Készült: 2024.04.26.11:50:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

225. ülésnap (2001.09.25.), 40. felszólalás
Felszólaló Kovács Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Számvevőszéki bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:17


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOVÁCS TIBOR, a számvevőszéki bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Sajnálom, hogy Perlaki képviselő úr nincs itt, bár kíváncsi lettem volna, hogy milyen véleményt fogalmaz meg, hiszen a bizottság ülésén kormánypárti többségi vélemény nem hangzott el (Derültség az MSZP soraiban.), tehát legalább itt meghallhattuk volna. (Dr. Lamperth Mónika: Talán ezért nem jött el! - Dr. Horváth János: Dehogynem! Hát voltunk! Én is ott voltam! - Szalay Gábor: Ez nem a gazdasági, János!)

Elsőként úgy gondolom, köszönet illeti a Számvevőszék valamennyi munkatársát azért a rendkívül fontos és precíz munkáért, amit a költségvetés ellenőrzése során elvégeztek, és külön köszönet illeti Nyikos alelnök urat, aki immár tizenkét éve szolgálja a parlamentet, és ezen keresztül a választópolgárokat.

Az ÁSZ jelentése - és ezt hangsúlyozni szeretném - rendkívül visszafogott és udvarias, annak ellenére, hogy az ÁSZ a jelentésében rendkívül sok szabálytalanságra és törvénytelenségre hívja fel a figyelmet.

 

(10.40)

 

Ez konkrét jogszabályok megsértése, illetve felhatalmazás nélküli költekezés, amit a kormány követett el az elmúlt időszakban, és amelyet most utólag akar jóváhagyatni a parlamenttel. Én úgy gondolom, és ezt meg kell fontolniuk a kormánypárti képviselőtársaimnak, hogy - ahogy a Számvevőszék is utalt rá - a parlament legfőbb feladata a kormány tevékenységének az ellenőrzése, és ez nemcsak az ellenzéki képviselők, hanem a kormánypárti képviselők feladata is. Idézni szeretném az egyik képviselőtársamat: ez a zárszámadás sem nem hiteles, sem nem valódi, mert hamis adatokat tartalmaz. De az átláthatóság követelményeinek sem felel meg, úgy, ahogy azt az ÁSZ jelentésében is láthattuk.

Az elmúlt időszak államháztartási törvényi módosításai mind azt a célt szolgálták, hogy a kormány egyre korlátlanabb hatáskört kapjon ahhoz, hogy a költségvetési források felett rendelkezzen. A törvénytelenségek igazolására csak négy betűszót szeretnék itt felhozni, ezek: az ÁPV Rt., a Magyar Fejlesztési Bank: MFB, az FVM és a Malév. Ezekkel kapcsolatban az előttem szóló képviselőtársam, Szekeres képviselő úr már tételesen felsorolta azokat a szabálytalanságokat, amelyeket itt az Állami Számvevőszék feltárt és felsorolt. A kormánypártok a bizottsági vitában is, de itt a mai napon is már hisztériakeltéssel vádolják az ellenzéket, meggyőződésem szerint teljesen alaptalanul. Csupán arról van szó, hogy a bizottságban, illetve az itt felvetett kérdésekre egyszerűen nincs válasz.

Ez a zárszámadási törvényjavaslat tulajdonképpen két részből áll. Az egyik része a 2000. évi beszámoló, a második része gyakorlatilag a 2001. évi költségvetés alapvető módosítása. Ezen módosítás kapcsán, azt kell mondanom, képviselőtársaim, az elmúlt időszakban a kormány esztelen költekezésbe kezdett, olyan célokat fogalmazott meg, amelyek korábbi költségvetési törvényjavaslatban nem fogalmazódtak meg. Egyszerűen megmagyarázhatatlan, hogy mire ezt a beszámolót elfogadjuk, gyakorlatilag két hónap lesz hátra az évből, és erre a két hónapra kér a kormány 45 milliárd forint felhatalmazást a tartalék keretében, hogy ezt számunkra ismeretlen célra fordíthassa. Ilyen a Malévnak adott 20 milliárd forintos konszolidáció és az ÁPV Rt.-nek átadott tízmilliárdok. És ebbe a körbe sorolhatók, tisztelt képviselőtársaim és államtitkár úr, a sportegyesületeknek elengedendő állami tartozások, amelyekkel mérhetetlen módon megalázzák azokat a sportegyesületeket, amelyek eddig tisztességesen és törvényesen jártak el.

A Fidesz úgy tesz, mintha mindenkinek csak adna, holott számtalan példája van annak, hogy a társadalom többségétől elvettek; elvettek azoktól, akik csak 1,5 százalékos nettó béremelést kaptak, miközben a gazdaság 5 százalékkal növekedett. Az ígéretek ellenére, ahelyett, hogy csökkent volna a személyi jövedelemadó-terhelés, az 3 százalékkal nő. A kormány az autópálya-kapuk lebontására költ milliárdokat ahelyett, hogy a lehetetlen helyzetben lévő közterületi utak felújítására fordítaná ezeket a pénzeket.

Befejezésül azt szeretném elmondani, hogy a rendszerváltás egyik legfontosabb mozgatója az volt, hogy hosszú évtizedek után a döntések ne a fejünk fölött történjenek. Ez a kormány jó úton van az egypártrendszer bevezetéséhez.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai