Készült: 2024.09.24.14:59:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

168. ülésnap (2012.03.05.), 52. felszólalás
Felszólaló Dr. Fellegi Tamás
Beosztás Egyes nemzetközi pénzügyi szervezetekkel való kapcsolattartásért felelős tárca nélküli miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:19


Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FELLEGI TAMÁS tárca nélküli miniszter: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Képviselő Úr! Azt gondolom, a sajtóból folyamatosan nyomon követhető, hogy egyáltalán nem csend van és nyugalom az IMF-fronton, sőt, azt mondhatnám, hogy az IMF és az európai uniós fronton. Január óta folyamatosan konzultálunk mind a két intézmény szakembereivel, imitt-amott a politikai vezetésével is, ahogy ezt a napirend indokolja, mégpedig annak érdekében, hogy egyrészt minél hamarabb el tudjanak kezdődni a tárgyalások, másrészt pedig hogy a tárgyalások jól elő legyenek készítve. Ennek érdekében folyamatosan konzultálunk a makropályaadatokkal kapcsolatban, konzultálunk mindazokkal a költségvetési kérdésekkel kapcsolatban, amelyek szóba jöhetnek a tárgyalásokon.

Ezzel egy időben a kormány határidőre megküldte a kötelezettségszegési és a túlzottdeficit-eljárások vitás területein a válaszát az Európai Bizottságnak, amely jelenleg kiértékeli, elemzi azt. Amint megérkezik a bizottság hivatalos reagálása, és a kormány úgy látja, hogy nincs jelentős eltérés a véleményekben, azonnal beterjeszti a szükséges jogszabályi módosításokat a tisztelt Országgyűlésnek, és egyúttal lefolytatja a szükséges további formális egyeztetéseket a többi intézménnyel, mint például az Európai Központi Bank. A formális tárgyalások megkezdése e kérdések rendezésének függvénye.

Az érdemi tárgyalások megkezdéséhez az is szükséges továbbá, hogy az Európai Unió megfelelő intézményei és a Valutaalap igazgatósága kiadják a konkrét mandátumokat a tárgyalódelegációknak, amely a két szervezet formalizált döntéshozatali eljárásrendje szerint történik.

Felhívom a tisztelt képviselő úr figyelmét arra, hogy a jelenlegi fázisban a megállapodás megkötésének feltételeit latolgatni kevéssé aktuális, tekintve, hogy a kormány eddig írott formában még arról sem kapott értesítést az Európai Bizottságtól, hogy melyek a formális tárgyalások megkezdésének pontos előfeltételei, habár ilyen kérést többször is megfogalmaztunk. A magyar delegáció vezetőjeként kijelenthetem, hogy a tárgyalásokon készek leszünk minden olyan feltétel elfogadására, amelynek teljesítése az ország hosszú távú gazdasági stabilitását, versenyképességének erősítését és a gazdasági recesszió elleni küzdelmet segíti elő, hiszen erre kaptunk nagyarányú felhatalmazást a választóinktól. Ugyanakkor a nemzeti érdekek és a nemzeti szuverenitás védelmét nem fogjuk feladni. Nem nyugszunk bele például abba, hogy a 27 tagállam közül Magyarország legyen az egyetlen, amelynek fel kellene adnia azt a jogát, hogy amennyiben a Bizottság által emelt kifogással nem ért egyet, akkor bírósághoz fordulhasson. Nem nyugszunk tehát abba bele, hogy a tárgyalásoknak olyan előfeltételei legyenek, amelyek a szuverenitás feladását jelentik, és kettős mércét alkalmaznak a tagállamok között.

Tisztelt Képviselő Úr! Aligha okozok önnek meglepetést azzal, ha rámutatok, épp a jelenlegi kormánypárt az, amely a legkövetkezetesebben ellenzi a sok kárt okozó megszorítási politikát, amelyet elődei folytattak. Ehelyett a pénzügyi stabilitást hosszú távon biztosító tartós szerkezeti átalakulást eredményező lépések, Magyarország megújítása mellett tettük le a voksunkat. Az új európai uniós fiskális paktumot pedig hosszas viták után azért írta alá a kormány, mert segít az euró megerősítésében és ezáltal az európai gazdaság megerősítésében is, ami nyilvánvalóan Magyarország érdeke.

A jelek szerint kritikátlan elfogadást emlegető képviselő úr figyelmét elkerülte, hogy a viták során épp magyar kezdeményezésre került a paktumba az, hogy az eurózónán kívüli országokra csak a csatlakozásuk után vonatkozzon a szerződés.

Továbbra is elkötelezettek vagyunk a piaci finanszírozás mellett, és továbbra sincs szükségünk az IMF-EU-támogatás lehívására (Zaj. - Az elnök csenget.). A kormány a hivatalos IMF-EU-tárgyalások mielőbbi megkezdésére, gyors lezárására törekszik.

Kérem a képviselő urat, a tájékoztatásomat elfogadni szíveskedjék. Köszönöm. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai