Készült: 2024.09.23.03:19:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

168. ülésnap (2012.03.05.), 205-207. felszólalás
Felszólaló Németh Zsolt (Fidesz)
Beosztás külügyminisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:22


Felszólalások:  Előző  205 - 207  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Engedje meg, tisztelt elnök úr, hogy némileg eltérve itt a Házszabálytól, a lengyel és litván határozattal összefüggésben együttesen szóljak néhány gondolatot. Lehetséges, elnök úr?

ELNÖK: Igen, természetesen igen.

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Mindenekelőtt, tisztelt elnök úr, szeretném nagy tisztelettel köszönteni azt a delegációt, amelyik a díszpáholyban megjelent: Mantas Adomenas urat (Hosszan tartó taps a kormánypárti oldalon. - A delegáció tagjai felállva köszönik meg a tapsot.), aki a litván-magyar baráti tagozat elnöke és a litván seimas delegációjának a vezetője.

(17.40)

Valamint szeretném köszönteni Paulius Saudargas képviselő urat is név szerint, ők ketten voltak azok a képviselők, akik kezdeményezték a litván parlamentben, a litván seimasban, hogy Magyarország mellett a litván törvényhozás egy határozatot fogadjon el. És szeretném üdvözölni a nagykövet urat is.

Tisztelt Ház! Három megjegyzést szeretnék tenni a meglehetősen hosszúra nyúlt vitához, amit az általános, illetőleg a részletes vita keretében lefolytattunk. Az első megjegyzésem arra vonatkozik, hogy nagyon sok ellenzéki képviselő azt vetette föl, hogy nem bírja a magyar kormány a kritikát. Szeretném fölhívni a figyelmüket arra, hogy ez a két határozat nem a kritikáról szól, hanem arról, hogy megalapozatlan és túlzó vádak fogalmazódtak meg Magyarországgal szemben, és a megalapozatlan, általánosító és túlzó vádakat viseljük el nehezen.

A kritikával kapcsolatban egészen egyértelmű Magyarország álláspontja: párbeszédet folytatunk az Európai Unióval, a Bizottsággal, az Európa Tanáccsal, a Velencei Bizottsággal, de úgy gondolom, hogy ez a kritika helye; amivel pedig vitánk van, az a propaganda-hadjárat volt, amivel az elmúlt hetekben szembesülnünk kellett. Ezért azt gondolom, hogy még a szocialisták is nyugodtan támogathatták volna ezt a két határozati javaslatot, ha egyetértenének azzal, hogy a megalapozatlan és túlzó propagandát ők is elítélik.

Másodszor: az Európai Néppárt megosztottságával kapcsolatban fogalmazódtak meg vélemények. Ezzel kapcsolatban szeretném leszögezni azt, hogy az Európai Néppárt Magyarország összefüggésében nem megosztott. Az Európai Néppárt teljesen egységes. Az, hogy megosztott az Európai Néppárt, az is az előző pont alá tartozó propaganda-hadjárat része, amely hazugság azt hivatott bizonyítani, hogy nem egy nemzetközi balliberális erők által generált pártpolitikai vitával van dolgunk. (Dr. Józsa István: Megvan a végeredmény.) Sok lúd disznót győz, de az Európai Néppárt ettől még egy egységes erő, sőt engedjék meg azt is, hogy ha le is szavazzák a többségben levő balliberális erők az Európai Parlamentben, még igaza is lehet az Európai Néppártnak, ezt engedjük meg az Európai Néppártnak. (Zaj, közbeszólások az MSZP soraiból.)

Harmadszor: arra szeretnék reagálni, hogy a lengyel, illetőleg a litván köszönetnyilvánítás egyes ellenzéki képviselők szerint baklövés, és pusztán azt bizonyítja, hogy Magyarország mennyire elszigetelt, mert csak a lengyelek meg a litvánok állnak ki mellettünk. Tisztelt Ház! Nem értek egyet ezzel a véleménnyel sem. Úgy gondolom, hogy nagyon sokan nyilvánítottak Magyarországgal szolidaritást az elmúlt hetekben, tegyük hozzá: év folyamán is. Megköszönhettük volna mindenkinek név szerint is, de akkor azt gondolom, hogy senkinek sem köszöntük volna meg, viszont hogy Litvániának és Lengyelországnak megköszöntük, az azzal magyarázható, hogy ők nyilvánították ki legelőször és egyébként parlamenti dimenzióban is a szolidaritásukat. A hála a mi felfogásunk szerint igenis politikai kategória, de ettől még köszönjük a cseh miniszterelnöknek is, köszönjük a német CDU-nak is, köszönjük az osztrák külügyminiszternek is, és mindazoknak is köszönjük, akiket én most nem soroltam föl. (Taps a kormánypártok soraiban. - Közbeszólások az MSZP soraiból: Még egy esélyt! Még egy esélyt!)

Tisztelt Ház! Nem véletlen, hogy egyébként a szolidaritásnyilvánítás Közép-Európából érkezik, mert a közép-európai népek értik azt, hogy mi történik Magyarországon. Értik azt, hogy Magyarország szakítani akar a posztkommunizmussal, és szakítani akar annak legmagasabb fokával is, a gyurcsányizmussal is. (Taps a kormánypártok soraiban. - Derültség, közbeszólások és szórványos taps az MSZP soraiban.) Mert fojtogatónak tartjuk itt, Magyarországon a gazdasági, illetőleg titkosszolgálati hálózatoknak a további működését is.

Közép-Európa tehát, tisztelt Ház, nem Európa-ellenes. Egyáltalán nem Európa-ellenes, sem a litvánok nem Európa-ellenesek, sem a lengyelek, sem a magyar kormány nem az, sem a csehek nem Európa-ellenesek, hanem másképpen elkötelezettek Európa mellett, mint a balliberális erők. Értékek mellett vagyunk elkötelezettek, a szuverenitásunk mellett vagyunk elkötelezettek, a hagyományos értékek mellett vagyunk elkötelezettek. (Folyamatos közbeszólások az MSZP soraiból.) Sőt, továbbmegyek, úgy gondolom, hogy ez egyenesen Közép-Európának a hivatása Európában, illetőleg az Európai Unióban, és azt hiszem, hogy maga a békemenet, a több százezres békemenet is arról szólt, hogy a magyarság nem Európa-ellenes, hanem másképpen Európa-párti, mint ahogy azt elvárják mitőlünk. (Közbeszólások az MSZP soraiból, köztük dr. Józsa István: Hát, egészen másképpen!)

Tisztelt Ház! Végső soron azt gondolom, érthető, hogy a Magyar Szocialista Párt ellenzi ezt a két határozatot; ellenzi, mert Európát is másként képzeli el, mint ahogy mi elképzeljük. Nagyon sok mindent másként képzel el. (Dr. Józsa István: Az biztos!) Európát is szemmel láthatóan gyengének és meghasonlottnak képzeli el a Szocialista Párt, lelkük rajta. (Dr. Józsa István: Már két szövetséges van.)

Tisztelt Ház! Hiszem, hogy Magyarország küzdelme végső soron meg fogja erősíteni Közép-Európát, különösen azért, mert ilyen barátaink vannak, mint ez a két képviselő, akik Litvániából itt vannak. Meg fogja erősíteni Közép-Európát ez a küzdelem, és talán előbb-utóbb az Európai Uniót is meg fogja erősíteni ez a mostani küzdelem. A kormány támogatja mind a két indítványt, és köszönjük szépen a külügyi bizottságnak a kezdeményezést.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  205 - 207  Következő    Ülésnap adatai