Készült: 2024.04.26.04:34:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (1999.05.04.),  21-58. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita folytatása
Felszólalás ideje 2:07:06


Felszólalások:   19-21   21-58   58-66      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogy azt már megtettem Varga képviselő úr esetében, ismételten figyelmeztetem önöket, hogy tartsák be a rendelkezésre álló időkeretet mind a napirend előtti felszólalásokban, mind az arra adott válaszokban.

Megkérdezem, hogy a kormány részéről kíván-e valaki reagálni az elhangzottakra. (Senki sem jelentkezik. - Vancsik Zoltán: Nincs válasz!) A kormány részéről nem jelentkezett senki. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban. - Fütty a kormánypárti oldalon.)

Tisztelt Országgyűlés! Felhívom a figyelmüket... (Dr. Latorcai János jelentkezik.) Megkérdezem Latorcai képviselő urat, hogy milyen minőségben kíván felszólalni.

DR. LATORCAI JÁNOS (Fidesz): Elnök úr, ügyrendi javaslatot szándékozom tenni. (Közbeszólások a kormánypárti padsorokból: Halljuk!)

ELNÖK: Kérem bekapcsolni Latorcai úr gépét! (Megtörténik.) Megadom a szót.

DR. LATORCAI JÁNOS (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Úgy gondolom, elnök úr nem azonos mércével ítélte meg a napirend előtti felszólalókat. (Taps a kormánypárti padsorokban.) Ön ugyanis - ha jól figyeltem - Varga képviselő úrnak 5 perc 8 másodpercnél mintegy 10 másodpercig közbeszólt, most pedig 6 percig engedte, hogy Vancsik képviselő úr zavartalanul beszélhessen. (Közbeszólások az MSZP padsoraiban: Öt percet beszélt!) Úgy gondolom, hogy önnek ott, az elnöki pulpituson Vancsik úr bizonyos jelzőire is reagálnia kellett volna. Ezért tisztelettel kezdeményezem, hogy ön a mai vezetési módszerét vizsgáltassa meg az ügyrendi bizottsággal. (Moraj az ellenzéki pártok soraiban. - Közbeszólások a kormánypárti padsorokban: Így van! - Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Tisztelt Képviselő Úr! Egyrészt szeretném felhívni a figyelmét, hogy önnek nincs joga bírálni az elnök ülésvezetését. (Moraj a kormánypárti padsorokban.) A Házszabály szerint ehhez nincs joga! Amennyiben problémája van, forduljon az ügyrendi bizottsághoz, és vizsgáltassa ki.

Másodszor: pontosan figyeltem az órát. Varga képviselő úr pontosan 6 percet beszélt (Közbeszólások az MSZP padsoraiban: Így van!), és pontosan 6 percnél vontam meg a szót Vancsik képviselő úrtól, többszöri figyelmeztetés után. Azt gondolom, hogy pontosan ugyanazzal a mércével mértem mindkét felszólalót. Azt gondolom, hogy éppen önnek, akihez Varga képviselő úr közel áll, nincs joga ezt bírálni. A stílussal kapcsolatban pedig: a kormánynak lett volna lehetősége válaszolni Vancsik úr felszólalására. (Dr. Dávid Ibolya: Na de bocsánat, elnök úr!) Úgy ítéltem meg, hogy a felszólalásban semmi olyan sértő nem hangzott el, ami miatt rendre kellett volna utasítanom a képviselő urat. (Moraj. - Dr. Pokol Béla: Ez a legnagyobb hazugság! - Szabados Tamás: Orbán Viktor hússzor elmondta már! Az volt a szavajárása, hogy hazudik. Most tényleg hazudott! - Moraj.)

Az ügyrendi javaslat révén meg kell adnom a szót... (Moraj.) Volt javaslat arra vonatkozóan, hogy vizsgáltassam ki a saját ülésvezetésemet. (Moraj.) Megkérdezem Nagy Sándor képviselő urat, hogy kíván-e szólni. (Dr. Nagy Sándor: Nem.) A képviselő úr eláll a felszólalástól. Köszönöm szépen. (Dr. Varga László jelentkezik.)

Látom, hogy szintén ügyrendi kérdésben jelentkezett Varga László, a Fidesz képviselője. Megadom a szót. Szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy ügyrendi javaslatot is tegyen a képviselő úr, ellenkező esetben megvonom a szót figyelmeztetés nélkül.

DR. VARGA LÁSZLÓ (Fidesz): Igen tisztelt Elnök Úr! Igen tisztelt Országgyűlés! Megdöbbenve hallgattam! Az ügyrendi javaslatom az, hogy az elnöknek igenis kötelessége - ha olyan jelzőket alkalmaznak a képviselőkre, a miniszterekre, vagy akár az államfőkre -, hogy figyelmeztesse. Kötelessége azért, mert még nem voltam olyan Országgyűlésben - még '47-ben sem -, ahol a miniszterelnököt valóban sértő, durva megjegyzésekkel illették volna! (Szabados Tamás: A mostani miniszterelnök sokszor mondta! Hússzor elmondta! - Moraj.) Bírálni lehet! Bírálni kötelesség! De a jelző nem a miniszterelnökre hat, hanem arra, aki ezt kimondja! (Moraj az ellenzéki pártok padsoraiban. - Szabados Tamás: A miniszterelnök a saját csapdájába esett bele!) Az elnöknek kötelessége figyelmeztetni, hogy demokratikus és emberi jelzőket alkalmazzon a felszólaló!

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban. - Vancsik Zoltán: Nem szégyen tanulni! - Derültség az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Ismételten jelzem Turi-Kovács Béla képviselő úrnak, hogy amennyiben nem ügyrendi javaslatot tesz, azonnal megvonom a szót - ahogy megtettem Varga képviselő úr esetében is.

DR. TURI-KOVÁCS BÉLA (FKGP): Kifejezetten az az ügyrendi javaslatom, hogy a jövőben bármely fél oldaláról hangzik el az, hogy "hazudik", az, hogy "hazug" - ezeket a kifejezéseket egy normális polgári bíróságon azonnal pénzbírsággal sújtják -, szíveskedjék az elnök úr rendre utasítani. (Taps a Független Kisgazdapárt padsoraiban. - Közbeszólások az MSZP padsoraiból: A Kisgazdapárt kezdte! - Dr. Géczi József Alajos: Mi még nem is verekedtünk, gyerekek! - Derültség az MSZP padsoraiban. - Zaj.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A javaslatom az, hogy folytassuk a munkánkat. Egyetlen szóval reagálnék Turi-Kovács Béla úr javaslatára. Ebben a Házban ezt először sajnos Orbán Viktor úr mondta ki. (Közbeszólások az ellenzéki padsorokból: Így van! - Taps az ellenzéki padsorokból.) Úgyhogy természetesen azonos mércével kell mérnünk a képviselőket. (Moraj a kormánypárti padsorokban. - Rozgonyi Ernő: Még jó, hogy pártatlan az elnök! Gratulálok!)

Tisztelt Országgyűlés! (Zaj.) Tisztelt Országgyűlés! Felhívom a figyelmüket, hogy ma délután sor kerül az alkotmány módosítását kezdeményező törvényjavaslat zárószavazására, amelyhez az országgyűlési képviselők kétharmadának, azaz 258 képviselő szavazatára van szükség. Felkérem ezért a frakcióvezetőket, hogy biztosítsák a minősített többséget igénylő döntéshez a szükséges határozatképességet.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitájának folytatása. Az előterjesztést T/997. számon, a bizottságok ajánlásait pedig T/997/1-5. számokon kapták kézhez.

Emlékeztetem önöket, hogy az előző ülésünkön a miniszteri expozé és a bizottsági előadók felszólalásai már elhangzottak.

Tisztelt Országgyűlés! Most a frakciók vezérszónokainak felszólalása következik a napirendi ajánlás alapján 20-20 perces időkeretben. Ezek között kétperces felszólalásra nem kerül sor.

Megadom a szót Pánczél Károlynak, a Fidesz-képviselőcsoport nevében felszólalni kívánó képviselő úrnak.

PÁNCZÉL KÁROLY, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Javaslom, hogy egy kicsit evezzünk békésebb vizekre. Olyan törvényjavaslat fekszik előttünk, mely igen nagy közérdeklődésre számíthat, hiszen foglalkoztatja a magyar pedagógustársadalmat, a szülőket, a diákokat és az iskolafenntartókat. A polgári koalíció kormányprogramjában kiemelt szerepet szánt az oktatásnak - mint a társadalmi esélyegyenlőtlenségek mérséklése helyszínének. A gyermekeknek esélyt kell biztosítanunk tehetségük, szorgalmuk kibontakoztatására, a felemelkedésre, ez pedig az egész ország számára nyereség.

A közoktatás változásai hosszan fejtik ki hatásukat, és tartósnak bizonyulnak. A kötelező iskolai tanulmányok igénye először 1845-ben, majd 1848-ban jelenik meg Magyarországon, és végül Eötvös József előterjesztésében 1868-ban megszületik a népoktatási törvény, amely kimondja, hogy a gyermekek 6 éves koruktól 12 éves korukig kötelesek iskolába járni, s azok, akik ezt követően nem tanulnak tovább, 15 éves korukig úgynevezett ismétlő iskolai oktatásban kötelesek részt venni. Ez a törvény teremtette meg a modern magyar iskolarendszer, a közoktatás alapjait. A magyar közoktatás immár másfél évtizede a permanens reformok állapotában él. A rendszerváltás örömteli tényét figyelembe véve a meghozott intézkedések igyekeztek hozzáigazítani a közoktatás rendszerét a megváltozott társadalmi-gazdasági feltételekhez.

(10.00)

Mindezek ellenére tudomásul kell vennünk, hogy a közoktatás rendszere elvesztette stabilitását, az idő előrehaladtával egyre jobban bebizonyosodik, hogy a korábbi kormány által készített nemzeti alaptanterv nem váltja be a hozzá fűzött reményeket. Elfogadhatatlan, hogy olyan rendszer alakult ki, ahol nem a tanuló tehetsége, szorgalma, hanem családja anyagi helyzete vagy éppen lakhelye határozza meg a tudás megszerzésének, a társadalmi előrejutásnak a lehetőségét.

A Monitor '97. felmérés összefüggő megállapításai a következők voltak. A Budapest, megyeszékhelyek, egyéb városok, községek közötti teljesítmények különbségét jellemző olló tovább nyílik. Ezen belül különösen elmaradnak az egyéb városok és községek. A tanulói teljesítmények szempontjából a lakóhelyi meghatározottság erősebbnek tűnik, mint az iskolai. Hogy mennyire erősebbnek, ideértve az iskolások családjának szociális, kulturális hátterét is, azt a Magyar Tudományos Akadémia nemzeti stratégiai kutatási programjának részeként folytatott vizsgálatból tudjuk. A gimnáziumban a korábbi ötszörös esélykülönbségek tizenegyszeresre növekedtek az elmúlt években.

A hagyományos iskolaszerkezet szétesett, illetve a NAT került szembe a hagyományos iskolaszerkezettel. Az általános iskolák és a gimnáziumok harcolnak a gyermekekért, a rendszerből fakadóan korai pályaválasztásra kényszerítve a tanulókat. Ma nem biztosított az intézmények közötti átjárhatóság, a zökkenőmentes iskolaváltás és az életkori sajátosságokat szem előtt tartó pályaválasztás.

A magyar közoktatásból évek óta hiányzik az ellenőrzés, összehasonlítás, értékelés. Mindezek alapján a Fidesz-Magyar Polgári Párt támogatja és szükségesnek tartja a közoktatásról szóló 1992. évi LXXIX. törvény módosítását.

Tisztelt Ház! A törvény módosításából öt területre szeretnék kitérni. Az első a tartalmi szabályozás változása, mely nagy valószínűséggel heves ellenzéki támadásokat fog kiváltani, és sokan félremagyarázták az elmúlt napokban, leegyszerűsítve egészen a NAT eltörlésének szintjéig. A NAT megmarad, de a fejünk fölött magasan lebegő, a műveltségtartalmat tágan megfogalmazó nemzeti alaptanterv és a helyi pedagógiai program közé be kell illeszteni egy új szintet, a kerettantervet. A kerettanterv 18 éves tankötelezettséggel számol és 12. évfolyamig szabályoz, összhangban az alapműveltségi vizsga, illetve az érettségi vizsga követelményeivel. A kerettanterv képes összefogni az egyes iskolatípusokba tartozó iskolák programját, képzési céljait, hogy ezzel valóságos átjárhatóság legyen az iskolák között. A NAT művelődési területekre osztotta szét a követelményeket, a tantárgyi struktúra megalkotását, a tantárgyak időkeretének megszabását viszont a helyi szabályozás szintjére utalta. Ezzel sok konfliktust vitt be az iskolákba. Tantestületeken belül megindult a harc az órákért. De nemcsak pedagógusok kerültek ki vesztesen, hanem tantárgyak is, így például a történelem vagy a készségtárgyak.

Az iskolák többsége nehezen birkózott meg a feladattal, és ez az alábbi körülményekkel magyarázható. Az elmúlt években a pedagógusoktól nem várt el az oktatásirányítás hasonló jellegű alkotó munkát, s erre nem is képezték ki őket. Kevés volt a minősített tanterv, és a pedagógusoknak nem volt tantervkészítési gyakorlatuk. A tartalmi szabályozás dokumentumai későn jelentek meg. S végül, de nem utolsósorban az iskolák nem tudták megfizetni a pedagógiai program készítésén dolgozókat. Az Oktatáskutató Intézet 1998 novemberében elvégzett közvélemény-kutatása szerint a pedagógusok fele iskolaszerkezeti, 40 százaléka belső, tartalmi problémákat lát az alaptantervben, 10 százalékuk teljesen feleslegesnek tartja. A felmérésben részt vevők 80 százaléka a kerettantervet javasolja új szabályzóul. A kormányprogramban megfogalmazottaknak megfelelően a kerettantervet tartjuk a pedagógusoknak kellő szabadságot, a diákoknak és a szülőknek kellő átjárhatóságot és biztonságot nyújtó szabályzó eszköznek.

A második terület, mely összefügg NAT-tal, kerettantervvel, az iskolaszerkezet stabilizálása. Nem oldódott meg a NAT pedagógiai szakaszai és az iskolaszerkezet közötti ellentmondás. A NAT 4+2+4-es felépítése nem illeszkedik a hazai közoktatás leggyakoribb - a közoktatási törvényben is hangsúlyozott -, nyolc évfolyamos, 4+4+4-es alapstruktúrájához. A nyolcosztályos általános iskolát befejező tanulókat az iskola úgy kénytelen kibocsátani, hogy számos tárgy betetőző részét nem tanítja. A gimnáziumok arra kényszerülnének, hogy a tizedik évfolyam végére megtörjék az érettségit választó általános műveltségének megalapozási folyamatát.

A törvényjavaslat értelmében az általános iskola az 1-8. évfolyamig működhet. A módosítás 16. §-a szerint a hat vagy nyolc évfolyammal működő gimnáziumban a nevelést, oktatást négy évfolyamon is meg kell szervezni. Így minden középiskolát fenntartó településen adott a lehetőség 14 éves korban is a gimnáziumi képzésbe történő bekapcsolódásra. Ez a törekvés nem teljesen új elem, hiszen az 1996-ban módosított közoktatási törvény, valamint a megyei és fővárosi fejlesztési tervek megnehezítik a négy osztálytól eltérő gimnáziumi osztályok beindítását, mert ez csökkenti a gimnáziumi férőhelyek számát, és korai szelekcióval növeli a társadalmi esélyegyenlőtlenséget. Magyarországon a hat- és nyolcosztályos gimnáziumok terjeszkedésével a túl korai szelekció honosodott meg, és erősödött az elitképző folyamat, ugyanakkor a tehetséges, később érő tanulók számára nehézzé vált a középiskolába való bejutás.

A harmadik terület a minőségbiztosítási rendszer létrehozása. Mit jelent a minőség és ennek biztosítása? Eredményességet, sikerességet, színvonalat, az elvárásoknak való megfelelést; ezek biztosítása pedig a közoktatási rendszer olyan működését, amely garantálja az eredmények javulását. A magukat komolyan vevő, jó iskolák csak minőségközpontúak lehetnek. A minőség érték, amire lehet és kell is áldozni. Ha az oktatásügy értéke, azaz minősége emelkedik, akkor készségesebben áldoz rá többet a társadalom. Ha azt akarjuk, hogy a nemzeti össztermékből az oktatás magasabb százalékban részesüljön, akkor növelni kell a minőséget, látni kell a minőség garanciáit. Ezt a minőségbiztosítás országos rendszerének kiépítésén keresztül lehet elérni.

1998 őszére az iskolák megalkották saját minőségbiztosításukra vonatkozó elképzeléseiket a pedagógiai programjukban. A minőséget tehát - tekintettel az intézményi autonómiára - a saját programjuknak való megfelelésként is lehet értelmezni. Ez igaz lehet akkor, ha valóban jó volna a helyi pedagógiai programok mindegyike. Az őszi felmérés arról tanúskodik, hogy az iskolai dokumentumok gyakran komoly minőségi kívánnivalókat hagynak maguk után, tehát szükség van külső viszonyítási pontokra.

A minőségbiztosítás nem nélkülözheti a külső kontrollt. A korábban hosszú évtizedeken keresztül működő szakfelügyeleti rendszert iskolarendszerünk 1985-ben kivetette magából. A szakfelügyelők eltűnését a pedagógusok többsége nem fájlalta. Sajnálatos módon azonban így eltűntek az iskolából azok a szakemberek is, akik a külső szemlélő elfogulatlan látásával rendelkeztek, és segítséget jelentettek. Ma az intézmények jelentős része ellenőrzés és értékelés hiánya mellett működik. Ez az állapot joggal válthatja ki a szülők, diákok, fenntartók elégedetlenségét. A pedagógusok is szeretnének munkájuk eredményességéről és minőségéről szakmailag megalapozott visszajelzéshez jutni. Csekély azoknak a száma, akik elvetik a külső ellenőrzés visszaállítását.

A hatályos közoktatási törvény nem határozta meg pontosan az ellenőrzési, értékelési feladatokat. A mostani módosítás pontosan definiálja az értékelés, ellenőrzés, minőségbiztosítás fogalmát. Az országos közoktatási értékelési és vizsgaközpont létrehozásában megteremthetők az értékeléssel, ellenőrzéssel összefüggő hatósági feladatok ellátásának feltételei, valamint a minőségbiztosítással összefüggő szolgáltatások koordinálása. A minőségbiztosítás két szintje az intézményi és fenntartói szint; az értékelés és ellenőrzés négy szintje: az intézményi, fenntartói, regionális és országos szint. Ennek a rendszernek a kiépítése szükséges ahhoz, hogy összehasonlítható legyen az intézmények tevékenysége, a fenntartó önkormányzatok szakmai munkájának minőségi javítása, a helyi oktatásirányítói kompetencia biztosítása.

 

(10.10)

Végül, de nem utolsó szempont: a rendszer nyilvános működtetése jelentősen hozzájárulhat a pedagóguspálya presztízsének javításához.

Negyedikként a finanszírozásról: a törvénymódosítás 58. §-ának (4) bekezdése kimondja, hogy a 80 százalék helyébe 90 százalék kerül. Ezzel módosul az alaptörvény 118. §-a. Az iskolafenntartók állami támogatásának rendszerébe az 1996-os törvénymódosítás nyomán beépült egy garanciális elem, a helyi önkormányzatok részére biztosított mindenkori éves központi költségvetési hozzájárulás, amely nem lehet kevesebb, mint a tárgyévet megelőző második évben a helyi önkormányzatok által a közoktatásra fordított kiadások 80 százaléka.

A számítások szerint az így megállapított normatíva az iskolák működési költségeinek 60 százalékát fedezi, a szükséges további 40 százalékot az önkormányzatoknak kell biztosítaniuk. A hátrányos helyzetű önkormányzatok szegényesen fenntartott, pusztuló, leromló iskolákat fognak működtetni. Az előnyös helyzetű önkormányzatok iskoláinak eddig is meglevő előnyei évről évre jobban nőnek. Ez nemcsak az iskolák anyagi helyzetében, felszereltségében, a pedagógusok életkörülményeiben tükröződik, hanem a gyerekek teljesítményében is. El kell érni, hogy az intézmények tényleges működési költségeinek 80 százalékát központi forrásból lehessen fedezni. Tehát jelentősen növelni kell a központi újraelosztás arányát a közoktatásban.

Ahhoz, hogy a normatíva valóban fedezze a költségek 80 százalékát, jelentős normaemelésre van szükség. A kormányprogramnak megfelelően a mostani 10 százalékos emelés az első lépés, a garancia a tisztelt Ház előtt levő törvénymódosítás megvalósulásához, valamint csökkenthető az egyes országrészek és településtípusok közötti különbség. Ez a 10 százalékos emelés 31 milliárd forintot jelent.

Végezetül az iskolai nevelés fontosságáról szeretnék szólni. A magyar iskolák jelentős részében megbomlott a nevelés és képzés harmóniája. Az elszegényedő iskolák elsőként a tanórán kívüli nevelés legfőbb színtereit, a személyiség- és közösségformáló szakköröket, a délutáni programokat adták fel.

A Fidesz ezt elfogadhatatlannak tartja, s a nevelési feladatok törvényi hangsúlyozása mellett a nevelést pénzügyileg is el kívánja ismerni. A nevelést jogilag is megfoghatóvá kell tenni, finanszírozhatóvá kell formálni, hogy a pedagógusok érdekeltek legyenek olyan foglalkozások megtartásában, amelyek a gyerekeket az együvé tartozás, a közösség, a szolidaritás élményével ajándékozzák meg. Anyagi és szakmai segítséget kell nyújtani az iskoláknak az erkölcstan alapjaitól a bűnmegelőzésig, a családi élettől a testi-lelki higiénéig sok mindent felölelő nevelési programok megvalósításához.

Tisztelt Ház! A közoktatásból megfelelő végzettség nélkül kilépő, lemorzsolódó tanulók aránya igen nagy. Az iskolai kudarc nemcsak a fiatalok és családjaik, hanem a társadalom számára is súlyos veszteség, amelynek csökkentése a közoktatás fejlesztésének egyik kiemelt célja. Az elmúlt években nem sikerült mérsékelni az esélyegyenlőtlenségeket az oktatásban annak ellenére, hogy ennek kezelésében fontos terület az iskola. Az iskola nem képes teljesen megszünteti a társadalmi hátrányokat, de vannak eszközei az enyhítésre. Az egyik ilyen eszköz a demokratikusan szervezett iskolarendszer, amely mindenkinek esélyt nyújt arra, hogy érdeklődésének megfelelő iskolába jusson be, hozzásegítheti az egyént ahhoz, hogy nagyobb eséllyel induljon a munkaerőpiacon, elősegíti a társadalmi mobilitást és ezzel a társadalmi békét.

Tisztelt Ház! A közoktatásról szóló törvény módosítását figyelmükbe ajánlom, és elfogadásra javasolom. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban és a MIÉP padsoraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Jánosi Györgynek, az MSZP képviselőcsoportja nevében felszólalni kívánó képviselő úrnak.

DR. JÁNOSI GYÖRGY, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Néhány héttel ezelőtt Pokorni Zoltán miniszter úr egy napilapnak adott nyilatkozatában a következőket mondta: véget kell vetni annak a gyakorlatnak, hogy a politika a közoktatást Déva várának tekintse. Véget kell vetni annak a gyakorlatnak, hogy egy új kormány földig rombolja mindazt, amit a korábbi kormány fölépített, és újrakezdje az építmény alapozását.

Én a magam részéről mélységesen egyetértek ezzel a követelménnyel. Vélhetőleg ennek is szerepe volt abban, hogy az elmúlt tíz évben egy minimális konszenzus mentén a szakma és a politika szereplői igyekeztek közös hangot találni a közoktatás jövőjét illetően. 1989 óta a közoktatás működésének legfontosabb alapelveiben mind a politika, mind a szakma szereplői egyetértettek. Az egységes állami iskolarendszert fel kívánták váltani a tanszabadságra épülő önkormányzati iskolarendszerrel. Elfogadták, hogy az állam a közoktatás egészéért felelős, a minisztérium pedig a rendszer működési feltételeinek megteremtését biztosítja.

Az új kormány - látva a közoktatási törvény tervezett módosítását - ezzel homlokegyenest ellentétes pályára kívánja állítani a közoktatás rendszerét. (Dr. Pálinkás József: Ezt hogy érted?) Maga Pokorni Zoltán miniszter úr sérti meg az általa felállított követelményt. Ő sérti meg, mert szakít a korábbi időszak konszenzusával, és tartalmilag, szerkezetileg és az iskolairányítás rendszerét tekintve egészen más pályát szab az oktatás rendszerének. Visszatérve a kezdő hasonlathoz: maga Pokorni Zoltán falazza be a korábbi kormányzati ciklus legfontosabb oktatáspolitikai törekvéseit, ezzel azonban nem erősíti meg a falakat; igyekszem rámutatni majd: éppen gyengíti a rendszer egészének működését.

Négy kérdéssel szeretnék részletesebben foglalkozni hozzászólásomban a benyújtott tervezet kapcsán. Először a tartalmi szabályozás módosulásával, másodszor az iskolaszerkezet problémáival, harmadszor az oktatásirányítás gyökeres átalakításával, és végül negyedszer az oktatás finanszírozásának ellentmondásaival.

A tartalmi szabályozás tekintetében furcsa ellentmondás jellemzi a kormány nyilatkozatait és a benyújtott törvényjavaslatot. A fogalmak, a szlogenek szintjén meghagyja a nemzeti alaptantervet, a gyakorlatban azonban teljességgel kiiktatja azt a rendszerből. Furcsa ellentmondás volt Pánczél Károly képviselő úr felszólalásában is. Egyszer azt mondta, hogy a NAT nem töltötte be a hozzá fűzött reményeket, ezért alkalmatlan arra, hogy szabályozza a közoktatás rendszerét. Aztán hozzászólásának egy másik részében - cáfolva az ellenzék aggályait - azt mondta, megmarad a NAT, továbbra is vezérli majd az oktatás rendszerét. El kellene dönteni ezt a viszonyt.

Mi azonban úgy látjuk, itt a NAT kiiktatásáról van szó a rendszerből. Kiiktatásról van szó, mert a NAT két legfontosabb alappillérét semmisíti meg az új közoktatási törvény. Először is kiiktatja a keretszabályozás elemét a rendszerből, kiiktatja azt, hogy egy minimum követelményrendszer mentén határozzuk meg az oktatás egységes tartalmát a közoktatás egész rendszerében. Kiiktatja azt a keretszabályozást, amely nagyfokú szakmai autonómiát biztosít az iskoláknak, és amely a pedagógusoknak végre megadta, hogy értelmiségi létként éljék meg saját működésüket, ne közigazgatási végrehajtó szakalkalmazottként.

Amit az új törvény bevezetni kíván, a tantervutasítás rendszere, visszamenőleg feleslegessé minősíti mindazt, amin pedagógusok ezrei dolgoztak a helyi tantervek és a helyi pedagógiai programok kimunkálása során.

(10.20)

Visszahozza a javaslat a tantervutasítás rendszerét, amelynek révén immár az állam, a minisztérium szakmailag, központilag kívánja irányítani az oktatás tartalmát.

De kiiktatja a NAT másik lényeges alappillérét is ez a benyújtott tervezet. Kiiktatja azt az új pedagógiai ciklusrendszert, amely hat plusz négy plusz kettővel volt jellemezhető. Olyan rendszer volt ez, amely az eddigi nyolc év helyett tíz évig szerette volna az egységes és általános műveltségtartalmak átadását biztosítani. Olyan rendszer volt ez, amely az iskolai kezdő szakaszt négyről hat évre emelte, biztosítva ezzel azt is, hogy legalább az első hat évben meg lehessen őrizni a közoktatási intézmények belső integritását. Olyan rendszer volt ez, amely az alapozó szakaszban az elnyújtott időtartammal és a nyolc évről tíz évre emelt egységes általános műveltségtartalmak átadásával biztosíthatta volna a felzárkózás lehetőségét az egyre növekvő, komoly hátránnyal induló generációk számára.

Kiiktatja ezt a szabályozórendszert az új törvényjavaslat, és ahogy mondtam, helyette a tantervutasítás rendszerét állítja vissza. Gyakran hivatkozik arra a kormány, hogy maguk a pedagógusok kérik azt, hogy végre mondja már meg valaki, mit és hogyan kell tanítani az oktatási intézményekben. Lehet, hogy ez így van. Lehet, hogy sok pedagógusnak ez segítséget adott volna. De akkor joggal vetődik fel a kérdés: miért kell kötelező erővel bevezetni a kerettantervek rendszerét, miért nem olyan minta ez, amely választási lehetőséget kínál a pedagógusoknak? Miért nem abban a rendszerben gondolkodunk, hogy aki a NAT alapján kidolgozott helyi tantervek és helyi pedagógiai programok mentén kíván dolgozni, az tehesse meg ezt, aki viszont segítséget igényel, annak választási lehetőségként legyen ott a kerettanterv, amely valóban segítheti azokat a pedagógusokat, akik az önállóság elemeivel nem éltek, nem tudtak vagy nem akartak élni az elmúlt időszakban?

Súlyos ellentmondásokhoz vezet ez a bizonytalanság. Mert az egyik oldalon meghagyja ugyan a NAT tízéves kezdő szakaszát a törvénymódosítás, és azt mondja, hogy a tizedik évfolyam után lehet alapvizsgára jelentkezni; ugyanakkor azt is kimondja, hogy a nyolcadik évfolyam elvégzése után alapfokú iskolai végzettséget tanúsító bizonyítványt kapnak a gyerekek. Jogos a kérdés: hol van akkor az első lezárt szakasza a magyar közoktatásnak? Mert ez egy furcsa, követhetetlen ellentmondás!

Súlyos ellentmondások fogják jellemezni majd 2001-től az iskolák működését, mert ebben az évben és a rákövetkező egy-két évben egyszerre három tanterv alapján fognak dolgozni a pedagógusok az iskolákban. Egyrészt egyes évfolyamokon elindulnak a kerettantervek, a tantervutasítás rendszere, más évfolyamokon folyik a NAT fölmenő rendszerben történő bevezetése, és a fölsőbb évfolyamokon a NAT előtti tantervek alapján fognak dolgozni a pedagógusok. Ez sokkal bonyolultabb, ellentmondásosabb helyzetek sorozatához fog vezetni, mint a NAT egyidejű bevezetésének terve az első és a hetedik évfolyamon.

De nézzük másodikként az iskolaszerkezet problémáit! Az iskolaszerkezet stabilitására és átjárhatóságára vonatkozó jól csengő ígéretek ellenére a javaslat semmit nem tesz az iskolarendszer kettészakadása ellen. Hiába deklarálja folyamatosan a nyolc plusz négyes iskolaszerkezet stabilizálását, mivel nem rendel mellé egy komplex, esélyegyenlőtlenség-mérséklő csomagot, s ugyanakkor legalizálja az eltérő iskolaszerkezeti formákat, óhatatlanul fölerősíti az elit- és tömegoktatás kettészakadásának tendenciáját.

Az esélyek társadalmi és területi kiegyenlítését a központi szabályozással véli megvalósíthatónak, ahelyett, hogy a megoldást azokban a regionális vagy természetes vonzáskörzeti iskolaszerveződésekben keresné, amelyek az intézmények szoros együttműködésére épülve a különböző iskolatípusoknak, szerkezeti formáknak, tehetséggondozó és felzárkóztató alrendszereknek egyaránt teret adnak.

Nem lehet a jelenlegi helyzetben központilag szabályozni az iskolaszerkezetet. Mert egy ilyen központi utasítással vagy fölbontjuk a jelenleg még valóban domináns nyolc plusz négyes iskolaszerkezetet, vagy ellehetetlenítjük azokat a kísérleteket, amelyek '89 óta a nyolc plusz négyes iskolaszerkezet lefelé nivelláló hatását próbálták kiküszöbölni és kiiktatni a rendszerből.

'89-ben azért erősödtek meg a hat- és nyolcosztályos gimnáziumok, mert a nyolc plusz négyes szerkezet lefelé nivelláló hatását akarták valamilyen módon kezelni, utat biztosítva a tehetséges gyerekek fölkarolásának. Igaz, hogy aztán sok tekintetben torzult a rendszert, mert ezek a hat-, illetve nyolcosztályos gimnáziumok nem igazán, nem minden tekintetben a tehetséges gyerekek útját egyengették, hanem nagyon sok vonatkozásban csak a fölső jövedelmi helyzetű rétegek tehetséges gyermekei számára biztosították az előmenetelt.

Azt gondolom - és ez mindvégig a Szocialista Párt egyértelmű álláspontja volt -, hogy a probléma megoldása a regionális és természetes vonzáskörzeti szinten kezelt iskolaszerveződésekben keresendő. Itt valóban lehetőség van arra, hogy területileg is hozzáférhessenek a tehetséges gyerekek azokhoz az iskolaszerkezeti, iskolaszerveződési formákhoz, amelyek az előmenetel útját biztosítják számukra.

A harmadik kérdés, amivel foglalkozni kell, az oktatásirányítás rendszerének problémája. Ezen a ponton szakít igazán gyökeresen az új tervezet mindazzal, ami az oktatásban az elmúlt tíz évben történt. Kialakult koncepció vezérelte az oktatásirányítás átalakulását az elmúlt években. Ennek a lényege az volt, hogy az állam csak a keretfeltételeket biztosítja az oktatás számára, a szakmai, tárgyi finanszírozási feltételekről gondoskodik. A szakmai, gyakorlati irányítás kérdésköre erre hivatott szakmai testületek kezébe kerüljön, olyan testületek kezébe, mint az Országos Köznevelési Tanács vagy például az Országos Közoktatás-politikai Tanács.

 

(Az elnöki széket dr. Szili Katalin, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Ezzel együtt az akkori tervek arról szóltak, hogy az irányítás alsóbb szintjein is erősíteni kell az autonómiát és a szakmai jogosítványokat. Erősíteni kell az önkormányzatok lehetőségeit, amelyek iskolafenntartóként működnek, de ezzel együtt nagyobb fokú autonómiát, szabadságot kell biztosítani maguknak az oktatási intézményeknek, a pedagógusoknak és az oktatás egyéb szereplőinek, a szülőknek és a gyerekeknek is.

Itt most gyökeres fordulatot irányoz elő ez a törvényjavaslat, mert visszaveszi a kiterjedt állami szakmai irányítás jogosítványait az erre hivatott szakmai testületektől. Kiüríti az Országos Köznevelési Tanács jogosítványait mind a tartalmi szabályozás, mind a tankönyvvé nyilvánítás, mind a pedagógus-továbbképzés akkreditációja területén. Ezeket a jogosítványokat mind visszaveszi a miniszter, visszaveszi a minisztérium. De ez a javaslat csökkenti az autonómiáját az önkormányzatoknak, az iskoláknak, a pedagógusoknak, a szülőknek és a gyerekeknek is. Mert a tanterv-utasításos rendszer visszahozásával ezek a szereplők immár nem részesei a tartalmi működés kidolgozásának, hanem alávetettjei, kiszolgálói lesznek.

Természetesen a Magyar Szocialista Párt egyetért az állami felelősségvállalás erősítésével. Egyetért a minőségbiztosítás elveivel is. De ha az állami felelősségvállalás és a kontroll lehetőségét mi megvalósíthatóbbnak tartjuk a megyei pedagógiai intézetek hálózatával, ahol nagyon jól működő szaktanácsadói rendszer építhető ki, joggal vetődik fel a kérdés: miért nem használjuk ki az ebben a hálózatban rejlő lehetőségeket, miért akarunk több milliárdért ismét egy intézményhálózatot létrehozni, amelyben ráadásul összekeverednek a hatósági, a felügyeleti és a szakmai szolgáltató jogosítványok?

 

(10.30)

Egyetértünk a minőségbiztosítással is, de akkor joggal vetődik fel a kérdés: miért szüntette meg a kormány egyik első intézkedésével a pedagógusok számára biztosított minőségi bérpótlékot, amely a legszínvonalasabb munkát végző pedagógusoknak nagyon komoly elismerési lehetőséget biztosított? Nyilvánvaló, hogy ezek csak szlogenek, szlogenek az állami felelősségvállalásra és a minőségbiztosításra vonatkozó deklarációk, mert emögött valójában a központosított, egységes állami irányítás és ellenőrzés totális kiépítésének szándéka húzódik meg.

Végül negyedik elemként a finanszírozásról néhány szót. Nagyon sok ponton többletfeladatokat ír elő az új törvénymódosítási tervezet. E többletfeladatok jelentős részét támogatandónak tartjuk, mert mi is fontosnak tartjuk azt, hogy a második szakképzés megszerzése ingyenes legyen 23 éves korig, fontosnak tartjuk a szabadidő-szervező pedagógiai asszisztensek beállítását, fontosnak tartjuk a felzárkóztató évfolyamok indításának lehetőségét mind a kezdő szakaszban, mind a szakiskolai rendszerben.

Itt azonban komoly aggályok vannak a finanszírozás vetületét illetően, mert nem látjuk biztosítottnak azt, hogy a központi költségvetés adni fogja az ehhez szükséges többletköltségeket. A kormány beismerése szerint is ez a törvénymódosítás mintegy 57 milliárdos többletköltséget igényel. Természetesen a törvényjavaslat egyfajta garantáltabb finanszírozást biztosít az oktatás számára akkor, amikor 80 százalékról 90 százalékra emeli a két évvel korábbi összközoktatási kiadásokhoz viszonyított minimális finanszírozási színvonalat a költségvetésben. Ez azonban 2000-re mintegy 30-31 milliárdos többletköltséget jelenít csak meg. Hol van a többi? Ki fogja biztosítani az ország jelenlegi gazdasági helyzetében az ezen felüli többletköltségeket? Tartunk attól, hogy ismét az a gyakorlat erősödik majd meg, hogy a többletköltségek jelentős részét az önkormányzatokra hárítja a kormány, és ezzel végképp be fog tetőződni a ma ismét felerősödött iskolabezárási, iskolaátszervezési és létszám-leépítési hullám.

Tisztelt Parlament! Tisztelt Ház! A közoktatási törvény tervezett módosítása pregnáns példája annak a gyakorlatnak, amit a kormány megalakulása óta folytat: mást beszél, mint amit valójában cselekedni akar. Természetesen nem azért beszél mást, mert nem tudja felmérni lépései következményeit, azaz nem tudja, mit cselekszik - azért beszél mást, mert pontosan tudja, mit akar tenni, de ezt nem hajlandó beismerni sem a szakmai, sem a társadalmi, sem a politikai nyilvánosság előtt.

Ezzel a furcsa ellentmondással találkoztunk már az elmúlt hónapokban, mert ez az ellentmondás volt a pedagógusbér-emelés ügyében is megfigyelhető. Az egyik oldalon hangzatos ígéretek, itt, a parlamentben a kormányzat oldaláról, a másik oldalon, a gyakorlati megvalósulás során súlyos csalódás a pedagógustársadalomban.

De ez az ellentmondás jellemzi a minőségbiztosítás kérdését is. A miniszter úr expozéjában azt mondta, hogy a csökkenő gyereklétszám most felhasználható arra, hogy az oktatás minőségét javítsuk. Ugyanakkor mit tapasztalunk a gyakorlatban? Ismét felerősödött az iskolaátszervezés, intézmény-összevonás, a pedagóguslétszám-leépítés, mert a kormány nem biztosította az önkormányzatoknak az ehhez szükséges forrásokat.

Azt gondolom, mindez világosan mutatja: kissé felelőtlen játékot játszik a politikai hatalom. Mindez azt mondatja velünk, nem jó ez a törvényjavaslat. Javasoltuk már a házbizottságban is, és most is javasoljuk, vonja vissza a kormány ezt a törvényjavaslatot, és térjen vissza a szakmai és politikai konszenzuskereséshez, térjen vissza a hatpárti egyeztetéshez, térjen vissza a szakmai érdek-képviseleti szervekkel folytatott egyeztetéshez.

Valóban új pályára kívánja lökni az oktatás egész rendszerét ez a törvényjavaslat (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), és nem lehet ezt a felelőtlen politikai játékot játszani sem a pedagógusokkal, sem a szülőkkel (Az elnök ismét csenget.), sem a gyerekekkel! Éppen ezért elfogadhatatlan számunkra ez a javaslat.

ELNÖK: Képviselő úr...

DR. JÁNOSI GYÖRGY, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a figyelmet. (Szórványos taps az MSZP és az SZDSZ soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen a képviselő úr hozzászólását. Hozzászólásra következik Szentgyörgyvölgyi Péter képviselő úr, a Független Kisgazdapárt képviselőcsoportja nevében felszólalni kívánó képviselő; őt követi majd Magyar Bálint képviselő úr, a Szabad Demokraták Szövetsége részéről.

Képviselő úr, öné a szó. (Dr. Szentgyörgyvölgyi Péter: Vincze Lászlóval megosztva.) Köszönöm szépen, képviselő úr. Vincze László képviselő úrral megosztva fogják elmondani vezérszónoki beszédüket. Ezt a képviselő úr most jelezte számomra, így kérem, hogy a 20 perces időkeretet ketten töltsék ki.

A képviselő urat illeti a szó.

DR. SZENTGYÖRGYVÖLGYI PÉTER, az FKGP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! A magyar közoktatás szervezete évek, évtizedek óta, mondhatni, a múlt század közepétől állandó változásban van, és ezeknek a változásoknak mindig voltak felfelé ívelő szakaszai, kiváló művelői és kiváló irányítói, de ugyanígy voltak lefelé mutató szakaszai is, amelyek évtizedekre visszavetették a magyar közoktatást.

Ilyen felfelé ívelő szakasza kezdődött meg a magyar közoktatásnak az 1868. évi népiskolai közoktatási törvény elfogadásával, amely bevezette a tankötelezettséget és a hat elemi iskolát. Ugyanebben az időben olyan kiváló irányítói voltak a közoktatásnak, mint Eötvös József, Eötvös Loránd, Klebelsberg Kunó, Wlassics Gyula, és ebben az időben Gárdonyi regényhőse, a falusi tanító is méltán mondhatta, hogy a lámpás én vagyok.

Feltétlenül a lefelé mutató szakaszok közé tartozik az egyházi iskolák államosítása, amikor is az oktatás és a nevelés aránya teljességgel felbomlott, olyannyira, hogy a nevelés szinte meg is szűnt. Ám ennek a szakasznak is volt pozitív, felmutatható érdeme, mégpedig a nyolcosztályos általános iskola bevezetése, néhány évig kisérettségivel bezáróan a korábbi nyolc elemi helyett.

Az újabb időkben, a nyolcvanas években felerősödtek a közoktatással és annak egyes módszereivel kapcsolatos viták, feltehetően a demográfiai változások hatására. Ebben az időben jelennek meg a csodaszerek, például a szóképes olvasás, amire emlékszünk, hiszen az ezreket gyakorlatilag analfabétává tett.

A kilencvenes években, a rendszerváltást követően felerősödtek ezek a viták, megjelent néhány képtelen jelszó, mint az oktatás piacosítása, amely később be is következett. Majd ezek a viták 1993-ban, a közoktatási törvény elfogadásával megnyugodni látszottak, mert az 1993. évi közoktatási törvény elfogadható, megfelelő törvény volt, ami persze nem jelenti azt, hogy tökéletes lett volna, de hiszen még a legtökéletesebb, a legjobb törvény is időnként módosításra szorul, hiszen fel kell használni a szerzett tapasztalatokat, és a társadalmi viszonyok változása miatt is szinkronba kell hozni a törvényeket ezekkel a változásokkal.

Az 1995-96. évi változások nem tekinthetők ilyen változásnak, sőt felforgató jellegűnek tekinthetőek. Az 1996. június 5-én elfogadott módosítás koncepcionálisan változtatta meg az 1993. évi közoktatási törvényt, annak szinte minden paragrafusát érintette, úgyhogy igazából nem is módosításról, hanem inkább egy új törvényről beszélhetünk.

Ugyanakkor a sajtó ebben az időben - mintegy az istenadta nép megdolgozása érdekében - újabb képtelen jelszavakat jelentetett meg, mint a világnézeti semlegesség, az értéksemleges oktatás és persze megint az oktatás piacosítása. Ezt az 1996. június 5-én elfogadott, módosítással hatályban lévő törvényt meg kell változtatni, mert nagymértékben ellentmond a kormányprogramnak.

 

(10.40)

 

Tehát ez a jelenlegi, előttünk álló módosítás a kormányprogram végrehajtását célozza, de ellentmond a Független Kisgazdapárt 1998 februárjában elfogadott oktatási programjának is. Mindez kiderül az előttünk álló törvénytervezet indokolásából is.

Mielőtt azonban rátérnék részletesen a törvénytervezet néhány elemére, el kell mondjak néhány tanulságos adatot, tényt. Ezek pedig a következőek:

Különböző statisztikai felmérések megállapították, hogy Magyarország lakosságának az iskolázottsága 20 százalékos mértéket meghaladóan kevesebb, alacsonyabb, mint az európai uniós országok lakosságának az iskolázottsága. És ez így van annak ellenére, hogy egyébként a magyar 12-18 éves diákok a nemzetközi tanulmányi versenyekben kiváló helyeket érnek el, főleg természettudományos tantárgyakból, olyan tantárgyakból, amelyekben a legfejlettebb országok tanulói egyáltalán nem jeleskednek, sőt kifejezetten rosszak.

Ebből viszont azt a következtetést lehet levonni, hogy feltehetően ezekben a tantárgyakban, amelyekben a mi tanulóink jeleskednek és a legfejlettebb országok gyermekei nem, azért van ez így, mert az elektronikai forradalom hatására ezek a tantárgyak ezeknek a diákoknak a szemében talán divatjamúltnak tekintendők, vagyis fel lehet fogni úgy, hogy nem kellően versenyképesek. Ez rendkívül elgondolkoztató, különösképpen a majdani kerettantervek elkészítése végett.

Ugyancsak érdekes adat az a felmérés, amely arra irányult, hogy vajon a lakosság, a megkérdezettek fontosnak tartják-e az életben való érvényesüléshez az iskolázottságot. A megkérdezett 18 ország közül a magyarok végeztek az utolsó helyen, csak 28 százalék tartotta ezt fontosnak, szemben Németország 84 százalékával vagy Ausztria 92 százalékával.

Azt hiszem, nem kell Düsseldorfig, Kölnig utaznunk, elég csak átmennünk Nickelsdorfba, hogy megállapítsuk, kinek lehet igaza. Mindenesetre ezt a téves tudatot csak szisztematikus neveléssel lehet megváltoztatni, és nagy érdeme az előttünk álló törvényjavaslatnak, hogy a módosításokban rendkívül nagy hangsúlyt ad a nevelésnek, és megpróbálja az oktatás és a nevelés egyensúlyát helyreállítani.

Most pedig részletesen a főbb változások:

Az előterjesztés nagyon helyesen abból indul ki, hogy a közoktatás közszolgáltatás. Ez már abban is megnyilvánul, hogy az önkormányzati törvény az önkormányzatok kötelező feladatává teszi az óvodai oktatást, az általános iskolai, középiskolai, szakiskolai oktatást, ugyanúgy, mint az ivóvízellátást vagy az alap-egészségügyi ellátást, amelyek szintén közszolgáltatások. Ha pedig közszolgáltatások, akkor ezt megfelelőképpen finanszírozni kell, az állam adja ezekhez normatív támogatás formájában a legtöbb támogatást - az állam, vagyis az állampolgárok. Ha pedig ez így van, ha a közoktatást az állampolgárok finanszírozzák az államon, a kormányon keresztül, akkor szükséges, hogy ez megfelelőképpen mérve is legyen, mérve ennek a milyensége, minősége.

Nagy érdeme az előterjesztésnek, hogy pontosan megfogalmazza az értékelés, a minőségbiztosítás és az ellenőrzés fogalmát, amelyekről a '96-os módosítás, bár használja ezeket a kifejezéseket, de nem mondta meg, hogy mik ezek.

A minőségbiztosítás és az értékelés két szinten történik. Először is helyi szinten, az iskolában, ahol igen nagy szerepet kell hogy vállaljon az igazgató, természetesen a kollektívára támaszkodva, és ezzel az igazgató évtizedekre meghatározhatja az adott intézmény szellemiségét. A másik szint pedig a területi.

Az ellenőrzésnek három szintje van: ugyancsak az intézményi és a területi, és beiktatódik egy harmadik szint, egy országos szint: a közoktatási ellenőrzési és vizsgabizottság országos szinten. Itt azonban egy kicsit megbicsaklik az előterjesztés, és nem lehet igazán tudni a törvényjavaslatból, hogy ez az országos szerv az értékelést milyen mutatók alapján, kik által, hogyan fogja végezni, bár miniszter úr expozéjában utalt erre, és kézen-közön oktatási szervekhez el is jutott a minisztériumból egy tájékoztató, hogy miként fog majd ez kialakulni, ám szerencsésebb lett volna, ha ennek legalább néhány kerete magában a törvényben is benne van. Az azonban nem helyeselhető, hogy a minőségbiztosítást jobb híján olyan mutatókra alapozzák, amelyek ismertek az iparban, a kereskedelemben, a gazdasági életben, tehát nem feltétlenül az oktatásban.

Új elemként épül be a nemzeti alaptanterv és a helyi tantervek közé a kerettanterv, amely biztosítja az iskolai oktatás és nevelés egységét. Abban azonban, hogy a kerettanterv alapján a tanuló saját maga határozza meg, hogy azon belül milyen tantárgyakat fog tanulni és kik fogják tanítani - tehát pedagógusválasztási lehetősége van -, ebben vannak bizonyos anarchisztikus elemek, de futurisztikusak is, mert hisz ezeknek jelenleg nincsenek meg a tárgyi és személyi feltételei.

A javaslat megerősíti a nyolc plusz négy osztályos tanítási rendszert: az általános iskola az elsőtől a nyolcadik osztályig tart. Ez pedig a következők miatt rendkívül lényeges. Abból indultunk ki, hogy az 1868-as közoktatási törvény a hatosztályos általános iskolát vezette be, majd '49-ben ebből nyolc osztály lett, nagyon helyesen. Az 1996. július 5-én elfogadott módosítás lehetővé teszi nemcsak a tízosztályos általános iskola létesítését, mint ahogy erről itt szó volt, hanem a hatosztályosét is, ha a területi beiskolázási tervek ezt lehetővé teszik. Lehetővé fogják tenni, mert hisz Magyarország önkormányzatai közül, amelyeknek kötelező feladata a közoktatás és az általános iskolai oktatás, az egyharmadának lakossági létszáma 500 alatt van. Az önkormányzatok köztudottan mindig pénzszűkében szenvednek. Hát akkor biztosan nem elképzelhető, hogy tízosztályos általános iskolát fognak szervezni ezek a vidéki, falusi önkormányzatok, hanem hatosztályost fognak szervezni, vagyis 130 évvel vetik vissza ezzel a közoktatást! Ezért is feltétlenül szükséges a nyolcosztályos általános iskola bevezetése.

Külön hangsúlyt kap a nevelés, ami már abban is megnyilvánul, hogy a szóhasználatában is a törvény "oktatás és nevelés" helyett "nevelésről és oktatásról" beszél, tehát ezzel is hangsúlyozni akarja a nevelés fontosságát; és a kollégiumok pedig nevesített nevelési feladatot kapnak, amikor feladatukká teszik, hogy a tanulók értékrendjére, tanulása és szabadideje szervezésére ki kell dolgozni a pedagógiai elveket. Meg kell jegyezzem, abban a református kollégiumban, ahova én jártam negyven-egynéhány évvel ezelőtt, ez így volt, de így volt száz és kétszáz évvel ezelőtt is.

A javaslat megszünteti a pedagógusok szakvizsga-kötelezettségét; továbbra is kötelező azoknak, akik intézményvezetői, illetőleg vezetőtanári pozícióba kerülnek, illetőleg akik vizsga- és érettségi elnökök kívánnak lenni. Ezzel egy előmeneteli rendszert vezet be a törvényjavaslat, nagyon helyesen, amely előmeneteli rendszer egyben nyilván fizetésemeléssel, illetőleg magasabb fizetési kategóriával is jár.

Nem tekinthető azonban a minőség biztosításának az, hogy az 53. § lehetővé teszi, hogy nem szükséges nyelvtanári képzettség, elegendő felsőfokú nyelvvizsga. Lehet, hogy valaki kiválóan bírja a nyelvet, de nem biztos, hogy tud tanítani, oktatni.

Ugyancsak furcsa, hogy a szakiskolákban a szaktárgyak tanításához nem szükséges egyetemi végzettség, holott az egyetemek bőven bocsátanak ki mérnöktanárokat.

A törvénytervezet bizottsági vitájában - és most már befejezem - természetesen a finanszírozás nagyon nagy hangsúlyt kapott, nagyon sok vitára adott alkalmat. Egyrészt azok az emelkedések, amelyek majd megnyilvánulnak e törvénymódosítás végrehajtása során, már benne vannak a költségvetésben, de tudjuk azt, hogy az eddigi 80 százalék helyett 90 százalékra lesz felemelve a költségtérítés, illetőleg a hozzájárulás.

(10.50)

Erre szükség is van, mivel a Független Kisgazdapárt szellemiségéből adódóan, de az előbb említett oktatási programjában is első számú befektetésnek tekinti és mindig is tekintette az oktatást, a nevelést és az ifjúság kérdését. Ezért a Független Kisgazdapárt általános vitára alkalmasnak tartja az előterjesztést, néhány módosítással, amelyre nézve még képviselőtársam fog részletesen szólni.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon és a MIÉP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Megadom a szót Vincze László képviselő úrnak, ugyancsak a Független Kisgazdapárt képviselőcsoportjából. Tájékoztatom képviselő urat, hogy 4 perc 50 másodperc áll az ön rendelkezésére, a 20 perces vezérszónoklatból ennyi az önre eső idő.

Képviselő úr, önt illeti a szó.

VINCZE LÁSZLÓ, az FKGP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Rendkívül nehéz helyzetben van az ember ilyenkor. A körülmények így hozták, hogy a vezérszónoklatból ennyi jutott nekem - a többit valószínűleg majd pénteken sikerül elmondanom. Néhány dolgot azért kiemelnék.

A törvénytervezet 3. §-a kimondja, hogy "az óvodáknak, iskoláknak, kollégiumoknak együtt kell működni az érdekelt egyházi jogi személyekkel". Igen szimpatikus ennek a passzusnak a bevezetése, de talán megérne egy külön értelmezést. Mindenki tudja hazánkban, hogy sajnálatos módon az előző időszak átgondolatlansága vagy átgondoltsága miatt az egyház-alapítási törvények Európában nálunk a legengedékenyebbek, amelyek a szektáknak is mondható szervezetek számára lehetővé teszik az "egyház" szó használatát, elnevezését. Számukra törvényességet, legitimitást biztosítanak, ugyanakkor az állam kötelezettsége, hogy megvédje polgárait a manipulálás elembertelenítő formáitól, az intellektuális vagy fizikai alávetettségtől, legyen annak álcája akár valamely filozófiai, vallási, netán kereskedelmi, oktatási vagy gyógyító tevékenység. A kormánynak természetesen nem a történelmi egyházak működési szabadságát kell korlátoznia, hanem az "egyház" szóval történő visszaéléseket kell megszüntetni. Ez valójában nem a közoktatási törvény, hanem egy más tervezet dolga lesz, de addig is át kell gondolni azt a tényt, hogy miképpen lehet a legjobban segíteni a történelmi egyházak ténykedését a közoktatási intézményekben, de egyben meggátolni a káros szervezetek, szekták működését az ifjúság nevelésében.

Fontos dolog a nevelés szempontjából a pedagógus munkájának a védelme. A 10. § szerint "a pedagógus személyét, méltóságát, személyiségi jogát tiszteletben kell tartani". E tekintetben nagyon lényeges lenne egy olyan kitételt bevezetni, mely a pedagógust munkájának végzése közben hatósági személynek tekintené. Nem akarom magyarázni, hiszen az idő rövid, pénteken majd bővebben szólok erről.

A 38. § értelmezése kapcsán az önkormányzatnak, amennyiben három közoktatási intézményt tart fenn önállóan, intézményhálózati működtetési-fejlesztési tervet, azaz önkormányzati intézkedési tervet kell készítenie. Véleményem szerint már két intézmény fenntartása esetén is szükség lenne a fenti terv elkészítésére, hiszen a legtöbb kis önkormányzat a gyakorlatban óvodát és iskolát tart fenn.

Az önkormányzatok finanszírozása kapcsán szerencsés lenne beemelni egy olyan lehetőséget az önhikis önkormányzatok iskolafenntartói tevékenységét segítendő, mely pluszforrásokat jelentene. Ugyanez vonatkozna a társtelepülésekre is, az 1100 fő alattiakra, hiszen a társtelepülés általában 10-15 kilométerre van a várostól, és elesik ettől a fajta támogatási lehetőségtől.

Van egy másik vesszőparipám, a mindennapos délelőtti testedzés bevezetése; az idő hiánya miatt erről szintén pénteken fogok bővebben szólni. Az ISM-mel, az Ifjúsági és Sportminisztériummal egyeztetni kellene. Jelzem, hogy ezzel a Testnevelési Egyetemen március 13-án megtartott Testnevelő Tanárok Egyesületének konferenciája is egyetértett. Szakmai ajánlásként fogom majd ezt javasolni; jómagam a gyakorlatban 1985 óta csináltam.

A közoktatási törvény szabadidő-szervezőt tesz lehetővé 300 fősnél nagyobb iskolákban. Véleményem szerint legalább egy fél álláshelyet a 100-300 fős iskolák esetében is biztosítani kellene, ez nagyon lényeges lenne.

A tankönyvpiac, alapfelszerelések jegyzéke, a tankönyvpiac szabályozása terén megteendő intézkedéseket jónak találom. Talán az alsó tagozatos átlaglétszámoknál lehetne visszaállítani a 21 főt 23 helyett; a 25-ről 23-ra csökkenő 5-8. osztály esetében jónak találom az intézkedést.

A Független Kisgazdapárt és jómagam is nagyon fontosnak tartjuk a mezőgazdasági gazdasszony-, gazdaképzés ügyét, valamint a szakképzést. Városunkban régóta megy - amióta újra be lehetett vezetni - a mezőgazdasági gazdasszonyképzés, gyakorlatilag 1989 óta. Igazából ez az orientációs képzéshez csatlakoztatható. Valóban a szerényebb képességű tanulók képzését, előképzését szolgálja. Nagyon lényeges lenne ennek a képzési formának a további megőrzése. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Mind a szakközép-, mind a szakiskola vonatkozásában be kell építeni a finanszírozás normatívájába a pályaorientációt...

ELNÖK: Képviselő úr...!

VINCZE LÁSZLÓ, az FKGP képviselőcsoportja részéről: Még két mondat és befejezem - ...máskülönben a gyerek nem érti, hogy miért jár faipari vagy mezőgazdasági iskolába. Enélkül a két évfolyam munkája a levegőben lóg.

ELNÖK: Képviselő úr!

VINCZE LÁSZLÓ, az FKGP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! A parlamentnek és az oktatási tárcának olyan mechanizmust kell kialakítani...

ELNÖK: Képviselő úr, kérem szépen, hogy fejezze be a hozzászólását!

VINCZE LÁSZLÓ, az FKGP képviselőcsoportja részéről: Igen, rögtön...

ELNÖK: Az elnöknek sajnos nem áll módjában túlterjeszkedni azon a 20 perces időkereten, amit a frakciója kapott.

VINCZE LÁSZLÓ, az FKGP képviselőcsoportja részéről: ...végzi az orientációt. A Független Kisgazdapárt és a magam nevében támogatásra és elfogadásra javasolom a törvényjavaslatot; és pénteken bővebben fogom kifejteni az álláspontomat, lévén, hogy a helyzetem most ilyen szerencsétlenül alakult.

Köszönöm a türelmüket és a megértésüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen képviselő úr hozzászólását. Ismétlem, képviselő úr, az elnöknek nem áll módjában túlterjeszkedni azon a húszperces időkereten, amit az egyes frakciók e tárgyban kaptak.

Megadom a szót Magyar Bálint képviselő úrnak, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportjából; őt követi Lezsák Sándor képviselő úr, a Magyar Demokrata Fórum frakciójából.

Képviselő úr, öné a szó.

DR. MAGYAR BÁLINT, az SZDSZ képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! A közoktatási törvény tervezett módosítása nem más, mint egy konzervatív fordulat a magyar oktatás megkezdett reformjában, az oktatási reform felszámolása, és egy centralizáló, központosító modell bevezetésének kísérlete. Ez a modell nem új, hiszen emlékeinkben felidéződik a hetvenes évek magyar közoktatási rendszere, amelyhez a most javasolt szervezeti, intézményi változások rendkívüli mértékben hasonlítanak. A közoktatási törvény módosításának ez a változata nem tud valóságos, működő válaszokat adni az oktatás egészével szemben megjelenő új kihívásoka, azokra, amelyeket az ezredforduló állít elénk, azokra, amelyeket egy tudásalapú társadalom vagy más néven információs társadalom követelményei jelentenek a magyar társadalom egésze számára.

Magyarországon jelenleg körülbelül egyszer-kétszer változtatnak az állampolgárok szakmát egy élet folyamán, ugyanakkor Nyugat-Európában ez az adat négy-hat, tehát életük folyamán négyszer-hatszor valami más tevékenységbe kezdenek, mint amiből korábban megéltek. Ez azt jelenti, hogy felértékelődik egy olyan oktatási rendszernek a szerepe, amely képes ezekre a változásokra, amely nem pusztán ismereteket ad, hanem a tanulás készségét tudják a diákok elsajátítani egy ilyen rendszerben, és egy olyan oktatási rendszer szerepe erősödik fel ezáltal, amely megtanítja a diákot gyerekkorában, hogy hogyan kell majd felnőttként is egy életen át tanulnia.

Egy ilyen reform az oktatási rendszertől megköveteli azt, hogy a tanulási készség alapos elsajátítása kerüljön a középpontba, maga az oktatási rendszer rugalmasan tudjon alkalmazkodni a folyamatosan változó környezethez, és ez egyben azt jelenti, hogy önreflexióra legyen képes ez az oktatási rendszer, magyarul folyamatos változásra, folyamatos reformra maga is.

Hét pontban szeretném összefoglalni önöknek, melyek azok a területek, amelyeken a '96-os törvénymódosítással megpróbáltunk válaszokat keresni, és ezekhez képest véleményem szerint hol jelent jelentős visszalépést a jelenlegi törvény módosítása.

Az első nagy dilemma, amivel szembe kell néznie az oktatási rendszernek, hogy az átadandó ismeretek köre hihetetlen mértékben bővül, ugyanakkor a diákok terhelhetőségének van egy határa, ezért ennek igenis gátat kellett szabni, hiszen nem változtathattuk át a gyermekeket tanuló rabszolgákká, nem lehet elvenni tőlük a gyermekkort, ezért maximálni kellett a kötelező órák számát az iskolákban.

 

(11.00)

Az igazi kérdés ezek után az, hogy ki határozza meg azt, hogy a bővülő ismeretek köréből mi az, amit a gyermekeinknek oktatnak az iskolában. Mi úgy gondoltuk a nemzeti alaptanterv és a hozzá kapcsolódó helyi tantervek rendszerének a bevezetésével, hogy az iskola világának a helybéli szereplőit, pedagógusokat, szülőket, iskolafenntartókat és magukat a diákokat kell helyzetbe hozni ahhoz, hogy nekik is legyen beleszólásuk abba, hogy a gyerekek mit tanulnak az iskolában.

A nemzeti alapterv lényegében azt jelentette, hogy 30-40 százalékban az iskolai élet helyi szereplői határozzák meg, mi a tananyag az iskolákban, és a nemzeti alaptanterv saját maga országosan csak 60-70 százalékban játszik ilyen szabályozó szerepet.

A jelenlegi törvénymódosítás a kerettantervek bevezetésével ezt a szabadságot vonja vissza, a szülők, a pedagógusok, az iskolafenntartók szabadságát, és szűkíti le egy nevetségesen kicsi mozgástérre, 10-15 százalékra a kerettantervek révén.

A másik nagy dilemma az volt, hogy a hagyományos tantárgyi rendszerbe nem volt besuvasztható az újonnan átadandó ismeretek köre. (Pokorni Zoltán: Téved, képviselő úr!) Ezeknek az ismereteknek egy részét nem lehetett beletenni magába a tantárgyi rendszerbe. Ezért a NAT műveltségi területeket határoz meg, amiben nincs eldöntve eleve, hogy bizonyos tantárgyi modulokat, bizonyos ismereteket - mondjuk, családi háztartásgazdaság-tant, diákjogokat, állampolgári jogokat, mentálhigiénés ismereteket, lehetne sorolni ezeket - melyik tantárgyhoz kötve kötelezően kell oktatni. Ezt is rábíztuk a helyi tantervek rendszerén keresztül a helyi iskolai szereplőkre, hogy meghatározhassák. Azt hiszem, nincs eleve elrendelve, hogy bizonyos tantárgyakat kinek kell oktatni.

A tantárgyak rendszeréhez történő visszatérés, ennek a világnak az erősítése, a tantárgyi modell erősítése merevvé, rugalmatlanabbá teszi a rendszert, nehezebben tud megfelelni annak a komplexitásigénynek, amelyet az új típusú ismeretek jelentenek; sőt, bizonyos értelemben annak a nevelési funkciónak is, amely más típusú ismereteket, más típusú készségek oktatását is kívánja az iskolában, mint az az eddigi rendszerben volt.

A harmadik nagy kérdés az analfabetizmus kérdése, a funkcionális analfabetizmus kérdése. Ez két részre osztható. Általánosan elfogadott nézet a pedagógusok körében, hogy az alapkészségtárgyak oktatásának ideje, az első négy osztály kevés arra, hogy megfelelően családias, mondatnám, személyes viszonyba kerülhessenek a diákok a betűk, a szavak világához. Az igazi hátrányokat az iskolában itt szenvedik el, szerzik be, ennek a négy évnek a során. Nem véletlen, hogy a nemzeti alaptanterv hat osztályra bővíti ezt az időszakot, és ezáltal harcol az ellen, hogy a funkcionális analfabéták magán az iskolarendszeren belül a hátrányaikat a későbbi évek folyamán is hordozzák magukkal.

Az új rendszer valójában nem 8+4-et jelent, hanem 4+4+4-et, azaz visszalépést jelent ezen a területen, a készségtárgyak oktatása is lerövidül, és újra négy osztályra korlátozódik; valójában a hátrányok kialakulásának a konzerválását, megerősítését jelenti.

De van egy másik aspektusa is ennek a kérdésnek. Nevezetesen az, hogy az írásbeliség egészen mást jelent a harmadik évezred küszöbén, mint jelentett, mondjuk, 20, 50 vagy 100 évvel ezelőtt. A rendszerbe belép a követelmények közé az elektronikus írásbeliség. Az elektronikus írásbeliség világában analfabétának számít az a diák, aki úgy hagyja el az általános iskola 8. osztályát, hogy nem tud szövegszerkesztőn dolgozni, nem tud az interneten információkhoz jutni, nem tud az e-mailen levelezni diáktársaival vagy bárkivel a világból. Ez egy újfajta viszonyt jelent a betűk világához. Ma már nem az számít analfabétának, aki nem tud elolvasni egy utcai táblát, hanem az, aki nem tud az elektronikus írásbeliség eszközeivel saját maga dolgozni.

Amikor az európai uniós csatlakozásról beszélünk, és arról beszélünk, azt nézzük meg, hogy Nyugat-Európában a polgárok, a diákok hány százaléka képes ezeken az eszközökön dolgozni, akkor látjuk azt, hogy ha nem azt akarjuk, hogy Magyarországon a munkaerő alacsony árú legyen, ha nem azt akarjuk, hogy másodrendű állampolgárként kerüljenek be egy nagyobb közösségbe, az európai uniós közösségbe, akkor ez az egyik súlyponti feladat. Ezért indítottuk el a Sulinet-programot. A Sulinet-program, az iskolák bekapcsolása az internetbe, számítógépekkel való ellátása, nem üveggyöngyprogram. És nem lett volna szabad az általános iskolák felé hibernálni, befagyasztani ezt a programot. Nem lett volna szabad ennek az ütemét csökkenteni, nem lett volna szabad az eredeti ütemet, ami körülbelül 1000-1200 általános iskola bekötésével számolt - hogy 2001-2002-re Magyarország összes általános iskolája rákerülhessen a rendszerre (Pokorni Zoltán: Hazugság!), és a diákok alanyi jogon részt vehessenek az internethálózaton keresztül információk megszerzésében -, feltehetően egy 200-300-as éves bekötési szintre csökkenteni.

Ha az esélyegyenlőség megteremtése szempontjából ki lehet emelni bizonyos technikákat, akkor ennek a technikának, ha nem is egyedüli, nem is kizárólagos, de mindenképpen kiemelt szerepe van abban, hogy a legkisebb községtől egészen a főváros elit iskoláiig hasonló információkhoz, hasonló tudáshoz juthassanak a diákok.

A negyedik nagy kérdés a nyitott pályák kérdése, hogy mikor kezdődik a specializálódás ebben a rendszerben. A nemzeti alaptanterv alapvető vonása az volt, hogy függetlenül az iskola típusától, 16 éves korig mindenkinek ugyanazt az ismeretanyagot nyújtotta - nem véletlenül. Ezzel szolgáltuk azt, hogy ne 14 éves korban kezdődjön az iskolákban a specializálódás, a pályaválasztás, hanem 16 éves kor után.

A jelenleg tervezett közoktatásitörvény-módosítással előírt 8+4-es rendszer valójában egy visszalépés ettől. Itt számháborút folytatunk, mikor kezdődik a specializálódás. A nemzeti alaptanterv az, ami egy garanciát adott arra, hogy 16 éves korig a nemzeti alaptanterv által előírt ismeretanyaghoz mindenki hozzáférhessen Magyarországon, attól függetlenül, milyen típusú iskolába jár.

Az ötödik nagy kérdés, amit korábban már a kerettanterv kapcsán érintettem, hogy az oktatási rendszer irányításával, az oktatás világában meghozott döntések kompetenciája hova tartozzon. Ez a törvénytervezet egyik legnagyobb visszalépése a hetvenes évek magyar valóságához, magyar világához. Egy centralizáló, központosító tervezet ez, amelyben a miniszternek és a kormányzatnak olyan jogosítványai vannak, amelyekkel valójában a hetvenes években lehetett rendelkezni egy miniszternek.

Nem irigylem a jelenlegi minisztertől ezeket a jogosítványokat, hiszen jómagam pont azon dolgoztam a '96-os törvénymódosítás során is, hogyan lehessen korlátozni a kormányzat döntési kompetenciáját bizonyos kérdésekben, hogyan lehessen helyzetbe hozni az iskolai élet szereplőit, hogyan lehessen helyzetbe hozni a pedagógusokat, hogy dönthessenek a szakmájukat érintő kérdésekről. És ha jól emlékszem - itt ülnek a teremben -, Pokorni Zoltán és Horn Gábor együtt harcoltak azért '93-ban, az akkori törvény meghozatalánál, hogy az Országos Köznevelési Tanácsnak, amely szakmai testület volt, egyetértési joga legyen gyakorlatilag az iskola világát befolyásoló szakmai kérdések egészében. Ezt akkor nem sikerült elérniük. '96-ban a közoktatási törvény módosításával sikerült elérni.

Most Pokorni Zoltánék alatt visszavonják ezt a jogot, ezt a testületet, az Országos Köznevelési Tanácsot, amelynek egyetértési joga volt a NAT elfogadásában, egyetértési joga volt a vizsgakövetelmények megállapításában, egyetértési joga volt a pedagógus-továbbképzési rendszer kialakításában, gyakorlatilag a szakmai kérdések mindegyikében. Ezt a testületet degradálták; csak véleményezési joga van ennek a testületnek. Természetesen az is fontos, de mindenki tudja, mi a különbség az egyetértési vagy vétójog és a véleményezési jog között. (Pokorni Zoltán: Tegye hozzá, hogy ezt a tanács egyetértésével tette.)

ELNÖK: Miniszter Úr!

DR. MAGYAR BÁLINT, az SZDSZ képviselőcsoportja részéről: Igen, a miniszter úr majd biztosan el fogja mondani, a vitában föl fog szólalni, vagy a vita végén el fogja mondani a véleményét. Én nem dicsekednék azzal, hogy a tanács egyetértett a saját jogainak a korlátozásában. Éltünk már néhány olyan rendszerben, ahol kvázi demokratikus intézményeket rávettek arra, hogy saját jogaikat korlátozzák. Nekünk ezeknek a jogoknak a biztosításában kell egy oktatási kormányzatnak elöl járnia, nem abban, hogyan lehet rávenni őket, hogy mondjanak le bizonyos jogaikról. (Horn Gábor: A Köznevelési Tanács a NAT-ot is elfogadta, Pokorni úr! Nagy többséggel!)

ELNÖK: Kérem képviselőtársaimat, valamennyi képviselő hozzászólását figyelemmel hallgassák!

DR. MAGYAR BÁLINT, az SZDSZ képviselőcsoportja részéről: Én örülök egyébként a vita kibontakozásának a teremben. Ez azt jelenti, hogy pénteken, lehet, hogy csak a késő éjszakai órákban, de ez a vita folyni fog. (Pokorni Zoltán: Nem örülök, ha valaki a szemembe néz, és hazudik!)

(11.10)

A másik terület viszont, hogy a helyi kompetenciák hogyan alakulnak. Itt gyakorlatilag, ahogy beszéltem erről, a kerettantervek rendszerével a pedagógusoktól, a szülőktől, illetve az iskolafenntartóktól visszaveszik a szabadságnak azt a fokát, amelyet a '96-os törvénymódosítással mi nyújtottunk nekik.

Ugyanakkor azt kell látni, hogy visszavesznek más jogosítványokat is. Amikor például megszüntetik a minőségi bérpótlék rendszerét - amely gyakorlatilag azt szolgálta, hogy a többet teljesítő, jobban teljesítő pedagógus többet kaphasson, és a közoktatási törvény eredeti változatában, amit a jelenlegi kormányzat a '98-as költségvetési vitában módosított '99-re, szeptembertől már minimum tízezer forint bruttó járt volna azoknak, akik így megkapják a minőségi bérpótlékot -, ennek az elvétele azt jelenti, hogy megszűnik a tantestületeknek az a döntési szabadsága, amellyel megállapíthatták azt, hogy milyen normák, milyen elvek alapján próbálják jutalmazni a jobban teljesítő tanárokat.

Ehelyett visszatérünk a bérezési rendszerben is egy egalitárius, szakszervezeti, régi szocialista modellhez, amely gyakorlatilag a minőséget bünteti és a középszert jutalmazza. Nem lehet oktatási reformot végrehajtani, kedves képviselőtársaim úgy, hogyha ennek az oktatási reformnak a humán oldalát ássák alá egy olyan bérezési rendszerrel, amely a minőség ellen dolgozik!

Ugyanakkor meg kell említeni azt is, hogy van a központosításnak egy másik, nem mondom, hogy szándékolt, de valós folyamata. Nevezetesen az, hogy az önkormányzatok olyan nehéz gazdasági helyzetbe kerültek, az önkormányzati támogatások mértéke olyannyira az infláció alatti mértékben növekszik a '99-es évben, hogy a települési önkormányzatok sorozatosan szabadulnak meg, próbálnak megszabadulni oktatási intézményeiktől. Százával indultak kérvények, javaslatok, hogy oktatási intézmények kerüljenek fel megyei szintre.

Ez nem egészséges folyamat! Az iskola helyi közélet, a helyi társadalom része. Minden olyan folyamat, amely azt szolgálja, hogy ebből kiszakítsák és magasabb szintre tolják, egyfajta centralizációt jelent. Ez egyelőre nem egy állami centralizáció, de ugyanakkor mégis abba a folyamatba illeszkedik, hogy elszakítja a helyi közösségtől az egyik legfontosabb intézményt, az iskolát.

A következő kérdés, amiről beszélni kell: a tankötelezettségi kor kiterjesztése a 18. évre, illetve a lemorzsolódás kérdése. Teljesen világos az a helyzet, hogy ha növeljük a tankötelezettségi kort, akkor egyre nagyobb problémaként jelenik meg, hogy hogyan kezeljük azokat a diákokat, akik egy egységes, kerettantervvel meghatározott rendszerben nem tudnak eljutni az iskolában a 18 éves korig. Nem véletlen, hogy erről vannak nyugat-európai példák, mind a kicsit merevebb rendszerek esetében, mind a rugalmasabb rendszerek esetében.

Ez a példa azt mutatja, hogy, mondjuk, Franciaországban, ahol egy merevebb, központosítottabb oktatási rendszer létezik, ott a lemorzsolódók aránya 10 százalék körül van az oktatási rendszerben, addig a skandináv modellben vagy egy holland modellben, amely egy rugalmas, a mi nemzeti alaptantervünkhöz kötődő helyi tantervek rendszeréhez hasonló rendszerben működik, ez a lemorzsolódás 3-4 százalék körül van.

Igenis, nem lehet központi gondolkodással helyettesíteni azt a fantáziát, azt az innovatív készséget, amivel az iskola világának helyi szereplői rendelkeznek, hogy egy-egy helyben felmerülő problémára ki tudják alakítani azt, hogy a nemzeti alaptanterv keretein belül melyek azok az legegészségesebb és legrugalmasabb formák, amelyek az iskolapadban tudják tartani a gyerekeket akkor, olyan helyzetben, amit egy merev, központosított rendszer esetében nem lehet megtenni!

Az utolsó kérdés, amiről beszélni szeretnék, a minőségbiztosításnak a kérdése. Fel lehet állítani egy dilemmát, hogy kimeneti szabályozás legyen vagy folyamatszabályozás. Bizonyos értelemben mindkettőre szükség van. A kimeneti szabályozásnak az oldalát az előző törvényjavaslat, törvénymódosítás '96-ban azért hangsúlyozta, és azért fektetett erre hangsúlyt, mert ez korábban nem működött - "korábban" alatt a régi rendszert értem -, azelőtt egy erős tanfelügyelői rendszer működött, egy külön minisztériumi, állami jogosítványokkal rendelkező tanfelügyelői rendszer.

Mi úgy gondoltuk, hogy erősíteni kell a kimeneti szabályozásnak azt a részét, ami arról szól, hogy a vizsgarendszer, a vizsgák legyenek azok, amelyek révén szabályozni lehet ezt a rendszert.

Ugyanakkor a minőségbiztosításnak vannak más elemei is. Mondjuk, a minőségbiztosítás egyik eleme, amelyet létrehozni terveztünk - egyébként nem sikerült időben létrehozni -, az, hogy az iskolaigazgató-választás periódusához kötve hogyan kellene az iskolákat négy-öt évenként átvilágítani, és ennek nyomán szembenézni azzal, hogy adott iskolában milyen oktatás zajlik. Ez egyben világossá tenné azt, hogy aki addig az iskolát vezette, milyen módon tudott az elmúlt négy-öt évben tevékenykedni, hogyan javított az iskola helyzetén, vagy éppen rontott azon; tehát a pályázatok elbírálásánál egy világos képet eredményezhetett volna.

A minőségbiztosításnak egy másik eleme a szakvizsga-kötelezettség volt, amelyet a '96-os törvény állapított meg. Úgy érezzük, hogy a kormány egyik népszerűsködő, öncélú intézkedése ennek a szakvizsga-kötelezettségnek az eltörlése, hiszen igenis fontosnak tartjuk, hogy attól, mert valaki elvégzi az egyetemet és elkezd oktatni, nem jelenti azt, hogy feltétlenül jó pedagógus is lesz belőle. A meghatározott idő utáni szakvizsga-kötelezettség azt jelentheti, hogy újra szembe kell nézni azzal, hogy valaki valóban alkalmas-e a pályára vagy nem alkalmas, és ehhez kötni a későbbi előmenetelt és fizetési rendszert egyaránt. Ennek a szakvizsga-kötelezettségi rendszernek az eltörlése az iskolai minőség rendszerét csökkenti.

Ugyanígy a minőségbiztosításnak egy közvetett eszköze az eltörölt minőségi bérpótlék, amelynek az elveiről - a korábbi törvény szerint - a tantestületnek évenként kellett volna vitatkozni, és megállapodni, hogy milyen elvek alapján osztja ki aztán később az iskola vezetője a különböző tanárok között. Ezek mind olyan elemek, amelyek az iskola minőségét javították volna, minőségi elemeit gazdagították volna.

Ahogy említettem a beszédem elején, itt az oktatási reform felfüggesztéséről, egy konzervatív fordulatról, a kötelező központi tantervi utasításos rendszerhez hasonló modell visszahozataláról van szó. Természetesen a szabaddemokraták egy ilyen törvénymódosítást nem tudnak támogatni.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kérném szépen Fehérvári Tamás képviselő úr gépét kikapcsolni. (Megtörténik.) Köszönöm szépen. (Pokorni Zoltán: Szégyen! Meghazudtolod magadat, Gábor! Szégyen! - Horn Gábor: Ilyen szégyenletes törvényt én sem láttam! - Pokorni Zoltán: Lehet vitatkozni, de nem kell hazudni!)

Megadom a szót Lezsák Sándor képviselő úrnak, a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportja nevében felszólalni kívánó képviselőnek; őt követi majd Balczó Zoltán képviselő úr, a MIÉP képviselőcsoportjából. Képviselő úr, öné a szó!

LEZSÁK SÁNDOR, az MDF képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Ház! Jánosi György és Magyar Bálint képviselő urak vezérszónoki bevezetőjével egyetértek. Jánosi György arról beszélt a bevezetőjében, hogy nem lenne szabad minden kormányváltásnál kisöpörni azokat az értékeket, amelyek az előző kormányzati ciklusban jöttek létre, és újra kezdeni a kormányzást, újra kezdeni az életet.

Tulajdonképpen amikor ezt elmondta, eszembe jutott az, hogy 1994-ben, amikor az MSZP és az SZDSZ megnyerték a választást, akkor milyen feszültség volt az MSZP és az SZDSZ között, éppen személyében jelentkezett a feszültség, és hogy söpörték ki mindazt az értéket, amelyet 1990 és '94 között az Antall-kormányzat oktatási területen igenis létrehozott; hogyan verték szét azokat a kezdeményezéseket, lehetőségeket, amelyeket az igenis konzervatív, értékőrző oktatási kormányzat nagyon nehéz körülmények között próbált megvalósítani. Eszembe jutott az, hogy '94 és '95 milyen bizonytalanságot hozott a magyar közoktatás számára, hogyan bizonytalanították el a kistelepüléseken élő pedagógusok, szülők, gyermekek helyzetét, hogyan vált bizonytalanná a magyar közoktatás jövője, éppen a nemzeti alaptanterv erőltetett bevezetésének szándékával.

Azzal is egyetértek, amikor Magyar Bálint arról beszélt, hogy konzervatív fordulat történt. Valóban konzervatív fordulat történt, egy olyan fordulat, amely meggyőződésem szerint a magyar közoktatásban hosszabb távon nyugalmat, biztonságot biztosíthat.

Számomra meggyőző a Nemzeti Szakképzési Intézet legutóbbi felmérése, amelyben mintegy másfél száz szakmunkásképző, szak-középiskolai és szakiskolai képzést folytató iskolában mérték fel a kilencedik osztályos tanulók tanulmányi eredményeit. Ennek alapján az első félévben a tanulók 44 százaléka megbukott, és további 5 százalékuk véglegesen lemorzsolódott. A bukottak fele több tárgyból is elégtelent kapott.

 

(11.20)

Ezekben a riasztó számadatokban tükröződik az elmúlt néhány évben vakvágányra futott közoktatásunk szinte összes problémája. A 9-10. osztályba járók jelentős része célok és tét nélkül fölöslegesnek érzi a tanulást, folyik a fejkvótavadászat. Az iskolák az állami támogatások elnyerése miatt ragaszkodnak minden diákhoz, még a látványosan nem tanuló, diáktársaik előrehaladását gátló tanulókhoz is; a tantervek és a tudásszint lazuló ellenőrzése visszahat a diákok felkészültségére; a szegényedő települési önkormányzatok egyre kevésbé képesek részt vállalni a közoktatás költségeinek fedezéséből.

A rendkívül magas bukási arány a 9. évfolyamban valószínűsíthetően a gimnáziumoknak minimalista, a szakmunkásoknak viszont maximalista, tíz évfolyamra készült, úgynevezett NAT követelményeinek bevezetéséből is adódhat, azzal is összefüggésben, hogy az 1996-os közoktatási törvény a közismereti tárgyakat az első két esztendőre sűrítette. Ezt a feszültséget a törvény jelen módosítással azzal oldja fel, hogy a követelmények teljesítése megtörténhet a negyedik év végéig.

Az elmúlt hetekben is - különösen a városokban - tapasztalhattuk a közoktatásban jelentkező piacosítás riasztó következményeit. Az óvodákban egymásnak adták a kilincset, s az iskolába csalogató tájékoztatók színes ajánlataiban olvashattunk a gyerekek biztonságát felügyelő őrző-védő kft.-kről, pluszórás nyelvoktatásról, emelt szintű számítástechnikáról, különféle tagozatokról, kung-fu-, karateképzésről, néptáncról, de ritkán hallani arról, hogy valamelyik iskolában az egyetlen vonzerő a jó tanító, aki jellemet formál, hitet, akaratot és önbizalmat erősít; a jó tanító, aki megteremti az egészséges lelki fejlődés közösségi környezetét, aki megtanítja a kicsi gyermeket írni, olvasni, számolni, beszélni, önállóan gondolkodni, egészségesen élni. Igen, tisztelt Országgyűlés, amíg az iskolát arra kényszerítik, hogy fejkvótában gondolkodjon, amíg egy-egy gyermekben plusz normatív támogatást lát az iskolavezetés, addig közoktatásunk minőségének biztosításáról csak ilyen-olyan felmérések, tesztek, eredményességi vizsgálatok tanúskodhatnak.

Ennek a jelen törvényjavaslatnak rendkívül nagy erénye, hogy ha nem is teljes következetességgel, de átveszi azt a háromszor négyes tagolású iskolaszerkezetet, amelyet az MDF programjában javasoltunk. Ez nem egyszerűen visszatérés a hagyományos iskolaszerkezethez, hanem továbblépés lett volna, egységesen négyosztályos szakmunkásképzéssel, 9-12. évfolyamos, szocializáló, felzárkóztató eljárásokat alkalmazó alapiskolával és a kapuit szélesre táró, olyan értelmiségivé nevelő nyolcosztályos gimnáziummal, amely az 5-8. évfolyamokban párhuzamosan fut a nyolcosztályos általános iskolával, az átlépés-visszalépés lehetőségével.

A kisiskolákat, kistelepüléseket nem a nyolcosztályos gimnáziumok léte, bővülése fenyegette, hanem az erőltetett hat plusz négyes rendszer, amely azzal járhatott volna, hogy egyes számítások szerint több mint 2500 településen csak hatosztályos iskola marad. Alapvető szakmai félreértés, ha a nyolcosztályos gimnáziumba történő beiratkozást korai pályaválasztási kényszerként értelmezzük. Ambíciókat jelez, végleges döntésről azonban szó sincs, hiszen az érettségi után bármelyik irányba vezethet út. Ha valaki 14 éves korában szakközépiskolába iratkozik, hamarabb kerül kötött pályára, mint a nyolcosztályos vagy négyosztályos gimnazista.

A nyolcosztályos gimnáziumok elitizálódása, a valóban kárhoztatható kemény felvételik abból adódnak, hogy a Művelődési és Közoktatási Minisztérium már 1993-tól akadályozta az új osztályok indítását.

Véleményem szerint a nyolcosztályos gimnáziumok kollégiummal, megfelelő programmal pótolhatatlan szerepet vállalhatnak a tehetséggondozásban. A halmozottan hátrányos helyzetből induló gyermekeknek, amennyiben nem táplálunk illúziókat, igazából csak ebben az iskolatípusban van esélye igazi értelmiségivé nevelkednie. Ha nincs mesterséges kapacitásszűkítés, de van pedagógusi fegyelem, ösztöndíj, kollégium, akkor a nyolcosztályos gimnázium a társadalmi mozgást segítő demokratikus iskola lehet.

A tervezet szerint a nyolcosztályos gimnáziumok kötelesek négyosztályos tagozatot is szervezni. Ez feleslegesen korlátozó, a kapacitást is szűkítő, az érintetteket joggal irritáló passzus. Mi értelme van a kényszernek például Budapesten, ahol a legtöbbször egy-két villamosmegállónyira több gimnázium is található? Legfeljebb azt kellene előírni, hogy ha egy településen csak egy gimnázium működik, annak legyen négyosztályos tagozata.

Milyen koherenciazavar tapasztalható a törvényjavaslatban, amely a magyar középiskola színvonalának csökkenésével vagy súlyos feszültségekkel, s nem mellékesen a már most nehezen elviselhető társadalmi szakadék további mélyítésével járhat? Megítélésem szerint kezelhetetlen, sőt időzített bombához hasonlítható problémát okoz az, hogy a közoktatási törvény 6. §-ában kimondott, 18 éves korig tartó tankötelezettség pedagógiai és tanügy-igazgatási konzekvenciáit a törvényjavaslat nem kellően vonja le.

Hol kell teljesíteni a tankötelezettséget? Nyilván az érettségit vagy szakképzettséget adó iskolákban, középiskolákban; azaz a motiválatlan, deszocializált vagy szakképesítést nem feltétlenül igénylő életprogramra készülő serdülő a törvény betűje szerint köteles a gimnáziumok, szakközépiskolák, szakmunkásképző iskolák alsó évfolyamaiban elfeküdni, pontosabban elülni addig, amíg a 18. életévüket be nem töltik. Ennek züllesztő hatását az érintettekre, valamint az iskolai közösségre részletezni nem szükséges. Rossz példát - alacsonyabb hőfokon - a hatvanas évektől bőven mutattak általános iskolák, amelyeknek ötödik-hatodik osztályában ott ültek az adott iskola eszközeivel nem képezhető 15-16 éves fiatalok.

Egyetlen gyermekről sem mondhatunk le. Ezért is hangsúlyozom, hogy a kis iskolákból, ahol a pedagógusnak van ideje, képessége és lehetősége külön is foglalkozni a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekekkel, ahol a pedagógus együtt él a közösséggel, ott nem szabad bekényszeríteni a tizenéves gyereket a központi, nagy iskolákba.

Van azonban a kérdésnek más vetülete is. Indokolatlanul széles és bizonyos esetekben kimondottan antiszociálisan meghatározott a tankötelezettség alóli felmentések köre. Érthetetlen, hogy miért hagyja meg a törvény a hároméves szakmunkásképzést, ami azt jelenti, hogy a serdülő népesség - mondani sem kell: hátrányos helyzetű - 30 százaléka törvényesen kap kisebb műveltséget, rövidebb képzést, mint a meghirdetett tankötelezettség.

A 6. § (6) bekezdésében foglalt megfogalmazás, mely szerint a gyermekének eltartásáról gondoskodó fiatal mentesül a tankötelezettség alól, csak felszínes megközelítésben tűnik racionálisnak, hiszen az elmúlt esztendőben 97 ezer gyermek született, s a 97 ezer gyermekből 25 százalék házasságon kívül. Érdemes volna feltárni, elemezni, hogy a házasságon kívül szült édesanyáknak mekkora része halmozottan hátrányos helyzetű és mekkora hányada fiatalkorú. Miért nem tartjuk fenn a tankötelezettséget számukra legalább magántanulói státuszban? Nem nehéz megjósolni, hogy a deviáns vagy halmozottan hátrányos helyzetű csoportokban - a segélyek megszerzése mellé - a fiatalkorúak számára újabb indikáció lép be a szülésre, megfelelő mentális felkészültség és szociális háttér nélkül.

Összefoglalva: a törvényjavaslat ezen elemei olyan módon minősítik le a leginkább segítségre, képzésre, szocializációra szorulókat, ami tovább mélyíti a társadalomban meglévő, máris túlságosan mély szakadékot.

 

(11.30)

Olyan módon törvényesítenek lebontásra váró falakat, betemetésre váró árkokat, hogy az joggal válthat ki akár emberi jogi kritikát is. Minket természetesen a magyar társadalom szétszakadása mint nemzeti sorskérdés érint.

Az elfogadhatatlan feszültséget kétféle módon lehet a Magyar Demokrata Fórum véleménye szerint feloldani: vagy kiemeljük a törvényből a 18 éves korig történő tankötelezettséget azzal, hogy az általános iskola befejezése kötelező, akár 18 éves korig, később részletezendő keretek között; vagy pedig egységesen négy évre emeljük a szakmunkásképzés időtartamát, célként tűzzük ki egy 9-12 évfolyamos, különleges pedagógiai eljárásokat alkalmazó közoktatási intézmény létrehozását, és hangsúlyosan építjük be a törvénybe a tankötelezettség pedagógiailag megtervezett, magántanulói formában történő teljesítését, amennyiben annak szociális vetülete, serkentője van.

Szólni kívánok még a minőségbiztosításról, az országos értékelési, ellenőrzési és minőségbiztosítási rendszer kiépítéséről. Már a kilencvenes évek elején egyértelmű volt, hogy egy, a központi irányítástól függetlenedett, ugyanakkor a központi költségvetés támogatására igényt tartó iskolarendszer nem nélkülözheti annak ellenőrzését, hogy megfelelően tanítanak-e az iskolákban. A területi oktatási központoknak lett volna a feladatuk az oktatás színvonalának ellenőrzése.

A Horn-kormány megszüntette ezeket az ellenőrző központokat, így nem véletlenül jött létre másfél száz iskolás átlagában a hozzászólásom elején idézett 44 százalékos bukási arány. A törvényjavaslat indítványozza egy új országos illetékességű közigazgatási szerv felállítását Országos Értékelési és Vizsgaközpont néven. Az új intézmény más elnevezés alatt érdemben ugyanazokat a feladatokat is ellátja, mint a megszüntetett elődje, a Tankerületek Országos Központja. Az elmúlt napokban kézhez kaptuk az Oktatási Minisztérium tájékoztatóját, amely tartalmazza a minőségfejlesztési politika alapelveit, az értékelés-ellenőrzés jelenlegi helyzetét, valamint az óvodai-iskolai értékelés, ellenőrzés és minőségbiztosítási rendszer tervezett működését.

Az MDF véleménye szerint ebben a formájában az országos közoktatási értékelési és vizsgaközpont tevékenysége több módosítást igényel, mert a valódi kérdés az lesz, hogy mennyire tudja egyetlen centrumból ellátni a nevelés és oktatás folyamatának karbantartását, amely a több mint kétszáz éves múltra visszatekintő tankerületek működése során a személyes szakmai, emberi kapcsolatokban megnyilvánul. Az állami felelősség és segítség megyei szintjének hiánya változatlanul aggályos.

Minőségbiztosítás, esélyteremtés - ez most a két ügyeletes kifejezés az iskolai életben. A hosszabb ideje fiatal pedagógusok joggal óvatosak, hiszen már megélték jó néhány ügyeletes divatszó tündöklését és bukását. Meggyőződésem az, hogy a minőségbiztosítás alapfeltételeként először a pedagógusok élet- és munkakörülményeit kell megfelelő minőségben biztosítani.

A jelen tervezet részben rehabilitálja a Magyar Demokrata Fórum által a kilencvenes évek elején javasolt iskolaszéki rendszerben történő működést is. Akkor a pedagógusok, a szülők, a fenntartó önkormányzatok képviselői, szakképzés esetén a kamarai képviselet és a diákönkormányzat képviselői iskolaszéki üléseken egyeztették érdekeiket és elképzeléseiket, és ennek ismeretében születtek meg a döntések.

Az előző kormány azáltal is lefokozta az iskolaszékek szerepét, hogy nem tette kötelezővé a működésüket. A mostani törvényjavaslatnak nem szándéka ugyan az iskolaszékek jelentőségének a növelése, de arra kísérletet tesz, hogy valamit pótoljon a már nem létező iskolaszékek hiányzó munkájából.

Végül röviden szeretnék szólni az iskolabezárásokról, hiszen a rendszerváltás első éveiben a Magyar Demokrata Fórum vezette koalíciós kormány jelentős pénzösszegekkel támogatta az önálló iskolák fenntartását, az önálló iskolák költségvetését. Pályázatok segítségével évtizedek lemaradását kellett pótolni. Több száz új tanterem, tornaterem épült ebben az időszakban. A kilencvenes évek második felében csökkent az állami támogatás reálértéke, a terhek jelentős részét az önkormányzatokra hárították át. A kistelepülések normatívái csökkentek. Romlott az iskolák felszereltsége, nem jutott pénz a felújításra.

A csökkenő gyermeklétszám, a közeli kisváros elszívó hatása miatt a falusi kisiskolák fenntartása egyre gazdaságtalanabb lett. Súlyosbítja a helyzetet, hogy a helyi önkormányzat nem rendelkezik többnyire megfelelő oktatási szakemberrel, s így a szakmai megfontolások gyakran elsikkadnak az anyagi szempontok mögött.

A kialakult helyzetben növekszik az iskolabezárások száma, a vergődést élik meg a kisiskolák, s több százra tehető azon kistelepülések iskoláinak, nagyvárosok külterületi iskoláinak száma, amelyek a fenyegetettség állapotában próbálják meg életrevalóságukat bizonyítani.

A Magyar Demokrata Fórum korábban is, ma is határozottan vállalja a meggyőződését: a közoktatás feltételeinek biztosítása állami, kormányzati feladat. Az önkormányzatiság megcsúfolásának és politikai cinizmusnak tartom, ha egy sok sebből vérző, halmozottan hátrányos helyzetben vergődő település önkormányzatától kérnek számon olyan teljesítményt, amelyre a hiányos költségvetés miatt nem képes.

Azt is tapasztaljuk, hogy pillanatnyi önkormányzati érdekek oltárán áldoznak fel egy-egy iskolát. Gyakran azért vezet sikerre valamelyik helyi népszavazás a településrészek önállóvá nyilvánításáról, mert a meghatározó többségi településrész képviselői iskolabezárással fenyegették meg a helyieket.

Azt is át kellene gondolnunk, hogy ha nyolc nemzetiségi gyermek számára (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi a felszólalási idő leteltét.) kötelező a helyi oktatás megteremtése, akkor nyolc, kistelepülésen élő magyar gyermek számára miért nem kötelező.

Köszönöm a figyelmet. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Hozzászólásra következik Balczó Zoltán képviselő úr, a MIÉP képviselőcsoportjából. Képviselő úr, önt illeti a szó.

BALCZÓ ZOLTÁN, a MIÉP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! A közoktatási törvény lényeges megváltoztatására került sor 1996-ban, 1998 szeptemberében megkezdődött a nemzeti alaptantervre épülő oktatás, és az új kormány most egy nagy terjedelmű törvénymódosítási javaslatot terjesztett az Országgyűlés elé. Nem kelti-e ez jogosan az ideiglenesség érzését diákban, tanárban és szülőben, egy stabilitást igénylő rendszerben nem károsak-e az egymást követő változtatások, újabb és újabb alkalmazkodásra kényszerítve ezzel az oktatási rendszer valamennyi szereplőjét? A kérdés általánosságban nem válaszolható meg, csak a tartalmi ismérvek alapján.

A Magyar Igazság és Élet Pártja az előző - az iskolaszerkezetet, a pedagógiai ciklusokat és a tartalmi szabályozást is érintő - változtatást több szempontból károsnak ítélte; a jelen törvényjavaslatot, amely részben visszatérés a hagyományos iskolarendszerhez, részben megújítása annak, de messze több, mint a NAT egyszerű korrekciója, támogatja. A jelenlegi kormánykoalíció pártjainak ideológiája - vagy ahogyan most előszeretettel használjuk a kifejezést, a vállalt és képviselt értékei - mások, eltérőek, mint az előző kormányé. Ez világosan kifejezésre jutott a választási és a kormányprogram oktatás-neveléssel foglalkozó részében, a választók ennek ismeretében döntöttek e pártok mellett. Így a mostani törvénymódosítás egy vállalt feladat kötelező teljesítése.

Milyen alapelvek érvényesülését látjuk e törvényben, amiért támogatjuk? Támogatjuk azt a hangsúlyozott szerepet, ami az iskolai nevelésnek jut. A törvény kiemeli az oktatási intézmény felelősségét az erkölcsi fejlődés tekintetében, hangsúlyozva a gyermek- és a tanulóközösségek kialakításának fontosságát.

 

(11.40)

A pedagógus feladatai közé sorolja az etikus viselkedéshez szükséges ismeretek átadását. Természetes, hogy ez az óhajtott cél önmagában így törvényileg nem valósul meg, csak a tanár, a tanító példát is mutató munkájával; mégis indokolt a törvényi megjelenítés, hiszen jelzi e kérdés fontosságát.

A fakultatív hit- és vallásoktatás terén helyesnek tartjuk az iskola és az érintett egyház együttműködésének előírását.

Nagyon lényeges pont a második szakképesítés megszerzésének ingyenessége, valamint a kollégiumok szerepének erősítése.

Természetesen a legjelentősebb módosulás a nevelő-oktató munka szakaszolásának visszaállítása a 6+4+2-es rendszer helyett a 8+4-es rendszerre, a tízosztályos általános iskolai oktatást megszüntetve, a nyolc osztály elvégzését ismét alapfokú végzettséget igazoló bizonyítvánnyal ismerve el. Ehhez kapcsolódva kell az oktatás tartalmi szabályozásának is megváltoznia, indokolt és lényeges a nemzeti alaptanterv kiterjesztése a közoktatás valamennyi évfolyamára, nemcsak az első tíz osztályra.

A kerettantervek bevezetésével természetesen a nemzeti alaptantervnek - mint egy-egy terület oktatásának tartalmát közvetlenül meghatározó dokumentumnak - a szerepe megváltozik, e kerettantervek belépésével azok lesznek a tartalmi szabályozás fő dokumentumai, amelyekhez igazodnak a helyi tantervek. Ugyanakkor a helyi tanterv tekintetében megmaradó mintegy 20 százalékos terjedelem megítélésünk szerint igenis lehetővé teszi a sajátos oktatási tartalom biztosítását. E hármas tantervi szabályozás egyébként nem új gondolat, hiszen ez volt az egyik fontos ismérve a Baranyi Károly nevével fémjelzett koncepciónak.

A javasolt tantervi struktúrában a kötöttség nagyobb. A cél az egységes szabályozás, az állam felelősségvállalása az oktatás tartalmáért is. A tanár szabadsága abban az értelemben csökken, hogy csak korlátozottan választhatja meg, amit tanít, az egyéniség szerepe, a felkészültség, a tapasztalat a leglényegesebb területen, a tudás átadásában jut érvényre. A teljesülés feltétele a minőségbiztosítás, amelynek leendő intézménye az országos közoktatási értékelési és vizsgaközpont. Feladata a pedagógiai munka szakmai értékelése, ellenőrzése.

Számos lényeges kérdést rendeletek szabályoznak majd. Nem ismerjük, így részben megelőlegezett bizalommal kell ezt támogatnunk. Felmerül ugyanakkor az a kérdés, hogy vajon azok a szakmai műhelyek, szakemberek kapják-e feladatul az új oktatási rendszer tartalmi elemeinek kidolgozását, akik elkötelezettségüket bizonyították egy merőben eltérő oktatásfilozófia megvalósítása során. És ha ők kapják ezt a feladatot, vajon hogyan tudják teljesíteni?

Az ellenőrzés számunkra legnagyobb veszélye: félő, ha a diákok tudását tesztlapokkal fogják írásban ellenőrizni, az nem készteti a diákot a tágabb összefüggésekben való gondolkodásra, a gondolatok pontos kifejezésére. Tehát megítélésünk szerint ezen ellenőrzések során nagyon vigyázni kell arra, hogy nem lehet mindent írásban számon kérni és ellenőrizni.

Röviden szeretnék kitérni azokra a véleményekre, amelyek részben a bizottsági vita során, részben itt, az Országgyűlésben kisebbségi vélemény ismertetésekor hangzottak el, és meglehetősen éles hangon támadták a kerettantervek bevezetését, valamint a minőségellenőrzést is. Idézek e véleményekből: a törvény az országos közoktatási és vizsgaközpont néven visszahozza a szakfelügyeleti, tanfelügyeleti rendszert, mondhatnám korszerűbben, az adórendőrség mintájára tanügyi vagy tantervrendőrséget.

Nos, az e törvénymódosításban megjelenő felfogás valóban jelentősen eltér attól a liberális oktatási rendszertől, amely úgy ítéli meg, hogy a kimeneti szabályzáson túl az állam feladata csupán a feltételek, a pénz biztosítása, és minden mást a tanárra bíz. Ugyanakkor meglehetős elfogultság kell ahhoz, hogy valaki a mérési, értékelési és minőségbiztosítási rendszer kiépítésében csak a tanárok fenyegetésének az intézményét lássa.

A tantervrendőrséget sokat emlegetve talán el lehet érni, hogy túlterhelt és talán gyengébb idegzetű pedagógusok hajnali rémálmukban majd találkoznak a gázspray-vel és bilinccsel érkező, kigyúrt testű tanfelügyelőkkel, akik a váratlan ellenőrzésük során tapasztalják, hogy mintegy egy órával el van maradva a pedagógus az előre eltervezett tantervtől, és ezért zárt, fekete autójukon az országos közoktatási és értékelési vizsgaközpont vasrácsos alagsori továbbképző részlegébe szállítják. Úgy hiszem, lehet innen, az Országgyűlés falai közül hatásosan riogatni a pedagógusokat, de nem lenne szabad.

A törvényjavaslat - újabb idézet - 20-25 évvel veti vissza időben az irányítási rendszert, valójában reinkarnációja egy rossz állami, közoktatás-irányítási rendszernek - állítják. Nos, ezen irányítási rendszer eredetét keresve, az MSZP képviselőjétől eltérően én nem 20-25 évre tekintek vissza, hanem Eötvös József 1868-as XXXVIII. törvényére a népiskolai közoktatás tárgyában, az abban megjelenő tankerületekre és tanfelügyeleti rendszerre, a Trefort Ágoston által beterjesztett törvényre és a Hóman Bálint nevéhez fűződő 1935-ös VI. törvénycikkre a közoktatásügyi igazgatásról. Ezek szellemében kell a XX. század végének feltételei között egy korszerű irányítási rendszert létrehozni és működtetni.

A törvény az iskolaszerkezet tekintetében megerősíteni szándékozik a nyolcosztályos általános iskolát és a négyosztályos gimnáziumot. Milyen feltétellel és miért tartjuk ezt helyesnek? A hat- és nyolcosztályos iskolák, gimnáziumok ne sorvadjanak el, ne váljanak megtűrt intézménnyé. A megerősítés azt jelentse, hogy a 8+4-es rendszer váljon a közoktatás alaptípusává. S hogy miért, ehhez néhány indokot részletesen hadd mondjak el, méghozzá Budapest főváros közoktatás-fejlesztési tervéből, amelyet az MSZP-SZDSZ-vezetésű fővárosi közgyűlés szinte teljes konszenzussal fogadott el 1997-ben.

Ez a dokumentum megállapítja: a kerületi önkormányzatok döntő többségével egyetértésben a nyolcosztályos általános iskolák fenntartását és erősítését javasoljuk. Elsőrendű fontosságú a szerkezetátalakítás helyett - írják az előző oktatási rendszer szerkezetére gondolva - a tartalmi munka színvonalának emelése, továbbfejlesztése. Az elemzés megállapítja, hogy az előző évek legnagyobb hatású iskolaszerkezeti változása volt a hat és nyolc évfolyamos gimnáziumok gyors ütemű elterjedése. Ennek lehetőségét az 1985-ös törvény teremtette meg, és nem is a legjobb gimnáziumok köréből indult el, hanem tulajdonképpen a cél az volt, hogy a demográfiai okok miatt egyre kisebb létszámú gimnáziumba kerülő tanulók közül minél több jó képességű tanulót "le tudjanak halászni", és később így kényszerültek az igen színvonalas gimnáziumok is egyre inkább hat és nyolc évfolyamos osztályok indítására.

Meg kell állapítani - írja ez a dokumentum -, hogy ha a jelenlegi keretek között folytatódna tovább a hat- és nyolcosztályos rendszerre való áttérés, az néhány éven belül súlyos társadalmi következményekhez vezetne. Szűkül a jó színvonalú gimnáziumok felvevő kapacitása, ebből következően a szükségessé váló szelekciós eljárásoknak a tanulók egyre fiatalabb korukban lesznek kitéve, olyan életszakaszban, amikor a nagy többség valóságos adottságai még nem ismerhetők föl. Az aktuális teljesítményben meghatározó szerepet ugyanis ekkor még a családi környezet és a nagyon gyakran egyenetlen belső fejlődési ütem játszik, így a tehetséges, de lassabban érő, illetve előnytelenebb kulturális környezetben nevelkedő gyerekek kiszorulnak a felsőoktatásra felkészítő gimnáziumok rendszeréből. Nem valódi adottságok révén kerülnek be a jobb gimnáziumba a tanulók, hanem azért, mert éppen 9 vagy 11 éves korukban viszonylag gyorsabb fejlődési ütemük vagy/és családi környezetük miatt a többieknél valamivel jobb teljesítményt nyújtottak.

(11.50)

A korai szelekciónak ez a módja nemcsak emberileg igazságtalan, és ezért társadalmi feszültségeket gerjesztő, hanem az ország számára is rendkívül károsak a következményei. Nemzeti értékek elvesztésével, a társadalmi csoportok közötti kulturális különbségek felerősítésével, a társadalmi szegregáció fokozódásával jár.

Mindezt tehát a főváros közoktatás-fejlesztési koncepciójából idéztem, alátámasztva annak szükségességét, hogy a 8+4 osztályos rendszer megerősítése miért indokolt. Ugyanakkor természetesen tudomásul kell venni, hogy a magyar oktatásügyben, a magyar oktatási rendszerben igenis létrejöttek azok az értéket jelentő, színvonalas hat- és nyolcosztályos gimnáziumok, amelyeket megtartani szükséges.

Ugyanakkor fölmerül a kérdés, vajon a négyosztályos gimnáziumok megerősítésének az-e a megfelelő eszköze, hogy kötelezzük őket például adott esetben egy négyosztályos indítására is egy más pedagógiai programmal? Miért nem önkormányzati, iskolafenntartói szinten kell ezeket az igényeket kielégíteni, ahogy ezt Lezsák Sándor előttem szintén említette.

Számos kérdést önmagában, a törvény alapján nem lehet megítélni, például a hátrányos helyzetű tanulókkal való foglalkozást. Igen, helyesnek tartjuk e kérdés kiemelt kezelését - de hogyan valósul meg? Az első négy osztályban ezek a tanulók az úgynevezett egyéni továbbhaladás szerint teljesítik az iskolai évfolyamok követelményeit, vagy akár valamennyi tárgyból nem kell a tanulót évismétlésre kötelezni, ha kevesebbet tud, mint az osztálytársai, mivel csak a negyedik évfolyam végére kell az előírt követelményeket elsajátítani.

Vajon végiggondolták-e ezt, hogy hogyan valósul meg egy tanuló- avagy szülői közösségben mindez? A többet tudó évet ismétel, a nem teljesítő továbbjut? Egyetértünk azzal, hogy a felzárkóztatás érdekében minden segítséget meg kell adni, de a követelményeket teljesíteni kell. Az egyéni továbbhaladás engedélyezése nevelési tanácsadó szakértő véleménye alapján történne, de a törvényjavaslat szerint e szakértői vélemény azt is meghatározná, hogy melyik évfolyam utolsó tanítási napjáig kell utolérnie a többieket. Míg az természetesen elfogadható, hogy egy adott helyzetben egy adott képességet, készséget és állapotot a szakértői vélemény minősít, és ennek alapján tenné lehetővé az egyéni továbbhaladást, de azt, hogy azt követően ne a pedagógus tudja a teljesítménye alapján megállapítani, hogy milyen mértékben éri utol a többieket, hanem a kezdet kezdetén - ahogy a javaslatban szerepel - megállapítja a nevelési szakértő, tanácsadó, hogy mikor kell utolérni a többieket, ezt meglehetősen kétségesnek tartom.

Általános iskolában felvételi vizsga nem szervezhető - áll a törvényjavaslatban, amivel teljesen egyetértünk. Itt fölmerül az a kérdés, hogyan valósul ez meg azokban a tizenkét osztályos általános iskolákban és gimnáziumokban, ahol jelenleg, szerintem nagyon helytelen módon, a negyedik osztályt elvégzett tanulónak felvételit szerveznek, tehát ugyanabban az iskolában csak egy felvételivel léphet a saját ötödik osztályába. Rendkívül ellentmondásosnak tartom, ha egy adott iskolában valaki a negyedik osztályt teljesítette, ugyanaz az iskola azt mondja, hogy ötödik osztályba nem léphet. Sőt, arra is van példa, hogy párhuzamosan van két ötödik osztály; olyan ötödik osztály, amely kifut tizenkét évfolyamig - tehát gimnázium -, és mellette egy másik ötödik osztály, amely csak a nyolcadik általánosig tart. Azt hiszem, hogy eme ellenmondás megoldására is ki kell majd térni.

Az alapműveltségi vizsga szerepe kétségessé válik. A szakiskola 12. évfolyamának befejezéséhez szükséges, egyébként jelenleg a közoktatás 10. évfolyama nem határa oktatási ciklusnak. A nyolcadik osztály végén alapfokú végzettséget igazoló dokumentumot kap a nyolc osztályt elvégzett újra, így teljesen kétségessé válik az alapműveltségi vizsga szerepe.

Nem e törvény területéhez tartozik, mégis föl kell vetni a kétszintű érettségi kérdését, hiszen ha a NAT tartalmi szabályozása kiterjed a 11-12. évfolyamra, és ezt most már nem az érettségi követelménye szabályozza, akkor a kétszintű érettségi fenntartása számunkra kétséges. Attól, hogy a magasabb szint automatikusan belépést jelentsen felsőoktatási intézményekbe, úgy érzem, még távol vagyunk, sőt, éppen egy megfelelően sztenderdizált érettségi esetén a szintezés, ami abban nyilvánul meg, hogy az érettségi eredménye ötös, négyes, hármas és így tovább, sokkal inkább lehetővé tenné adott felsőoktatási intézményeknek, hogy ezen ötfokozatú értékelés alapján döntsék el, hogy elfogadják-e a felsőoktatásba való belépésnek az adott érettségit.

Miért emelkednek az óraszámok, a tanulók kötelező terhelése adott évfolyamokon két és fél órával a kötelező órák között, illetve az ehhez kapcsolódó további nem kötelező órákkal? Vajon csak ezen az áron lehet többletfinanszírozást biztosítani a közoktatásban? Meglehetősen nagy ár, hiszen eddig minden kormányzat azt mondta, hogy a tanulók óraszámterhelését nem növelni, hanem csökkenteni akarja. Egyébként a többletfinanszírozásra természetesen szükség van, mert mi beszélünk itt dokumentumokról, tantervekről, de az oktatás embertől emberig terjed, és ha nincsenek hivatásuknak megfelelő teljesítményt nyújtó és ehhez a társadalom erkölcsi és anyagi elismerését is megkapó tanítók-tanárok, akkor mindez írott dokumentum marad, amiről most beszélünk.

Az említett kérdések megnyugtató tisztázását várva, néhány kérdésben a módosítást szükségesnek tartva, a Magyar Igazság és Élet Pártja egyetért a törvényjavaslatban meghatározott és az általa megvalósítható célokkal, s a törvényjavaslat elfogadását támogatja.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok és a MIÉP padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A vezérszónoki felszólalások végére értünk. Az általános vitát elnapolom, folytatására pénteki ülésnapunkon kerül sor.

Megköszönöm ma délelőtti munkájukat. 13 óráig szünetet rendelek el. 13 órakor az azonnali kérdések órájával folytatjuk munkánkat. Addig is kívánok önöknek jó étvágyat! Köszönöm szépen.

 

(Szünet: 11.57-13.03

Elnök: dr. Wekler Ferenc

Jegyzők: dr. Szabó Erika és dr. Juhászné Lévai Katalin)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Most az azonnali kérdések és válaszok órájára kerül sor.

Keleti György kérdést kíván feltenni a miniszterelnöknek: "Ki kit figyelt meg?" címmel. A miniszterelnök halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra dr. Stumpf Istvánt, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető minisztert jelölte ki. Megkérdezem Keleti képviselő urat, hogy elfogadja-e a válaszadó személyét. (Keleti György: Igen, mert erről Stumpf úr is nyilatkozott már.) Elfogadja.

A képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   19-21   21-58   58-66      Ülésnap adatai