Készült: 2024.09.20.21:52:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

103. ülésnap (2003.11.03.),  83-90. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:19


Felszólalások:   75-82   83-90   91-98      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Karsai Péter, az MDF képviselője, kérdést kíván feltenni a pénzügyminiszternek: “Az oktatás áfájaö címmel. A miniszter úr távollétében, ha a képviselő úr elfogadja, az államtitkár úr válaszol. Megadom a szót.

KARSAI PÉTER (MDF): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Az adókról, járulékokról és egyéb költségvetési befizetésekről szóló törvények módosításáról szóló 2002. évi XLII. törvény 2003. július 1-jei hatállyal módosította az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. törvénynek az oktatás adómértékére vonatkozó szabályait, és azt a 2. számú melléklet 16. pontja szerint rendeli végrehajtani.

E módosítás már most várható negatív következménye az lett, hogy bizonyos oktatási tevékenységek áfássá tétele megnehezítette az oktatással foglalkozó cégek, vállalatok, intézmények, szakmai szervezetek működését. Áfát kell emelni a hallgatók felé, mert a tanárok, ha nem alanyi adómentesek, akkor csak áfás számlát tudnak kiállítani tevékenységükről. Ezt az áfát az oktatással foglalkozó cég, intézet, iskola csak abban az esetben tudja visszaigényelni, ha olyan oktatást végez, amely nem akkreditált. De ha a tanfolyama akkreditált, akkor hiába állít ki az oktató áfás számlát, ezt az összeget az oktató cég nem igényelheti vissza, merthogy az akkreditált tanfolyamról a hallgató felé adómentes számlát állít ki, lévén, hogy az akkreditált képzés továbbra is megmarad adómentesnek.

Na már most, ha az oktató cég, intézet, iskola nem emel tandíjat, akkor ráfizetéses lehet a tevékenysége, vagy elveszíti tanárait, mivel a tanárok szeretnék megemelni az áfa összegével a számlájuk végösszegét, mert ha ezt nem teszik meg, akkor kevesebb pénzért dolgoznak, mint az elmúlt időszakban, tekintettel arra, hogy nekik ezt az áfaösszeget be kell fizetni az APEH felé.

Az akkreditált oktatást végző cégeknek, intézeteknek, iskoláknak nagy a dilemmája. Ha a tanáraikat nem akarják elveszíteni, akkor engedélyezik, hogy az eddig megállapított összeget megemeljék az áfa összegével, de ha nem emelnek tandíjat, akkor viszont ugyanennyi bevétel mellett (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) több lesz a költségük, minthogy ebben az esetben az áfát nem tudják visszaigényelni. (Az elnök ismét csenget.)

Kérdezem a miniszter urat épp ezért, hogy akik mindig alapos számításokat végeznek, ilyen esetekben mekkora bevétellel számolták ki ezt a tételt.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: A kérdésre Veres János államtitkár úr válaszol.

DR. VERES JÁNOS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az általános forgalmi adóról szóló törvényi rendelkezések múlt évben elfogadott változtatása tette azt lehetővé, hogy egy fél év türelmi, azaz felkészülési időt követően, ahogy a képviselő úr fogalmazott pontosan, 2003. július 1-jétől lépett hatályba ez a rendelkezés, azaz valamennyi szereplőnek volt lehetősége felkészülni ebben a kérdésben a változásra. Volt lehetőségük az intézményeknek, és volt lehetőségük az oktatást végző személyeknek is.

A kormányzat 2004. évre egyetlenegy fillér többlet áfabevétellel nem számol ebben a kérdéskörben. Tehát nincs olyan érték, ami a képviselő úr kérdésében is megfogalmazódott, hogy mennyi többlet áfabevétellel számolunk ebben a dologban, ugyanis mi abból indultunk ki, hogy 2003. július 1-jétől, az új szabályok érvénybe lépésének határnapjától kezdődően az arra alkalmas szervezetek felkészülnek és akkreditáltatják magukat, ilyen értelemben tehát megteremtik annak lehetőségét, hogy olcsóbb oktatási szolgáltatást tudjanak nyújtani az igénybevevőknek. Természetesen ebben az esetben elveszítik annak a lehetőségét és esélyét, hogy vissza tudják igényelni az áfát. De alapvetően az volt akkor a parlament mindkét oldaláról megnyilvánuló vélemény, hogy meghatározott szakmai kritériumokat teljesítő, oktatási szolgáltatást végző szervezetek esetében az áfamentes oktatás mint lehetőség meglegyen, és ez biztosított is az adótörvény alapján, hiszen az akkreditációt elvégző intézmények esetén ez a bizonyos áfamentesség rendelkezésre áll.

Tehát konkrétan az a válasz a képviselő úr kérdésére, hogy nem számolunk többlet áfabevétellel ezen a jogcímen.

Köszönöm figyelmüket.

(14.10)

ELNÖK: Egy perc viszontválasz illeti a képviselő urat.

KARSAI PÉTER (MDF): Köszönöm szépen a válaszát, államtitkár úr, amiből jó szándékot vélek kiolvasni, bár - mint tudjuk - általában a pokolba vezető út jó szándékkal van kikövezve. Ebben az esetben, államtitkár úr, úgy látszik, a felkészülési időt elmulasztották komolyan venni az érintettek, mert hiszen egyre-másra kapunk olyan jelzéseket, hogy emiatt bizony nem iskolát zárnak be, hanem tanfolyamok maradnak el, adott esetben a tanulók fejezik be a tanulmányaikat, magyarán: ez a folyamat, amiről én beszéltem, sajnos jelen van. Ez kvázi majdnem egy iskolabezárási hullámot indít el, amennyiben erre valamilyen intézkedést nem teszünk.

Én természetesen azt szeretném elérni, és azt szeretném a Pénzügyminisztériumtól is kérni majd, hogy erre a problémára, ami egy élő probléma, és aminek a következménye az lehet, hogy bizony gyerekek, tanárok fogják abbahagyni az eddigi tevékenységet, valamilyen módon válaszolnunk kell. Felkérem talán épp ezért a most megalakult, iskolabezárások okait vizsgáló bizottságot, hogy ezt a kérdést járják körül, mert a jó szándékkal talán van megoldás.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Egy perc viszontválasz illeti az államtitkár urat.

DR. VERES JÁNOS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Azt gondolom, a helyzet viszonylag egyértelmű, hiszen az Európai Unióban elfogadott áfairányelv alapján kizárólag az államilag elismert, minőségileg garantált képzések élvezhetnek tárgyi adómentességet. A magyar szabályozás ezzel összhangban született meg, ezt nem is vitatta senki, szerencsére a képviselő úr sem, ezért úgy gondolom, hogy az adott képzéseket szervező intézményeknek kell figyelembe venni, és a tevékenységüket e szerint alakítani a későbbiek során, mert nincs más lehetőség május 1-jétől, a csatlakozást követően sem arra, hogy az áfamentes oktatási feltételeket továbbra is teljesíteni tudják.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   75-82   83-90   91-98      Ülésnap adatai