Készült: 2024.05.14.19:17:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

32. ülésnap (2014.11.25.), 116. felszólalás
Felszólaló Ágh Péter (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:58


Felszólalások:  Előző  116  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÁGH PÉTER, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Számos törvény módosítása fekszik előttünk, mindezekre azért van szükség, mert amióta ezek bevezetésre kerültek, azok kapcsán különböző gyakorlati kérdések merültek fel, amit a kor kihívásainak megfelelően igyekszik a tárca és az Országgyűlés megfelelően kezelni, és azt gondolom, hogy ennek alapján számos olyan pontot ki tudunk emelni ebből a törvényjavaslatból, amit frakciónk is fontosnak tart.

Az előterjesztés 2. §-ának a célja, hogy a hadigondozásról szóló ’94-es törvényben a hadiözvegyeket megillető havi rendszeres járadék meghatározott mértékét 50 százalékkal megemelje. A jelenlegi szabályozás szerint a hadiözvegyeket megillető havi járadék mértéke az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegéhez igazodik, amely 2008 óta változatlanul 28 500 forint. Ennek megfelelően a hadiözvegyek jelenleg havi 21 375 forint ellátásban részesülnek. A javaslat révén a hadiözvegyek havi járadékának 70 százalékról 112,5 százalékra emelése személyenként havi 10 688 forint többletjuttatást jelent. Azt gondoljuk, hogy ez egy komoly változás, amely egy nagyon fontos eredménye a mostani törvényjavaslatnak.

A javaslat 4. §-a már a Hvt.-t módosítja, azzal a szándékkal, hogy kül- és biztonságpolitikai környezetben bekövetkezett változások bizonyos alkalmakkor szükségessé teszik, hogy a Magyar Honvédség szervezete az egyes válsághelyzetekben ? a válság jellegétől függően ? ideiglenesen megváltoztatható legyen. Ehhez szükséges, hogy a miniszter rendelkezzen azzal a jogkörrel, hogy a főként központi közigazgatási, illetve műveleti vezetési döntések meghozatala és támogatása érdekében az adott feladatkörhöz igazodó szervezeti elemek létrehozásáról döntsön. Ezért van szükség mindezekre a változásokra. Felmerült itt szocialista képviselőtársunk részéről, hogy miért is kell ez.

Én azt gondolom, hogy vannak olyan helyzetek, amikor igenis, a miniszter számára meg kell adni azokat a jogköröket, hogy ő hatékonyan el tudjon járni mindannyiunk védelme érdekében.

Az előterjesztés 18., 19. §-a a Hjt. más szervhez vezénylésére vonatkozó szabályait módosítaná úgy, hogy lehetőséget biztosítson arra, hogy határozott 5 plusz 5 éves időtartam helyett a miniszter és más szerv vezetője közötti megállapodás alapján határozatlan idejű vezénylésre is sor kerülhessen. Emellett a javaslat biztosítaná azt is, hogy az állomány tagjának a más szervnél megállapított illetménye vagy havi bére ne legyen kevesebb, mint a vezénylését megelőző egész hónapra járó, távolléti díjba tartozó illetményeinek összege. Továbbá a javaslat gyakorlati tapasztalatokra figyelemmel pontosítja a szolgálatteljesítési kötelezettség alóli mentesítése ideje alatt a felmentési időre járó távolléti díj folyósításának szabályait.

Tisztelt Képviselőtársaim! A javaslat ezenkívül számos más pontosító rendelkezést tartalmaz, és a gyakorlati élet során felmerült problémákra, tapasztalatokra nyújt megoldást. Az előterjesztő és az általam ismertetett pontok alapján úgy vélem, a törvényjavaslat megfelelő módon tartalmazza a módosításokat, ezért kérem képviselőtársaimat, támogassák a törvényjavaslatot.

Egyúttal szeretnénk kifejezni frakciónk köszönetét Hende Csaba honvédelmi miniszter úrnak ahhoz a kiváló munkához, amit véleményünk szerint ellátott azért, hogy a Magyar Honvédség megbecsülése itthon és a nagyvilágban is nőjön. Azt gondoljuk, hogy erre szükség volt a szocialista kormányzások után. Szükség volt különböző alapok bevezetésére is. Szocialista képviselőtársaink ezt cukormáznak hívják, mi azt gondoljuk, hogy mindezekre azért van szükség, mert erkölcsi és nemzeti alapon ezek jelenthetik az alapállást is a Magyar Honvédség számára. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  116  Következő    Ülésnap adatai