Készült: 2024.09.23.07:39:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

300. ülésnap (2013.09.10.), 182. felszólalás
Felszólaló Dr. Aradszki András (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:41


Felszólalások:  Előző  182  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ARADSZKI ANDRÁS (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Elöljáróban azt szeretném elmondani és nem szorítkoznék a törvényjavaslat szó szerinti ismertetésére, tehát annak a jelentőségét szeretném vázolni, hogy mit fog eredményezni a két irányelv, a két EU-s jogszabály a szabályozott két területen, nevezetesen az energiapiacok integritásával és átláthatóságával kapcsolatban, valamint a tagállamok és a harmadik országok közötti kormányközi megállapodásokra vonatkozó információcserével és annak mechanizmusával kapcsolatban.

Az első parlamenti és tanácsi rendelet elsősorban arról szólt - és ebben, azt kell mondanom, az EU jogfejlődése e tekintetben koherens -, tehát amikor az energiapiacok megteremtését célozta meg, számos támogatási eszközzel ezt elő is segítette, gondolok itt az interkonnektorok létesítésére, amely a határátkelési pontokon határkeresztező vezetékek létesítésével kívánta megteremteni az energetikai piac tárgyi feltételeit. Ezek a beruházások a többségében nézve nem rentábilisak, nem piaci alapon történnek, de a benne folyó energia, gáz vagy elektromos áram értékesítése a nagykereskedelmi piac kialakításához vezet. E tekintetben nagyon fontos, hogy ezek a piaci tényezők átláthatók, transzparensek legyenek. Ezek az információk, amelyek ezeket a piacokat formálják és megalapozzák, rendelkezésére álljanak a szabályozó hatóságoknak, így a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalnak, valamint az Energiaszabályozók Együttműködési Ügynökségének is.

Hogy mik ezek az érzékeny adatok, amelyek mindenféleképpen az integritást és az átláthatóságot szolgálják? Ilyen például a piaci szereplők tulajdonában lévő erőmű-kapacitás. Ezt eddig mindig becsléssel, üzleti titokra való hivatkozással kikerülési eszközökkel tudhatta meg az ember vagy az illetékes hatóság, illetőleg azt, hogy milyen módon alakul majd az adott erőmű, energiatermelő egység tervezett vagy nem tervezett kiesése. Ezeknek az ismereteknek a birtokában a szabályozó hatóság adott esetben képes belenyúlni oly módon folyamatokba, hogy az ellátásbiztonság, mint az energetikának egyik legfőbb sarokpontja, ne szenvedjen sérelmet. Az is lényeges, hogy ezek a piaci szereplők eddig, legalábbis Magyarországon, de előtte Európában, Európa többi államában sem szerepeltek nyilvántartásban, illetőleg nem volt egy egységes nyilvántartás, amely az európai szereplőket összegezte volna, azoknak a súlyát, helyzetét, piaci szerepét rögzítette volna.

Úgy gondolom, hogy mindezek a változások, amelyek az energiapiacok integritását és átláthatóságát jelentik, biztonságosabbá teszik az energiapiac működését. Egyetértve sok szempontból, bár nem teljes mértékben azzal, hogy a piac szabályozó ereje képes az árakat befolyásolni a fogyasztók számára is, az energetikában e tekintetben nem mindenben az a piaci mechanizmus érvényesül, amely egyébként más termékek szabadpiacán. Ezért is fontos, hogy minél jobban elősegítsük a piaci folyamatok érvényesülését a nagykereskedelmi energiapiacokon, és ennek a piaci szabályozó szerepnek a kiteljesedését és a hozzárendelt technikai, műszaki feltételeknek a biztosítását erősíteni, illetve szolgálni fogja a most már e jogszabály által, a tervezet által megfogalmazott, átültetett szabályozás. Úgy gondolom, hogy e tekintetben teljes körű a szabályozás. E tekintetben a jogszabály-előkészítő szervezet jó munkát végzett, és remélhetőleg az európai uniós eljárásokat nem vonja maga után az a fajta megközelítés, amelyet az előttem szóló Kovács Tibor képviselőtársam vázolt.

A másik, ami szintén fontos eleme a szabályozásnak, a belső energiapiac működésével vagy az Európai Unió energiaellátásának biztonságával kapcsolatos, harmadik országgal kötött kormányközi megállapodások, azok módosításai, valamint a megállapodásokban hivatkozott dokumentumoknak a Bizottság részére történő megküldését szabályozó tanácsi határozat. Ez látszólag egy bürokratikus feladatot ír elő a piaci szereplőknek, a termelőknek, illetve a kereskedőknek. Ez európai uniós aspektusból, és e tekintetben Magyarországnak hasonló fogadó szerepe van, mint az Európai Uniónak az energiaellátás szempontjából... - nevezetesen: arra gondolok, hogy az Európai Unió az energiaforrásainak 80 százalékát harmadik országokból szerzi be. Magyarországnál is ugyanez az arány látható, tapasztalható. Éppen ezért ennek a dokumentálása, illetve ezeknek a dokumentumoknak az ismerete és az ehhez kapcsolódó információ átadásának-átvételének szabályozása európai uniós értelemben és Magyarország szempontjából is stratégiai kérdés. Úgy gondolom, ez is hozzásegíti az előzőek alapján, hogy mind transzparensebbek és átláthatóbbak legyenek azok a folyamatok, amelyek alapvetően meghatározzák a fogyasztói árakat, a végfelhasználói árakat is, és ne lehessen burkolt vagy ismeretlen forrású nyereségekkel vagy árakkal manipulálni azt a piacot, amely szinte mindannyiunkra hatással van, ugyanis mindannyian használunk elektromos áramot, földgázt és ahhoz kapcsolódó más szolgáltatást.

Azt remélem ettől az átvezetéstől, illetőleg egyetértve az európai szabályozás céljával, hogy a transzparencia itt is megvalósul, és a jövőben a mindenféle számítás alapján lehet más államokban is folytatni azt az üdvös folyamatot, amit mi rezsicsökkentésnek nevezünk, mert ez szolgálja majd az emberek érdekét, és ez az, ami biztonságossá teszi a mindennapjaink életét. Ez a fajta, látszólag technikai jellegű és bürokratikusnak tűnő szabályozás bizony, tisztelt képviselőtársaim, szolgálja az egységes európai piac érdekeit, és szolgálja a magyar nemzet érdekeit is. Ezért szükségszerű volt nemcsak az európai uniós szabályozás miatt az átvezetése, hanem józan magyar nemzeti cél szempontjából is helyesen történik ennek az átvétele.

(15.20)

Röviden ennyit tudok erről az előterjesztésről mondani.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket, a KDNP nevében javasolom a törvénytervezet elfogadását. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  182  Következő    Ülésnap adatai