Készült: 2024.04.29.04:43:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

188. ülésnap (2001.02.15.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Vojnik Mária (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Egészségügyi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:34


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VOJNIK MÁRIA, az egészségügyi és szociális bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! Az egészségügyi és szociális bizottság február 7-én megtárgyalta, 10 igen és 3 tartózkodó szavazat mellett általános vitára alkalmasnak találta az elénk terjesztett országgyűlési határozattervezetet.

A bizottságban a szakértők ismertetése után elsősorban kérdésfeltevés és konzultáció zajlott, nem volt érdemi vita, hiszen a parlamenti pártok képviselői nem fogalmaztak meg egymástól markánsan eltérő véleményeket, és azok ezért nem is ütközhettek a bizottságban. Én a tisztelt Házzal elsősorban azokat a kérdéseket szeretném megismertetni, amelyekkel a bizottság foglalkozott, és amelyeket ajánlunk a tisztelt Ház és az előterjesztők figyelmébe. Három fő kérdés körül zajlott a megbeszélés.

Az első, hogy valóban alkalmas-e a stratégiai fő irány meghatározására az előterjesztők által kínált megfogalmazás, valóban a munkavédelem stratégiai céljaként azt kell-e megfogalmazni, hogy a munkavégzés rövid és hosszú távú kockázatai ne haladják meg a társadalmilag elfogadható mértéket. A bizottságban jelen lévő képviselőtársaimmal ezt a mondatot egy nehezen értelmezhető, nehezen lefordítható, a maga elvontságában egy nehezen kezelhető kifejezésnek tartjuk. Mi ugyanis azt gondoljuk, hogy abban a helyzetben, amelyben jelenleg vagyunk, részben a munka világában végre megtörtént változások, a munkaegészségügy helyzete, a munkavállalók egészségügyi kockázatainak jelentős növekedése mellett, miközben élő, működő, az európai joggal összhangban lévő munkavédelmi szabályaink vannak, a szabályozásnak a normákhoz kell igazodni, és nem egy olyan társadalmi elváráshoz, amely pillanatról pillanatra változik, és amelynek a mértéke igazából inkább afelé irányítja a munkavállalót és a munkáltatót, hogy a normától a munkavállaló számára hátrányosan térhessen el.

A másik ilyen kérdés, hogy a munkavédelemről szóló programban eldönthető-e egy olyan fontos kérdés, hogy az elkülönített baleset-biztosítási ág létrehozható, illetve létrehozandó-e. Ha ezzel az országgyűlési határozattal, amelyet a Ház elfogad, elfogadjuk ezt a kitételt is, akkor ez egy önmagát továbbvivő folyamat lesz. Ez azt jelenti, hogy ha az Országgyűlés határoz arról, hogy a munkavédelemről szóló programban elkülönített baleset-biztosítási ágazat van, ez persze kedvező lehet a munka világában élőknek, minden dolgozónak. De vannak ennek a javaslatnak olyan mozzanatai, amelyek lényegesen gondosabb előkészítést, körültekintést, megfontolást igényelnek. Mi úgy érezzük, hogy a kockázat nem merül ki abban, amelyet most a miniszter úr is megfogalmazott, és a bizottságban is elhangzott, hogy átmenetileg megnöveli a munkavállalók és a munkáltatók terheit.

A harmadik ilyen kérdés: hogyan kapcsolódik a munkavédelem programjához a foglalkozási rehabilitáció, miközben nem érintjük az egész rokkantnyugdíjas kérdést. A vitában fel fogunk szólalni a képviselőtársaimmal, és kifejtjük azokat a kérdéseket, amelyek a bizottságban a továbbiakban még felmerültek. Ezekkel az aggályokkal ajánlja az egészségügyi és szociális bizottság általános vitára ezt a javaslatot.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai