Készült: 2024.09.21.21:24:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

168. ülésnap (2012.03.05.), 44. felszólalás
Felszólaló L. Simon László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:30


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

L. SIMON LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A polgári kormány 2010-ben számos közalapítvány megszüntetése, illetve nonprofit kft.-vé alakítása mellett döntött. Így jött létre a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány helyett a Magyar Alkotóművészeti Nonprofit Kft. A kormánydöntés értelmében a MAK, tehát a közalapítvány által tulajdonolt Képcsarnok Kft. az állami vagyonkezelő tulajdonába kerül, kezelését pedig a Nemzeti Erőforrás Minisztérium végzi majd el. Kérdéses azonban, hogy a tárcának lesz-e még egyáltalán mit kezelnie. A Képcsarnok átadása ugyanis még várat magára, s félő, hogy mire erre sor kerül, a kft. csődbe megy.

A Képcsarnok 2011-ben 52 millió forintos veszteséggel zárt, az idei vesztesége havi 5-6 millió forintra tehető, a műtárgy-értékesítés árbevétele az elmúlt két évben a felére csökkent. A vállalat huzamosabb ideje fennálló pénzügyi problémái mára olyan mértéket öltöttek, hogy akár egy-két hónapon belül fizetésképtelenné válhat. A kft. vezetése, amely a kormányváltás óta lényegében változatlan, a pénzügyi nehézségeket a Képcsarnok galériáinak bérbeadásával kívánja megoldani. Ebben az esetben viszont felmerül a kérdés: vajon mi garantálja, hogy ezek a jövőben is kiállítóhelyként fognak működni? Mi garantálja, hogy ezután is betöltik legfontosabb feladatukat, ami nem más, mint a magyar képzőművészet piacra jutásának segítése?

További bizalmatlanságra ad okot a kft. jelenlegi bérbeadási gyakorlata. A vezetés által meghozott döntés értelmében a Képcsarnok a tulajdonában álló Derkovits-termet jelentős kedvezménnyel adja bérbe egy jövedelemérdekelt galériának, miközben saját részére ennél jóval magasabb költséggel bérel kiállítóhelyet, a Prestige Galériát. Ennek az eljárásnak a jogi minősítése nem feladatom, erre nem is vállalkoznék, azt azonban tudjuk, hogy a Fővárosi Főügyészség a közalapítvány és a Képcsarnok egyéb korábbi ügyeiben nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette miatt folytat nyomozást, és ezen ügyeket a NAV is vizsgálja.

Ezért kérdezem államtitkár úrtól, milyen eszközei vannak a minisztériumnak a jelen helyzetben arra, hogy befolyásolja a fenti folyamatokat a Képcsarnok Kft. csődjének elkerülése érdekében. Amennyiben a teljes csőd elkerülhető, mi lesz a Képcsarnok kiállítóhelyeinek jövője?

Várom államtitkár úr megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai