Készült: 2024.09.19.05:18:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

168. ülésnap (2012.03.05.), 324. felszólalás
Felszólaló Göndör István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:15


Felszólalások:  Előző  324  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ékes Képviselő Úr, mint bizottsági képviselő! Tisztelettel szeretnék érvelni és kérni azt, hogy a Mesterházy Attila és több szocialista képviselő által benyújtott módosító javaslat, amely különösen a 2. számú az ajánlásban, nagyon szomorúan vettük tudomásul, hogy egyharmados támogatást sem kapott a fenntartható fejlődés bizottságában.

Ebben az indítványban, ahol négy további ponttal javasolják kiegészíteni az országgyűlési határozati javaslat egy adott szakaszát, valójában nem tesznek mást képviselőtársaim, mint azt, amit a vitában is elmondtunk, azt összefoglalták. Nagyon egyszerűsítve - ezen a késői órán tényleg nem akarom minden egyes sorát citálni -, de hiszem, hogy nekünk országgyűlési képviselőknek megvan az a kötelezettségünk, hogy a kormányt arra kérjük, hogy egy bizonyos határidőn belül ossza meg velünk azokat a tapasztalatokat, amelyek ennek a katasztrófának a következtében előfordultak.

És ebben tényleg attól ilyen terjedelmes, mert kezdve attól, hogy kihirdették azt az állapotot, ami van, és elkezdett dolgozni Bakondi úr, abból mi következett, van-e jogszabály-alkotási kötelezettségünk a jövőre nézve; vagy a másik kérdés, hogy azok a források, amelyek az adománytevőktől származnak, azok felhasználása milyen. Erről itt vitatkoztunk, de a legegyszerűbb, ha ez tényleg itt egy kormányjelentésben idekerülne a parlamenti patkóba, és akkor mindenki megnyugodna. Ennek az is mindenképpen egy közvetett hatása, hogy akik eddig adományt tettek, a jövőben is tegyenek, nekik kell az, hogy garanciát lássanak arra, hogy a pénzük valójában azt a közjót szolgálta, amire ők ezt szánták.

A másik kérdés, amit én magam is feszegettem az általános vitában, és megengedem magamnak azt, hogy Ékes képviselő úrral talán egyet is értettünk abban, hogy a közpénzek takarékos felhasználása fontos. Ezt akkor tettem azért, mert ezzel most ezt a valamit lezárhatnánk. Ha így hagyjuk - és erre jó példa a mai két vizsgálóbizottság -, valaki 4-5 év múlva ezt előveheti, és azt mondja, hogy miért úgy volt, miért annyiba került, mert akkor már a körülmények annyira megváltoznak, hogy egyszerűen azt gondolom, hogy fontos lenne, hogy ezt tisztázzuk, letegyen a kormány egy ilyen jelentést. Azt hiszem, hogy a 30 napos határidő, amit mi itt javasoltunk, talán tartható, de ha kell, akkor megvan a lehetősége a bizottságnak, hogy ezt még a zárószavazás előtt esetleg módosítsa. Nyilván a bizottságnak a kormánnyal való egyeztetésre megvan a lehetősége.

(21.40)

A másik az a témacsoport, amiről eddig nem beszéltünk, az, ami nem jött felszínre. Tudjuk, hogy probléma, de valamiért nem került felszínre. Ilyen például azoknak a jelzáloghiteleseknek az esete, akiket katasztrófa ért, de az ingatlanuk jelzáloghitellel volt terhelt. Felmerül a kérdés, hogy olyan lakóépületek, amelyek üresen állnak, miért nem kerültek felhasználásra. A településre kiterjedő általános fejlesztésből miért nem részesülhet mindenki? - például az energetikai kérdésekre gondolok.

Ezt így összefoglalva azt mondanám, hogy talán gyűjtőfogalomként a másodlagos károsultak kérdésével is foglalkoznunk kellene. Előrebocsátom, most nem azt mondom, hogy rögtön pénzt kellene valakinek adni, hanem csupán a tanulság miatt gondoljuk végig, hogy az utódaink számára mit mondunk. Persze, mindig abban bízunk, hogy ilyen nem fordul elő. Álmunkban sem gondoltuk, hogy ez előfordulhat, de amikor baj van, akkor az a jó, ha az embernek vannak kész forgatókönyvei. Ahhoz, hogy a kész forgatókönyv elkészüljön, a kormánynak kell ez az összegző jelentése.

Kérem, hogy fogadják el ezt a négy pontot, amiket mi szeretnénk hozzáfűzni ehhez az országgyűlési határozati javaslathoz.

Köszönöm szépen a szót, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  324  Következő    Ülésnap adatai