Készült: 2024.09.19.11:29:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

38. ülésnap (2018.11.12.), 52. felszólalás
Felszólaló Cseresnyés Péter (Fidesz)
Beosztás Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:45


Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSERESNYÉS PÉTER innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Attól tartok, hogy képviselő úr interpellációjában kézzelfogható nagyvonalúsággal tekint el a felemlegetett történések előzményeitől. Ugyanis 2010-ben egy olyan felsőoktatási rendszert vettünk át a balliberális kormányoktól, amelyet előbb a privatizációs szándékok miatt, azután pedig a gazdasági válság félrekezelése, a Valutaalap utasításainak szolgalelkű követése okán teljességgel kivéreztettek.Az egyetemeket a költségvetésüket hosszú távon kezelhetetlen mértékben megterhelő PPP-konstrukciókba kényszerítették bele, az intézmények súlyosan eladósodtak. Mindezt ráadásul tandíj bevezetésével akarták tetézni, amit 2008-ban csak népszavazás révén tudtunk megakadályozni. 2010 után éppen ezért komoly konszolidációs munkának kellett következnie. Kiváltottuk az egyetemek PPP-projektjeit, a kancellári rendszer bevezetésével pedig helyreállítottuk gazdálkodásuk egyensúlyát.

Kutatási létesítmények, kampuszok, kollégiumok sora újult meg és újul meg jelenleg is szerte az országban. Ezzel párhuzamosan 20,5 százalékra vittük fel a diplomával rendelkező lakosság arányát. A további fejlődés irányát megszabó „Fokozatváltás a felsőoktatásban” stratégia már ekkor, a konszolidációs munka sodrában rögzítette, hogy a jövő egyik lehetséges kitörési pontja az eddig megszokottól eltérő működési formák bevezetése lehet. A Corvinus Egyetem működési struktúrájának átalakítása tehát nem más, mint egy korábban elfogadott szakpolitikai program végrehajtásának pilotprojektje.

(Az elnöki széket Jakab István, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Az ennek alanyául választott Corvinus Egyetem már most is jelentős eredményeket tud felmutatni, de messze nem aknázta még ki a benne rejlő távlatos lehetőségeket a regionális vezető szerep eléréséhez. Pénzügyi stabilitásának, speciális gazdasági-társadalmi szerepének és nemzetközi beágyazottságának köszönhetően viszont jó adottsággal rendelkezik egy ilyen átalakulás kihívásainak sikeres kezeléséhez. Nemegyszer elhangzott már e Ház falai között is, hogy a Corvinus megújításának célja az intézmény és ezen keresztül a magyar felsőoktatás nemzetközi versenyképességének erősítése.

Az átalakulás keretében a Corvinus fenntartói jogait az állam átadja egy újonnan erre a célra az állam által létrehozott alapítványnak, amelyet követően a Corvinus állami alapítású alapítvány által fenntartott közhasznú felsőoktatási intézményként működik a 2019. július 1-jei dátumtól. Természetesen a Corvinus Egyetem jelenlegi vagyonkezelésének körébe tartozó, állami tulajdonban lévő ingatlanok és ingóságok is a Corvinus Egyetem tulajdonába kerülnek, ingyenes vagyonjuttatás formájában közhasznú feladatainak biztosítását, ellátását adó tárgyi feltétel részeként.

Célunk változatlanul az, hogy a megújuló Corvinus Egyetem a gazdaság- és társadalomtudományi területen Közép-Európa vezető intézményeként 2030-ra a világ legjobb 200, Európa legjobb 100 egyeteme közé kerüljön be. Erre minden remény megvan az ottani kutatói és oktatói gárdát ismerve és a finanszírozási feltételek biztosítását látva.

Kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai