Készült: 2024.09.21.12:51:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

250. ülésnap (2005.10.03.), 164. felszólalás
Felszólaló Dr. Tóth István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:00


Felszólalások:  Előző  164  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TÓTH ISTVÁN (MSZP): Köszönöm. Tisztelt Államtitkár Úr! A sport jövőjének egyik legnagyobb veszélye a dopping. A doppingolás ténye a sport egyes területein olyan átfogó probléma, amellyel szemben csak a doppingellenőrzés folyamatában részt vevők feladat- és hatásköreinek világos szabályozásával, a dopping elleni küzdelem szereplőinek összefogásával lehet fellépni.

A tiltott teljesítményfokozás visszaszorításának jogi hátterét egyrészt a nemzetközi sportszervezetek, mint a NOB és a nemzetközi sportszövetség doppingellenes szabályzatai, az Európai Tanács doppingellenes egyezménye, az UNESCO keretein belül készülő nemzetközi doppingellenes egyezmény, a nemzetközi doppingellenes világszervezet doppingellenes szabályzata biztosítják.

Az egyezményekhez történő csatlakozás egyik feltétele, hogy minden országnak rendelkeznie kell olyan doppingellenes politikával, amelynek alapja a nemzetközi előírásokkal harmonizáló stratégia. Az aláíró államok vállalják, hogy alkotmányos kereteiken belül megteszik az egyezmény végrehajtásához szükséges intézkedéseket, megalkotják azokat a rendelkezéseket, amelyek a tiltott doppingszerek és módszerek sportban való hozzáférhetőségének, illetve alkalmazásának visszaszorítását szolgálják.

2003-ban Magyarország deklarálta a WADA doppingellenes egyezményéhez történő csatlakozását. A hazai doppingellenes politika, illetve a jogi szabályozás jelenleg harmonizál a nemzetközi szervezetek által elfogadott normákkal és a büntetőjogi részelemeket kivéve a legtöbb fejlett nyugat-európai ország gyakorlatával. Azonban a főbb alapelemek érintetlenül hagyása, illetve kötelező átvétele mellett a WADA-kódex lehetővé teszi az aláírók számára azt, hogy nemzeti sajátosságaikat is megjelentessék a hazai szabályzatokban.

Ezek alapján kérdezem az államtitkár urat: a nemzetközi gyakorlatnak megfelelően milyen jogszabályi változtatásokra készül a kormányzat a doppingprobléma megelőzése érdekében? Illetve milyen cselekvési tervvel készül a kormányzat, illetve a sporthivatal a doppingellenes küzdelem gyakorlati megvalósítása terén?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  164  Következő    Ülésnap adatai