Készült: 2024.09.19.22:08:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

226. ülésnap (2017.05.19.), 126. felszólalás
Felszólaló Dr. Kovács Zoltán (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 5:40


Felszólalások:  Előző  126  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOVÁCS ZOLTÁN, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársak! Néhány félreértést szeretnék itt eloszlatni, a képviselő asszony által elmondottakra reagálnék.

Elektronikus anyakönyv van nem 2013., hanem 2015. július 1. óta. Valóban vannak a házasságkötésnek fontos aktusai, a gyűrűhúzás, a csók, a pezsgőivás, és az aláírás is egy fontos része lehetett, de ma ugyanezt megtehetik ezen a bizonyos lapon; de az elektronikus közigazgatásban talán nem ügyfélkapun kellene majd aláírni egy ilyen házasságkötés alkalmával. Tehát ennek a bizonyos teatralitást is… (Bangóné Borbély Ildikó: Nem romantikus az állam­titkár úr! ‑ Az elnök csenget.) Én már régen nősültem, úgyhogy én még nem ezt a lapot írtam alá, hanem még az anyakönyvbe jegyeztem be. De azt gondolom, ez a törvény összességét illetően kevésbé fontos körülmény.

Ami fontosabb szerintem, és valóban mindenki által elmondásra került, az a gyermekek védelme. A gyermekek szempontjából nem a hazai anyakönyvnél álltak az ügyek, tehát nem itt jegyezték be, hanem a külföldről történő iratok hazajuttatása okozott több hónapos késedelmet, és valóban egy újonnan megszületett kisgyermeket adott esetben később lehetett hazahozni, mint ahogy ezt a szülők szándékozni szerették volna. Ezért született ez, és ennek a törvénynek ez az egyik legfontosabb eleme, hogy a konzulok ebben a bizonyos végrehajtási kormányrendeletben kapnak jogosítványt arra, hogy ezt a feladatot ők is elvégezzék, ezáltal a határidő minimálisra csökkenhessen.

Továbbra is azt állítom ‑ persze az ellenzéknek szíve joga, hogy az önkormányzatoktól további feladatokat kíván-e elvenni a kormány ‑, ezt leszögeztük három éve, két éve és most ismét, hogy az anyakönyv marad az önkormányzatoknál, nem kívánjuk elvenni, és ez nem is a végrehajtási rendeletből következik, hiszen ott az anyakönyvvezető személyére vonatkozó feljogosításról lesz majd rendelkezés.

Ami pedig a fellebbezést illeti, alig volt néhány fellebbezés az elmúlt időszakban. A képviselő asszony nem az államigazgatásban dolgozik, és nem is jogász, ezért hadd szabadjon elmondani, hogy minden ilyen esetben, amit ott példaként elmondott, az anyakönyvi hatóság kijavíthatja saját maga is, ha hibás valami, ezenkívül ott van a kormányhivatal, amelyik felügyeleti jogkörben is kijavíthatja, és ha sehol nem jut már dűlőre, sem az elsőfokú hatóságon, sem a felügyeleti intézkedésben nem lehet ezt megoldani, akkor kell elmenni a bíróságra; de azt gondolom, erre nem kerül sor.

Ami pedig a ragadványneveket illeti, látom, ez mindenkit felajzott itt a parlamentben. (Bangóné Borbély Ildikó: Négyen vagyunk!) Ez egy lehetőség. A jegyző ír, hogy akinek ragadványneve van, az akarja-e, hogy bejegyezzék az anyakönyvbe, vagy nem akarja. Aki ezt fontosnak tartja ‑ ez egy összefoglaló név, ebbe azért sok minden beletartozik, nemcsak a nyomdafestéket nem tűrő ragadványnevek, hanem vannak különböző nemesi előtagok, és a többi, és a többi, amire nagyon büszkék a családban, és szeretnék, ha ez az anyakönyvbe bekerülne ‑, hadd döntse el maga az állampolgár, ne a hatóság, ne a parlamenti képviselő mondjon erről véleményt, hanem ő maga, saját maga döntsön arról, hogy akarja vagy nem akarja. Erre kap egy felhívást, aki akarja, bejegyzik, aki pedig nem akarja, nem jegyzik be. Tehát azt gondolom, ez az állampolgár szabad választása alapján történik, ennek a törvénynek az alapján feljogosítást kap.

Ami még a törvény egészét illeti, azt gondolom, ez fontos törvény, a legfontosabb részei, a biztonság, a közhitelesség megmaradnak továbbra is. Az elektronikus anyakönyv annyiban segít, hogy bárhol az országban, bármely anyakönyvvezetőnél adatokat lehet kérni. Eddig csak ott lehetett, ahol maga az anyakönyv volt található papíralapon, most pedig bárhol az egész országban, ez nagy segítség; és ennek vannak talán olyan hátulütői, hogy most az anyakönyvbe nem lehet kalligrafikus betűkkel bejegyezni a házasságkötés tényét. Az elektronizáció időnként segít bennünket, időnként pedig gépiessé teszi ezt a világot, de azt gondolom, a házasságkötésnek van jó néhány olyan szép eleme, amitől talán, ha el is marad ez az aláírás, még boldog házasságban élhetnek a házasfelek.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársak! Azt gondolom, talán sikerült a fellebbezés vonatkozásában, ami egy jogi aktus, a félreértéseket eloszlatni. A ragadványnév szabadon választott gyakorlat, aki akarja, igen, aki nem, nem, tehát ez sem okoz problémát, ez nem valakire készülő szabályozás. Jó néhányan, százas nagyságrendben kérik egyébként az úgynevezett ragadványnevek bejegyzését, amire eddig nem volt lehetőség. Ami a legfontosabb: a gyermekek érdekét pedig messzemenőkig támogatja ez a törvény, ezért kérem, hogy gondolják meg a képvi­selőtársak és a frakciók, hogy támogassák ezt a törvényt.

Tisztelettel köszönöm, elnök úr, mindenki türelmét. Szép hétvégét kívánok mindenkinek!




Felszólalások:  Előző  126  Következő    Ülésnap adatai