Készült: 2024.09.21.02:17:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

111. ülésnap (2007.11.19.), 16. felszólalás
Felszólaló Gusztos Péter (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GUSZTOS PÉTER (SZDSZ): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A hétvégén sokadszorra volt Budapest utcáin előre be nem jelentett, jogellenes demonstráció, amellyel kapcsolatban egyrészt örömmel lehet üdvözölni, hogy az ilyen típusú rendezvények látogatottsága, támogatottsága egyre kisebb, ugyanakkor a most hétvégén történt események között van egy dolog, ami mellett nem lehet szó nélkül elmenni, ez pedig az, hogy két újságírót is előállított a magyar rendőrség ezen az engedély nélküli tüntetésen, két olyan újságírót, akik azért voltak ott, hogy a munkájukat végezzék, és beszámoljanak erről a rendezvényről.

Nem minden tanulság nélkül való ez a történet, s nemcsak a rendőrség, de az újságírók szempontjából sem. Mielőtt azonban erre rátérnék, engedjék meg, hogy felidézzem, a liberális párt meglehetősen határozottan és következetesen állt ki eddig minden olyan ügyben, amikor arról volt szó, hogy a sajtószabadságnak, a szólásszabadságnak az alapvető alkotmányos értékét meg tudjuk óvni, meg tudjuk védeni. Nagyon fontos ez. Nem olyan régen, néhány héttel ezelőtt volt egy vita arról, hogy vajon büntethetünk-e államtitok megsértéséért civileket, újságírókat. Mi ebben a vitában is azt képviseltük, alapvető közérdek fűződik ahhoz, hogy az újságírók végezhessék a saját munkájukat, és ne kelljen adott esetben a büntetéssel, a büntetés fenyegetésével szembenézniük akkor, amikor - mondom még egyszer, hangsúlyozom sokadszor - a munkájukat végzik, és a nyilvánosságot akarják tájékoztatni.

Azt mondom, hogy nem minden tanulság nélkül való az újságírók részéről sem ez a hétvégi esemény, hiszen mondjuk el azt is, az azért talán elvárható mindenkitől - akár tüntetni megy egy tüntetésre, akár tudósítani -, hogy igazolni tudja magát, ha a rendőrség arra felhívja. Azt hiszem, ez nem túl nagy elvárás. Azon nyilván lehet vitatkozni, hogy a megkülönböztető mellény viselése milyen kockázatokat jelent egy újságíró számára, de azt gondolom, hogy ezt a vitát folytassa le a tüntetéseket biztosító rendőrség és az újságíró szakma egymás között, mert ezt nyilván nem a politikának kell elmondania. De ha méltányosak vagyunk ebben a vitában, azt azért ki kell mondani, hogy ha feltesszük, hogy mindenki a munkáját végzi egy ilyen tüntetésen - a rendőr is, aki biztosítja azt, és be akarja tartatni a jogszabályokat tüntetővel és mindenkivel, aki ott van, és az újságíró is a munkáját végzi, aki tudósítani szeretné a nyilvánosságot -, akkor fontos azt is kimondani, hogy lehetőség szerint mindenki a jogszabályokat, azoknak a betűjét és a szellemét tiszteletben tartva próbálja meg végezni a munkáját.

Nem olyan régen arról beszéltem egy napirend előtti felszólalásban, hogy nyilvánvaló az a helyzet, hogy a politikai pofonok völgyébe berángatott rendőrség nem tud egy egységes protokoll szerint következetesen fellépni az ilyen esetekben, és nem szerencsés, ha minden hétfőn arról vitatkozunk, hogy a soros hétvégi jogellenes tüntetésen vajon mikor járt el túlzóan a rendőrség, és mikor járt el túlságosan puhán. Nem szerencsés ez; ugyanakkor nagyon fontos, hogy méltányos szakmai vita folyjon ezekről a kérdésekről, mert látszik, hogy nincs minden rendben. Az bizonnyal nincs rendben, ha újságírókat azért állítanak elő, mert tudósítani próbáltak egy rendezvényről, aztán az előállítás során órákat kell várniuk arra, hogy igazolhassák és tisztázhassák magukat, s miután ezt megtették, utána még órákig bent kell lenniük. Ez bizonnyal nincs rendben, és nem erősíti azt a képet, hogy Magyarországon semmi nem fenyegeti a sajtószabadságot. Meggyőződésem szerint egyébként semmi nem fenyegeti, de fontos szóvá tenni minden olyan ügyet, ami annak a látszatát keltheti, hogy ez mégiscsak így van.

Fontosnak tartjuk, hogy a kérdéssel foglalkozó jogvédők és a rendőrség vezetői folytassanak egyeztetéseket ezekben az ügyekben, az újságíró szakma is mondja el, mit hogyan gondol. Úgy látjuk egyébként, mivel sajnálatos módon ki kellett hogy alakuljon a jogellenes demonstrációk rendőrségi, valamint sajtóbeli kezelésének a kultúrája az elmúlt egy-másfél-két évben Magyarországon, már sok minden van, ami tisztázott ebben a dologban, de ilyen eseteknek akkor sem lenne szabad előfordulniuk, hiszen vitán felül áll, hogy alapvető, jelentős társadalmi érdek és nagyon fontos közérdek fűződik egyrészt ahhoz, hogy a rendőrség hatékonyan és jogszerűen lépjen fel ezekben az esetekben, másrészt pedig ahhoz, hogy az újságírók zavartalanul, nyugodtan, biztonságban, legalábbis a szabadságukat veszélyeztető veszélyektől biztonságban tudjanak tudósítani ezekről a rendezvényekről.

Köszönöm szépen a szót. (Taps az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai