Készült: 2024.09.23.05:49:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

48. ülésnap (1999.02.10.),  51-92. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 2:21:40


Felszólalások:  Előző   51-92  Előző      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatok házszabályszerű benyújtása érdekében az általános vitát pénteken 14 órai hatállyal lezárom. A részletes vitára következő ülésünkön kerül sor.

Most pedig az ebédszünet következik. Mindenkinek jó étvágyat kívánok. 2 órakor folytatja az Országgyűlés a munkáját.

(Szünet: 12.56-14.00

Elnök: dr. Szili Katalin

Jegyzők: Kocsi László és Herényi Károly)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Köszöntöm önöket és a kormány jelen lévő képviselőjét.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Soron következik a Magyar Energia Hivatal 1997-1998. évi tevékenységéről szóló beszámoló, valamint a Magyar Energia Hivatal 1997-1998. évi tevékenységéről szóló beszámoló elfogadásáról szóló országgyűlési határozati javaslat együttes általános vitája. Az előterjesztéseket J/515. és H/724. számokon kapták kézhez.

Először megadom a szót Hatvani György úrnak, a Magyar Energia Hivatal főigazgatójának, úgy is mint a beszámoló előterjesztőjének. Főigazgató úr, önt illeti a szó.

HATVANI GYÖRGY, a Magyar Energia Hivatal főigazgatója, a napirendi pont előadója: Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! A gazdaság vagy talán - nagyképűség nélkül - az ország egésze működésének egyik alapvető infrastruktúrája az energiaszolgáltatás. A vezetékes energiaszolgáltatásban tevékenykedő társaságok működésének engedélyezését, a társaságok munkájának felügyeletét, szolgáltatásuk színvonalának ellenőrzését a Magyar Energia Hivatal végzi.

Írásbeli beszámolónkat a vonatkozó törvény értelmében eddig minden évben önök is kézhez kapták, de ez az első alkalom, amikor plenáris ülésen szóban is tájékoztathatom az Országgyűlés tisztelt tagjait munkánkról. Köszönöm a kiemelt figyelmet, amelyet csak részben tulajdonítok az energiaszektor fontosságának. Úgy vélem, a figyelem másik fele a munkánknak szól, annak a hatóságnak, amely az energiaszektor működésének szigorú rend szerinti szabályozásával biztosítja az ország zavartalan energiaellátását.

A megtisztelő lehetőséget megragadva kérem, engedjék meg, hogy tevékenységünk bemutatását egy kicsit szélesebb kitekintéssel kezdjem. A Magyar Energia Hivatal 1994 júliusában alakult a természetes monopolhelyzetben lévő energiaipari társaságok szabályozó hatóságaként. A gázszolgáltatásról szóló törvény, valamint a villamosenergia-törvény megteremtette a megfelelő jogi környezetet a stratégiai fontosságú energiaszektorban tevékenykedő társaságok zavartalan működéséhez, valamint működésük ellenőrzéséhez. Ugyane két törvény meghatározta a Magyar Energia Hivatal hatáskörét és feladatait is. A hivatal három kiemelt feladata: az engedélyezés, az árelőkészítés és a fogyasztóvédelem. A hivatal által szabályozott és felügyelt szektor súlyát mutatja, hogy az ország energiamérlegében a vezetékes gáz- és villamos energia, illetőleg az erőművekben termelt távhő több mint kétharmados részarányt képvisel.

A Magyar Energia Hivatal viszonylag rövid fennállása alatt mintegy háromszáz engedélyezéssel összefüggő határozatot hozott. E tevékenységünk során először elkészítettük az energiaipari társaságok működési engedélyeit, az erőművek létesítési engedélyeit, elbíráltuk és jóváhagytuk a gáz- és a villamosenergia-rendszer üzemi szabályzatait, valamint az engedélyesek üzletszabályzatait. Megjegyzem, hogy a tavaly hatályba lépett távhő-szolgáltatási törvény kiterjesztette a hivatal hatáskörét a távhőtermelő erőművi létesítmények engedélyezésére és felügyeletére is.

Sokrétű munkánkból érthető módon leginkább az árszabályozás és az árelőkészítés került reflektorfénybe. Az árszabályozás lényege, hogy a fogyasztókat védeni kell az indokolatlanul magas áraktól, a szolgáltatóknak viszont lehetővé kell tenni, hogy az ár biztosítsa a biztonságos ellátáshoz indokolt költségek megtérülését, a tartós működéshez szükséges nyereség megteremtését, továbbá a környezetvédelmi és egyéb kötelezettségek teljesítéséhez szükséges kiadások fedezetét.

1997 januárjától az árak változása a miniszteri rendeletekben meghirdetett szabályok szerint árképletek alapján történt és történik. Ezen kereteken belül az árképzés és áralkalmazás részletes szabályait a Magyar Energia Hivatal dolgozta ki. Az árakat a hivatal által készített számítások figyelembevételével, árhatósági jogkörében a gazdasági miniszter állapítja meg.

Tisztelt Országgyűlés! Az energiatörvények a fogyasztóvédelmet kiemelt közigazgatási feladatnak tekintik. A Magyar Energia Hivatal a beszámolási időszakban mintegy ötszáz, az energiaszolgáltatók és a -fogyasztók kapcsolatrendszerében felmerült problémákat, illetőleg panaszokat tartalmazó fogyasztói bejelentést vizsgált ki; ezek közül mintegy háromszáz volt a tényleges fogyasztói panasz. Természetesen minden esetben ezen kivizsgálásokat a szükséges intézkedések követték.

Az érdekvédelem fontos eleme a hivatal főigazgatójának tanácsadó szerveként működő Energetikai Érdek-képviseleti Tanács. A tanács a fogyasztók és az energetikai társaságok képviselőiből áll, egyenlő paritásos alapon. Az Érdek-képviseleti Tanács rendszeres ülésein megtárgyalta az energiaszolgáltatással kapcsolatban felmerült aktuális kérdéseket és problémákat; a tanácsadó testület határozatait hivatalunk a munkájában mindig folyamatosan hasznosította.

A Magyar Energia Hivatal megalakulása óta arra törekedett, hogy az energiatakarékosság, az energiahatékonyság szempontrendszerét a felügyelt energiaszektor és a fogyasztói kör együttesére érvényesítse a szabályozások kialakítása és továbbfejlesztése során. Ugyanakkor a végfogyasztói kör korszerű energiafelhasználását elősegítő eszközrendszer kialakítását is szem előtt tartottuk. A fentieket megvalósító energiatakarékossági hitelprogram titkársági feladatait, tehát operatív bonyolítási feladatait a hivatal látja el.

A Magyar Energia Hivatal munkája során igen fontos szerepet szánt a nyilvánosságnak és a tájékoztatásnak. A hivatal az elektronikus és írott sajtóban folyamatosan tájékoztatást adott a közérdekű információkról. Két éve negyedévenként 150 ezer példányban megjelentetjük az Energiafogyasztók Lapját. A lap ingyenes, terjesztése a szolgáltatók ügyfélszolgálati irodáin keresztül történik.

Tisztelt Országgyűlés! A hivatal megalakulása óta célunk volt, hogy nemzetközi mércével is elfogadható színvonalú és hatékonyságú vezetékes energiaszolgáltatás működjön hazánkban. A beszámolási időszakban végzett és az önök előtt lévő anyagban részletezett tevékenységünk alapján úgy ítélem meg, hogy a hivatal mint szabályozó hatóság megfelelt törvényi kötelezettségeinek. A hivatal működése során eddig 490 határozatot hozott, ebből az érintettek 25 ügyben fellebbeztek, ami után mindössze egy határozatunkat kellett módosítani. A villamos energia és a földgáz árszabályozása korrekt szakmai megalapozottságát, úgy vélem, az érintettek többsége is elismeri.

A fogyasztóvédelmi feladatainkat a kialakult jogszabályi környezetben, más közigazgatási szervezetekkel összhangban, a fogyasztói érdekek messzemenő figyelembevételével végeztük. A hivatal a jogszabályokat következetesen betartó és betartató, kiszámítható, ugyanakkor fogyasztóbarát hatóságként kíván működni a jövőben is. Célunk, hogy a természetes monopolhelyzetben lévő energiaszolgáltatók ellenőrzését és felügyeletét szigorítsuk, gazdálkodásuk átláthatóságát biztosítsuk. Magam és munkatársaim nevében eddig is mindent igyekeztük ennek érdekében megtenni, és a jövőben is megteszünk mindent ennek érdekében.

Tisztelt Országgyűlés! Megragadva az alkalmat, ezúton is szeretnék köszönetet mondani az Országgyűlés gazdasági bizottságának, valamint környezetvédelmi bizottságának, hogy részletes és érdemi vita után egyhangúlag elfogadták beszámolónkat.

Kérem, hogy a Magyar Energia Hivatal 1997-1998. évi tevékenységéről szóló J/515. számú beszámolót, valamint a gazdasági bizottság erre vonatkozó határozati javaslatát elfogadni szíveskedjenek.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps.)

(14.10)

ELNÖK: Megköszönöm a főigazgató úr beszámolóját. Most pedig megadom a szót Lázár Mózes úrnak, a határozati javaslat előterjesztőjének. Képviselő úr, önt illeti a szó.

LÁZÁR MÓZES, a gazdasági bizottság előadója, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! Nem tudom, hogy az indoklást mondjam el vagy a következő napirend előadójaként.

ELNÖK: Ahogy önnek szimpatikusabb.

LÁZÁR MÓZES, a gazdasági bizottság előadója, a napirendi pont előadója: Akkor most elmondanám.

ELNÖK: Természetesen.

LÁZÁR MÓZES, a gazdasági bizottság előadója, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! A Magyar Energia Hivatal ugyan valóban negyedik alkalommal készíti el a beszámolóját az Országgyűlésnek, azonban most első alkalommal van mód a plenáris ülésen ezt megtárgyalni, és van mód arra, hogy a képviselők elmondhatják részletesen indokaikat és elképzeléseiket a dologról.

A beszámoló speciális abból a szempontból is, hogy tulajdonképpen 1997-re és 1998 első félévére vonatkozik, tehát másfél évről szól. Maga az anyag is azonban a Magyar Energia Hivatal néhány éves történetének áttekintésével kezdődik. Célszerűnek tartom, hogy a megalakulás körülményeiről és a megalakulást követő eseményekről essék szó itt is. A hivatal 1994 júliusában kezdte meg működését, amikor már az energiaszektorban megtörténtek a társasági átalakulások. Például éppen hogy csak befejeződtek a villamosenergia-iparban az erőmű-bánya integrációk, ami önmagában is sok feszültséggel járt. Ebben az időben a társaságok döntő részben még állami tulajdonban voltak. Aztán 1995-ben az energetikai ágazatban megindult egy igen erőltetett ütemű privatizáció komoly társadalmi viták közepette. Sajnos egy stratégiai terület magánosítása során többségében csak rövid távú költségvetési érdekek domináltak. Mindez már azt eredményezte, hogy a társaságok nagy része külföldi tulajdonba került, kis része hazai magántulajdonba, míg végül is maradt néhány társaság nemzeti tulajdonban is. A privatizációs bevételekből a Horn-kormány nem fordított vissza az energiaszektorba semmit, pedig igen ráfért volna, ha a környezetvédelemre vagy az elmaradt korszerűsítésekre gondolok.

Egy ilyen nehéz időszakban kellett a hivatalnak ellátnia engedélyezési, ár-előkészítési és fogyasztóvédelmi feladatát. A körülményeket nehezítette még két dolog is egymás után. 1996-ban az előző kormány energetikai kormánybiztost nevezett ki, ami nem feltétlenül a megoldás irányába vitte az eseményeket, sőt párhuzamosságok és hatásköri tisztázatlanságok terhelték a szakmát, de a közvéleményt is. A másik 1997. január 1-jétől a tarifarendszerben történt módosulás volt, mert ettől kezdve alapvetően árképletekben megfogalmazott mechanizmus szerint változtak az energiaárak. Elhangzott a főigazgató úrtól, hogy a hivatal fennállása óta mintegy 490 határozatot hozott, melyből 300, tehát a többsége engedélyezési eljáráshoz kötődik, a 25 fellebbezésből pedig másodfokon az illetékes minisztériumban egyet módosítottak.

Az engedélyezési eljárások során kerültek kiadásra, illetve jóváhagyásra a működési engedélyek, üzemi szabályzatok, erőmű-létesítési engedélyek és az üzletszabályzatok. Ez utóbbi a szolgáltatók és a fogyasztók közti kapcsolat kereteit határozza meg. Az árszabályozási munkát két oldalról kell megközelíteni: egyrészt az üzembiztonság szempontjából indokolt költségek elismerése, másrészt a fogyasztók maximális védelme. A fogyasztóvédelem területéről elmondható, hogy működik az Energetikai Érdekképviseleti Tanács valóban, negyedévenként megjelenik az Energiafogyasztók Lapja, és a hivatal határozatai ténylegesen nyilvánosak. A MEH vezetői szerint munkájukra a törvények szigorú betartása és betartatása volt jellemző.

Tisztelt Ház! A gazdasági bizottság 1999. február 1-jei ülésén megvitatta a Magyar Energia Hivatal beszámolóját. Mivel a bizottságnak ebben az új összetételében most első ízben nyílt alkalma a MEH beszámolóját megtárgyalnia, és első alkalommal energetikai kérdésekkel részletesen foglalkoznia, ezért tagjai több esetben a beszámolónál szélesebb értelmezésben vetették fel a magyar energiaipar fontos kérdéseit. A hivatal működésének gyenge pontjai közé tartozik az ellenőrzés. Szükséges fokozni a kontrollt, sűríteni kell a döntéshozatalok utáni ellenőrzéseket. A fogyasztók véleményének figyelembevétele erősíteni fogja a határozatok társadalmi elfogadottságát és a fogyasztóvédelmet. Az energiaszektor minden szereplőjét ösztönözni kell az energiahatékonyságra, az energiatakarékosságra az előzőeknél sokkal hangsúlyosabban. A távhőszolgáltatás területén az Energia Hivatal tevékenysége a főigazgató úr elmondása szerint is lényegében csak tavaly kezdődött meg, pedig mint tudjuk, több mint 2 millió ember részesül távhőszolgáltatásban, akik között magas a szociálisan nehéz helyzetben lévők aránya. Az ő érdekeik védelme, a fogyasztóvédelmük különösen fontos feladat.

Túl sokáig húzódó kérdés lett a tarifarendszer korszerűsítésének ügye, de információink szerint már döntésre kész állapotban van mind a villamos energia, mind a gáz esetében. A nem kívánt tulajdonosi koncentráció megakadályozása sem tartozik a Magyar Energia Hivatal erős oldalai közé, a tőzsdére került társaságok részvénycsomagjai esetében és a tulajdonosok egymás közti adásvétele kapcsán sem. A tényszerűséghez hozzátartozik, hogy ehhez megfelelőbb törvényi háttér szükséges. A beszámoló 5. oldalán a következő tanulságos mondat szerepel: "Az eddigi elemzések eredménye még nem mutat szolgáltatási színvonal-emelkedést, inkább jórészt a korábbi elmaradt fejlesztések hatásaként bizonyos mértékű fogyasztói kiesésszám-, üzemzavarszám-emelkedés érzékelhető." A bevételek teljes kivonása a szektorból tehát ide vezetett, hölgyeim és uraim. Az erőltetett ütemű privatizáció, amelyről már korábban is szóltam, éppen az ellenkezőjét célozta meg, legalábbis a politikai szlogenek szintjén még 1995-ben.

Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! Betöltötte-e szerepét ebben az időszakban a Magyar Energia Hivatal, és főként be fogja-e tudni tölteni a jövőben? A kérdés első részére azt kell mondanom, hogy a lehetőségekhez és az adott időben tapasztalt kedvezőtlen politikai széljáráshoz képest igen, kisebb zökkenőkkel ellátta feladatát, de érdemben nem befolyásolta az energiaágazatot. A jövőt illetően már vannak újabb nehézségek. Mint ismeretes, az energiaiparban erős konkurenciaharc van. Fokozódó, éleződő verseny alakult ki; a piaci mechanizmusok érvényesülése az EU-csatlakozással kiteljesedik, de meg tudjuk-e védeni a fogyasztókat ennek káros hatásaitól? Nem kerülnek-e ismét - hangsúlyozom, ismét - hátrányosabb helyzetbe a nemzeti tulajdonban maradt energetikai cégek a külföldiekkel szemben? A konkurenciaharc irgalmatlanul felszínre hozza az erőszakos, olykor szabálytalan, törvénytelen módszereket. Képes lesz-e a hivatal ezeket megakadályozni?

Még lehetne sorolni hosszasan az új kihívásokat, melyek tisztességes megoldása fontos társadalmi kényszer. Meggyőződésem szerint a Magyar Energia Hivatalnak nagyobb függetlenségre van szüksége annál, mint az eddig tapasztalható volt. Fontos, hogy a Gazdasági Versenyhivatallal és a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőséggel szorosan együttműködve lássa el feladatát. A kormány készülő energiakoncepciójának egy karakteresebb Energia Hivatallal kell számolnia, mely korszerűbb szabályozási és személyi feltételekkel teremthető meg. A regulátori feladatok ellátásához célszerű lenne, ha a hivatal működését csak legmagasabb szintű jogszabályok határoznák meg, és rendelkezne a másodfokú döntés jogával is, azaz csak bíróságon lehetne megtámadni a határozatokat.

Végül a legfontosabbnak azt tartjuk, hogy a Magyar Energia Hivatal rendszeresen számoljon be tevékenységéről az Országgyűlés plenáris ülésén, mint ahogy ez most is történik.

A gazdasági bizottság a fentiek alapján a beszámolót általános vitára alkalmasnak tartja és javasolja a parlamentnek, hogy a beszámolót vegye tudomásul. Köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Taps.)

ELNÖK: Megköszönöm, képviselő úr. Most pedig megadom a szót dr. Fónagy János politikai államtitkár úrnak, a Gazdasági Minisztérium, illetőleg a kormány képviseletében. Államtitkár úr, önt illeti a szó.

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdasági minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! A Magyar Energia Hivatal 1997-1998. évi tevékenységéről szóló beszámolót az illetékes szaktárca, szaktárcák megtárgyalták. Az előterjesztett anyagot a szóbeli kiegészítéssel és a bizottsági állásfoglalással együtt érdemi vitára alkalmasnak tartjuk, ezért azt megvitatásra és elfogadásra javasoljuk.

Köszönöm szépen. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Most pedig az írásban előre jelentkezett képviselők hozzászólására kerül sor. Először megadom a szót Schalkhammer Antal képviselő úrnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Képviselő úr, öné a szó.

SCHALKHAMMER ANTAL (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Hölgyeim, Uraim! A Magyar Energia Hivatal beszámolójából kitűnik, hogy a gáz- és villamosenergia-ipari társaságok energetikai tevékenységének szabályozása, felügyelete és a fogyasztóvédelem a gyakorlatban is bevált, működőképes rendszert alkot.

(14.20)

A működési és létesítési engedélyek kiadása, az árszabályozási rend kialakítása, a szolgáltatás színvonala, ellenőrzési rendszerének kidolgozása, az együttműködő villamosenergia- és gázrendszer biztonságos és gazdaságos üzemének szabályozása olyan feladatok voltak, amelyek kellő színvonalú megoldása végül is bizonyította a nemzetközi példák alapján létrehozott hivatal szükségességét és eredményes munkáját.

Meg kell jegyezni: ez a szabályozórendszer, amely ma az érvényben lévő, energetikában működő törvények sorát jellemzi - elsősorban a villamosenergia-törvény, a gázszolgáltatásról szóló törvény -, amely a hivatal létesítését és működését is szabályozza, ma már közel áll az EU irányelveinek megvalósításához. Általában úgy gondolom, hogy az energetikában meghozott törvénykezés, a regulációs rendszer, az árszabályozás, a hivatal befolyása eléri a fejlett tőkés országok liberalizációjának átlagát, időnként bizonyos országok szervezeti-működési rendjét, szabályozását ez irányban meg is haladja.

Megítélésem szerint megoldásra váró feladat a hivatal autonomitásának növelése annak érdekében, hogy a hatáskörébe tartozó engedélyezési, árszabályozási és a fogyasztóvédelem terén önálló döntést hozó, döntését érvényesítő hatóságként járhasson el a fogyasztók és a befektetők védelme, valamint az állami érdekek érvényesítése érdekében. A hivatalnak a jövőben még inkább aktív szerepet kell vállalnia az ország EU-csatlakozásának előkészítésében, az EU-irányelvekkel összhangban lévő működési modellek és szabályozórendszer kidolgozásában.

Tisztelt Országgyűlés! Minél nagyobb mértékű a villamosenergia- és gáziparban érvényesülő verseny, annál inkább változik a hivatal szabályozó szerepe. Ez kiterjed a piaci szereplők tevékenységét átfogó szabályok kidolgozásától, érvényre juttatásától a piaci döntőbíró szerepéig. A szabályozó legfőbb célja a verseny tisztaságának biztosítása. Hangsúlyozni szükséges azonban, hogy a jövőben a fogyasztók egy jelentős részére tovább is a verseny nélküli modell elvei legyenek érvényesek. Ez a terület az EU-országok zömében is jelentős mértékű, még hosszú éveken keresztül is létezni fog. Úgy gondolom, átmenetileg a kisfogyasztók, kommunális fogyasztók érdekeit is szolgálja.

Az energiaszektor liberalizálását követően is szükség van tehát mindazokra a fő funkciókra, amelyeket a szabályozó hivatalok ma is ellátnak: engedélyezés, működés felügyelete, ár- és tarifaszabályozás előkészítése, a tőkekoncentráció engedélyezése, fogyasztóvédelem.

Lázár Mózes képviselőtársam szólt a magyar energiarendszer 1990 óta folyó piaci átalakításáról. Meg szeretném jegyezni, hogy az Energia Hivatal külön érdemének tartom, hogy 1990-94-ig a piaci átalakulás kapcsán a magyar energiaárak nem mozdultak sem a gázipar, sem a villamosenergia-árrendszer területén. Ennek a négy évnek az elmaradást, a fokozatos emelés lehetőségét '94-'98-ig vagy napjainkig kellett pótolni, amit a hivatal természetesen az egyéb szabályozási funkciókat ellátó államigazgatási szervezetekkel együtt kiválóan látott el. A jelenleginél nagyobb trauma a fogyasztókat, az árrendszert és a kisfogyasztókat, a lakosságot nem érte.

A nagyobb függetlenség és a piaci döntőbírói szerep irányába történő változás valószínűleg kedvező hatást gyakorolna mind a magyar energiaszektorra, mind a gazdaság egészére. Például ha a hivatal nagyobb függetlenséget kap, akkor nagyobb a beruházás biztonsága abban a tekintetben, hogy egyenlő esélyeket kaptak a versenyben. Ez pedig a befektetői hajlandóság növekedéséhez vezet.

Feltétlenül szükségesnek tartom kiemelni és szólni az alábbiról:

Úgy gondolom, hogy minden gazdasági szakember számára is örömmel fogadható az a prognózis és lehetőség, amelyet a jelenlegi kormány, a magyar gazdaság körülbelül 4-5 százalékos dinamizálásánál megfogalmazott a növekedést illetően. Ezzel a tervezett dinamikus gazdasági növekedéssel nincs összhangban a villamosenergia-igények 2010-ig tervezett 1 százalék vagy az alatti növekedése, amely egy lassúbb ütemű, egy kevésbé fejlődő gazdaságnövekedésre, a maitól lényegesen eltérő külgazdasági viszonyokra alapozott.

A közeli napokban szakértőkkel megvizsgáltattam Európa elmúlt pár esztendejének villamosenergia-növekedési tényét, azokat a prognózisokat, amelyekkel számolni lehet az elkövetkező 5-10 esztendőben, és megdöbbenve tapasztalom, hogy az erőmű-építési verseny meghirdetésére, az erőmű-építési versenyre jelenleg módosított kapacitásépítések 1 százalék alatti hazai villamosenergia-növekményre vannak számolva. A fejlett Európában 1,8 százalék a tényleges növekmény. A tervezett villamosenergia-növekmény közelíti a 3 százalékot, és az elmúlt időszak növekedése a 3-5 százalékot mindenhol eléri. Én úgy gondolom, egy 5 százalékos teljesítménnyel alátámasztott gazdasági növekedésnél, ahol tulajdonképpen a befektetői piac és a hazai iparszerkezet szerkezetátalakulásának befejezése kapcsán a hazai ipar növekedése is elindul egy biztos növekedési pályán, ez nem járhat 0,5 százalékos villamosenergia-növekedési ütemmel.

Ebből következően úgy gondolom, célszerű lenne - bár nem a hivatal feladata, azonnal megjegyzem, hogyan alakuljon, mire tervezzen, és mire engedélyezzen, mire szabályozzon a hivatal -, jelenleg sok szakmai véleményben és sajtóban is megfogalmazott azon irányú környezet, hogy a jelenleg érvényben lévő, 2010-ig szóló villamoserőmű-építési programban meghatározott 3780 megawattos erőműépítésre nincs szükség, legalább 1500 megawattal alacsonyabb megvalósítást kéne tervezni. Én úgy gondolom, s több gazdasági szakember is megfogalmazta, mintegy 4000 megawatt építése indokolt. Bár elfogadom azt a tényt, hogy az elmúlt évek alacsony igénye az 1980-as évek közepi 41-41,5 milliárd kilowattóra összfelhasználás helyett a jelenlegi 38 milliárd kilowattóra villamos energia még mindig nem éri el az akkori szintet, a növekedés ezekben az években igen nyomott, de a 2000 utáni években feltétlenül szükség van az eredeti prognózis szerinti nagyságrend kapacitásainak megépítésére.

Az ilyen erőmű-fejlesztési program az energiakérdés megoldásán túl sok százmilliárd forint árbevételt biztosítana a magyar vállalkozóknak, és több tízezer ember foglalkoztatását biztosítaná. Mindez jelentősen hozzájárulna az ország gazdasági fejlődéséhez.

Köztudott, hogy az MVM '97 júliusában meghirdette az új erőművi kapacitások létesítésére vonatkozó pályázatot, mely kiírást a későbbiekben többször módosítottak, nevezetesen a létesítendő kapacitás mértékét, feltételeit, ütemét illetően. A csökkenés vélhető oka az volt, hogy a villamosenergia-szolgáltatás működési rendjére vonatkozó EU-irányelvek bevezetése, vizsgálata, legalábbis átmeneti időben jelentős villamosenergia-termelő kapacitás tartalék megjelenését valószínűsítette, és úgy vélték, mindez azzal a kockázattal jár, hogy az újonnan létesített kapacitások nem lesznek kellően kihasználhatók. Így valóságosnak tűnhet a hivatal fogyasztóvédelmi érdekfunkciójának megvalósításában az a cél, hogy ne létesülhessenek többletkapacitások, mert a többleterőmű kapacitáslekötése és hosszú távú villanyáram-szerződésére lekötött erőművek természetes módon emelik a villamos energia átlagárát, és kihasználatlanul esetleg nehezítik az inflációt csökkentő lépések ütem szerinti megvalósítását.

(14.30)

Úgy gondolom, hogy a döntés-előkészítésnél bizonyos szempontokat nem vettek figyelembe. Mire gondolok elsősorban? A kelet-európai környezetet, ahol világosan látható az EU-csatlakozás feltételeként benyújtott energiakoncepciókban, hogy a csatlakozni kívánó országok a várható elhúzódó gazdasági válság miatt rendkívül bizonytalanná váltak a szénpiacon és az energiapiacon, vagy amit az ukrajnai atomerőművek létesítésének várható ellehetetlenülése is tovább súlyosbíthat.

Mindenképpen számolni kell az import szénre alapozott erőműfejlesztési programok értékelésekor azzal, hogy a közép- és kelet-európai szubvencionált, dotált, exporttámogatott és minimális tranzitköltséget tartalmazó szenek eltűnnek, és az óceánon túli szeneknél is csak a dömpingszenek kaphatók meg olyan áron, ahogy ezzel a befektetők a versenyszférában számoltak a tüzelőanyagár-oldalon.

Arról nem kívánok szólni, hiszen a témakörtől eltérne, hogy ha megvizsgáljuk ezeknek a szeneknek a dömpingértékét s a versenytörvénnyel szembeni elvárásait, akkor valószínű, hogy más problémák is kiderülhetnek. Az EU valószínűleg korlátozni fogja az EU-kapcsolódás során Kelet-Európából származó villamos energia importot, hiszen az ottani árképzési, regulációs és szabályozási elvek nem felelnek meg az EU-feltételeknek. Az orosz gazdaság energiaválsága tovább súlyosbíthatja a hazai ellátásbiztonság szempontjainak erősítését. Kérdéses a Németországban számottevő tartalékkapacitás, de mint ahogy tudjuk, az új szociáldemokrata-zöld koalíció várhatóan az atomerőművi leállítási programot megvalósítja.

Talán nem véletlen az a tény sem, hogy a jelenlegi magyarországi villamosenergia-növekedési ütem Európában alulról a második legalacsonyabb prognosztizált ütem, s úgy gondolom, hogy ez sem biztos, hogy megállja a helyét.

A MEH beszámolójában is szerepel, hogy az energetika körén belüli hatékonyságjavító lehetőség egyik eleme az energiatermelő berendezések hatékonyságának javítása, önfogyasztásuk csökkentése. Ebben jelentős tartalékok vannak, s mivel több mint 1000 megawattra tehető kifejezetten korszerűtlen, rossz hatásfokú, nagymértékben környezetszennyező erőművek teljesítménye a magyar energiarendszerben még megvan, ez külön javíthatja az ez irányú előrelépés lehetőségét. Ezen erőművek helyett létesítendő új berendezések energetikai hatásfoka közel kétszerese lehetne az elavult berendezésekének, környezetszennyezésük pedig töredékére csökken.

Sajnos, úgy látszik azonban, hogy ezek az elmondottak, bár minden bizonnyal pusztába kiáltott szempontok, hiszen a kapacitástender kiírásánál, értékelésének számbavételénél kizárólagosan a társaságszintű forint/kilowatt ajánlatok, a társasági szintű profitérdek forint/kilowatt ajánlata dönti és döntötte el az erőműépítési sorolást. Nem számol, s nem épült be a rendszerbe az az elvárás, amit több helyen szintén európai példával tudnék igazolni; hogy például a nem zöldmezős erőmű-építési megvalósításoknál azok az infrastruktúrák... - például ha a pécsi erőmű helyén nem épül erőmű, a dél-dunántúli áramszolgáltató jelenlegi pécsi nagyfeszültségű és középfeszültségű hálózatának a vételezési lehetősége megszűnik, Paksról vagy máshonnan kialakítandó villamosenergia-hálózat kiépítése legalább ötmilliárd forint, a tevékenység megszűnésével járó ügylet legalább ötmillió közbefizetés-elmaradás, szja- és egyéb elmaradás, a bányakár, -bezárás, környezetvédelem legalább nyolc-tízmilliárd forint. Ezeket a költségeket nem tudom, hol fogja megtalálni a hivatal a legkisebb költség elvében; igaz, hogy nem a villamos energia árában, hanem máshol fognak megjelenni.

Az ellenőrzési funkcióról szólt Hatvani úr is, Lázár Mózes úr is, szeretnék e helyemről egy megjegyzést tenni: kérem az Energia Hivatalt, vizsgálja meg, hogy a villamosenergia-törvényben kormányhatározathoz rendelt erőműépítés-megvalósítás hogy folyhat, hiszen a villamostörvény előírja megfelelő kapacitások kormányzati, illetve parlamenti döntéskötelezettségét. A csepeli erőmű szinte példa nélküli, a város központjában, kondenzációs, nem legjobb hatásfokú erőművel épül, kormányengedély nélkül; ez az utó-ellenőrzési funkció és egyéb vizsgálatok szempontjára is vonatkozna.

Szeretnék még egy problémát felvetni, nevezetesen hogy gondokat fog jelenteni a megkötött EU-csatlakozás és a tényleges megvalósulás során az a helyzet, hogy ismereteim szerint a magyar kormányzat, az energetikai kormányzat semmiféle derogációt nem kért az energetikacsatlakozás és európai konformitás területén.

Az európai szén-, acélbizottságban több kolléga föltette a kérdést, hogy ebben vajon nem kéne-e Magyarországnak átmeneti előnyöket élvezni. Én ez ügyben különösen azt is hiányolom, hogy kevés volt ebben a szakmai egyeztetés, a társadalmi vita, az érdekegyeztetési vita. Én úgy gondolom, hogy ebben jelentős milliárdokat takaríthatott volna meg a magyar kormányzat, a magyar gazdaság az energiaszektor EU-konformitása kapcsán. Ezek sajnos nem történtek meg. Mindenesetre azt tudom mondani, hogy a legliberálisabb feltételeket felvállalva, derogációt nem kérve nem biztos, hogy egy lassúbb liberalizációval, egy higgadtabb, magyar hazai érdekeket és hazai ipart jobban védő menet nem felelt-e volna meg az engedélyezési, a szabályozási és egyéb oldalról.

Tisztelt Országgyűlés! Ismét hangsúlyozom, hogy fontosnak tartom a hivatal megerősítését, autonomitásának növelését. Ezért nagyon fontos lenne, hogy továbbra is törvényi szinten szabályozzák a hivatal működését, hatáskörét és kötelezettségeit. A hivatal vezetőit határozott időtartamra nevezzék ki, s visszahívásuk lehetőségét előre törvényben szabályozni kell, mint ahogy az európai és tengerentúli országok gyakorlatában és törvénymegvalósításában szerepel. A hivatal határozatainak felülvizsgálata a bíróság kompetenciája legyen.

Mindezeket figyelembe véve a Magyar Energia Hivatal beszámolóját nagyra tartom, elfogadásra javaslom, a kritikai megjegyzéseimmel és jobbító javaslataimmal együtt. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Megköszönöm képviselő úr hozzászólását. Kétperces hozzászólásra kért lehetőséget Tímár György képviselő úr, a Független Kisgazdapárt képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

DR. TÍMÁR GYÖRGY (FKGP): Köszönöm a szót elnök asszony. Mélyen tisztelt Képviselőtársaim és Államtitkár Úr! Akkor, amikor a Ház előtt fekvő eldöntendő kérdés lényege tulajdonképpen az energiafogyasztó kisemberek jövedelme és az energia árszínvonala közötti disszonancia, illetőleg az energiatermeléssel, többlettermeléssel kapcsolatos beruházási igények költségeinek a kérdése, szeretnék rámutatni arra a fonákságra, amelyet tulajdonképpen most kell megoldania a kormányzatnak, a jelenleg az ország sorsát irányító kormányzatnak, és amelynek a múltból örökölt lényege - a probléma múltban, hogy úgy mondjam, létrehozott lényege - az az energia-köldökzsinór, amelyen keresztül évtizedeken át hazánkat tulajdonképpen megpróbálták kézben tartani.

(14.40)

Az ezzel kapcsolatos disszonanciák feloldása mind a jelenlegi kormányzatra hárul. Ez rendkívül nagy feladat, és csak tisztelet azzal a kormányzattal szemben, amelyik ezt sikerrel oldja meg, és az Energia Hivatallal szemben, amely az adott lehetőségek között megpróbálja a jogszabályokat hatályukban megtartani.

Köszönöm, elnök asszony. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Most pedig megadom a szót Szalay Gábor képviselő úrnak, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportjából hozzászólásra. Öné a szó, képviselő úr.

SZALAY GÁBOR (SZDSZ): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Képviselőtársaim! Államtitkár Úr! Tisztelt Főigazgató Úr! Hogy az előző hozzászólóhoz képest ne legyen túl nagy kontraszt az én hozzászólásomban, elöljáróban le szeretném szögezni, hogy én nem kívánok foglalkozni a mostani felszólalásomban az energiapolitika nagy kérdéseivel, sem a lezajlott privatizáció ügyével, sem az erőműépítés dolgával, sem az energetikai mérleg struktúrájával, szerkezetével, szerkezetátalakításával, sem a szénbányászat kérdéseivel, sem ennek környezetvédelmi összefüggéseivel, sem az ellátásbiztonság kérdéseivel; szóval semmivel, ami az energiakoncepciót illeti, mert azt gondolom, mielőbb idekerül a parlament elé a kormány által elkészített új energiakoncepció, és akkor lesz annak jó helye, alkalma és módja, hogy az energetikának ezen nagy összefüggéseiről és kérdéseiről beszéljünk. Ezért én most kifejezetten a napirenden lévő tárgyra szorítkozom, azaz a Magyar Energia Hivatal beszámolójára.

Úgy gondolom, hogy a Magyar Energia Hivatal jól betöltötte a feladatát, megfelelően tett eleget az elmúlt négy évben annak, amit annak idején mi, törvényhozók elvártunk és megálmodtunk ezen új intézmény felállítása során. Az 1990-94 közötti időszak - nyilván vannak képviselőtársak, akik erre jól visszaemlékeznek - az energetikai törvényhozás szempontjából, mondhatni, a csúcsrajáratás időszaka volt, hiszen tulajdonképpen az energetikát szabályozó összes nagy törvényt ekkor hoztuk meg: a villamos energiáról, a villamos energia termeléséről, szállításáról és szolgáltatásáról szóló törvényt, a gázszolgáltatásról szóló törvényt, a bányatörvényt, az energiakoncepciót - a '93-as, első energiakoncepciót, amit majd most kíván felújítani, módosítani a kormány. Aztán nem sokkal ezt követően megszületett az atomenergiáról szóló törvény, a távhőszolgáltatásról szóló törvény. Szóval nagyon sok minden történt ezekben az években az energetikában, de kétségtelen, hogy az egyik leglényegesebb pont a Magyar Energia Hivatal fölállítása volt a megszületett, a villamos energiáról és gázszolgáltatásról szóló törvény alapján. '94-ben tehát - nem sokkal, egy-két hónappal ezen két törvény parlamenti vitáját követően - létrejött, felállt és megkezdte működését a Magyar Energia Hivatal.

Tekintettel arra, hogy azóta nem volt lehetőség arra, hogy a plenáris ülésen értékeljük az Energia Hivatal tevékenységét - ezt mindig a bizottságok szintjén, a gazdasági bizottság szintjén tettük meg -, a mostani felszólalásomban főleg arra térnék ki, hogy a törvények meghozatalának, vagyis a Magyar Energia Hivatal fölállítását lehetővé tevő törvények meghozatalának időszakában melyek voltak azok a kérdések, amelyek különösen jelentős vitát váltottak ki itt a törvényhozók körében, vagy legalábbis a gazdasági bizottság ezzel foglalkozó képviselői körében, és hogy ezen viták most, az eltelt négy év gyakorlatának tükrében tulajdonképpen hogyan igazolódtak vissza.

Az egyik legnagyobb vitát kiváltó kérdés akkoriban - tehát '94 tavaszán vagyunk - az Energia Hivatal autonomitásának kérdése volt. Nagyon sokat vitatkoztunk arról, hogy vajon ez az Energia Hivatal az Országgyűlés felügyelete alá kerüljön-e, a kormány felügyelete alá kerüljön-e, vagy a kormány egyik minisztériumának, miniszterének a felügyelete alá kerüljön-e, mert mindannyian éreztük, hogy igazán hiteles akkor lesz ez az új intézmény, ha független lesz, és ha nem rövid szálon fogják őt különféle aktuális politikai vagy éppen gazdasági érdekek meggondolásából rángatni.

Ezért be kell hogy valljam, igen nehezen vettük tudomásul, hogy nem az Országgyűlés felügyelete alá kerül a Magyar Energia Hivatal, hanem a kormány, pontosabban annak egyik szerve, azaz az akkori Ipari és Kereskedelmi Minisztérium felügyelete alá, mert sokan úgy érezték - én magam is így voltam ezzel egy darabig -, hogy a függetlensége, az autonomitása csorbul ezzel a hivatalnak, bár be kellett látni, hogy gyakorlatilag nehezen lenne elképzelhető, hogyan tudná ennek a naponta rengeteg és nagyon fontos tevékenységet végző intézménynek a felügyeletét az az Országgyűlés ellátni, amelyik idejének csak egy töredékét tudná erre a kérdésre fordítani.

Ugyanígy be kellett látni, hogy a kormány nem egy számon kérhető személy, akitől egy ilyen hivatal irányítása jól elvárható lenne, hanem kötni kellett - és elfogadtuk - egy adott minisztérium, egy adott miniszter felügyeletéhez. Ez volt akkor az ipari és kereskedelmi miniszter.

Úgy gondolom, visszatekintve most már az elmúlt négy évre, hogy ez tulajdonképpen nem volt rossz döntés, ezt az elmúlt évek visszaigazolták, és közben rájöttünk arra, hogy tulajdonképpen nem is a felügyelet minősíti az Energia Hivatal függetlenségét, hanem sokkal inkább más dolgok. Hogy mik ezek a más dolgok, erre rögtön ki fogok térni.

A hivatal beszámolójában van egy mondat, ami úgy szól, hogy a hivatal autonomitása több vonatkozásban fejlesztésre szorul. Azonban az a fejezet, ami a jövőbeni feladatokat taglalja, nem tér ki arra, hogy milyen dolgokról is lenne szó, milyen vonatkozásban kellene fejleszteni a mostanihoz képest is a hivatal autonomitását. Ezért a gazdasági bizottságban fölvetettük ezt a kérdést, és a kérdés megválaszolásra került a Magyar Energia Hivatal főigazgatója által levélben; ott, a gazdasági bizottsági ülésen is megválaszolásra került, de igazán frappánsan, tömören és lényegre törően ezen levél válaszolja meg, hogy tulajdonképpen mit is értene a Magyar Energia Hivatal az autonomitáson, esetleg autonómiajavításon.

(14.50)

Ez mutatja, hogy valóban nem elsősorban a felügyelet kérdése dönti el, hogy autonóman tud-e dolgozni ez a hivatal vagy nem, hanem más kérdések. Tekintettel arra, hogy ez egy rendkívül lényeges rész, különösen az európai uniós csatlakozásnál, a csatlakozások előszobájában, és most ennyi külföldi energetikai befektetővel hazánkban - más külföldi befektetők vélhetően még ezután fognak érkezni -, és természetesen ott vannak a fogyasztói szempontok is, tényleg nagyon érdekes, hogy mi is ez az autonomitás, mi is tulajdonképpen a záloga a Magyar Energia Hivatal autonomitásának.

Tekintettel arra, hogy az elénk terjesztett írásos anyagban ez nem szerepel, engedjék meg a képviselőtársaim, hogy felolvassam ezt a pár mondatot, amelyekben a főigazgató úr meghatározta az autonomitást, amit remélünk, hogy csorbítatlanul és maradéktalanul érvényre jut, érvényesülhet az elkövetkezendő időszakban. Tehát idézem a főigazgató úr levelét:

"Az európai uniós tagországok és a tengeren túli országok regulátorai, szabályozó testületei körében végzett részletes elemzéseink alapján az alábbi ismérveket tartjuk fontosnak a hivatal megerősítése, autonomitásának növelése szempontjából:

1. A hivatal működését, kompetenciáit, kötelezettségeit továbbra is törvényi szinten kell szabályozni, módosítani, kiegészíteni.

2. A hivatal határozatainak felülvizsgálata a bíróság kompetenciája kell legyen.

3. A hivatal vezetőit határozott időtartamra, például hat évre kell kinevezni, és visszahívásuk lehetőségét előre törvényben szabályozni kell.

4. A hivatal az árak, tarifák területén bizonyos önállóságot kell kapjon, megtartva a fogyasztói átlagos árszintre történő politikai befolyás lehetőségét.

5. Biztosítani kell a hivatal szakembergárdájának az általa felügyelt iparág jövedelemszintjével összevethető javadalmazását."

Úgy gondolom, hogy ez akár klasszikus elvi meghatározásul is szolgálhat, és a mi eligazításunk szempontjából különösen jó, amikor tehát látjuk, hogy nem elsősorban az talán a lényeg, hogy ki felügyeli ezt a hivatalt, hanem hogy ezen szempontok maradéktalanul érvényre juthassanak. Így tehát úgy gondolom, hogy ezek alapján kell a jövőben a hivatal autonomitását - ha lehet - még fejleszteni.

A másik kérdés, amely annak idején rendkívül nagy vitát váltott ki a bizottsági vita során, amikor a hivatalra vonatkozó szabályokat meghoztuk, a fogyasztóvédelem kérdése volt. Nagyon sokat keveredett a fogyasztói érdekképviselet és a fogyasztóvédelem fogalma. Ugye, sokan azt gondolták, hogy hogyan képviselhet egy kormányhivatal fogyasztói érdekeket, hiszen a kettő egyszerűen elvileg kizárja egymást. Szerencsére azért a képviselők többsége felismerte, hogy ez nem így van, és jól tudott disztingválni a fogyasztói érdekképviselet és a fogyasztóvédelem között. Ugyanis igazi védelmet a fogyasztóknak az a szervezet, az az intézmény tud adni, amelynek megvan erre a jogosítványa és az ereje. Mert ha a fogyasztók bármit érdekeik szempontjából érvényesíteni szeretnének, ahhoz erő kell, ahhoz az kell, hogy ezt valaki erőteljesen meg tudja jeleníteni, és ennél nincs jobb hely, mint a Magyar Energia Hivatal, amely mind az engedélyezési tevékenysége során, mind az árszabályozási, tarifaszabályozási tevékenysége során, és természetesen mind a fogyasztóvédelmi mandátuma során a legtöbbet tudja tenni a kisfogyasztók vagy nagyfogyasztók, szóval általában a fogyasztók érdekében.

Ezt is jól visszaigazolta az elmúlt négy év. Itt a főigazgató úr beszámolt nekünk arról, hogy létrehozták az Energetikai Érdekvédelmi Tanácsot, és ezzel együtt dolgozva alakítják ki a hivatal fogyasztói érdekvédelmi dolgait. Ebben az Energetikai Érdekvédelmi Tanácsban van azután jelen a fogyasztók érdekképviselete, és persze a szolgáltatóknak is, hiszen tudjuk, hogy ezen tanácson belül nyolc főt a fogyasztói érdekképviselet, nyolc főt a szolgáltató érdekképviselet és három főt az Energia Hivatal maga ad. Ennél gördülékenyebben és ennél hatékonyabban nem hiszem, hogy a fogyasztói érdekek védelmére lehetne kelni, hogy a fogyasztói érdekvédelmet képviselni lehetne, hiszen a hivatal ezen Energetikai Érdekvédelmi Tanácsban kapott információi és benyomásai alapján tudja azután a munkáját kifejteni és érvényre juttatni az engedélyezés során és az ármeghatározás során.

Tehát azt gondolom, hogy jól döntöttünk akkor, amikor a fogyasztói érdekvédelmet ezen hivatal gondjaira bíztuk. Persze hozzáteszem, hogy mindez igazán akkor működik jól, amikor az Energia Hivatal jól együttműködik a fogyasztóvédelemmel, és szerencsére ennek most már törvényi keretet is szabtunk, de a két hivatal között egy külön megállapodás, a sok éven keresztül húzódó vitás kérdéseket, a két hivatal közti feladatmegosztás vitás kérdéseit jól szabályozza és jól megosztotta. Ugyanilyen lényeges természetesen, hogy a Versenyhivatallal is ilyen jól működő külön megállapodása létezik a Magyar Energia Hivatalnak. Ennek még törvényi alapja nincs, de tudjuk, hogy nem kell feltétlenül törvényi alap ahhoz - ha az akarat és a belátás megvan -, hogy az együttműködést kialakítsák egymással.

A harmadik kérdés az árszabályozás kérdése volt. Tudjuk, hogy a '95-ös árak alapján alakította ki az Energia Hivatal a '97. január 1-jétől működő árképleteket. Úgy gondolom - bár ez lehet szubjektív megítélés -, hogy megfelelő gondossággal dolgozott ezen a területen is a hivatal, hiszen egy rendkívül kényes egyensúlyt kellett beállítania. Ugye, a fogyasztók mindig drágának érzik a fogyasztói árakat, a szolgáltatók pedig mindig olcsónak érzik, és a kettő között úgy kell megtalálni az egyensúlyt, hogy az ellátás biztonsága, azaz a szolgáltatók érdekei ne sérüljenek túlzott mértékig, ugyanakkor a fogyasztók képesek legyenek fogyasztani a részükre szolgáltatott energiát. Ezen a téren természetesen rettentő sok vita volt, és végső soron, mivel nálunk az energiaárak hatósági árak - mármint a vezetékesenergia-árak, tehát a villamos és a gáz -, a hivatal csak javaslatot terjeszt az illetékes miniszter, most a gazdasági miniszter elé, és végső soron a gazdasági miniszteré a döntő szó. De azt gondolom, hogy végül is végig jól koordinált volt a miniszter és a hivatal között az árkérdésekben a feladatmegosztás. Talán a '98-as elmaradt tavaszi áremelés volt az egyetlen, ahol nem igazán volt konformitásban a hivatal által előterjesztett javaslat és a miniszter által meghozott döntés.

(15.00)

A magyar árak tulajdonképpen a Magyar Energia Hivatal négyéves tevékenysége során érték el azt a költségarányos árszintet, ahonnan továbblépni a jövőben már nincs szükség drasztikus árváltozásokra, drasztikus áremelésekre, már inkább csak kisebb jelentőségű regulációkról van szó, amit az Energia Hivatal saját hatáskörben, tulajdonképpen igazán politikai megfontolások nélkül, politikai irányítás nélkül maga is be tud tölteni.

Az idő eléggé előreszaladt, így egyetlen kérdést említenék még, és ez már nem az egykor elképzelt és a négy év gyakorlata által visszaigazolt fő neuralgikus kérdések egybevetése lenne, hanem egy régóta húzódó ügy: ez a tarifarendszer dolga. A beszámolóban - nem számoltam meg pontosan - körülbelül öt-hat fejezetben is előjön az a kérdés, hogy a tarifarendszert, ami nagyon lényeges kérdéseket szabályoz - nevezetesen, hogy a kisfogyasztó meg a nagyfogyasztó, mondjuk, az éjszakai áramdíj meg a nappali áramdíj, egyáltalán hány külön kategóriája legyen az áramdíjaknak, most három van, tartsuk-e vagy kevesebb legyen -, szóval, nagyon sok olyan kérdést, ami nem az árszintet, csak ezen átlagár árszintjét kialakító egyes fogyasztói csoportok terhelésének egymáshoz viszonyított arányát alakítja ki. E tarifarendszer szabályozásához és kialakításához már egy '95-ben létrehozott tarifabizottság nekikezdett, meg is hozott több mint egy év munkával egy bizonyos javaslatot - tán két év munkája is volt ebben -, amely javaslatot azután a minisztérium nem fogadott el. Újból felállításra került a tarifabizottság, most a hírek szerint már a megoldás közelében vannak. De a lényeg mégis az, hogy '95 óta eltelt közel négy év, és a tarifarendszer, a magyar energetikának ez a rendkívül lényeges eleme még mindig nem került végleges kidolgozásra, még mindig vita van felette. Természetesen ez azt jelenti, illetve az az oka mindennek, hogy érdekeket sértő kérdésről van szó, nagy érdekeket sértő kérdésről, neuralgikus terület politikailag is, tudjuk mindannyian, hogy nagyon nehéz végső döntést hozni ebben. De a helyzet az, hogy minél tovább húzzuk az időt, ez mit sem segít, és mit sem enyhít a kérdés neuralgikus voltán. Egyszer át kell vágni a gordiuszi csomót, és remélem, hogy ebben az évben végre megszületik az az új tarifarendszer, amire régóta várunk és ami régóta készül.

Én mindezek alapján úgy gondolom, hogy a Magyar Energia Hivatal beváltotta a hozzá fűzött reményeket, az intézmény valamikori megálmodói nem kellett hogy csalódjanak a reményeikben, és én csak biztatni tudnám az Energia Hivatal főigazgatóját és az Energia Hivatalban dolgozó szakembereket, hogy munkájukat az eddig megszokott minőségi szinten folytassák tovább.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps.)

ELNÖK: Megköszönöm képviselő úr hozzászólását. Most pedig hozzászólásra következik Kiss Andor képviselő úr, a MIÉP képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

KISS ANDOR (MIÉP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Főigazgató Úr! Tisztelt Ház! Egy olyan beszámoló fekszik most előttünk, amely kivételesen nem egy történelmi beszámoló. A Ház mostanában több beszámolót tárgyal az 1997. évről, amit valószínűleg illene egy tavaszi ülésszakban tárgyalni, de nem a rákövetkező évben, mert addigra már idejétmúlt őstörténetté válik. Az Energia Hivatal beszámolójánál az a szerencsés helyzet van, hogy gyakorlatilag egy fél évvel ezelőtti időszak az utolsó pont, amelyről e beszámoló szól.

A leírt hármas tagozódás, amelyet az Energia Hivatal feladata tartalmaz: az engedélyezés, a fogyasztóvédelem és az árelőkészítés. Én a magam részéről ebben a hármas sorrendben is tagoltam. Nyilván az engedélyeztetési folyamat a leglényegesebb; a fogyasztóvédelem nyilván a kisfogyasztók részéről a legfontosabb dolog; s az árelőkészítést tenném a harmadik helyre, amely nem csak az Energia Hivatal kompetenciája.

Az ellenőrzés-engedélyezés területén sajnos feltűnt az, hogy bár a szabályozások országosan egységesek az engedélyeztetés területén, de mégis azon hírek jutnak el hozzánk, hogy bizonyos területeken nem egyformán értelmezik ezeket az engedélyezési szabályozásokat. Vannak olyan hivatalrészek - és itt nemcsak az Energia Hivatalról, hanem a kapcsolódó hivatalokról is szót kell ejteni -, amelyek hol engedékenyebbek, hol szigorúbbak egy-egy munka engedélyeztetésénél vagy a kivitelezés ellenőrzésénél. Nagyon fontos dolog lenne, hogy a kivitelezők, illetve beruházók, megbízók az országban Hegyeshalomtól Záhonyig ugyanolyan feltételeket találjanak a beruházásaik megvalósításához, illetve a kivitelezett munkájuk átadásához. Ne fordulhasson elő az, hogy valahol Nyugat-Magyarországon egy gázkivitelező cég csúnyán megbukik, és ugyanaz a cég Kelet-Magyarországon pedig százszámra tudja a falvakban a gázhálózatokat átadni; bár ez nem kimondottan az Energia Hivatalra tartozik, tartozik a többi hatóságra is.

A beszámolóban fontos szerepet kapott az, hogy az országban a gázenergiára való áttérés az utóbbi időben egyre nagyobb teret nyert. Bár én nem vagyok nagyon idős, harmincas éveim végét taposom, de az én életemben is legalább kétszer előfordult az, hogy ha egy ország energiapolitikájában valamelyik energiahordozó túl kiemelt szerepet kapott, annak az ország később megitta a levét. Már az én emlékeimben is szerepelt egyszer valamilyen szénprogram, aztán olajprogram, aztán újból a szénprogram drasztikus visszahozása, most pedig a gázprogram. Egy kicsit előre is kellene tekinteni azzal, hogy mi lesz akkor, ha esetleg megváltozik a világpiaci helyzet, mégis kiderül, hogy a gázkészletek végesek, akkor megint egy sokkszerű átállásra lesz talán szüksége az országnak.

Az előző témához kapcsolódva nagyon fontosnak tartanám olyan egységes, elsősorban kivitelezői irányelveknek a megteremtését az Energia Hivatal részéről, hogy ezt a bizonyos előző problémát egy kicsit orvosolni lehessen.

A második téma, ami nálam a második kiemelt szerepet kapta, a fogyasztóvédelem kérdése. Itt egy kis kritikával kezdeném. Tulajdonképpen én a beszámolóból értesültem arról, hogy mint kisfogyasztó, az Energia Hivatalhoz is fordulhatok a problémámmal. Nyilván egy állampolgár először a szolgáltatóhoz fordul, ha ott rendszerint megkapja az elutasítást, akkor utána a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőséghez fordul. De én azt hiszem, hogy az Energia Hivatal nem túlzottan propagálta eme fogyasztóvédelmi szerepét sem a sajtóban, sem a médiákban, egyéb helyeken az elmúlt időben, én jómagam nem nagyon találkoztam vele. Azt hiszem, hogy ezen a területen egy kicsit többet kellene tenni, hogy a fogyasztók tudják azt is, hogy fogyasztóvédelmi kérdésekben az Energia Hivatalhoz is fordulhatnak.

Mint képviselő, jómagam is rengeteg választópolgári levelet kapok ilyen témákban, amelyekben a választópolgárok valós vagy vélt panaszaikat sorolják föl. Ezek közé tartozik nyilván a mérőműszerek hitelességének megállapítása, a gáz energiatartalmának megállapítása, a szolgáltatás minőségére tett panaszaik, a szolgáltatás kiesésére tett panaszuk, hogy jár-e nekik kártérítés abban az esetben, hogyha valamelyik közmű kimarad, vagy a villany, vagy a gáz, vagy esetleg a távfűtés egy bizonyos elviselhető időnél hosszabb időre.

(15.10)

Sajnos, panaszkodnak az ügyfélszolgálatok gyenge színvonalára, hogy nem mindig tudnak nekik felvilágosítást adni megfelelő minőségben.

Állandóan gondot, problémát jelent a hálózatfejlesztési hozzájárulások témája, hogy ezt a lakosság egy része jogosnak ítéli, más része nem ítéli jogosnak. Ez egy állandó téma.

Ide tartoznak a kivitelezés minőségére tett panaszok, amelyek elsősorban abból állnak, hogy - inkább gázkivitelezéseknél - a kivitelezők trehány munkát végeznek, olyan anyagokat építenek be, amelyeknek az élettartama viszonylag rövid.

Szintén állandó problémát jelent a készenléti díjak kérdésének eldöntése, hogy legyen-e készenléti díj vagy ne legyen. Én megértem a szolgáltatóknak azon indokát, hogy nekik olyankor is költségek merülnek fel a hálózaton, ha valaki egyetlenegy kilowattóra áramot sem vételez, vagy egyetlenegy köbméter gázt sem vesz, de ezeket nyilván nekik bele kell építeni az egységáraikba, ez az én véleményem. Mert ha nem így van, akkor előbb-utóbb eljutunk oda, hogy majd a sarki pék is készenléti díjat fog nekünk felszámolni azért, hogy be sem megyünk hozzá pékárut vásárolni, holott ő pedig fenntartja az üzletét, hátha egyszer betévedünk.

Ugyanilyen gondot, problémát jelent a belső szerelt gázhálózatok átadása, átvétele. Itt is gázszolgáltatója válogatja az országban, amelyik kivitelező jó Győrben, és elmegy egy másik városba, biztosan nem tudja átadni a megépített vezetékét. Ehhez tartoznak még bizonyos monopol-előírások is. Például villanyáram-szolgáltatók, tehát elektromos szolgáltatók gyakran előírják bizonyos cég termékét, hogy kapcsolószekrénybe vagy elosztótáblára csak ennek az egy cégnek a termékét lehet esetleg beépíteni. Ez súlyosan sérti a versenysemlegességet.

Azt kérném az Energia Hivatal itt lévő vezetőjétől, a főigazgató úrtól, hogy a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőséggel közösen a munkatervükbe vegyék fel ezen problémák megvizsgálását és valamilyen hatékony intézkedés kidolgozását.

A beszámoló foglalkozik az árszabályozással. Azt hiszem, hogy erről Szalay képviselőtársam bőséges információt adott a tisztelt Háznak, nem szeretném szavait ismételni.

A beszámoló külön fejezetekben foglalkozik az elkövetkezendő feladatokkal, nyilván ide tartozik az árszabályozás kialakítása is, valamint az EU-harmonizáció. Én itt különösen arra a dologra, veszélyre szeretném felhívni a tisztelt Ház figyelmét, ha Magyarország is csatlakozik az Európai Unióhoz, ami előbb-utóbb bekövetkezik, akkor szabad verseny alakul ki a szolgáltatóknál is, és lehet, hogy a nagyfogyasztók kedvező helyzetbe kerülnek, de a kisfogyasztók kiszolgáltatottsága erőteljesen meg fog növekedni. Ennek kivédésére mindenképpen valamilyen programot kell majd kidolgozni.

Nagyon fontosnak tartom a meghirdetett feladatok között az energiatakarékossági programok beindítását, a lakosság tájékoztatását. Mindenképpen figyelmet kell majd fordítani a megújuló energiaforrások felhasználására, hogy hogyan lehet kiváltani elsősorban a kőolajszármazékokat, hogyan lehet majd energiatakarékos megoldásokkal felújítani a lakásállományt, intézményi állományt. Nyilvánvalóan ebben a feladatban az Energia Hivatal szakembereire mindenképpen számítania kell majd az országnak.

Én ezekkel a kiegészítésekkel együtt a Magyar Igazság és Élet Pártja nevében az Energia Hivatal beszámolóját elfogadásra ajánlom, és természetesen igen szavazatunkkal támogatni fogjuk. Köszönöm szépen. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Most pedig megadom a szót Göndör István képviselő úrnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Államtitkár Urak! Főigazgató Úr! Valóban nehéz helyzetben vagyunk, és jó néhány kérdésben, azt hiszem, megismétlek egy-két gondolatot, amit akár Schalkhammer, akár Szalay képviselő úr elmondott, azt hiszem, mégsem felesleges - majd erre a végén kitérek -, és szeretnék majd vitatkozni Kiss Andor képviselő úr néhány megállapításával.

1994-ben, amikor a Boross-kormány megalkotta és a Ház elfogadta a gázszolgáltatásról szóló 1994. évi XLI. törvényt, valóban egészen újszerűt alkottak a szolgáltatók számára, és most arról vitatkozunk, hogy ez a törvény és az a hivatal, amely e törvény alapján működik, betölti-e szerepét, be tudja-e tölteni; és úgy gondolom, most arról is kell beszélnünk, hogy mi az, ami akadályozza a munkáját és végső soron el kellene jutnunk oda is, hogy milyen szerepet szánunk hosszú távon ennek a hivatalnak.

Engedjék meg, képviselőtársaim, hogy picit karikírozzam, miközben megdicsértem ezt a törvényt - kevésbé, mint Szalay képviselő úr -, de ebben a törvényben van egy ilyen furcsa gondolat, hogy előbb határozták meg, hogy ki ellenőriz és ki engedélyez, és csak később hozták létre azt, aki ezt megcsinálja.

A másik dolog, és itt rögtön kapcsolódnék Kiss Andor képviselő úrhoz: ez a mi választási rendszerünk és a parlamentünk működésének egészen különleges esete, hogy most vitatjuk ezt. Kedves képviselő úr, az 1997. évi beszámolót a gazdasági bizottság már 1998-ban megvitatta, általános vitára alkalmasnak találta, határozatot hozott, kijelölt bizottsági előadót; és jön egy kormányváltás, és sajnos nálunk még ilyen fejletlen a demokrácia, hogy egy váltásnál mindent bedobnak a szemétkosárba, és be kell nyújtani újra. Azt hiszem, Hatvani úr ezt megpróbálta úgy megoldani, és átlépni ezen a hibán, hogy hozzátette még az 1998. évi tapasztalatokat is, hogy egy kicsit aktuálissá váljon ez a dolog.

Én magam is nagyon örülök annak, hogy végre odáig jutottunk, hogy nem a miniszter úr, hanem maga a főigazgató az, aki beterjesztheti a jelentést a Ház elé, mert úgy gondolom, hogy a Magyar Energia Hivatal azon közintézmények egyik ritka példánya, amelyre igazán illik az a bizonyos kisnyulas vicc, hogy mindegy, hogy van sapkája, mindegy hogy nincs sapkája, ő jót nem tehet, mert az energiaszolgáltatók, a fogyasztók és a politika között őrlődik. Különösen szeretném azt hangsúlyozni, ami a gazdasági bizottságban is többünk által megfogalmazódott, hogy valójában most nem a kormány energiapolitikáját, energiastratégiáját vitatjuk, hanem a hivatal beszámolóját; de mivel a kormány energiapolitikája eléggé rejtve van - hadd fejezzem csak így ki magam -, ebből az következik, vagyunk néhányan, akik kíváncsiak lennénk, hogy mi van benn, mi lesz holnap, mi következik, és megpróbáljuk az éppen aktuálist, jelen lévőt, jelen esetben az Energia Hivatalt vagy annak képviselőjét, a főigazgató urat szorítgatni a sarokba, hátha mond valamit, mert neki biztos, hogy tudni is kell erről valamit.

Néhány gondolattal hadd menjek vissza, hogy is indult ez az egész dolog 1994-ben. Mindenképpen volt egy rendkívül erős determináció, volt egy meglévő fogyasztói szerkezet, egy fogyasztói kör, termelők és szolgáltatók, tehát a piac elég korlátozottan, de adva van, volt egy valamilyen egészen szerény regulációs rendszer - ebben az első ez az ominózus gáztörvény és villamosenergia-törvény -, az árviszonyok, és itt még szeretnék - sajnálom, hogy Tímár képviselő úr elment - külön visszatérni erre a problémára; és nem lehet figyelmen kívül hagyni, hiába beszélünk Energia Hivatalról, azokat a szociális feszültségeket és problémákat, amelyeket évtizedek óta hordoz magával a magyar társadalom az energiarendszerrel összefüggésben.

Ilyen előzmények után jutottunk el abba az állapotba, ahol most tartunk, amikor már többségében magántulajdonban lévő társaságok szolgáltatnak, és valamilyen formában meg kellene próbálni a befolyásunkat közvetett eszközökkel, közvetett módszerekkel érvényesíteni.

(15.20)

Hadd emeljek ki két apró dolgot. Az egyik a Kiss képviselő úr által is említett hfh. Ezt tessék végiggondolni, mert ebből országosan hisztéria és cirkusz van! A törvény azt mondta ki, hogy azon a területen, ahol gazdaságosan nem lehet szolgáltatni, ott a szolgáltató a beruházást ahhoz a feltételhez kötheti, hogy a fogyasztó járuljon hozzá. A mértékét, a számítás eredményét az Energia Hivatal ellenőrzi, amit be kell mutatni.

Kedves képviselőtársaim, itt a kérdés a következő: ha azt akarjuk, hogy a szolgáltató ne bővítse olyan területeken, ahol nem ítéli gazdaságosnak, akkor el lehet törölni a hfh-t, de ez azt jelenti, hogy holnaptól lelassul a fejlesztés. Lesznek olyan területek, amelyekre ilyen közvetett eszközzel mintha kvázi kimondanánk azt, hogy ti ebbe a rendszerbe soha nem fogtok bekapcsolódni. Azt gondolom, a fogyasztó szabadságát az jelenti, ha azt mondja: tudomásul veszem, hogy hozzám nagy távolságba elhozni ezt a szolgáltatást, extra költségeket jelent, ehhez hajlandó vagyok hozzájárulni. Ezt hívják hfh-nak. Ennek nagyon szigorú matematikai képlettel való számítási szabálya van. Úgy érzem, nem lenne jó, ha innen a házfalak közül az menne ki, hogy ezt a rendszert bántani akarjuk, mert ez egy nagyon rossz üzenet lehet a jelenlegi szolgáltatóknak. Majd az árrendszernél külön visszatérek erre - említettem már ezt a szociális problémát.

Még egy dolog, ami összefügg ezzel a magántulajdoni dologgal, a beszámolóban is szerepel, és itt hivatkozom arra, hogy mi mint törvényalkotók, mennyiben járulunk hozzá ahhoz, hogy a hivatal megfeleljen a tőle elvárt feladatoknak. Ezek a cégek maholnap - egyesek már - tőzsdén vannak. Hogy tud megfelelni a bizonyos összeolvadásnak, a leány- vagy bármilyen más rendszereknek az Energia Hivatal, amely valójában nincs a tőzsdén? Sőt, ha azt az engedélyezési rendszert komolyan vesszük, amit ma rátestál a törvény, mekkora zavart okozhatna a tőzsdén, ha megjelenne az Energia Hivatal, és látni akarná az üzleteket? Azt hiszem, nekünk azon kell törni a fejünket, hogy milyen más módszer kell - az ötlet jó, amit a '94-es törvény hozott, hogy bizonyos nagyságon túl ne terjeszkedhessenek ezek a szolgáltatók -, csak meg kell találnunk a módját. Ez elég nehéz, mert ez az én ismereteim szerint inkább alapszabálydolog lenne.

Mindenképpen egy-két szót kell ejteni arról, hogy miközben az Energia Hivatalon kérünk számon dolgokat, addig a magyar államot az ÁPV Rt. jeleníti meg mint tulajdonos. Tehát a stratégiai kérdésekben neki van vétójoga, szavazati joga. Úgy gondolom, hogy ezt nem kellene elfelejteni. Ilyen körülmények között támasztjuk azt a követelményt, hogy ez az Energia Hivatal stabil és hosszú távon kiszámíthatóan működő hatóság legyen.

Igen, az igényünk fontos, de azt hiszem, hogy ehhez segítséget kell nyújtanunk. Engedjék meg a képviselőtársak, hogy ugyanúgy én is a három nagy dologról beszéljek: az engedélyezésről, az árelőkészítésről és a fogyasztóvédelemmel kapcsolatos dolgokról. Az engedélyezésről: azt gondolom, hogy ma, 1999-ben ki lehetne mondani, hogy a hivatal megalakulásának és működésének első szakasza lezárult. Megalakult a hivatal, kialakította a saját maga információs rendszerét - nem akarom hosszan megismételni, mert Szalay képviselő úr részletesen elmondta -, és ez nem volt zökkenőmentes.

Engedjék meg nekem, hogy ezen a ponton összesen egy mondattal hadd adózzak tisztelettel dr. Szabó Imre professzor úrnak, aki nagyon sokat tett azért, hogy ez a hivatal felálljon. Kialakult a regulációs rendszer. A reguláción belül szépen egymásra épül az a négyszintű rendszer, amely alapján ma működhetnek a szolgáltatók. Az egyik a jogszabályi keret, amelyre ma sokat hivatkoztunk, a másik a működési engedélyek, amelyek a hivatal első éveiben hihetetlen nagy energiát és türelmet igényeltek, miközben menet közben megjelentek a nagy hagyományokkal, nagy tapasztalattal bíró külföldi szolgáltatók mint tulajdonosok, és velük kellett egy kezdő hivatalnak alkudoznia. Az üzemi szabályzatok ma már hozzáférhetők, a panaszkodó vagy a rossz minőségű szolgáltatásra hivatkozó fogyasztók számára hozzáférhetők - ez mind a hivatalnak köszönhető -, vagy az üzletszabályzatok, amelyek szabályozzák a fogyasztó és a szolgáltató közti viszonyt.

Azt hiszem, hogy ez az engedélyezési mechanizmus, ez a működési rendszer ma már megvan. Itt most már egészen finom szabályozásra van szükség. Tehát kimondhatnánk azt, hogy megteremtődött a feltétele a továbblépésnek, hogy valójában most már az új engedélyek - amelyek sokkal kevesebb időt, energiát vesznek el -, az árelőkészítés vagy árszabályozás kérdése és valóban az ellenőrzés és a fogyasztóvédelem kerüljön előtérbe. Az ellenőrzésre és a fogyasztóvédelemre majd külön visszatérnék.

Mindenképpen szót kell ejtenünk arról az új kihívásról, amit az Európai Unió jelent számunkra, a hivatal számára és a fogyasztók számára. Ezt különböző oldalakról közelítettük már meg a mai napon. Azt hiszem, e Ház falai között majd az energiapolitikai koncepció vitájakor kell egymást meggyőznünk arról, hogy a liberalizációban mennyire akarunk előrehaladni, és mi az, amit mindenképpen akarunk, vagy másképpen fogalmazva, lépjünk előre, de semmiképpen ne nagyobbat a szükségesnél.

Alaposan kellene mérlegelnünk, hogy ez milyen előnyöket jelent a fogyasztónak, a szolgáltatónak, a termelőnek, és milyen kockázatokat rejt magában az európai jogharmonizáció. Annyiban egy kicsit felszínesen vitatkoznék Schalkhammer képviselőtársammal, hogy igenis mérlegelnünk kell azt, hogy ha kérünk halasztást, annak milyen kockázatai vannak, és mennyiben kell a nemzeti vállalatok védelmét biztosítani, vagy egyáltalán azt hogyan tudjuk megoldani.

Az árelőkészítés és árszabályozás kérdésével egy kicsit hosszabban foglalkozom. Teszem ezt azért - erre jó alapot adott Kiss Andor képviselő úr -, mert ha, mondjuk, tíz évvel idősebb lenne, akkor el tudná mondani magáról, hogy élete során megélt háromszor alapdíjat és háromszor alapdíj nélküli árat. Ez mindig az a trükk, amivel lehet játszani, és lehet hozzá filozófiát találni, de valójában a végeredmény egy ár. Csak adott esetben ez most kétkomponensű ár, de valahol ugyanannyit kíván elvenni tőlünk a szolgáltató minden körülmények között.

Ez tényleg az, ahol egyensúlyoznia kell a hivatalnak, hogy melyek azok az indokolt költségek, amelyekre fedezetet kell teremteni. Egy kicsit hadd térjek vissza a Lázár Mózes képviselőtársam által elmondottakhoz, mert ő is fiatal ember, és hátha nincs ilyen közvetlen tapasztalata. Képviselő úr, én még emlékszem arra, amikor Magyarországon az amortizációt sem számolták el az energiaszolgáltatók a költségeik között. Tehát a privatizációtól függetlenül is érvényesítve sok-sok szociálpolitikai elemet, a fogyasztók évtizedeken keresztül nem fizettek annyit az energiahordozóért, mint amennyiért az energia belépett a magyar országhatáron. Ezt a problémát próbáltuk vagy próbálták megoldani a mindenkori ipari, kereskedelmi vagy gazdasági miniszterek. Ennyiben elfogadom azt, hogy ebben az időszakban szükség volt arra, hogy a politika hasson az Energia Hivatalra.

 

(15.30)

Mivel ezek a feltételek most már úgy-ahogy teljesültek, talán már elengedhetné a politika az Energia Hivatalt, megengedhetné, hogy önmaga szabályozzon, habár - nem mondanék számot, mert erről a gazdasági bizottságban is vita alakult ki - ma nagyon sokan szeretnek dobálózni azzal, hogy legyen világpiaci energiaár Magyarországon. Csak senki nem beszél arról, hogy ez a fogyasztók egyes rétegeit milyen mértékben érinti, ki az a kör, aki azt mondhatja, hogy "aha, mi már ott vagyunk", és ki az a kör, akinek ez iksz százalék növekedést jelent. Mert korábban még a keresztfinanszírozás is létezett, amit már ebben az időszakban sikerült végre megoldani.

Azt gondolom, hogy ilyen szempontból a privatizációt nem szerencsés ezzel összekapcsolni, itt csupán annyi van, hogy megjelentek olyan magántársaságok, akik bizony üzleti döntéseiket már aszerint hozzák meg, hogy a vállalkozás biztosít-e kellő megtérülést, azonkívül hasznot. Ezen lehet vitatkozni, hogy annak a mértéke mekkora és milyen legyen. Úgy hiszem, ez nagyon nagy felkészültséget és nagyon aprólékos munkát kíván az Energia Hivataltól, hogy ezt az indokolt költséget megpróbálják körülrajzolni, mert véleményem szerint teljesen természetes dolog, hogy az energiaszolgáltatók viszont kísérletet tesznek arra, hogy minden lehetséges költséget elismertessenek a hivatallal. Ez egy rabló-pandúr játék, amelyben nekünk mint fogyasztóknak természetes, hogy a hivatalnak kell drukkolnunk.

Szeretnék kiemelni egy dolgot. Látszólag függ össze, de mi mindig árról és költségekről beszélünk. Azoknak az embereknek a felelősségéről, akik a biztonságos szolgáltatásért felelnek, soha nem beszélünk, holott amikor a költségek között nem térülnek meg bizonyos befektetések, az azt jelenti, hogy a készülékek, a berendezések elavulnak, és nőhet a balesetveszély. Azt hiszem, az egy extra és külön jó dolog, hogy Magyarországon évek, évtizedek óta nem voltak nagy gázbalesetek. Tehát én nemcsak azt mondom, hogy megtérüljön, hanem nagyon fontos az, hogy üzembiztos működést garantáljanak azok a bevételek, amelyeket realizálni tudnak a szolgáltatók. Valahol nálam ez úgy hangzik, hogy olcsó legyen, de üzembiztos.

Szeretnék kitérni a gazdasági miniszter úr szerepére. Ugyan már egyszer érintettem, de valójában a döntés az ő kezében van. Az ő kezében van, és ha az energiapolitikai koncepció minél előbb elénk kerülne, akkor tudnánk beszélni kompenzációról is, tudnánk a fogyasztók számára egyfajta orientációt adni, hogy milyen irányba mozogjanak, mire számíthatnak egy, kettő, három vagy öt éven belül, és azt hiszem, ezzel a fejlesztési szándékukat, magatartásukat minden körülmények között befolyásolhatnánk.

Befejezésül néhány gondolatot hadd tegyek magam is hozzá a függetlenség kérdéséhez. Azt hiszem, a helyzet megérett arra, hogy egy önálló törvényben az elmúlt négy év tapasztalata alapján, hiszen akár a hivatal, akár az energiaszolgáltatók, akár a törvényalkotók és maga a kormány rendelkezik annyi tapasztalattal, hogy ha azt mondjuk, hogy szükségünk vagy erre a hivatalra, akkor egy önálló törvénybe szedjük össze és határozzuk meg az intézményt, határozzuk meg a jogkörét. Nagyon egyetértek Szalay Gábor felvetésével, hogy bizony célszerű lenne, ha a hivatal főigazgatóját vagy elnökét nem egy választási ciklusra, hanem öt vagy hat évre választanánk meg; ez is a stabilitást és a kiszámíthatóságot erősítené.

Azt hiszem, elég hosszan fejtegettem az álláspontomat. Befejezésül szeretném megköszönni - hasonlóan Szalay képviselő úrhoz -, és még azt is elmondanám a jegyzőkönyv számára, hogy mintaként lehetne állítani hivatalok elé azt a gyors ügyintézést, ahogy Hatvani úr reagált a bizottságban felvetett kérdéseinkre, és ezt itt külön személyesen szeretném megköszönni. A válaszok nagyon korrektek, és ebből valójában további információkat nyertünk a hivatal munkájáról.

Az eddigi beszélgetésünk, a vita alapján lehet látni, hogy számos kérdésben van közöttünk konszenzus, és ez alapja lehet egy jó törvény megalkotásának. Ezzel együtt a beszámolót elfogadásra javaslom.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. További felszólalásra jelentkezett Kovács Tibor képviselő úr, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

KOVÁCS TIBOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársak! Tisztelt Főigazgató Úr! Sok mindenről esett már itt szó az eltelt időben - lassan órákban -, egy-egy területről többet is hallhattunk, de mindig azt tapasztaltam, hogy egy-egy képviselő mindig hozzáadott valamit ahhoz, amit az előtte szóló képviselők elmondtak. Én is két területről szeretnék kicsit részletesebben beszélni, és esetleg adott esetben vitatkozni az előttem szóló képviselőkkel. Ez a két terület a fogyasztóvédelem, a másik pedig az energiatakarékosság, amiről úgy gondolom, eddig kevés szó esett itt a vitában.

A beszámolóból is az derül ki, hogy a fogyasztóvédelem tekintetében a legtöbb panasz a gázszolgáltatás területén a hálózatfejlesztési hozzájárulás kérdéskörében jelent meg, de ha leszámítjuk a számlákkal kapcsolatos panaszokat, akkor a villamosenergia-iparban is jelentős volt az a szám, amely a hálózatfejlesztési hozzájárulással kapcsolatos panaszok tekintetében megjelent. Úgy gondolom, azt, hogy ezzel a problémakörrel foglalkozni kell, a panaszok nagy száma is indokolja, de ez egy természetes dolog. Amikor ezek a jogszabályok - akár a gázszolgáltatásra, akár a villamosenergia-szolgáltatásra vonatkozó jogszabályok - megszülettek, egy teljesen más gazdasági környezetben éltünk itt, Magyarországon, ezek az iparágak zömükben, túlnyomóan állami tulajdonú iparágak voltak, és az árak sem voltak közel sem piacinak nevezhetők. Úgy gondolom, hogy e tekintetben alapvető változások következtek be hazánkban, és majdnem - nem egészen természetesen, de közelítően - piaci árakról beszélhetünk e tekintetben is.

Felmerül a kérdés, hogy ha ilyen alapvető változások történtek az elmúlt években, akkor a korábbi szabályozások megfelelnek-e a követelményeknek vagy esetleg az elkövetkező időszak, ne adj'isten, az EU-csatlakozás követelményrendszerének.

Göndör képviselő úr a hálózatfejlesztési hozzájárulás kérdéskörében az egyik oldal véleményét, a szolgáltatók véleményét mondta el, amivel tökéletesen egyetértek. Nem lehet valójában kényszeríteni senkit sem arra, hogy gazdaságtalan tevékenységet folytasson, és a törvények is úgy rendelkeznek, hogy a hatósági árral nem fedezett fejlesztési költségekre a miniszter rendeletével meghatározott mértékű hálózatfejlesztési hozzájárulást kötelesek fizetni azoknak, akik új hálózatokat kívánnak létrehozni. Miután a piacgazdaság jelentősen átalakulóban van Magyarországon, a befektetők és a beruházók felteszik azt a kérdést, hogy "hogyan is van ez: én jelentős pénzeszközöket fordítok arra, hogy bizonyos szolgáltatók piacot nyerjenek ebben az országban, és üzleti haszonra tegyenek szert".

(15.40)

Teljesen természetes az, hogy a két vonatkozó miniszteri rendelet kérdéskörét - amely szabályozza azt, hogy mit kell tennie, tehát milyen mértékű hozzájárulást kell fizetnie a beruházónak - meg kell vizsgálni a beruházó oldaláról is. Amikor meg akar valósítani egy projektet, akkor közlik vele, hogy mennyi hálózatfejlesztési hozzájárulást kell fizetnie, és gyakorlatilag látszólag a képletben pontosan definiált számítási móddal kiszámítható, hogy adott esetben mennyit kell fizetnie egy beruházónak. Csak azoknak az adatoknak a valódiságát nem tudja megállapítani a beruházó vagy rendkívül nehezen tudja kontrollálni, és az én felfogásom szerint abszurd helyzetek alakulhatnak ki.

Csak a szemléletesség kedvéért szeretném elmondani, hogy az elmúlt években például Tiszaújvárosban jelentős közműfejlesztéseket hajtott végre az önkormányzat, 110 lakóingatlan kialakítására került sor - itt többek között gázhálózat kiépítésére is sor került -, és az ottani szolgáltató azt fogalmazta meg, hogy számára csak akkor gazdaságos a hálózat kiépítése, ha azt 100 százalékban az önkormányzat finanszírozza. Én úgy gondolom, ez egy alapvetően abszurd dolog, és a jelenlegi szabályozás lehetővé teszi a szolgáltató számára, hogy akár 100 százalékos finanszírozást is elvárjon a beruházótól.

Ugyanez a problémakör fölmerül például az ipari parkok esetén. Ugyancsak egy iparipark-beruházás folyik a városunkban, és ennek ellátásához villamosenergia-hálózat kiépítésére is szükség van. Igen nehezen dönthető el a beruházó oldalról, melyek azok az indokolt költségek, amelyek ehhez a hálózatkiépítéshez szükségeltetnek, és rendkívül nehezen bizonyítható, hogy ennek lehetnek olyan költséghányadai is, amelyek nem feltétlenül szükségeltetnek ilyen fejlesztésekhez.

Tehát én úgy gondolom, e területen szükség van változtatásra. Természetes dolog az, hogy mindenki szeret olcsó fejlesztési forrásokhoz jutni, de nem biztos, hogy piaci viszonyok között - amit szeretnénk, ha Magyarországon is egyre inkább működőképes lenne - ezt a törvény erejével biztosítanánk a szolgáltatóknak. Hangsúlyozom még egyszer: egyetértek azzal, amit Göndör képviselő úr előttem elmondott, hogy a szolgáltatók érdekeit is természetesen maximálisan figyelembe kell venni, ugyanakkor tekintettel kell lenni a fogyasztó érdekeire is. Itt fogyasztó lehet az egyéni fogyasztó is, de lehetnek önkormányzatok vagy egyéb más gazdasági társaságok is.

A másik kérdéskör, amiről úgy gondolom, még kevés szó esett, az energiatakarékosság kérdésköre. Nem akarom persze föltalálni a zsíros kenyeret, mert e téren tőlem sokkal nagyobb szakmai tapasztalattal rendelkező szakemberek ülnek itt a parlamentben is és dolgoznak a hivatalban is. Azt is tudjuk, hogy e tekintetben egy bizonyos intézményrendszer az elmúlt években létrejött és működött az országban. Ilyennek tekinthető például az energiatakarékossági hitelprogram, amelyből önkormányzatok is részesülhettek és jelentős fejlesztéseket hajthattak végre. De ha az állampolgár oldaláról vizsgáljuk ezeket a programokat, akkor már nem látszik ilyen egyértelműnek a helyzet. Mert ha őszinték akarunk lenni saját magunkhoz, akkor tulajdonképpen az energiatakarékosság csak a fogyasztó számára fontos igazán, mert a szolgáltató nem igazán érdekelt benne, hogy csökkenjenek a bevételei; a termelőről majdhogynem ugyanez mondható el. De nem különb e tekintetben a költségvetés sem, mert ha csökkennek az ez irányú bevételek, azt sem szereti egyik kormányzat sem.

Tehát egy rendkívül nehéz problémakörről van szó, mert fölvethető lenne az is, hogy miért nem indultak be és működnek olyan programok, amelyek arra ösztönöznék a fogyasztót, hogy például energiatakarékos berendezéseket és készülékeket vásároljanak. Mert én nem tudok például róla, hogy valami olyan program működne, amely mondjuk, árkedvezményt nyújtana annak a vásárlónak, aki energiatakarékos égőt vásárol, pedig hát véleményem szerint a leghatékonyabban és a leggyorsabban ezen a területen lenne elérhető energiatakarékosság. Azt szokták mondani, hogy kétféle ember nem szokott takarékoskodni: az egyik a gazdag, amelyik nincs rászorulva, a másik pedig a szegény, aki nem engedheti meg magának, hogy korszerűbb és energiatakarékosabb, de emiatt drágább készüléket vásároljon. Pedig ez lenne az ország és valamennyi állampolgár érdeke, hiszen ha csökken az energiafogyasztás Magyarországon, akkor ezzel párhuzamosan csökken a környezetszennyezés, és egyéb más ilyen probléma is elkerülhető lenne.

Úgy gondolom tehát - és ezt ajánlanám a kormány figyelmébe -, hogy ilyen jellegű programokra az elkövetkező években igenis szükség lenne. Nemcsak a felvilágosító programokra, amelyekkel megismertetjük az állampolgárokkal, milyen előnyökkel jár mindenki számára, ha az energiával takarékoskodunk, hanem amivel közvetlenül nyújtunk neki segítséget ahhoz, hogy olyan termékeket tudjon vásárolni.

Még egyszer szeretném kérni a főigazgató urat, hogy ne kritikaként, tehát ne úgy tekintsen az általam elmondottakra, mintha én nem értékelném nagyra azt a munkát, amit a hivatal az elmúlt években végzett. Nem akartam e tekintetben megismételni azokat az érveket, amelyek előttem már elhangzottak, de én úgy gondolom, ezekkel a problémákkal, amelyeket én most fölvetettem, ezekkel is érdemes a következő időszakban foglalkoznia az Energia Hivatalnak.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps.)

ELNÖK: Megköszönöm képviselő úr hozzászólását. Kérném szépen Czoma Kálmán képviselő úr jelentkezését törölni! Egyben megköszönöm Kiss Andor képviselő úr türelmét és feloldozását kérem, az előbb elmulasztottam önt szólítani. Kétperces hozzászólásra most megadom önnek a lehetőséget. Képviselő úr, öné a szó.

KISS ANDOR (MIÉP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Göndör képviselőtársam egy-két gondolatára szeretnék reflektálni. Az első: én örömömet fejeztem ki azért, hogy most viszonylag hamar a Ház elé került egy beszámoló, ez az Energia Hivatalé, nem úgy, mint például a Nemzeti Banké, ami gyakorlatilag már kétéves is lehet.

A másik dolog a hálózatfejlesztési hozzájárulás. Kovács képviselőtársam részben már elmondta a véleményem. Én nem azzal vitatkozom, van-e szükség hálózatfejlesztési hozzájárulásra vagy nincs, mert ha előírják a jogszabályok, hogy ezt ki lehet vetni, akkor nyilván ki lehet vetni. Akkor meg kell találni annak a módját - és ez már kormányzati kérdés -, hogy az állampolgárokat hogyan lehet ebben kompenzálni, hogy ne kerüljenek hátrányos helyzetbe azért, mert ők valahol vidéken laknak és nem a fővárosban. Erre, azt hiszem, ha előkerül a jegyzőkönyv a helyi adókkal kapcsolatban - én néhány javaslatot megtettem annak idején -, talán vissza kellene állítani azt, amit a Bokros Lajos nevével fémjelzett csomag szintén eltörölt, ami egy hasznos dolog volt a polgárok részére.

A készenléti díj volt még egy olyan dolog, amiben kicsit más véleményen voltunk. Nem vitatom, be lehet vezetni készenléti díjat, de akkor remélem, hogy a villamos áram relatívan olcsóbb lesz, mert most nyilván benne van a költségekben, hogy bizonyos fogyasztók csak 2-300 kilowattórát fogyasztanak el egy évben, mások pedig lényegesen többet. Van egy közös, egységes költség, amit elosztanak az elfogyasztott mennyiséggel, nyilván így adódik ki valahogy az egységár.

 

(15.50)

Ha tehát ez olcsóbbá teszi az energiahordozókat, akkor ám legyen, semmi akadálya!

Energiatakarékossággal kapcsolatos kérdésekben pedig a tisztelt Háznak a figyelmébe ajánlanám a környezetvédelmi bizottságnak az Energia Hivatal meghallgatásáról készült jegyzőkönyvét, ahol a bizottság bőségesen tett erre vonatkozó ajánlásokat.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Hozzászólásra következik Latorcai János képviselő úr, a Fidesz képviselőcsoportjából.

Öné a szó, képviselő úr.

DR. LATORCAI JÁNOS (Fidesz): Köszönöm, elnök asszony. Miniszter Úr! Államtitkár Úr! Főigazgató Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A vitában eddig felszólaló képviselőtársaim - nyugodtan minősíthetem úgy - feloldhatatlan véleménykülönbség nélkül a hivatalnak az engedélyezéssel, az árelőkészítéssel és a fogyasztóvédelemmel kapcsolatos feladatait mint tevékenységének három fő alappillérét érintették. A következőkben, engedjék meg képviselőtársaim, hogy a hivatal további két feladatát s ehhez kapcsolódó tevékenységét elemezzem. Ezek pedig az energiahatékonyság, az energiatakarékosság - amelyet az előzőekben Kovács Tibor képviselőtársam már érintett -, valamint az európai uniós csatlakozás kérdései.

A Magyar Energia Hivatal 1994-es megalakulása óta törvényben biztosított kötelességének tesz eleget, amikor lépéseket, programokat dolgoz ki, erőfeszítéseket tesz az energiatakarékosság, az energiahatékonyság növelése szempontrendszerének a köztudatba való átvitele, a fogyasztói kör együttesére történő érvényesítése érdekében. Ezen a téren az energetikai társaságok költség-felülvizsgálata, valamint az ár- és tarifaszabályozás meghatározó szerepe mellett elsősorban a végfogyasztói kör korszerűbb energiafelhasználását elősegítő eszközrendszer kialakítására kell helyezni a hangsúlyt, hiszen a hatékonyabb végfelhasználás közvetve minden esetben visszahat a szolgáltatóra és az egész szolgáltató szférára, ezen keresztül az energiatermelőkre is, de a rendszer egésze mind az energia, mind a költséggazdálkodás javulása vonatkozásában, úgy hiszem, még hagy maga után kívánnivalókat.

Meg kell jegyezni, hogy a hivatal feladat- és hatáskörét szabályozó gázszolgáltatásról, a villamos energiáról és a távhőszolgáltatásról szóló törvények az energiatakarékosság szempontrendszerének érvényesítését tűzik ki célul, de ezen túlmenően az energiagazdálkodás átfogó állami irányításában egyértelmű törvényi háttér nem áll rendelkezésre. A hivatal 1994, tehát megalakulása óta az államigazgatási egyeztetések során több esetben számos javaslatot dolgozott ki pontosan az energiahatékonyság és az energiatakarékosság növelésére hazánkban, de ezek sajnos az államigazgatási egyeztetések során az illetékes felügyeleti minisztériumok, illetve a Pénzügyminisztérium, valamint más érdekek kereszttüzében elvéreztek, nagyon sokszor már a kidolgozás, a koncepcióalkotás fázisában. Ez azért fontos, mert tulajdonképpen a kezdeményező gondolatot és a kezdeményező lelkesedést is megbénították.

Én ilyennek tekintem az 1995-ben és 1996-ban javasolt "energiafillér" pénzügyi konstrukciót vagy az úgynevezett német panelhitel átfogó átalakítását célzó többszöri kezdeményezést is, ahol a hivatal javasolta a működésképtelen konstrukciók megváltoztatásával az energiatakarékossági hitelprogramon belüli forrásintegrációt, azonban ez sem volt igazán sikeres. Ugyanígy nem valósult meg az energiatakarékosságot és az energiahatékonyság növelését célzó hazai és külföldi források integrációja sem, annak ellenére, hogy arra vonatkozóan 1996 decemberében érvényes kormányhatározat született.

Mindez - állapíthatjuk meg sajnálattal - mára azt eredményezte, hogy a meglévő, illetőleg potenciálisan, közvetve vagy közvetlenül az energiatakarékosság céljára fordítható pénzforrások közötti koordináció nem elégséges, a pénzeszközök együttes felhasználásának hatékonyságát nem kellően segítik elő, annak ellenére - és ezt nem győzöm aláhúzni -, hogy ilyen elősegítő szándék a hivatal elmúlt évekbeli tevékenységét egyértelműen jellemezte.

A vita során a gazdasági bizottság támogatta a Magyar Energia Hivatal azon törekvését, hogy az energiatakarékosság egységes irányítási és intézményi rendszere létrejöhessen. Az energiatakarékosság törvényi szabályozásának elfogadásáig tartó időszakra szükségesnek tartjuk, hogy a Magyar Energia Hivatal energiatakarékossági tevékenysége megerősödjön, annak érdekében, hogy a halaszthatatlan intézkedések ezen a területen is meghozhatók legyen.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az egységes európai energiapiac részeként megvalósuló hazai energiapiac megalakítására a hivatal immár több mint két éve folytat előkészületet. Jelenleg is részt vesz a Gazdasági Minisztérium által irányított munkában, és saját - részben változó - szabályozó teendőire is készül. Készül, mert az új időszak új kihívásokat igényel majd tőle. Ennek során lefordították, megjelentették az egységes piac szabályait összefoglaló európai uniós irányelveket, azokat fórumokon, előadások során több esetben is ismertették. Felmérték a versenypiacot már megvalósított országok gyakorlatát, és szintetizálták azok tapasztalatait, figyelemmel hazai sajátságainkra. Több versenypiaci tapasztalattal rendelkező ország szabályzó hatóságával élő, működő kapcsolatot tartanak fenn, és ezek a kapcsolatok, a tapasztalatok lehetőséget adnak a későbbiekben az új feladatok kimunkálására és hatékony megvalósítására.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ezeket a gondolatokat azért tartottam fontosnak hozzászólásomban ismertetni, mert úgy gondolom, ezek is meghatározó részei a hivatal tevékenységének, de a beszámoló jelentésben - talán éppen amiatt, hogy a sok erőfeszítésből a valóságban nem sok minden jelent meg - nem szerepelnek súlyuknak megfelelően. Ezzel a kis kiegészítéssel is igyekeztem a beszámoló jelentés elfogadását elősegíteni.

Végezetül, tisztelt képviselőtársaim, mindannyiunk nevében köszönettel tartozunk a hivatal megszervezéséért, hatékony működésének biztosításáért dr. Szabó Imre professzor úrnak, majd hirtelen halála után az őt követő Hatvani György főigazgató úrnak.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Lázár Mózes képviselő úr jelezte, hogy két percben hozzá kíván szólni. Képviselő úr, önt illeti a szó.

LÁZÁR MÓZES (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Három dolgot szeretnék mondani az elhangzottakkal kapcsolatban. Az első, amit szeretnék megerősíteni, ugyanis az első hozzászólásomban is hangsúlyoztam, miszerint természetesnek tartom, hogy szélesebb értelmezésben került elő az energiaszektor ügye, hiszen első alkalom az új parlament fölállása óta, hogy egy ilyen fontos kérdésről a plenáris ülésen egyáltalán szó eshet. Végeredményben úgy gondolom, hogy 10 millió többszörös energiafogyasztó él ebben az országban, tehát van ez olyan fontos ügy, mint például a Dunán való hajózás rendjének szabályozása, amely a napokban fog napirendre kerülni.

(16.00)

A második: itt többen érintették a fogyasztóvédelmet, és alapvető értelmezésbe bonyolódtak. Most már szerintem a jelenlévők közül mindenki számára világos, hogy a fogyasztóvédelem, mondjuk, a villamosiparban nemcsak azt jelenti, hogy a vezetékek szigeteltek.

A harmadik: sajnálom, hogy Schalkhammer képviselő úr nem tudott tovább részt venni a munkában. (Közbeszólás az MSZP padsoraiban: A másik oldalról erősen figyel.) Köszönöm, igen.

Az energiaprognózissal kapcsolatban vitatkoznék önnel, tisztelt képviselő úr, én sokkal óvatosabb lennék, és nem lennék olyan optimista. Egy stratégiai ágazatban a megfontoltságra sokkal nagyobb szükség van, mint egyéb más területen.

Engedjék meg, tisztelt képviselő urak és hölgyek, hogy megosszam önökkel egy egészen friss élményemet. Vége felé közeledik a Mátrai Erőmű Rt. privatizációjának körülményeit vizsgáló albizottság munkája, és a sok homályos pont mellett egy dolog most már világos számomra: az előző kormány kötött egy igen rossz prognózis alapján egy bizonytalan különszerződést. Amikor a problémák kiderültek, ahelyett, hogy orvosolták volna a felelősök, elkezdtek ügyetlen módon titkolózni, majd megpróbálták egymásra hárítani a felelősséget. Ez odáig ment, hogy most azoknak kell megoldást találni, akiknek a kialakult helyzethez semmi közük sem volt.

Tisztelt Göndör képviselő úr, úgy gondolom, a polgári kormány bizony az ön szavaival élve szívesen kidobná a papírkosárba ezt a különmegállapodást, de sajnos, erre nincs lehetősége. Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megadom a szót Takács Imre képviselő úrnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Önt illeti a szó, képviselő úr.

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Képviselőtársaim! Főigazgató Úr! Elöljáróban hadd mondjam azt, hogy a beszámolót, az Energia Hivatal beszámolóját én is, ugyanúgy, mint az előzőekben felszólaló képviselőtársaim, igen jónak tartom. És én sem tudok elmenni azon nagyszerű alkalmak mellett, amikor is a bizottságban Szabó Imre professzor úrral igen sokszor cseréltünk gondolatot hasznosan, és ugyanúgy, mint Latorcai képviselőtársam, Göndör képviselőtársam, én is hadd tisztelegjek előtte.

Akkor, amikor most a Házban széjjelnézünk... - valamikor humoreszkeket, krokikat írtam, ha most újra visszatérnék ehhez, akkor valahogy így fogalmaznám meg a krokit: Miért jársz olyan sűrűn az ország Házába? Válasz: azért, mert tömegiszonyom van. Szóval, itt nyugodtan kipihenhetjük magunkat, nem zavar bennünket semmi, és valószínű, hogy ez az egész folyamat újrakelti bennem a krokik és a humoreszkek írását.

De komolyra fordítva a szót, Kiss Andor képviselőtársam az energiaprogramokról szólt, a gázprogramról, a szénprogramról s a többi; és viccesen mondva, higgyék el képviselőtársaim, gyerekkoromban nekünk volt még tehénlepényprogram, amikor a Hortobágy mellékén elindulva a száraz tehénlepényt összegyűjtöttük, aztán a csutkaprogram s a többi. Komolyra fordítva ez azt jelenti, hogy akkor az energiatakarékosság önmagában jelentkezett a családokban, a háztartásokban, és ez az energiatakarékosság, a szükségszerűen jelentkező energiatakarékosság nem nagyon jellemző minden háztartásban.

Az energia várható fogyasztását illetően szerintem egyrészt abból kell kiindulni, hogy a társadalom egy idő múlva információs társadalommá fejlődik, ez az információs társadalom azt jelenti, hogy az energiafogyasztás csökkenni fog, hiszen a gazdaság szerkezete jelentősen átalakul a kevésbé energiaigényes ágazatok javára. Ugyanakkor a háztartásokban - míg a villamosság a jövőben nyilvánvalóan nő -, a háztartási gépek előállításában egyre inkább előtérbe kerülnek az energiatakarékos gépek.

Hogy ez a trend aztán az energiafogyasztást hogyan befolyásolja, ezt igen nehéz számokban megmondani, de azért előre lehet vetíteni bizonyos számokat. A háztartások fogyasztásának szerkezetét figyelembe véve Magyarországon a nyugdíjasok és a szegények, családok fogyasztása az élelmiszerek, a lakásfenntartási költségek és a gyógyszerek területén jelentkezik, a lakásfenntartási költségeknél elsősorban az energia. Ezért igen érzékenyek a háztartások az energia árának alakulására.

Az energia keresletének árrugalmassága nem az, mint az egyéb termékek, javak árrugalmassága. Hiszen akárhogy is nő az energia ára, a fogyasztók rugalmatlanul reagálnak az árváltozásra. Ezért az árak képzése, kialakítása igen fontos nemcsak nemzetgazdasági, hanem politikai szempontból is.

Az energiaárak kialakításánál szerintem jól járt el az előző kormány akkor, amikor, azt hiszem, 1995 novemberében miniszteri rendelettel árszabályozási rendszert dolgozott ki, és '97 januárjában lépett hatályba ez a rendszer.

Az árak kialakításánál, az energiaárak kialakításánál nem lehet követni az árképzési gyakorlatot, ami a közgazdaságtanban ismert, magyarul, nem lehet a fedezeti elvből, vagy az üzemszüneti elvből kiindulni. A fedezeti elv azt jelenti, hogy az összes költséget kell hogy fedezze az ár, az üzemszüneti elv pedig azt jelenti, hogy a változó költségeket legalább meg kell hogy térítse az ár. Nyilvánvaló, hogy egy energiatermelésnél, ami az egész nemzetgazdaság számára igen jelentős, ezt a laza árképzési rendszert, amit általában versenyző vállalatok alkalmaznak, nem szabad figyelembe venni, ezért szerintem a '97-ben kialakított árszabályozás megfelelt annak a követelménynek, hogy a termelő és a szolgáltató vállalatok megfelelő lábon álljanak. De hozzá kell tenni azt, hogy igen nehéz a hatékonysági kényszert kiváltani ebben az árképzési rendszerben is a termelő és a szolgáltató vállalatoktól. Az árképzés esetében szerintem megfelelő volt az, hogy a csúszóleértékelésből adódó negyedéves árkiegészítést alkalmaztuk, mert ez nem egyszeri áremelkedést jelentett.

Az árképzésben nagyon fontosnak tartom azt, hogy a termelő és a szolgáltató vállalatok folyamatos költséghely- és költségnemelemzést végezzenek, és a költséghely- és költségnemelemzésnél mindig legyenek tekintettel arra, hogy hol lehet a költségeket csökkenteni.

(16.10)

Nem tudnám megmondani, hogy az én választókörzetemben is hányszor szóltak a választók a fogadóórákon arról, hogy gond van az energiaellátással és az árral. Ilyen szempontból nagyon jónak tartom a Kögáz Rt. gyakorlatát, ahol is 7 percenkénti mérést biztosítanak, a fogyasztó ezt a számlában megkapja, és a fogyasztó tudja, hogy mit fizetett. Ezt a mérést a Mol és a szolgáltató végzi, és az önkormányzat is részt vehet a mérésben. Szerintem van lehetőség arra, hogy az ellenőrzést a továbbiakban még fokozzuk, mert nemcsak gazdasági, hanem politikai kérdés is, hogy a fogyasztóknak mi a véleményük a gáz áráról és az egyéb energiaárakról.

A tarifarendszerről nem szólok, mert erről már volt szó. Még egyszer mondom, az Energia Hivatal jelentését jónak tartom és elfogadásra ajánlom.

Köszönöm szépen. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Schalkhammer Antal képviselő úr, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából jelezte, hogy kétperces hozzászólásra jelentkezik. Képviselő úr, önt illeti a szó.

SCHALKHAMMER ANTAL (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Röviden szeretnék reagálni arra a megjegyzésre, amiben Lázár Mózes név szerint megszólított, hogy sajnálja, hogy nem vagyok itt, nem hallom, hogy egy teljesen vétlen és az esetekért nem felelős kormány teheti rendbe a mátraaljai megkötött, helytelen szerződéseket. A vizsgálat rövidesen befejeződik, tapasztalatai erre engednek utalni.

Azt szeretném csak kifejezni, hogy határozott meggyőződésem, mint ahogy a hozzászólásomban is tettem, hogy a 2010-ig megszabott 3780, közel 4000 megawattnyi erőmű megépítésére Magyarországnak, a magyar gazdaságnak igenis szüksége van. Abban nem vitázom, hogy az időközben bekövetkezett változásokkal, az új kormány által kimunkált sokkal liberálisabb kínálati elvre, kínálati kapacitásokra és az egy lépéssel EU-konformabbra szabott energiastratégiában hogy néz ki ez az ütem. Úgy néz ki, hogy a 2000-es évek elején alacsonyabb növekmény kell, de a végén, 2005-től igazán szükség lesz ezekre a kapacitásokra. Kérem Lázár urat, vizsgáltassa meg, és a gazdasági bizottság energiapolitikai albizottsága térjen vissza arra, hogy összmennyiségében és ütemében a jelenlegi szakma mit mond erre az ügyre. Én úgy gondolom, hogy az összkapacitások megépítésének a helye megáll, nem volt helytelen a volumendöntés, legfeljebb a program és az ütem.

Ami a mátraaljai szerződést illeti, arra pedig azt szeretném mondani, hogy a magyar energiaszektor privatizációs bevételei 1995-'96-ban jelentették a magyar gazdaság válságkezelésének és egyensúlyjavításának fő bázisát. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Az volt a fő forrása, hogy a magyar gazdaság stabilizálódott, és azt is el szeretném mondani, hogy abban a környezetben a kormány oldaláról kikötött garancia, hogy a 60 százalékban magyar ipari beszállítók és termelők foglalkoztatási garanciával, a borsodi térségnek 300 milliárd forintnyi beruházási piacot biztosítva megjelennek, nem néz ki rosszul. (Az elnök ismét jelzi az idő leteltét.) Természetesen a kormány erre a kiegészítő szerződésében sem adott de jure garanciát, és az RWE a felelős, hogy olyan árat adott forint per kilowattban, amely nem állta meg a versenyben a helyét. Ez a cég saját maga bűne a versenyben.

Köszönöm, és elnézést a túllépésért.

ELNÖK: Képviselő úr, a két perc valamennyi képviselő számára két perc a Házszabály értelmében. Vártam, hogy befejezze a mondatát. (Közbeszólás: Hosszú mondat volt!) Elég hosszú mondat volt, valóban.

Kétperces hozzászólásra lehetőséget adok Göndör István képviselő úrnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök asszony. Habár meg vagyok győződve arról, hogy a fogyasztók informálásának ez egy elég gyenge hatékonyságú műfaja, amit mi most teszünk, mégis két dologra szeretnék gyorsan reagálni.

Az egyik a hálózatfejlesztési hozzájárulás. Én egy változatot mondtam el, és nem beszéltem arról, amikor a fogyasztó csak szeretné gyorsan elérni az adott energiahordozót, a szolgáltató meg azt mondja, hogy az én forrásaim végesek, és oda majd egy idő múlva érek el. Tehát összességében azt mondom, ha ebből feszültség van, akkor az Energia Hivatalt meg lehet keresni, és ők biztos, hogy ebben segítséget nyújtanak. A másik dolog, hogy el kell dönteni: meg lehetne szüntetni a hfh-t, csak akkor a kérdés az, hogy a régi fogyasztókkal megfizettetjük-e az új bővítést, vagy az újak fizetik meg azt, amibe most, adott pillanatban kerül.

A másik dolog: örülök, hogy Latorcai képviselő úr beszélt az energiatakarékosságról. Tudom, hogy rendkívül népszerűtlen dolog, de pillanatnyilag azt az árat, ami van, már nehezen fizeti meg a fogyasztó, közben nincs forrása fejleszteni, és egy energiarekonstrukciót csinálni - akár egy családi házban is vagy egy családi háztartásban - rendkívül drága, ehhez hitelforrást kellene hogy igénybe vegyenek. Azt hiszem, erre célzott az elnök úr, hogy ez véges, vagy legalábbis nagyon nehéz forrásokat találni. De utána jön a következő baj, hogy nincs megtakarítás; mert abban a pillanatban, ha tényleg piaci árak lennének, realizálódik egy megtakarítás, amiből a hitel visszafizethető.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Megkérdezem, kíván-e még valaki felszólalni. Képviselő urak, kérem, hogy időben jelezzék felszólalási szándékukat. Két percre kért lehetőséget Danka Lajos képviselő úr, a Független Kisgazdapárt képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

DANKA LAJOS (FKGP): Köszönöm, elnök asszony. Elnézést a késésért, de Göndör képviselőtársam utolsó mondataira szeretnék egy-két dologgal reagálni.

Az egyik az, hogy az energiahordozók kérdése nemcsak árkérdés, illetve nemcsak piaci kérdés, hanem környezetvédelmi szempontokat is érvényesíteni kell. Tehát itt alapvető dolog az, hogy azokat az energiahordozókat kell támogatni, méghozzá központi eszközökkel, amelyek kevésbé szennyezik a környezetet. Itt gondolok például a gázra, ami nem olyan környezetszennyező, mint a szén vagy az olaj.

Ezenkívül a következő, amivel már egy jó ideje kínlódunk, a környezetterhelési díj, ami szintén ebbe az irányba tudná a fogyasztást végre elmozdítani.

Az alternatív energiahordozók támogatása szintén ebből a szempontból lenne fontos kérdés, mert amíg egy ilyen beruházás Nyugaton rövid megtérülési idővel történhet meg - például egy napelem felszerelése -, addig nálunk ez nem érzékelhető, tehát nem mérhető a megtérülése.

Ugyanez vonatkozik az utólagos hőszigetelésekre, a hőtakarékos technológiák beállítására, a távhőszolgáltató művekre, illetve a lakótelepi lakások utólagos hőszigetelésére. Ahhoz, hogy ezt el tudjuk érni, szerintem a támogatási rendszert kell úgy átalakítani, hogy adókedvezményekkel, kedvezményes hitelekkel és a megfelelő támogatási rendszer kialakításával kiépítsük ezt. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Figyelemmel arra, hogy több képviselőtársam nem jelezte hozzászólási szándékát, először megadom a szót Hatvani György főigazgató úrnak, hogy a vitában elhangzottakra válaszoljon. Főigazgató úr, öné a szó.

HATVANI GYÖRGY, a Magyar Energia Hivatal főigazgatója: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Mindenekelőtt szeretném megköszönni a tárgyilagos elismerő szavakat, amelyek az önök részéről a munkánk kapcsán elhangzottak. Ugyancsak köszönöm a kiegészítéseket, amelyeket például Latorcai János úr tett, természetesen elfogadom; és szeretném megköszönni a tényszerű kritikákat is, amelyeket szintén fenntartás nélkül elfogadok, és az ezekben felvetett kérdések jobbítására mindent meg fogunk tenni.

Engedtessék meg, hogy türelmükkel nem visszaélve az elhangzott nagyon értékes és figyelemre méltó felvetésekre térjek vissza két csokorban. Az első csokorba venném a promt, azonnali vagy olyan felvetéseket, amelyek a munkánkban folyamatos figyelembevételt és beépítést igényelnek, a másik csokorban pedig két gondolatot vetnék fel a jövőről.

(16.20)

A prompt témák közül a tarifarendszer kapcsán azt szeretném mondani, hogy megerősíteném azt az információt, hogy a tarifabizottság lezárta a munkáját, az új tarifarendszer vonatkozó javaslatát a döntéshozók asztalára tette, és az ezzel kapcsolatos döntési mechanizmusok beindultak.

Miről van itt szó? Arról van szó, hogy olyan tarifarendszer kell, amely egyrészt arányos az adott fogyasztói csoport ellátásával, a szolgáltatással kapcsolatban felmerülő költségekkel, másrészt ösztönöz az energia hatékonyabb, takarékosabb felhasználására. Igyekeztünk ilyen tarifarendszert konstruálni. Meg kell mondanom, hogy ez kompromisszum, ugyanis itt arról van szó, hogy ha egy tortát föl akarnak osztani a zsúr résztvevői között, akkor csak úgy juthat nagyobb szelet valakinek, ha a másiknak kisebb jut. Tehát valamilyen tisztességes és bölcs kompromisszumot kell és kellett kötni.

Az ellenőrzés - magam is úgy vélem - jelenleg a hivatal munkájának leggyengébb pontja. Fokozatosan növelni kell ezt a feladatot, ezt a funkciót. Ugyanis miről van szó? Szemléletet kell váltsunk. Azt mondta a tisztelt képviselő urak közül valaki - nem emlékszem már, elnézést -, hogy lezárult a hivatalnak egy korszaka. Igen, azt hiszem, lezárult ebben a vonatkozásban. Lezárult az engedélyezésnek egy olyan korszaka, amely a nagy volumenű, gyors, szakszerű, korszerű engedélyek tömeges gyártását és módosítását igényelte. Most arra kell helyezni a hangsúlyt, hogy az engedélyesek tevékenységét a kiadott engedélyek alapján hatékonyan és folyamatosan ellenőrizzük.

Az energiatakarékosság, energiahatékonyság rendkívül lényeges, rendkívül fontos problémakör. Messzemenően egyetértek azzal, és mindig is arra törekedtünk, hogy a végfelhasználói szféránál támogassuk, segítsük ezt a folyamatot, és találjuk meg azt az eszközrendszert, amely ezt ténylegesen hatékonnyá teszi. Remélem, hogy a jövőben sikerül ezt megtalálni, eddig még nem volt rá igazán módunk.

A fogyasztóvédelem kiemelten fontos feladata lesz a jövőben is és folyamatosan a hivatalnak, mind közvetlen, mind közvetett módszereivel. A fogyasztóvédelmet ugyanis legalább annyira szolgálja a költségellenőrzés, a szolgáltatók költség-ellenőrzési módszereinek szigorítása és finomítása, mint azok a közvetlen módszerek, amikor, mondjuk, egy számlapanaszt ténylegesen el kell intézni és helyre kell rakni. Tehát mindezen módszereken folyamatosan erősíteni, javítani kell, szoros együttműködésben mindazon egyéb hivatalokkal és hatóságokkal, amelyek ebben illetékesek, például a Versenyhivatallal, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőséggel.

Engedtessék meg néhány szó a másik csokorról, a jövőről. A jövő a hivatal szempontjából teljesen egyértelműen és világosan - az önök által tett felvetésekből is kiderült - az EU-csatlakozásra való felkészülést jelenti. Itt számos szakmai részfeladat van, amire nem térnék ki. De van egy nagyon lényeges, talán sine qua nonja az egésznek, nevezetesen az, hogy igen nagy valószínűséggel együtt fog élni hosszú időn keresztül a versenyszféra és a versenyben részt venni nem képes, nem tudó közszolgálati szféra. Meg kell találni azokat a szabályozási eszközöket és módszereket, amelyek védik a versenyből kiszoruló, a versenyben részt venni nem képes fogyasztói réteget mindazon esetleges hátrányoktól, ami amiatt érhetné őket, hogy ők nem képesek a versenyre. S ezek a legnagyobb számú fogyasztók lesznek eleinte, nevezetesen a kisfogyasztók, tehát az a 4,5 millió villamosenergia-fogyasztó és az a közel 2,5 millió gázfogyasztó, akik bizony az első időszakban nem lesznek feljogosított fogyasztók, és nem versenyezhetnek.

A probléma ott van, hogy erre még Európában sincs recept. Tehát nekünk igenis árgus szemekkel kell figyelni az európai példákat, tehát az európai uniós országok ilyen irányú szabályozási tevékenységét, átvenni ebből a legjobb elemeket, és a magyar viszonyokra adaptálva megtalálni azokat az adekvát módszereket, amelyekkel ez a cél, tehát ez a békés egymás mellett élés hosszú távon elérhető.

Ehhez pedig - és ez a másik téma - igenis egy független, szakmailag erős, konzekvens hivatalra van szükség. E vonatkozásban teljesen egyetértek azzal, hogy itt nem arról van szó, hogy kinél van a felügyelet, hanem arról van szó, hogy milyen jogosítványai vannak a hivatalnak, és milyen szinten szabályozzák ezeket a jogosítványokat.

Én még egyszer megköszönöm azt a lehetőséget, hogy a plenáris ülés tárgyalhatta ezt a jelentést. Kérem azt, hogy mindezek megvalósításához fordítsanak továbbra is figyelmet munkánkra, és kérem a megvalósításban való további segítségüket.

Köszönöm szépen. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, főigazgató úr. Most pedig megadom a szót Latorcai János bizottsági elnök úrnak, aki az előterjesztő nevében kíván válaszolni a vitában elhangzottakra. Elnök úr, öné a szó.

DR. LATORCAI JÁNOS, a gazdasági bizottság elnöke: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Mint a vitában elhangzott vagy a beszámolóban is benne foglaltatott, a hivatal negyedik alkalommal készítette el beszámolóját az Országgyűlésnek, de plenáris ülés keretében most először került sor érdemi vitára.

A hivatal megalakulása óta igen jelentős változások mentek végbe a hazai iparban, hiszen meghatározó mértékű és igen ellentétesnek ítélhető vagy minősített privatizáció zajlott le. Az energiahordozók árrendszere is átalakult, megjelent az energiaszolgáltatásban, az energiaszektorban a verseny, sőt az elmúlt években ez még fokozódni is látszik. Ebben az időszakban, tehát ebben az átalakulásos, átmeneti időszakban a hivatal fontos szabályozó, javaslattevő szerepet töltött be mind a termelés, mind a szállítás, mind az elosztás, a fogyasztás területén.

A vitában, mint már hozzászólásomban is említettem, feloldhatatlan véleménykülönbséget nem fedeztem fel, és talán ezt a gazdasági bizottság konszenzusos ajánlása is jól támasztja alá. Képviselőtársaim felszólalásaiból egybecsengett, hogy az elkövetkező időszakban egyre nagyobb jelentősége lesz a hivatal munkájának, hiszen új energiakoncepció van készülőben, amelyben a hatékonyság és a takarékosság meghatározóbb jelentőségű lesz, sőt a hivatal 1997-98. évi tevékenységéről készített beszámoló vitája kapcsán már nagyon sok esetben bizonyos mértékig pontosan az energiapolitika irányelveiről, koncepciójáról, egyáltalán az energiapolitikában szükségesnek ítélt változásokról is vitatkoztunk.

Fontos, hogy a hivatal a Gazdasági Versenyhivatallal, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőséggel együttműködve, de minél nagyobb függetlenség mellett lássa el feladatát, és valamennyien fontosnak ítéltük, hogy rendszeresen számoljon be munkájáról az Országgyűlésnek.

A vita alapján javaslom a tisztelt Országgyűlésnek, hogy a gazdasági bizottság ajánlásának megfelelően a Magyar Energia Hivatal 1997-98. évi tevékenységéről szóló beszámoló jelentést fogadja el.

Köszönöm szépen. (Taps.)

ELNÖK: Megköszönöm a reflexiót, bizottsági elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Az együttes általános vitát lezárom. A határozathozatalra következő ülésünkön kerül sor.

Tisztelt Képviselőtársaim! Megköszönöm mai munkájukat, a mai ülésnapunkat lezárom.

Következő ülésünkre csütörtökön, holnap, 9 órakor kerül sor, akkor folytatjuk munkánkat. Addig is kívánok önöknek nagyon jó pihenést, a viszontlátásra.

(Az ülésnap 16 óra 28 perckor ért véget.)

 

 

 

 

 

 




Felszólalások:  Előző   51-92  Előző      Ülésnap adatai