Készült: 2024.04.26.05:10:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

305. ülésnap (2013.09.24.), 70. felszólalás
Felszólaló Gaal Gergely (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:22


Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GAAL GERGELY (KDNP): Tisztelt elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Boldog II. János Pál pápa, aki korunk igen sok társadalmi jelenségével kapcsolatban mutatott nekünk irányt a kereszténység tanítása alapján, a kábítószer-problémával kapcsolatban a következőképpen fogalmazott: "A kábítószer-függőség és az alkoholizmus az élettel szemben álló dolgok. Nem lehet a kábítószer-fogyasztás szabadságáról, sem pedig a kábítószer-használat jogának szabadságáról beszélni, mert az embernek nincs joga kárt okozni önmagában, és soha nem mondhat le, nem szabad lemondania az Istentől kapott emberi méltóságáról."

Tisztelt Ház! A szent életű egyházfő is felismerte, hogy a kábítószer-fogyasztás az egyik legsúlyosabb probléma, amellyel az emberiségnek napjainkban szembe kell néznie. A kábítószerek egyre szélesebb körű elterjedése olyan jelenség, amely közvetve az egész társadalmat érinti, de leginkább egy felvértezetlen fiatal korosztályt veszélyeztet. Ahogyan a rossz, káros dolgok általában, úgy a drogok is legtöbbször alattomosan, észrevétlenül, mondhatnám: fű alatt jutnak el a fiatalok mindennapjaiba. A jelenség a szereket közvetlenül használókon túl azok családját, barátait, a környezetükben élőket is mélyen érinti. Ráadásul az új kémiai összetételű szerek megjelenése miatt sajnos folyamatosan megújuló problémáról van szó, amely a társadalmi, kommunikációs és fogyasztói szokások változásával gyűrűzött be hazánkba is. Éppen ezért a kérdés állandó figyelmet érdemel, amelyre nem csupán alkalmi, hanem átfogó válaszokat kell adni, stratégiai megoldásokat szükséges kidolgozni.

A drogozás jelenségének megítélése azonban sajnos nem egységes minden politikai oldal részéről. Vannak, akik megengedőbbek, sőt olyan, a baloldalhoz kötődő politikai formáció is létezik ma hazánkban, amelynek egyik frontembere, a drogliberalizáció ismert élharcosa maga is szenvedélyfüggő. A 2010-es kormányváltás után ezért ebben a kérdésben is szemléletváltásra volt szükség. Elengedhetetlenné vált a probléma valódi jelentőségének megfelelő szemlélet erősítése.

A kereszténydemokrata alapállás szerint a drogok által veszélyeztetett lehetséges kipróbálókat fel kell világosítani a szerhasználat veszélyeiről, a függőket kezelni kell, a drogkereskedőket pedig szigorúan büntetni. A minél hatékonyabb megelőzéshez elengedhetetlen a család, a civil társadalom és az egyházak szélesebb körű bevonása, ugyanis a szubszidiaritás elvét szem előtt tartva azon a szinten lehet a problémákat a legjobban megoldani, ahol azok keletkeztek. Ezen alapelvek figyelembevételével is készült az előttünk fekvő, a "Nemzeti drogellenes stratégia 2013-2020 - Tiszta tudat, józanság, küzdelem a kábítószer-bűnözés ellen" címmel benyújtott H/11798. számú határozati javaslat.

Tisztelt Képviselőtársaim! A következő nyolc év drogellenes politikáját meghatározó stratégia helyesen ismeri fel, hogy az elmúlt években a kábítószerpiac jelentős átalakuláson ment keresztül, ami elsősorban az új pszichoaktív szerek, főként az úgynevezett dizájnerdrogok megjelenését és a különböző szerek interneten történő forgalmazását jelenti. Ezekre az új kihívásokra is válaszokat adva célozza meg a drogok iránti kereslet és a kínálat hatékony csökkentését a tervezet. A stratégia fontos alappillére a drogmentes életmodell széles körű elterjesztése, valamint a testi-lelki egészséget alapértékként kezelő szemléletmód erősítése. Fontos és kiemelendő, hogy a stratégia az eddigieknél nagyobb, kiemelt szerepet szán a családoknak és a helyi közösségeknek a megelőzésben és a szenvedélybetegek társadalmi reintegrációjában.

Igen fontos, kiemelendő és üdvözlendő szemléletbeli jellegzetessége a stratégiának, hogy nem csupán a drogfogyasztókhoz, hanem az egész társadalomhoz szólva a józan, tartalmas és tevékeny életmodell kultúráját igyekszik erősíteni, továbbá határozott és elkötelezett kormányzati hozzáállást mutat fel a drogprobléma visszaszorításával kapcsolatban, hozzárendelve ehhez a szükséges hatékony eszközöket is.

Lényeges eleme a határozati javaslatnak, hogy minden járásban működjön helyi kábítószerügyi egyeztető fórum a kormányhivatalok, helyi önkormányzatok, egyházi és civil szereplők, valamint a köznevelési intézmények, az érintett igazságügyi és szociális ellátók részvételével.

Örvendetes, hogy a stratégia kiemelten megfogalmazza a kérdéssel foglalkozók számára egyébként nyilvánvaló, azonban hivatalosan sokszor alábecsült tényt, miszerint "az egyházi közösségeknek fontos, spirituális szempontból pótolhatatlan szerepe van a tanításukból következő, az élethez, az egészséghez, a felelősséghez, az emberi méltósághoz kapcsolódó értékek átadásában". Azaz elismeri az egyházi közösségekhez kapcsolódó drogrehabilitációs és megelőző intézmények, közösségek kiemelt szerepét.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Ifjúsági szervezetekben tevékenykedve mindennapi örvendetes tapasztalatunk, hogy a Kárpát-medence különböző tájain élő magyar fiatalok közötti kapcsolatok, baráti kötődések, élő közösségek az elmúlt években jelentősen erősödtek. Éppen ezért az államtitkár úr és az előttem szóló kormánypárti képviselőtársaim által már megfogalmazott és kiemelt szempontok mellett külön szeretném felhívni a figyelmet a dokumentum alapelvei között megfogalmazott fontos szemléletbeli változásra, amely szerint "a nemzeti drogellenes stratégia fontosnak tekinti, hogy a határon túl élő magyarok lehetőség szerint bekapcsolódhassanak a kábítószer-probléma megelőzésére és kezelésére irányuló tevékenységbe". Ennek feltétele és első lépése az együttműködés módjának és rendszerének kidolgozása.

Tisztelt Ház! Magyarország Alaptörvénye így fogalmaz: "Valljuk az elesettek és a szegények megsegítésének kötelességét. Valljuk, hogy a polgárnak és az államnak közös célja a jó élet, a biztonság, a rend, az igazság, a szabadság kiteljesítése." Úgy gondolom, hogy az előttünk fekvő határozati javaslat, amely ezen elveket is figyelembe veszi, újszerű és átfogó szemléletével az egész társadalmunkat érintő probléma valódi súlyosságának felismerésével alkalmas arra, hogy valódi stratégiai irányt mutasson a kérdéskör érdemi kezeléséhez.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai