Készült: 2024.09.21.02:43:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

111. ülésnap (2007.11.19.), 210. felszólalás
Felszólaló Pál Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:02


Felszólalások:  Előző  210  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁL TIBOR (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Vélhetően Pál Béla képviselőtársam is itt van, de én magam mint fővárosi képviselő jeleztem, hogy szeretnék hozzászólni az előttünk lévő törvénymódosításhoz. Mint fővárosi képviselő és fővárosi kerületben alpolgármesterként dolgozó, elsősorban a fővárosi forrásmegosztási részéhez szeretném elmondani, hogy miért ajánlom a parlament számára ezt a törvényjavaslatot, és miért kérem, hogy támogassák.

Talán emlékeznek a képviselőtársaim, hogy először 2003-ban sikerült konszenzussal egy kétharmados törvényt, az önkormányzati törvényt módosítanunk úgy, hogy kivettük a fővárosi forrásmegosztás kérdését az önkormányzati törvényből. Akkor politikai konszenzus volt abban, hogy egy feles törvénnyel szabályozzuk a városra vonatkozó pénzek, források szétosztását. Aztán 2006-ban már az akkor újonnan megalakult parlament szintén módosította ezt a törvényt. Akkor a szétosztás alapelveiben sikerült konszenzust létrehoznunk, hogy először a működési költségeket finanszírozzuk a fővárosi pénzekből, majd pedig utána négy rendező elv alapján osztjuk szét a Fővárosi Önkormányzat és a kerületi önkormányzatok között a forrásokat.

Azt gondolom, hogy ez óriási eredmény volt, hiszen a korábbi időszakban mindig azt lehetett hallani január elején a tévében, a rádióban vagy azt lehetett olvasni az újságokban, hogy a fővárosban a Fővárosi Önkormányzat és a kerületi önkormányzatok között folyamatosan vita van a forrásmegosztás kapcsán. Igaz, hogy ezt csak néhány ember értette, valójában nagyon kevesen tudták, hogy miről is szól ez a vita, mi az igazi tartalma, de mindig vita kerekedett ebben az ügyben. Ha a képviselőtársaim most visszanézik az elmúlt év elején a főváros és a kerületek közötti források szétosztásának a kérdését, akkor azt látják, hogy nincs már olyan vita, olyan mértékű vagy olyan mély vita, mint ami korábban jellemezte az évindítást. Ma is van még sok vitatott kérdés, ez kétségtelen. De szeretném jelezni, hogy amiben ma vita van a főváros és a kerületek között, mindazt a kérdést nem a forrásmegosztási törvénnyel kell megoldani, hanem azt gondolom, hogy sokkal inkább a kétharmados törvénnyel, az önkormányzati törvénnyel kellene rendezni, hiszen a főváros egy sajátos, úgynevezett kétszintű önkormányzatként működik, és ennek a kétszintű önkormányzatnak a működtetéséhez tartozik ez a bizonyos forrásmegosztási törvény, amit feles törvénnyel kívánunk szabályozni.

A most benyújtott módosítás valójában már egy finomcsiszolása a törvénynek, a korábban megalkotott rendszernek egy további finomcsiszolása. Három törvény összhangba hozása, a költségvetési törvénynek, a százas törvénynek, amely a helyi adókról szól, valamint a költségvetési törvényben alkalmazott fogalmak összehangolása történik meg a mostani törvénymódosításban. Azt gondolom, hogy ez tovább fogja segíteni azt, hogy a Fővárosi Önkormányzat és a kerületek között a források szétosztása zökkenőmentesen történjen.

Persze azt is tudjuk jól, mint ahogy jeleztem, hogy egy város nemcsak a források szétosztásáról szól, hanem a működéséről. Ez pedig azt a kérdést veti fel, amin talán érdemes volna egyszer gondolkodni, akár az önkormányzati bizottságban vagy netán e törvény kapcsán az ellenzéki képviselőtársaimmal, hogy az önkormányzati törvény módosítását a fővárosban, a kétszintű önkormányzati rendszer átalakítását meg tudjuk-e lépni, van-e ebben valamifajta egyetértés, párbeszéd kettőnk között. Hiszen az nagyon jól látszik, hogy amikor ez a kétszintű önkormányzati rendszer kialakult a fővárosban, akkor előnyére vált a városnak, sok eredményt hozott, működtek a kerületek, és működött maga a Fővárosi Önkormányzat. A feladatok elosztása megtörtént, hol jól, hol rosszul, de ma már az is jól látszik, hogy a város fejlődését, a város működését sok esetben hátráltatja az a bizonyos kétszintű megosztottság, ami jelenleg van.

Úgy látom, az a tartalék, ami volt ebben a rendszerben, elfogyott a működés tekintetében, ezért javaslom, hogy ha most ugyan a forrásmegosztás van napirenden, és ebben szerintem egyetértés van a finomításban, egy kicsit érdemes volna gondolkodni azon, hogy lehet-e konszenzust teremteni a fővárosi önkormányzati rendszer átalakítására vonatkozóan. Ez kétségtelenül a város hasznára válna, mint ahogy a város hasznára fog válni az, ha a most beterjesztett forrásmegosztási törvényt elfogadjuk.

Azt kérem önöktől, hogy támogassák a bizottság által benyújtott módosító javaslatot. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  210  Következő    Ülésnap adatai