Készült: 2024.04.26.05:24:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

268. ülésnap (2013.04.15.),  186-196. felszólalás
Felszólalás oka Tárgysorozatba vétel
Felszólalás ideje 22:21


Felszólalások:   186   186-196   196-254      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr.

Most kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a T/10353. számú törvényjavaslatot az egységes javaslat imént módosított szövege szerint.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés a törvényjavaslatot 245 igen szavazattal, 41 nem ellenében, 46 tartózkodás mellett elfogadta.

Soron következik a Gárdonyi Géza-emléknapról szóló országgyűlési határozati javaslat zárószavazása. L. Simon László, Nyitrai Zsolt és Gyimesi Endre fideszes képviselőtársaink önálló indítványát H/9310. számon, az egységes javaslatot H/9310/6. számon kapták kézhez és ismerhették meg képviselőtársaim. Mivel az egységes javaslathoz módosító javaslat nem érkezett, most a határozathozatal következik.

A határozathozatal előtt megkérdezem, hogy a kormány álláspontját kívánja-e valaki ismertetni. (Nincs jelentkező.) Jelentkezőt nem látok.

(17.00)

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a H/9310. számú határozati javaslatot az egységes javaslat szerint. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés a határozati javaslatot 325 igen szavazattal, 1 nem ellenében, 7 tartózkodás mellett elfogadta.

Soron következik a Balaton Kiemelt Üdülőkörzet területrendezési tervének elfogadásáról és a Balatoni Területrendezési Szabályzat megállapításáról szóló 2000. évi CXII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat zárószavazása. Az előterjesztést T/10329. számon, az egységes javaslatot pedig T/10329/17. számon ismerhették meg. Mivel az egységes javaslathoz módosító javaslat nem érkezett, most a határozathozatal következik.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a T/10329. számú törvényjavaslatot az egységes javaslat szerint. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés a törvényjavaslatot 240 igen szavazattal, 60 nem ellenében, 33 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Arra figyelemmel, hogy a frakciók bizottsági tagcserékre nem tettek javaslatot, személyi döntésekre a mai napon nem kerül sor.

Most tárgysorozatba-vételi kérelemről határozunk.

A Jobbik képviselőcsoportja a házszabályi rendelkezés alapján kérte, hogy az Országgyűlés döntsön az ifjúsági, szociális, családügyi és lakhatási bizottság által elutasított, a kommunista luxusnyugdíjpótlékokkal kapcsolatos törvények betartásáról szóló H/10348. számú határozati javaslat tárgysorozatba-vételéről.

Megkérdezem Novák Előd képviselő urat, hogy kívánja-e a tárgysorozatba-vételi kérelmet 5 perces időkeretben ismertetni és indokolni. (Jelzésre:) Képviselő úr jelezte, hogy kívánja.

Megadom a szót Novák Előd képviselő úrnak. Parancsoljon!

NOVÁK ELŐD (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Egy rendhagyó határozati javaslat fekszik előttünk. Egy egymondatos javaslatról van szó. Tudjuk jól, hogy az országgyűlési határozatok rendszerint felkérik valamire a kormányt. Nos, most úgy tűnik, hogy egy minisztert kell felkérni nem másra, mint a törvény betartására. Arra az egyszerű dologra szeretném kérni most önöket, hogy ennek a javaslatomnak úgymond a leltárba, tárgysorozatba-vételét támogassák azok után, hogy az illetékes szakbizottságban több fideszes támogató szavazat is egyetértett ezzel a javaslattal, azonban a szükséges számú támogatás eddig nem valósulhatott meg.

A kommunista luxusnyugdíjpótlékokkal kapcsolatos törvények betartásáról szóló javaslat egy mondata az, hogy az Országgyűlés felkéri a közigazgatási és igazságügyi minisztert, hogy tartsa be az egyes nyugdíjak felülvizsgálatáról, illetőleg az egyes nyugdíj-kiegészítések megszüntetéséről szóló 1991. évi XII. törvény 2/A. §-át.

Nincs másról szó, mint hogy a kommunista luxusnyugdíjak ügyében is egy félmegoldással igyekeztek a fülkeforradalmárok kifogni a szelet a Jobbik vitorlájából. De még ezt a félmegoldást se hajtották végre, hiába egészült ki tavaly az előbb említett törvény többek közt azzal, hogy 2012. október 31-ig felül kell vizsgálja a kárpótlásért felelős miniszter, tehát Navracsics Tibor a nyugdíj-kiegészítés helyébe lépő pótlékra való jogosultságot. Ugyanis e fenti törvénybe foglalt feladatot sem végezte el Navracsics Tibor illetékes miniszterként határidőre, sőt azóta sem. Bizony, lassan fél év eltelt, és míg ha egy egyszerű magyar állampolgár nem nyújt be egy adóbevallást időre, komoly bírságra számíthat, addig egy miniszter, mondhatnánk, a politikusbűnözés egy formájaként, fittyet hányhat törvényes kötelezettségére, még csak bocsánatot sem kell kérnie, s még csak újabb határidőt sem kell adnia, de nem is az ő dolga volna ez, hiszen az Országgyűlés tűzte ki a határidőt, tegyük hozzá, az ő támogatásával, szavazatával is.

2012. november 5-én benyújtott írásbeli kérdésemre miniszter úr november 20-ai válaszában az áll, hogy "a bizottság azonban törekszik arra, hogy a munkát még az idén befejezzék". Mondta ezt tavaly, azóta azonban Rétvári Bence 2013. február 11-én szóbeli kérdésemre már egyenesen azt a választ adta, hogy a törvényben rögzített határidő módosítását kezdeményezik majd. Az Országgyűlés által elfogadott, de sajnos határidőre sem végrehajtott félmegoldás legalább a kommunista kitüntetések után járó nyugdíjpótlékokat érintené, hiszen a Nyugdíj-biztosítási Főigazgatóságtól azt a tájékoztatást kaptam, hogy alanyi vagy özvegyi jogon körülbelül 1200 személy kap évente összesen 200 millió forintot - most figyeljenek! -, például a Vörös Csillag-érdemrend vagy fegyveres harcokban részt vett partizán, és még közel tucatnyi hasonló kitüntetés nyomán. Persze miután a törvény végrehajtása helyett a jelek szerint sajnos a kihalásra játszanak, ezek a számok ma már lehet, hogy kisebbek. Mégis közel 200 millió forintról beszélünk, és miközben a kisembereket sanyargatják, vagy most épp enyhítenek némileg a nadrágszíjon a rezsicsökkentés kampányával, de mégis, itt vannak azok, akiktől viszont igenis indokolt volna ezeket a nyugdíj-kiegészítéseket megvonni.

Persze még az előbb elfogadott, elvileg hatályos törvényrészlet végrehajtása sem rendezné egészen a kommunista luxusnyugdíjak ügyét, ahhoz szükség volna a Jobbik átfogó törvényjavaslatát napirendre venni, amelyet azonban az Országgyűlés számtalan alkalommal leszavazott, Biszku Béla legnagyobb örömére, hiszen őt a törvényben foglalt félmegoldás egyáltalán nem érintené. Mert ő nem valamiféle kitüntetés után kapja a több százezres nyugdíját, kitüntetése talán csak az a Sánta Kutya-díj van, amelyet a kommunista bűnök tagadásáért kapott, miután Szilágyi György képviselőtársam feljelentette őt, de mondom, ő lényegében nem a kitüntetések után kapja ezt a több százezer forintos nyugdíjat. Azért kapja, mert akkor, a korabeli időkben, az 1956 utáni tömeggyilkosságát még mindig jutalmazzák, mert az akkori kimagasló belügyminiszteri jövedelme alapján kap ma is több százezer forintos nyugdíjat.

Ezért szükség volna ezt a sajnos ma is leszavazott javaslatunkat napirendre tűzni. Bízunk benne, hogy a jövő héten többen fognak kiszavazni a Fidesz-frakcióból, mint például ma. Nagyon örülök, hogy most már nemcsak Ángyán József és Bencsik János vagy Wittner Mária szavazott velünk, hanem több más fideszes képviselő is. Nagyon örülnék annak, ha az Országgyűlés ezt előbb-utóbb napirendre tűzné. De addig is, amíg ezt el nem fogadja az Országgyűlés, legyenek szívesek a már elfogadott, többek között fideszes és jobbikos közös módosító javaslatként törvénybe foglalt kötelezettséget a miniszterrel végrehajtatni, hiszen ez neki törvényes kötelezettsége.

Köszönöm, elnök úr. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Most képviselőcsoportonként egy-egy képviselő, valamint az elsőként felszólalásra jelentkező független képviselő 2 perces időtartamban felszólalhat. Megkérdezem, hogy kíván-e élni valaki ezzel a lehetőséggel.

Igen, megadom a szót Rétvári Bence képviselő úrnak, a Kereszténydemokrata Néppárt képviselőcsoportjából. Parancsoljon!

DR. RÉTVÁRI BENCE (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Én csak szeretném felhívni a tisztelt képviselő úr figyelmét egy ingyenes szolgáltatásra. A www.njt.hu oldalon a Nemzeti Jogszabálytárban mindenki számára ingyenesen hozzáférhetők a jogszabályok. Képviselő úr az 1994. évi XII. törvény 2/A. §-ának késedelmes végrehajtását rója fel ebben a határozati javaslatban. Nos, ha megnézi az említett paragrafus hatályos szövegét, azt láthatja, hogy 2013. június 1-jéig kell ezt a felülvizsgálatot elvégezni. Tehát még 45 nap hátravan, késedelemről nincs szó. Bízunk benne, hogy a munka addigra véget ér. A következő bekezdés pedig azt is elmondja, hogy ezeket a nyugdíjpótlékokat 2013. augusztus 1-jétől kell megvonni. Így tehát késedelemben sem a kormány, sem a miniszter nincs. Köszönöm szépen. (Taps a KDNP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. A Jobbik-képviselőcsoportból Szilágyi György képviselő úr jelentkezett felszólalásra. Parancsoljon, képviselő úr!

SZILÁGYI GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Azt hiszem, hogy itt egy nagyon fontos kérdésről beszélünk, s talán még azt is megjegyezhetem, hogy ezzel kapcsolatban egy kicsit több figyelemre lenne szükség. (Folyamatos zaj. - Az elnök csenget.)

Elképzelhető, hogy ahogy Rétvári Bence képviselőtársam elmondta, önök valóban meghosszabbították ezt a határidőt, de én arra lennék kíváncsi, hogy miért kellene hosszabbítani ezt a határidőt. Önök azért kaptak kétharmados megbízást az állampolgároktól, hogy Magyarországon az igazságosság megteremtése, az emberek igazságérzetének a helyreállítása végre megtörténjen. Ennek az egyik legfontosabb lehetősége lenne, hogy leszámoljunk a múlttal, leszámoljunk a kommunista diktatúrában adott kitüntetések után járó pénzekkel, azokat megvonjuk az emberektől. Hiszen képzeljék el, hogy Murányi Levente vagy az önök soraiban ülő Wittner Mária, vagy azok a tíz- és százezrek, akik a kommunista diktatúra alatt velük együtt börtönbe kerültek - akik önöket most nem érdeklik (Folyamatos zaj. - Az elnök ismét csenget.) -, akik nem dolgozhattak, akiket elkergettek ebből az országból, vajon ők is úgy érzik-e, hogy igazságosság van ebben az országban.

(17.10)

Amikor 2013-ban még mindig Vörös Csillag-érdemrend után, fegyveres harcokban részt vett partizáncselekedetek után valakik pénzt kaphatnak az államtól, uraim, ez nem az igazságosság megteremtése, ez az emberek igazságérzetének az arculköpése, és ha itt hozunk egy törvényt - és önök is így gondolták, közösen szavaztuk meg, hogy ezt a törvényt végre kell hajtani -, akkor kötelessége lenne egy miniszternek, hogy határidőre végrehajtsa. Nem hosszabbítani kellene a határidőket, hanem végre kellene hajtani. Ezért kérem önöket arra, hogy támogassák a határozati javaslatunkat, amely határozati javaslat értelmében a miniszternek kötelessége lenne végrehajtani azt a törvényt, amit egyszer már az Országgyűlés meghozott.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A független képviselők közül Lenhardt Balázs képviselő úr kért szót. Parancsoljon, képviselő úr!

DR. LENHARDT BALÁZS (független): Rétvári államtitkár úr, ez valóban mellébeszélés. Még ha nem is érdekli itt a vita további része, ahogy látom, Szilágyi György felszólalásánál sem figyelt oda, ezzel olyan bűnös mulasztás történik itt az egész tematikát tekintve, amit önöknek már rég, az első Orbán-kormány idején kellett volna meglépni. (Sic!) Ehhez képest mit látunk? A mai napig határidőket hosszabbítgatnak, és arrogáns módon arra hivatkozik, hogy az még csak június 1-je, ugye, a múlt nyáron elfogadott határozati javaslatra, és hogy gyakorlatilag önök teljesen határidőben vannak, és mindent jogszerűen csinálnak. Az egész ügylet, amit nevezhetünk annak, hogy itt a nyugdíjpótlékok megvonásáról beszélgetünk, egy pótcselekvés és részcselekvés, mert igazából - ahogy Novák Előd is elmondta - pontosan a volt kommunista funkcionáriusok kiemelt nyugdíját kellene elsősorban és mindenekelőtt felülvizsgálni. Ezt kívánja a társadalmi igazságérzet is, amiről képviselőtársaim itt beszéltek, és ezt kívánná minden egészséges ember jogérzete, mert egy diktatúra révén megszerzett tisztségből mostanáig ható anyagi előny nem kellene hogy olyan védett érték legyen, amit önök a mai napig védelmeznek.

Tegyük föl, hogy önök a következő nemzeti konzultáció során, mondjuk, nemcsak a rezsicsökkentés támogatásának az aláírását kérik a szimpatizánsaiktól - amivel természetesen mindenki egyetért -, hanem kérdezzék meg ezt is, hogy mit szólnak hozzá az emberek. Mert ugye, szoktak rá hivatkozni, hogy mit szól hozzá Magyarország, támogatják-e az emberek. Akkor kérdezzék meg önök csak a saját felmérésükben, hogy támogatják-e az emberek, hogy vegyék el ezeket a kiemelt nyugdíjakat a volt kommunista pártfunkcionáriusoktól és sok esetben bűnösöktől és bűnözőktől. (Szórványos taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Mivel többen felszólalásra nem jelentkeztek, megkérdezem Novák Előd képviselő urat mint előterjesztőt, hogy kíván-e válaszolni a vitában elhangzottakra. Megadom a szót kétperces időkeretben. Parancsoljon, képviselő úr!

NOVÁK ELŐD (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Nagyon sajnálom, hogy az illetékes, a törvényt sértő miniszter nemhogy nem vett részt ebben a vitában, de bár jelen van, jelen pillanatban sem figyel ide, és a többiek felszólalását sem hallgatta, holott nyilvánvalóan az ő személyes felelőssége is, hiszen törvénybe foglalta a kormánytöbbség is, hogy ezt október 31-ig végre kellett volna hajtani. Ezek után azt gondolom, méltatlan, hogy még csak nem is figyel oda, amikor tulajdonképpen egy napirendi pont az ő mulasztásáról szól.

Ami Rétvári Bence helyettesének mosdatását illeti, azt gondolom, hogy már megszoktuk azokat a határidő-tologatásokat, amit itt zárószavazás előtti módosító javaslatokkal, egy kicsit sunyi eljárásban, az illetékes szakbizottságot is megkerülve, nem önálló témaként, önálló törvényjavaslatban, hanem egész más ügyekhez belecsomagolva elfogadtatnak itt a kormánypárti többséggel. Azonban kétharmaddal, azt gondolom, hogy nem méltó ez a fajta tologatás, főleg olyan kérdésekben, mint mondjuk, Biszku Béla esetében, aki - ugye, már elmúlt 91, talán már 92 éves is - nem kell féljen, még előzetes letartóztatástól sem kell tartania, boldogan él, míg meg nem hal, ő is kapja a több százezer forintos luxusnyugdíját anélkül, hogy ezt az átfogó kérdést egyáltalán napirendre tűznék. Pedig ez több ezer embert érint, évi több milliárd forintot jelentene, ha nemcsak egy-két szimbolikus Biszku Bélával vagy Mátsik Györggyel intéznék el ezt a kérdést, hanem a vérbírókon, vérügyészeken át akár a besúgókig mindenkit górcső alá vennének, akik azért a tevékenységért kaptak esetleg pluszjövedelmet.

Természetesen az időhúzást láthatjuk az ügynöklistákkal kapcsolatban, sőt az ügynöklisták elmaszatolását célzó Nemzeti Emlékezet Bizottságával kapcsolatban is már rég létre kellett volna jöjjön az a testület, amire önök áthárították volna a felelősséget. Én azt gondolom, hogy ez nem elfogadható, ezért arra kérem önöket, hogy ahogy a bizottságban is volt egy-két fideszes képviselő, aki mert üzenni a kormánynak, hogy a törvényeket nem megváltoztatni kell, ha törvénysértés van, hanem végrehajtani, a törvénysértésnek úgy kell véget vetni, és úgy kell rendet tenni, hogy végrehajtjuk a törvényeket.

Ezt kérem önöktől, erre szólítsuk fel a minisztert. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Most a határozathozatal következik. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, tárgysorozatba veszi-e a H/10348. számú határozati javaslatot.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az előterjesztés tárgysorozatba-vételét 49 igen, 223 nem és 9 tartózkodó szavazattal elutasította.

Tisztelt Országgyűlés! Határozathozatalunk végére értünk. Most két perc technikai szünetet tartunk annak érdekében, hogy mindazon képviselőtársaink, akik halaszthatatlanul fontos, hivatalos feladatuk ellátása céljából most elhagyják az üléstermet, azt zavartalanul tudják megtenni. (Rövid szünet.)

(17.20)

Megkérem mindazokat a képviselőtársaimat, akik valamilyen oknál fogva elakadtak azon cselekedetükben, hogy elhagyják az üléstermet, tegyék meg, hogy ne akadályozzák a vita folytatását.

Soron következik a Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamaráról szóló 2012. évi CXXVI. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. Brájer Éva, Cserna Gábor, Cser-Palkovics András, Dorkota Lajos, L. Simon László, Tessely Zoltán, Törő Gábor, Varga Gábor, Vargha Tamás fideszes képviselőtársaink önálló indítványát T/10685. számon ismerhették meg.

Most az előterjesztői expozé következik. Megadom a szót Varga Gábor képviselő úrnak, a napirendi pont előadójának, húszperces időkeretben. És azokat a képviselőtársaimat különösen kérem, akik Varga Gábor képviselő úr közvetlen környezetében helyezkednek el, legyenek tekintettel arra, hogy ő zavartalanul el tudja mondani az expozéját.

Megadom a szót. Parancsoljon, képviselő úr! (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Halljuk, halljuk!)




Felszólalások:   186   186-196   196-254      Ülésnap adatai