Készült: 2024.04.26.11:07:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

326. ülésnap (2013.11.19.), 62. felszólalás
Felszólaló Patay Vilmos (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:42


Felszólalások:  Előző  62  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PATAY VILMOS (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Országgyűlés! A Magyar Agrár-, Élelmiszer-gazdasági és Vidékfejlesztési Kamara megalakulása óta eltelt időszak tapasztalatai nyomán, ahogy azt hallottuk Jakab alelnök úrtól is, indokolttá vált a törvényi szabályozás pontosítása.

Álláspontunk szerint a javaslat ennélfogva valós problémákra ad olyan választ, ami a kamara működését könnyebbé és hatékonyabbá teszi. Eddig például vitás kérdésnek minősült, most azonban egyértelművé válik, hogy a kamarai tagság az érvényes őstermelői igazolvány meglététől függ. Tehát az igazolvány betétlapjának megléte nem befolyásolja a tagságot.

Fontos része a módosító javaslatnak, hogy átlátható adatkezelési struktúrát teremt, meghatározza az adatkezelési célokat, és mindezt úgy teszi, hogy megfelel az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló törvénynek.

A javaslat az agrárkamara felé történő adatszolgáltatás eseteit is szabályozza, amivel így biztosítható a jövőben, hogy a kamarai adatbázisok minden olyan adatot tartalmazzanak, amelyek szükségesek a kamara megfelelő feladatellátásához. Így a földhivatal a földhasználónkénti összesített területi adatokat szolgáltatja az egységes gazdatámogató rendszer működésének biztosítása érdekében. A NAV a gazdálkodók árbevételeinek adatait szolgáltatja a jövőben a kamarai tagsági díj meghatározása érdekében. Az MVH az egyedi támogatásigénylési adatokat szolgáltatja a kamara hatósági és nyilvántartási adatainak elvégzése érdekében, valamint a támogatások kérdéseiben való, a kormánnyal közös álláspont meghatározásához. A Nébih az őstermelőkre vonatkozó, FELIR-ben szereplő adatait szolgáltatja, segítségül a kamarai tagjegyzék összeállításához. Ezek a rendelkezések, amelyeket most felsoroltam, biztosítják a jövőben az agrárkamara és az említett szervezetek hatékony együttműködését. Ennek gyakorlati hasznát talán külön nem kell részleteznem.

Az eddigi tapasztalatok alapján, ahogy az már el is hangzott, finomodik a tagdíjfizetési rendszer. Ezután elkerülhető lesz a kettős tagdíjfizetés ugyanazon termelési árbevétel után a termelő és az együttműködési szervezete esetében, és további fontos változás még a tagdíj mértékének pozitív irányú változása.

Időszerűsége okán pontosításra kerülnek egyéb kamarai tennivalók is. Ezek közül kiemelendő, ahogy az el is hangzott, a falugazdász-hálózat és az állam által fenntartott szaktanácsadási hálózat egy részének átvétele, de fontos továbbá, ahogy az alelnök úr is említette, a kereskedelmi és iparkamarák és az agrárkamara közötti feladatmegosztás vonatkozásában is az ésszerűsödés. Itt kell megemlíteni, hogy az agrárkamara és a kereskedelmi és iparkamarák közötti adatszolgáltatás eddigi nyitott kérdéseit is szabályozni fogja a mostani javaslat. Így a különböző szervezetek közötti együttműködés hatékonyabbá válik, és végre megvalósulhat, hogy egy asztalhoz ülnek a termelők, a feldolgozók és a kereskedők.

Mindezen intézkedések szükségesek ahhoz, hogy az agrárkamara megfelelően elláthassa a rábízott feladatokat, és megfelelhessen az állam és a gazdálkodók részéről támasztott elvárásoknak. Ennek megfelelően a Fidesz-frakció támogatja a javaslatot.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  62  Következő    Ülésnap adatai