Készült: 2024.04.28.20:05:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (2019.05.27.), 54. felszólalás
Felszólaló Bodó Sándor (Fidesz)
Beosztás Pénzügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:07


Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BODÓ SÁNDOR pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Képviselő Úr! Tájékoztatom önt, hogy Magyarországon semmiféle lakosságcsere nem történik, sőt ezt a szót, ezt a kifejezést használva nekem egy nagyon rossz történelmi emlék jut eszembe. Talán érdemes lenne meggondolni, hogy egyáltalán ez a fogalom megjelenjen-e. (Z. Kárpát Dániel: Ti használtátok ezt a kifejezést…)És azzal kapcsolatosan, ami a magyar munkavállalói rendszert illeti, én azt gondolom, hogy lényegi tévedések vannak abban, amit ön megfogalmazott. A magyar gazdaság egyre jobban teljesít, az látszik: 5 százalékot meghaladó gazdasági növekedés van, közel 4,5 millióan dolgoznak Magyarországon, a munkanélküliségi ráta folyamatosan csökken. Vagyis olyan mutatószámok ezek, amelyekre, én azt gondolom, Európa nagyon sok országa szeretne szert tenni.

Természetesen ez nem magától van, ezért nagyon komoly dolgokat kell tenni Magyarország Kormányának. Az egyik ilyen legfontosabb a munkaerő-tartalékok aktivizálása. Hangsúlyozni és nyomatékosítani kívánom, hogy a hiányzó munkaköröket elsősorban magyar munkavállalókkal szeretnénk betölteni, és ennek érdekében olyan munkaerőpiaci reformprogramokat indítottunk azokban a megyékben, ahol magasabb a munkanélküliségi ráta, mint az országos átlag  nevezetesen Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar, Borsod, Heves, Nógrád és Szolnok megyékben , tehát olyan munkaerőpiaci reformprogramot indítottunk, amelynek a működtetésével felkutatjuk mindazokat, akik még szeretnének, tudnak dolgozni.

Emellé társul egy olyan képzési program, ami alkalmassá teszi őket, és ezt követően a munkaadókkal egy közvetlenebb kapcsolat kialakítása során szeretnénk őket az elsődleges munkaerőpiacon foglalkoztatni. Ennek bizonyítéka az is, amivel remélem, ön sem vitatkozik, hogy a közfoglalkoztatás folyamatosan csökken Magyarországon, egyre többen az elsődleges munkaerőpiacon találnak munkahelyet.

Ez mindenképpen egy kedvező tendencia, és azt is látnunk kell, hogy a munkahelyvédelmi akcióterv keretében az adókedvezmények, amelyeket a vállalkozások igénybe vehetnek, illetve az elhelyezkedési támogatások mind-mind azt segítik, hogy egyre több ember tudjon a versenyszférában elhelyezkedni. Nagyon fontos része ennek a programnak a szak- és felnőttképzési rendszer modernizációja. Erre is megvannak az elképzelések. És akár az iskolarendszeren belül, akár az iskolarendszeren kívül, bizony itt is fontos teendők vannak, és látható eredményekre van szükség minél hamarabb.

Az európai uniós munkavállalási rend szerint azokban a munkakörökben, ahol a munkaadó nem talál munkavállalót, elsődlegesen a hazai piacon néz körül, majd azt követően az európai uniós munkavállalók közül vár jelentkezőket. Talán nem nagy meglepetés, amit elárulok, hogy Magyarországon valóban dolgoznak külföldi állampolgárok, de jogszerűen.

Az ön interpellációjában elhangzott mondatok arra utalnak, hogy ez ötletszerűen, követhetetlenül, valakinek a kénye-kedve szerint történik, nos, egyáltalán nem erről van szó. Nevezetesen, a helyzet az, hogy azoknak a külföldi munkavállalóknak, akik olyan munkakörre jelentkeznek, amit hazai vagy európai uniós munkaerővel nem sikerül betölteni, számukra van egy nagyon komoly előszűrés, nevezetesen, hogy rendelkezneke megfelelő szakképzettséggel, megfelelő egészségi állapotban vannak-e, a nemzetbiztonsági kockázatról nem is beszélve. Ezeket az illetékes hivatalok megvizsgálják, és ha ezek a feltételek rendben vannak, és nincsenek hazai vagy uniós munkavállalók, akkor lehetséges az, hogy ők Magyarországon munkát vállaljanak.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai