Készült: 2024.09.21.00:35:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

317. ülésnap (2013.10.28.),  51-56. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:50


Felszólalások:   43-51   51-56   57-63      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Úgy értelmezem, hogy nem fogadta el az államtitkári választ (Dr. Szél Bernadett: Azzal kezdtem, elnök úr!), ezért megkérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e az államtitkári választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 229 igen szavazattal, 11 nem ellenében, 13 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Gulyás Gergely, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a belügyminiszterhez: "Hova vezetnek a bajai videó szálai?" címmel. Gulyás Gergely képviselő urat illeti a szó.

GULYÁS GERGELY (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Az elmúlt egy hét az ellenzék jól sikerült, széles körű összefogást demonstráló október 23-ai rendezvénye ellenére is a hamisítási botrány jegyében telt.

Az elmúlt hét sajtóhírei és az azok nyomán nyilvánosságra került videofelvétel, riportok, illetve a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság hivatalos tájékoztatása alapján köztudomású, ma már nem vitás tény, hogy 2013. október 15-én, két nappal a bajai időközi választás után néhány bajai lakos megrendezett és a Demokratikus Koalíció volt párttagja videón rögzített egy jelenetet, amelyben egy férfi magát a helyi Fidesz-szervezettel kapcsolatban állóként tünteti fel. Erre hivatkozással nagyobb összegű jutalmat ajánl fel a jelenet többi szereplőinek azért, ha a megismételt választókerületi szavazáson a Fidesz jelöltjére szavaznak.

A videofelvétel sajátosságai, így a szereplők viselkedése, gesztusai, a kontextus és a közlések mesterségessége alapján első megtekintés után is egyértelműnek kellett lennie, hogy a felvétel hamisítvány. Ez a jelenet és a jelenet megrendezése kizárólag arra volt alkalmas, hogy a felvételen folyamatosan ismételgetve megnevezett Zsigó Róberttel és Kovács Csabával, a Fidesz helyi jelöltjével kapcsolatosan azt a hamis látszatot keltsék, hogy szavazásra jogosult helyi lakosokat a választási szándékuk szabad kinyilvánításában anyagi előny ígéretével, illetve ennek nyújtásával befolyásolni kívánnak.

A sajtóban megjelent, illetve a rendőrség által közölt információk szerint a szóban forgó jelenet megrendezői és átvevői is ellenzéki párthoz kötődnek: a felvételt Király György, az MSZP sporttagozatának alelnöke vette át, egyes sajtótudósítások szerint ő rendelte meg.

Úgy gondolom, a hamisítási botrány kapcsán józan ésszel senki nem gondolhatja azt, hogy a felvételnek csak elkészítői voltak, megrendelői nem. Az ellenzék azt a képtelenséget szeretné elhitetni velünk, hogy a rágalomhadjáratuk állításait alátámasztó bizonyíték meghamisítása nem illeszkedik teljes mértékben abba a kampányba, amelyet az MSZP és szövetségesei Baján folytattak.

A rendszerváltozás után nem volt még olyan párt, nem voltak olyan pártok, akik politikai haszonszerzés céljából a közvéleményt, illetve a hatóságokat ilyen módszerrel akarták volna félrevezetni, ellenfeleiket ennyire tisztességtelen eszközökkel akarták volna lejáratni, ezért az ügynek különös jelentősége van.

Az elhangzottakra tekintettel kérdezem az államtitkár urat, hogy hova vezetnek a hamisítási botrány szálai. Ki lehetett a megrendelő? És kinek állhatott érdekében ilyen felvételt elkészíttetni? Milyen büntetőjogi következményei lehetnek az esetnek? Felkészült-e a rendőrség arra, hogy a jövő évi választásokat hasonló hamisítási botrányok (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) kísérhetik végig, tekintettel arra, hogy nincs okunk feltételezni, hogy a botrányban érintett pártok változtatnak magatartásukon?

Várom tisztelettel válaszát. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Válaszadásra megadom a szót Kontrát Károly államtitkár úrnak.

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Nézzük az előzményeket! A Magyar Szocialista Párt parlamenti képviselője, Harangozó Tamás 2013. október 17-én feljelentést tett a bajai időközi választásokkal kapcsolatban a választás rendje elleni bűncselekmény gyanúja miatt, megítélése szerint választási csalás történt. A feljelentéséhez a későbbiekben egy videofelvételt is csatolt, amely szerinte azt bizonyította, hogy a választások törvénytelen szervezéséért néhány személy készpénzt vett át; vagyis nem amiatt tette a feljelentést, mert álláspontja szerint megrendezett volt a felvétel, vagy mert bizonyítékhamisítás történt.

A Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi osztálya a feljelentés alapján nyomozást rendelt el, a nyomozás jelenleg is folyik; eddigi megállapításait csak részben tudom ismertetni amiatt, hogy ne veszélyeztessem annak eredményességét.

A rendőrség tájékoztatása szerint a felvételt október 15-én, tehát a választás után két nappal készítették el, az egy előre megtervezett színjáték volt. A felvételen szereplők tudták, hogy felvétel készül, azt nem titokban rögzítették, hanem minden jelenlévőnek a beleegyezésével, a szerepeket és a feladatokat előre megbeszélték. A videót Gyurcsány Ferenc pártjának tagja vette fel a mobiltelefonjára.

Tény az is, hogy a videót a Magyar Szocialista Párt székházába vitték fel egy szocialista politikus közvetítésével, ahol azt átadták. A Szocialista Párt vezetőinek nyilatkozataiból kiderült, az MSZP Jókai utcai székházában Szakács László, Mesterházy Attila kabinetfőnökének jelenlétében adták át. Szintén kiderült a szocialista politikusok nyilatkozataiból, hogy más szocialista politikus is látta a felvételt, a szocialista politikusok nyilatkozatai szerint ugyanis Szakács László kabinetfőnök kérésére Harangozó Tamás, a Magyar Szocialista Párt országos elnökségi tagja a videót látta, azt megnézte. Jelen pillanatban ezek az ismert tények.

Az, hogy kik lehetnek a megrendelők, a nyomozás későbbi időszakában ismertté válhat. Arra a kérdésére, hogy kinek állhatott érdekében ilyen hamis felvételt készíteni, azt a választ tudom felelősséggel adni, hogy egyetlen törvénytisztelő magyar állampolgárnak sem, viszont az tény, hogy a Szocialista Párt ezzel a felvétellel próbált meg választási csalást bizonyítani.

Arra a kérdésre, hogy felkészült-e a rendőrség, hogy a jövő évi választásokat hasonló hamisítási botrányok ne kísérjék, a válaszom egyértelműen igen. A bizonyítékhamisítási ügy nyomozása azt bizonyítja, hogy a rendőrség törvényesen, a rá vonatkozó jogszabályokat betartva, az igazság kiderítése érdekében eredményesen végzi feladatát.

Arra a kérdésére, tisztelt képviselő úr, hogy milyen büntetőjogi következményei lehetnek ennek a bizonyítékhamisítási ügynek, az a válaszom, hogy ennek a meghatározása az igazságszolgáltatás résztvevőinek, az ügyészségnek és a bíróságnak a feladatkörébe tartozik. Minden esély megvan arra, tehát még egyszer mondom, minden esély megvan arra, hogy az igazság kiderüljön, és a felelősök elnyerjék méltó büntetésüket.

Kérem, fogadja el válaszomat. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kérdezem a képviselő urat, elfogadja-e az államtitkári választ.

GULYÁS GERGELY (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Örömmel vettem az államtitkár úr tájékoztatását a tekintetben, hogy számtalan érintettel kapcsolatosan már most bizonyítékok állnak a hatóságok rendelkezésére.

Azt már szomorúan vesszük tudomásul, hogy a Demokratikus Koalíció politikusai, illetve az MSZP politikusai is érintettek ebben az ügyben, ugyanakkor úgy gondoljuk, hogy éppen ezért az ő érdekük is az, hogy a valóság a lehető legteljesebb mértékben kiderüljön. Ezért azzal fogadom el a miniszter úr válaszát, hogy kifejezetten azt várjuk a hatóságoktól, hogy amikor a nyomozás lezárul, akkor minden részletre kiterjedő, teljes körű tájékoztatást szíveskedjenek mindenféleképpen az ország nyilvánossága előtt, és ha lehet, akkor itt az Országgyűlés nyilvánossága előtt is adni.

Emellett szeretném jelezni azt is, hogy a Fidesz-frakció szándéka az, azt szeretnénk, ha az ilyen jellegű, most is büntetendő cselekményeket a büntető törvénykönyv a jelenlegi szabályozásnál szigorúbban, ha lehet, akkor külön tényállásban büntetné.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban. - Közbeszólás a kormánypártok soraiból: Helyes!)

(14.50)




Felszólalások:   43-51   51-56   57-63      Ülésnap adatai