Készült: 2024.09.19.18:02:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

31. ülésnap (2006.11.14.), 54. felszólalás
Felszólaló Dr. Iván László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:20


Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. IVÁN LÁSZLÓ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársak! Bizottsági ülésről érkeztem, de úgy látom, hogy még éppen időben.

Szeretném megerősíteni azokat a véleményeinket, amelyeket már a bizottságban is kifejtettünk, és előzőleg az általános vitában is felvetődtek. Hadd mondjam azt, hogy az egész nyugdíjtörvény-tervezet lényegében alapvetően egy deficitgazdaság technokrata konstruktuma - ahogy akkor is mondtam -, és nem látjuk a reform lehetőségét, illetve a reformot, amelyet hozzákapcsol a szólásmondás a jelenlegi hivatalos formákban.

Rendkívül fontosnak érezzük azt, hogy az idősödés és az időskor folyamatát vegyük figyelembe, és minden törvénytervezetnek és minden törvénynek természetesen - azon kívül, hogy számszaki dolgokra, statisztikákra támaszkodik, s nyilvánvalóan pénzügyéri gondolkodással költségvetési kérdéseket tárgyal - egyetlen célja lehet, a fenntartható egészség és a fenntartható életminőség embercentrikus jellegzetessége és célja. Az idősödés Magyarországon számos hátránnyal küzd évtizedek óta, és jelenleg ezek a folyamatok azért erősödnek fel, mert - pontosan abból a demográfiai eredményből, hogy tudniillik lényegesen kevesebben születnek, lényegesen több lesz az idősödők, az időskorúak száma és aránya a népességen belül - az eltarthatóság és fenntarthatóság szempontjából gondokat jelent.

Azonban az esélykockázati rendszerben, amelyet Magyarország vonatkozásában, de világviszonylatban is az idősödés magában hordoz, azt kell néznünk, hogy vajon az Európai Unióhoz viszonyítottan a mi kockázataink milyen módon befolyásolják az idősödők fenntartható egészségét és fenntartható életminőségét, és erre kell koncentrálnunk.

Lényegében ezt a koncentrált kérdést kerüli meg a nyugdíjtörvény módosítása, a nyugdíjazás kérdése. Amikor azt mondjuk, hogy az előrehozott nyugdíjakkal kapcsolatos állásfoglalások részben természetesen fontos szempontok, akkor a fenntartható egészségük és életminőségük szempontjából a megélhetésüket is figyelembe kell venni.

S vajon a munkát végzőket és a nyugdíj mellett munkát végzőket - akik nem véletlenül végeznek munkát a nyugdíj mellett - sújtó jövőbeni megszorítások és módosítások hogyan lesznek megoldva? Hogyan lesznek megoldva a rokkantnyugdíjasok problémái? A nyugdíjas réteg ma Magyarországon mindenféle nyugdíjat beleértve 3 millió 300 ezer körüli létszámot mutat, ennek a 3 millió 300 ezer embernek az öregségi nyugdíjas része körülbelül 2 millió, a 2 millió ember és a 3 millió 300 ember közötti 1 millió 300 ezres különbséget külön kell választani szükségleteiben, alapvető életében, hiszen - az előrehozott nyugdíjtól kezdve egészen az özvegyi nyugdíjat, rokkantnyugdíjat, korkedvezményes nyugdíjat is figyelembe véve - ez az 1 millió 300 ezer ember egészen más feltételeket jelent a jövő nyugdíjának tervezésében, a hozzáférhetőségben, az ellátás alapvető biztonsága szempontjából. S nem utolsósorban ők nagyrészt az áthajlás korában vannak. Tehát amikor a nyugdíjtörvény módosításáról beszélünk, akkor nemcsak az öregségi nyugdíjasokról van szó, és nem arról, hogy a nyugdíjasok szólóban vannak, hanem egy egész életútnak, életfolyamatnak egy nagyon fontos szakaszát, az áthajlás korát érinti ez a kérdés, valamint azok családtagjait és környezetét érintő kérdésről van szó.

(11.50)

Ezért azt mondom, hogy amikor a szabályozás megtörténik, illetve a módosítási javaslat kérdése vetődik fel, akkor máris figyelembe kell vennünk - jóllehet nem ez a helye annak, hogy a 2007-es évi költségvetést tárgyaljuk -, hogy igenis 2007-ben már elindulnak azok a folyamatok, azok a változások a jelenlegi költségvetési tervezet alapján is, amelyek majd a gázártámogatásnál, majd az energiaárak emelésénél, a többi, úgynevezett inflációs problémákból származnak. Idősödő, időskorú embereket, nyugdíjasokat és mindenféle nyugdíjast érintő problémákat fog jelenteni, és erre nem látunk kellő garanciális, a mindennapi ember életéhez igazodó tervezést és elképzelést. Nem látjuk azokat a bontott anyagokat, adatokat, amelyekre támaszkodik. Minden törvénynek az alapvető feltétele, hogy az a két szempont, amit említettem, a fenntartható egészség és a fenntartható életminőség ne csorbuljon, inkább javuljon.

Miután a magyar nyugdíjas rétegnek és a magyar népességnek nagyon sok hátránya van általánosságban véve és ebben a szektorban is, azt hiszem, ezt a törvénytervezetet így, ebben a formában nem tudjuk elfogadni.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai