis idézést bocsátott ki számára anélkül, hogy a büntetőeljárás megindításának kérdésében az Országgyűlés előzetesen határozott volna.

A mentelmi bizottság úgy foglalt állást, hogy a bíróság megsértette Kövér László mentelmi jogát. Ezt követően, néhány nap múlva a bíróság most már szabályosan megkereste az Országgyűlés elnökét, és kérte az Országgyűlés állásfoglalását az eljárás megindítása tárgyában. A bizottság megjegyzi, hogy az első hivatalos megkeresés több mint három évvel később érkezett, mint ahogy az ügyészség ezeket az iratokat áttette a Tatabányai Városi Bírósághoz. Éppen ezért a bizottság ülésén felmerült az esetleges elévülés problémája, azonban ezzel érdemben nem foglalkoztunk, mert ez nem tartozik a mentelmi bizottság kompetenciájába, továbbá az is felmerült, hogy vajon hatályos-e ez a magánindítvány.

(18.30)

Ugyanis azt nem a sértő kijelentésekkel esetleg megsértett Horváth Aladár tette meg, hanem az ügyészségi feljelentés aláírója, egy Horváth László nevű személy. Tehát az sem volt eldöntött a bizottság álláspontja szerint, hogy a sértett tett-e feljelentést becsületsértés vétsége tárgyában, vagy pedig egyáltalán fenntartja-e azt a feljelentést, amit az ügyészség áttett.

Ilyen előzmények után a mentelmi bizottság úgy döntött 9:1 arányú szavazatával, hogy azt javasolja a tisztelt Országgyűlésnek, hogy Kövér László mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel. Ugyanakkor pedig úgy döntött a bizottság, hogy megkeresi az Országos Igazságszolgáltatási Tanácsot, hogy az eljárással kapcsolatban, amennyiben óhajtja, a kompetenciájába tartozó kérdésekben a vizsgálatot folytassa le, és a szükséges intézkedéseket tegye meg.

Ez a bizottság állásfoglalása, amelyet ismertettem. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  199  Következő    Ülésnap adatai