Készült: 2024.09.19.07:07:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

253. ülésnap (2013.02.18.), 235. felszólalás
Felszólaló Kontrát Károly (Fidesz)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 2:47


Felszólalások:  Előző  235  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az Európai Unióban az amszterdami szerződés hatálybalépése óta hangsúlyossá vált a tagállamok bűnüldöző szervei közötti együttműködés. Ezt elsődlegesen a szervezett bűnözés átalakulása, a határokon átnyúló bűncselekmények számának növekedése, az új elkövetési formák megjelenése, valamint a schengeni térség államainak biztonsági igénye indokolta.

Magyarország az európai uniós csatlakozása óta prioritásként kezeli a bűnügyi együttműködésről szóló nemzetközi szerződések létrehozását mind a szomszédos európai uniós tagállamokkal, mind pedig a közép-kelet-európai harmadik országokkal. Ezért került sor 2012 novemberében a Georgiával történt szerződéskötésre is. Tapasztalataink szerint ezek a megállapodások hozzájárulnak a bűnüldöző szervek közötti együttműködés megerősítéséhez és ezáltal, ennek eredményeképpen a terrorizmus, a szervezett bűnözés, az illegális migráció és a kábítószer-kereskedelem elleni hatékony fellépéshez is.

Tisztelt Országgyűlés! A Georgiával kötött bűnügyi megállapodás a bűnüldöző szervek nemzetközi együttműködéséről szóló törvényben szabályozott együttműködési formákról - például információcsere, közös bűnfelderítő csoport létrehozása, fedett nyomozó alkalmazása - rendelkezik.

(18.00)

A megállapodás rögzíti az együttműködési formákra vonatkozó konkrét szabályokat, az együttműködő szerveket, a megkeresések sajátos tartalmi elemeit, az együttműködési cselekmények és az abban részt vevő együttműködő szervek irányításának szabályait, valamint az együttműködők jogait és kötelezettségeit.

A nemzetközi szerződés alapján a hatáskörrel rendelkező szervek közötti együttműködésre a büntetőeljárás keretein kívül a bűnmegelőzés és a bűnfelderítés során kerül sor, nem érintve a bűnügyi jogsegély alapján az igazságügyi szervek hatáskörébe tartozó eljárási cselekményeket.

A megállapodás hatálybalépésének törvényi előfeltétele a kötelező hatályának elismerése és kihirdetése.

Kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy támogassák a törvényjavaslat. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  235  Következő    Ülésnap adatai