Készült: 2024.09.23.05:56:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

144. ülésnap (2008.05.06.), 12. felszólalás
Felszólaló Ágh Péter (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:23


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy egy bibliai példával kezdjem. Ha Mózes azon gondolkodott volna, miután lejött a Sion-hegyről, hogy miképpen lehet kijátszani a tízparancsolatot, bizonyára nem jutott volna be az ígéret földjére.

Az emberek akarata is egyfajta törvény. Önök azonban csak azon törik a fejüket, hogy hogyan lehet keresztbefeküdni több mint 3 millió választópolgár akaratának, amely március 9-én a tandíj eltörléséről határozott. Azt már régen tudtuk, hogy nem juthatunk be abba az új Magyarországba, amit önök az ígéreteikben megjelenítettek, hiszen akkor most nem lenne miről beszélni. A tandíjkérdés akkor már nem lenne sokadik éve napirenden, hiszen 2006-ban még arról beszéltek, hogy nem vezetnek be olyan rendszert, amely a képzési idő alatt ró anyagi terhet a hallgatókra.

A népszavazás után még nem telt el két hónap, önök azonban ismét azon gondolkodnak, hogyan lehet kijátszani az emberek akaratát. Gyurcsány Ferenc az egyik kereskedelmi csatornán arról beszélt, hogy a Rektori Konferencián együtt dolgoznak egy új javaslaton. Lehet, hogy csak véletlen elszólás volt, hiszen Hiller István utána rögtön tagadta, hogy tandíjról lenne szó. Ám amint azt megszokhattuk önöktől: amit tagadnak, az igaz. Az új javaslat szerint sokkal több fiatalnak sokkal többet kellene fizetni. Persze csak három év múlva, hogy így játszhassák ki a népszavazási döntést.

Horn Gyula belebukott a tandíjba. Március 9-én önök is belebuktak. Miért kell ennyire görcsösen ragaszkodni ehhez a felhatalmazás nélküli rögeszméhez? Önök felhatalmazás nélkül kormányoznak, és most ismét egy felhatalmazás nélküli javaslaton gondolkodnak. Tisztelt képviselőtársaim, ez rossz irány.

A mostani javaslat minden korábbinál nagyobb sarcot követel a hallgatóktól. A népszavazáson elutasított javaslat egy-két százezer forintos terhet rótt volna a hallgatókra, ami miatt tízezrekkel csökkent a felsőoktatásba jelentkezők száma, az új elképzelés azonban már évi egy-két millió forintról szól. Ha ebből a javaslatból törvény lesz, akkor az évente felvett 65 ezer hallgatónak alig a harmada fog eljutni a diplomáig. Diákok tízezrei hagyják majd félbe tanulmányaikat, mert egyetlen gyengébb félév finanszírozását nem tudják megengedni maguknak. Gondoljunk arra, hogy orvosképzés esetén 1,3 milliót kellene fizetni.

A javaslat tönkretenné szinte az összes vidéki intézményt is, hiszen vannak olyan iskolák, amelyek beiskolázási területe olyan helyen van, ahol a társadalom ottani tagjai, a fiatalok nem tudnák fizetni a tandíjat. Végül pedig az államot is tönkretenné és az adófizetőket is megkárosítaná az új tandíj, hiszen feleslegesen finanszírozná egy-két évig fiatalok tízezreinek a tanulmányait, akik egy rosszabb félév után kénytelenek lennének a diploma megszerzése előtt otthagyni az iskolát, mivel nem képesek fizetni a többmilliós tandíjat.

(9.30)

Ez a rendszer lenne igazságos? Ma száz nappali képzésre felvett diák közül nyolcvan tanul állami finanszírozásban. A rektori javaslat értelmében ugyanannyi hallgatóból nyolcvannégyen fizetnének, és csupán tizenhatan, a színötösök nem. Ez társadalmi katasztrófához vezetne, hiszen csak az maradna benn a rendszerben, aki vagy zseni, vagy rengeteg pénze van. A szülőket már a mai, elvileg ingyenes felsőoktatás is a végletekig leterhelte. Gondoljunk arra, hogy egy diák megélhetési költsége minimálisan 70-80 ezer forint. Kétségbeejtő, de számos olyan vidéki családról hallani, akik jelzáloghitelt vettek fel a házukra, hogy gyermekük tanulmányait finanszírozni tudják. Az sem mellékes, hogy ma még egyetlen felmérés sem bizonyította, hogy a fizetős diákok jobban teljesítenek, mint az ingyenes képzésben részt vevők, sőt Magyarországon ennek inkább az ellenkezője tapasztalható.

Kérem a kormánypártot, hogy verje ki végre a fejéből a tandíjat. Az emberek döntöttek; a '90-es években több tízezren vonultak az utcára, 2008-ban pedig több mint hárommillióan az urnákhoz, és mondtak igent a tandíj eltörlésére. Nincs tehát miről beszélni, az emberek véleménye következetes és világos. Nincs felhatalmazásuk ennek a rögeszmének a bevezetésére.

Köszönöm szépen. (Taps az MDF és a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai