Készült: 2024.09.24.11:56:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

133. ülésnap (2020.06.02.), 196. felszólalás
Felszólaló Héjj Dávid Ádám (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Törvényalkotási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:49


Felszólalások:  Előző  196  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HÉJJ DÁVID ÁDÁM, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2020. május 28-án tartott ülésén megtárgyalta a nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvény módosításáról szóló T/10303. számú törvényjavaslatot.

(16.50)

Az összegző módosító javaslatot és az összegző jelentést a bizottság a házszabály 46. §-a alapján 30 igen szavazattal, nem szavazat nélkül, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! A törvény definíciója szerint nemzetiség minden olyan, Magyarország területén legalább egy évszázada honos népcsoport, amely az állam lakossága körében számszerű kisebbségben van, a lakosság többi részétől saját nyelve, kultúrája és hagyományai különböztetik meg, egyben olyan összetartozás-tudatról tesz bizonyságot, amely mindezek megőrzésére, történelmileg kialakult közösségeik érdekeinek kifejezésére és védelmére irányul. Magyarország Alaptörvénye XXIX. cikkében kinyilvánítja továbbá, hogy a hazánkban élő nemzetiségek államalkotó tényezők, minden, valamely nemzetiséghez tartozó magyar állampolgárnak joga van önazonossága szabad vállalásához és megőrzéséhez. A Magyarországon élő nemzetiségeknek joguk van az anyanyelvhasználathoz, a saját nyelven való egyéni és közösségi névhasználathoz, saját kultúrájuk ápolásához és anyanyelvű oktatáshoz. Alkotmányos szinten került rögzítésre továbbá, hogy a Magyarországon élő nemzetiségek helyi és országos önkormányzatokat hozhatnak létre; mi több, szintén példaértékű, hogy hazánk nemzetiségeinek jelenléte 2014 óta sarkalatos törvényben foglaltak szerint biztosított kell legyen az Országgyűlésben.

Engedjék meg, képviselőtársaim, hogy idézzem néhai kultuszminiszterünk, báró Eötvös József gondolatát: „Akár az ország általános,  akár az egyes nemzetiségek külön érdekeiből induljunk ki, higgadtan meggondolva a dolgot, csak egy meggyőződéshez juthatunk s ez az: hogy a történelmi s politikai nemzet érdekeit csak ugy biztosithatjuk, ha minden egyes nyelvbeli nemzetiség igényei kielégitettnek; s hogy ellenben a különböző nyelvbeli nemzetiségek igényei csak ugy elégittethetnek ki, ha az ország egysége s állami léte biztosittatott.” Úgy vélem, e gondolat jó például szolgál arra, hogy az alapvető nemzeti érdekek érvényesítése, valamint az ország sorsát meghatározó döntések során a mindenkori kormánynak honos nemzetiségeinkkel szoros együttműködést kialakítva szükséges eljárnia.

Tisztelt Ház! Visszatérve az előttünk fekvő módosítási javaslatra, hangsúlyozandó azon rendelkezése, melynek értelmében a köznevelési intézmény feladatainak ellátását szolgáló ingó és ingatlan vagyont a feladatátvételt követően haladéktalanul, de legkésőbb a tanév kezdetéig ingyenesen a fenntartó nemzetiségi önkormányzat tulajdonába kell adni.

A javaslat értelmében a nemzetiségi önkormányzati képviselők 2024. évi általános választásától kezdődően a települési nemzetiségi önkormányzati képviselők választását akkor kell kitűzni, ha az országos nemzetiségi önkormányzat szükségesnek tartja az adott település nemzetiségi közösségének önigazgatását. A döntést pedig két tényezőt alapul véve tudja meghozni: egyrészt a településen az adott nemzetiség önszerveződési fokának, másrészt pedig a településen való honosság időtartamának vizsgálatával. Az előbbi esetben indokolt figyelembe venni, hogy az adott településen működike szabályszerűen nemzetiségi alapítvány vagy nemzetiségi egyesület, az utóbbinál viszont az országos nemzetiségi önkormányzat köteles kikérni a Magyar Tudományos Akadémia elnökének állásfoglalását is. Az ismertetett feltételektől eltérően a települési nemzetiségi önkormányzati képviselők választását akkor is ki kell tűzni, ha a településen az adott nemzetiséghez tartozó személyek száma a 25 főt eléri, és a településen adott nemzetiségi önkormányzat működik.

Tisztelt Országgyűlés! Üdvözlendő, hogy az országos nemzetiségi önkormányzatok önként vállalt közfeladatai a jövőben kiegészülnek a szociális intézmény alapításával és fenntartásával, ezzel ugyanis nemzetiségi identitásukat idős, gondozásra szoruló korukban is megélhetik nemzetiségi honfitársaink.

Tisztelt Ház! Magyarország Kormánya 2010-ben úgy döntött, hogy hazánk érdekeinek érvényesítésében és közös céljaink elérésében szoros kapcsolatot kíván fenntartani államalkotó nemzetiségeinkkel, akik kultúrájukkal és hagyományaikkal egyaránt gyarapították a magyar nemzet közös kulturális örökségét. Meglátásom szerint a Ház asztalán fekvő javaslat a jövőben még magasabb szinten garantálja a hazai nemzetiségek identitásának védelmét és jogaik érvényesülését. Az elhangzottakra tekintettel a benyújtott törvényjavaslat támogatandó. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok és a nemzetiségi szószólók soraiból.)




Felszólalások:  Előző  196  Következő    Ülésnap adatai