Készült: 2024.05.20.18:17:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

257. ülésnap (2005.10.24.), 53. felszólalás
Felszólaló Dr. Göncz Kinga
Beosztás ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:07


Felszólalások:  Előző  53  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GÖNCZ KINGA ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm szépen kérdését. Nagyon fontosnak tartom azt, hogy civil szervezetek nagyon nyomatékosan hívták fel az Országgyűlés, de mindannyiunk figyelmét arra, hogy a családon belüli erőszak mekkora probléma Magyarországon. A civil szervezetek kezdeményezésére született meg az az országgyűlési határozat is, amely a különböző tárcák számára is feladatokat szabott.

Nagyon sok mindenben - koncepciókban, jogszabályokban - bukkant fel azóta ez a téma, és lassan összeáll egy egységes ellátórendszerré az a szolgáltatási rendszer is, amelyet abból a célból kezdtünk el kiépíteni, hogy valóban segítséget tudjon nyújtani a családon belüli erőszak áldozatainak.

Kezdeném talán azzal, ami közvetlenül a tárcánkat érinti. Korábban civil szervezetek fenntartásában, illetőleg az Esélyegyenlőségi Kormányhivatal fenntartásában működött egy krízistelefon. Az volt ezzel a probléma, hogy nem 24 órás elérhetőséget biztosított, hanem napi néhány órásat csak, miközben azt látjuk, hogy a segítségre a legnagyobb mértékben az esti órákban, illetőleg hétvégén van szükségük az áldozatoknak, vagy pont az ünnepek alatt, amikor ezek a telefonszolgálatok nem működtek. Tehát az első és legfontosabb feladatunk azt volt, hogy egy olyan krízis-telefonszolgálatot, krízisközpontot építsünk fel, amely 24 órás szolgáltatást nyújt. Ez most már hónapok óta működik. Megfelelő képzés után tudtak belépni a munkatársak ehhez a telefonszolgálathoz. Ez azonban nem volt elegendő, mert biztosítanunk kellett azt is, hogy a telefonszolgálatnál ülő munkatársak valóban információval tudjanak szolgálni az ország egész területéről telefonáló segítséget kérőknek arról, hogy a saját régiójukban, saját megyéjükben hova fordulhatnak, kitől kérhetnek segítséget.

Egy meghívásos pályázat útján tehát kiválasztottuk azokat - a családok átmeneti otthonait -, amelyek eddig is dolgoztak már ezen a területen. Számukra részben további képzést nyújtottunk, részben finanszírozással, kiegészítéssel lehetővé tettük azt, hogy bővítsék a kapacitásukat, részben, hogy többeket tudjanak felvenni, részben, hogy gyerek nélkül, egyedülálló nőket is fel tudjanak venni akkor, ha szükségük van valamilyen segítségre. A képzések keretében nemcsak a családok átmeneti otthonainak munkatársai vettek részt, hanem a környéken lévő családsegítők, gyerekjóléti szolgálatok, védőnői szolgálatok munkatársai is, hogy egymásra tudjanak támaszkodni, együtt tudjanak működni egymással, rendőrséggel adott esetben.

Közben a tárca megvett egy olyan, menedékház céljait szolgáló épületet is, amelynek most már a működtetésére kiválasztottuk a megfelelő civil szervezetet is, amely egy titkos menedékház lesz, tehát ha a régióban lévő családok átmeneti otthona nem tud segítséget nyújtani, hanem ennél nagyobb védelemre van szükség, akkor tudnak segíteni abban, hogy a családon belüli erőszak áldozata eljusson ebbe a titkos menedékházba. Úgy néz ki, hogy lesz egy második ilyen menedékház is.

Több olyan törvényi változás is volt, ami ezt a védelmet szolgálja: egyrészt a gyermekvédelmi törvénybe bekerült; többszöri nekifutás után, de most már elfogadta a parlament a testi fenyítés tilalmát. Nagyon nagy viták voltak erről. Azt gondoljuk, hogy ennek szimbolikus jelentősége van. Nagyon fontos persze programok indítása, az, hogy segítsenek a szülőknek abban, hogy más nevelési módokat tudjanak találni, de fontos volt ennek a törvénybe iktatása is. Mint ahogy nagyon fontos mindaz a képzés, ami elindult, mindazon módszertani levelek megszületése, amelyek részben a rendőrség munkatársait, részben az egészségügyben dolgozókat segítik a családon belüli erőszak felismerésében és segítésében, illetve nagyon fontos a terepen dolgozók együttműködése.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  53  Következő    Ülésnap adatai