Készült: 2024.09.21.21:43:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

233. ülésnap (2001.10.18.), 238. felszólalás
Felszólaló Dr. Kóródi Mária (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:42


Felszólalások:  Előző  238  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KÓRÓDI MÁRIA (SZDSZ): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Miután sok részletkérdést nagyon alaposan megvitattak az előbbi órákban, én most egy alapkérdésre szeretnék részletesen kitérni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt kormánypárti Képviselők! Önök az 1998-as választások előtt "Szabadság és jólét" címmel propagálták programjukat. A miniszterelnöki expozéban és a most tárgyalt, ott látható mintegy ezeroldalnyi beszámolóban sokszor emlegetik a jólétet, de a szabadságról egyetlen szó sem esik. Mintha elfelejtették volna, hogy a hosszú távú jólétet, Európában nyertes nemzetet csak a garantált, tartós szabadság teremthet. Én a szabadságról kérdezem önöket, arról, hogyan áll ma demokráciánk.

Önök talán abban a hiszemben ülnek itt és próbálják meg igazolni az eltelt három évet, hogy a történelemkönyvek húsz év múlva a Fidesz dicső uralmáról írnak majd, megemlítve a Széchenyi-tervet, a nagyra törő olimpiai pályázatot vagy a koronahurcolással fémjelzett millenniumi országimázs-építést. Tévednek! A Fidesz-korszak jellemzői azonban a nem haladás, hanem a megtorpanás és a visszafordulás a szabadság építésében. Az arrogáns, önérdekű hatalomgyakorlás, az ország kettészakítása, az avítt, szabadsághiányos korok szellemének megidézése, szélsőséges tendenciáknak való teret engedés. Az elmúlt három év a demokratikus deficit három éve.

 

 

(16.00)

 

Nézzük, mit tettek! Először is kettéosztották az országot a "mi" és a "többiek", a "mások" kategóriájára. A "mi" csoportba tartozóknak mindent szabad, a "többiek" meg jó, ha vigyáznak, mert csak azt szabad és addig szabad, amit és amíg megengednek nekik.

Ez jól látszott már a kormányzati személyek kinevezésénél is. Csak a pártérdek és a pártkatonaság számított, az erkölcsi feddhetetlenség, a köztisztelet, a közbizalom nem. Így lehetett kinevezni büntetőeljárás alatt álló államtitkárt a kultusztárca élére, pénzügyeiről elhíresült Fidesz-pénztárnokot APEH-elnöknek, a közbiztonság romlása miatt menesztett, később kétes ügyekkel támadott rendőrtábornokot belügyminiszternek.

Alig melegedett meg önök alatt a kormányzati bársonyszék, máris megkezdték a korlátozhatatlan és ellenőrizhetetlen hatalom kiépítését, azaz a szabadságunkat garantáló intézmények leépítését, bekebelezését, költségvetési zsarolását vagy egyszerűen elfoglalását. A parlamentből először a nyilvánosságot zárták ki a háromhetes ülésezés bevezetésével. Ezután az ellenőrzés lehetőségét vették el a vizsgálóbizottság felállításának megakadályozásával. Az emberi jogok védelmét szolgáló ombudsmani intézményt leértékelték, amikor megakadályozták a feladatukat nagy hozzáértéssel és közmegbecsüléssel végző biztosok újraválasztását. A bíróságokat a költségvetési eszközökkel folyamatosan sakkban tartják. A közpénzekből fenntartott közszolgálati rádiót és televíziót egyszerűen elfoglalták. Reggel a Kossuth Rádióban, este a tévéhíradóban, délután a postaládájában találkozhat az adófizető a saját pénzéből finanszírozott Fidesz-kormány-propagandával.

Miután korlátozták a nyilvánosságot, megakadályozták a vizsgálóbizottsági ellenőrzéseket, elkezdődhetett a közpénzekből való ellenőrizhetetlen, átláthatatlan, gátlástalan költekezés. Az adófizetők pénze úgy vándorol a Fidesz-klientúra zsebébe, mintha a sajátjuk volna. Miközben az adórendőrség kíméletlenül lecsaphat bárkire, az Országimázs Központ elszámolás nélkül költi milliárdjainkat, de náluk a számlák hiánya csak egyszerű technikai hibának minősül. Mintha nem ugyanazok a törvények vonatkoznának mindenkire!

Tisztelt Képviselőtársaim! A szabadság legfontosabb garanciája, ha a hatalom döntései felett nem személyek, hanem törvények uralkodnak. Nálunk fordítva van: a kormány uralkodik a törvények felett, és használja őket kénye-kedve szerint. Alkalmanként döntenek a törvény betartásáról, be nem tartásáról vagy megkerüléséről. Ilyen például a közbeszerzési törvény előírásainak megszegése vagy a kétéves költségvetés bevezetésének módja. Mindezekkel megnyitották azokat a tereket, ahol szabadon érvényesíthetik a kormányzati szintű pénzkifolyásokat.

Önök visszahozták az urambátyám panamavilágot, amelyet olyan jól ismerhetünk Móricz Zsigmond Rokonok című regényéből. Nagyon nehéz ma azt elvárni az emberektől, hogy utasítsák el a vesztegetést, hiszen azt látják, hogy csak a barátok, a szobatársak, a bennfentes információkkal rendelkező Fidesz- és családtagok jutnak megrendeléshez, privatizációs lehetőséghez, fontos állami pozíciókhoz, de manapság már a kitüntetésekhez is.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ahol a szabadság a rend, ott nem kell a polgároknak félniük, mivel a hatalom átlátható, ellenőrizhető. A hatalom embereinek be kell tartani a törvényeket! Ma Magyarországon nem ez a helyzet. Újra megjelent a félelem, a titkolózás, az igazodás kényszere. Ki az adórendőrségtől fél, ki a házkutatásos lejáratástól, ki csak attól, hogy hátrányos helyzetbe kerül, ha híre megy, nem szimpatizál a Fidesszel. A jelenlegi kormány bosszúálló és kicsinyes. Ezt leginkább az ellenzéki vezetésű önkormányzatok, a klientúrához nem tartozó vállalkozások vezetői tudják alátámasztani.

De ezen a súlyos demokráciadeficiten túl egy még nehezebb és veszélyesebb örökséget is hagy az országra ez a kormányzat, mégpedig azzal, hogy szalonképessé tették, a kormány udvarába fogadták, sőt főköztisztviselőnek is kinevezték az Európában elutasított rasszista szélsőjobbot. A miniszterelnök különös felelősséget visel ezért. Megnyilatkozásai és cinkos hallgatásai irányt mutatnak azoknak, akik a szélsőséges megoldásokat hangoztatják. A szélsőjobbal való csendes és cinikus együttműködés az ország polgárainak egy részét ki akarja rekeszteni a nemzet sorából. Ma még talán ez a kisebbik része, de holnap már bárkire sor kerülhet. Van ok a félelemre. És mi az, amiért az emberek egymással szembeni kijátszása folyik? Nem más, mint a hatalom időleges megtartása.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ez a Fidesz-kormány négyéves hagyatéka: a szabadság garanciáinak átgondolt, szisztematikus leépítése, a megakasztott demokratikus fejlődés, a szervezett felvilág kialakulása, morális csőd, a szélsőségekkel való együttműködés, a rasszizmus terjedése, arrogáns kirekesztés, az emberek egymással való szembefordítása - egy szóval kifejezve: rendszervisszaváltás.

A helyzet súlyos, mégis remélhetjük, hogy négy év Fidesz-kormányzás talán még nem ejtett sebet a magyar társadalom szabadság iránti fogékonyságán. Még van visszaút Tisza Istvántól és Teleki Páltól Kossuth Lajos, Károlyi Mihály, Bibó István, Nagy Imre Magyarországához. Hitem szerint 2002 ilyen fordulatot hoz.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  238  Következő    Ülésnap adatai