Készült: 2024.04.27.16:39:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2006.11.07.), 10. felszólalás
Felszólaló Dr. Salamon László (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:16


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SALAMON LÁSZLÓ (KDNP): Tisztelt Országgyűlés! November 4-én ebben az épületben Nagy Imre és Mindszenty József tiszteletére emléktábla felavatására került sor. Régi adósságát törlesztette a politika ezzel, különösen Mindszenty József bíboros tekintetében, akinek 1956-os szerepével kapcsolatosan furcsa megítéléseknek lehettünk tanúi.

Amíg a hatalom a rendszerváltozás előtt az 1956-os forradalmat ellenforradalomnak bélyegezte, Mindszentyt az árulónak és revizionistának minősített Nagy Imre mellett az események másik negatív főszereplőjeként emlegette. Amikor pedig a rendszerváltozás során az ellenforradalomból forradalom lett, sokan szerették volna a bíborost kiretusálni a forradalom és szabadságharc meghatározó jelentőségű személyiségeit tartalmazó tablójáról.

Mindszenty bíboros kiemelkedő jelentőségű alakja XX. századi történelmünknek. Személyében mutatott példát hazaszeretetről, emberségről, meggyőződéshez és elvekhez való állhatatos ragaszkodásról.

(9.20)

Igen nehéz történelmi időkben tanúságot tett az emberi jogok, a vallásszabadság mellett. Kiállt az üldözöttekért, egyházáért, és szembeszállt az elnyomó hatalommal. 1956. november 3-án a Parlamentből sugárzott rádiószózatában, amelyet a hatalom bitorlói évtizedeken át hazugságokkal illettek, igazi államférfiúi bölcsességről tett tanúbizonyságot. Rádióbeszéde önmagában is jelképe volt az elvekhez ragaszkodó igazmondásnak. Akkor, amikor lelepleződött a hazugság világa, és a szabaddá vált Kossuth rádió megfogalmazta megrendítő önvallomását, miszerint hazudott reggel, hazudott este, hazudott minden hullámhosszon, Mindszenty József ekképpen kezdhette beszédét: "Igen gyakori mostanában annak a hangsúlyozása, hogy a nyilatkozó a múlttal szakítva őszintén beszél. Én ezt így nem mondhatom, nem kell szakítanom múltammal. Isten irgalmából ugyanaz vagyok, mint aki voltam bebörtönzésem előtt." Majd így folytatta: "Azt sem mondhatom, hogy most már őszintén beszélek, mert én mindig őszintén beszéltem."

Tisztelt Képviselőtársaim! Számos gondolatot lehetne idézni ebből a rádiószózatból. Én azonban csupán egyetlen célkitűzést szeretnék megemlíteni, ami ekképp került megfogalmazásra: jogállamban élő, osztály nélküli társadalom, a szociális érdekektől helyesen és igazságosan korlátozott magántulajdon alapján álló nemzet és ország akarunk lenni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Máig hatóan érvényes követelmény ez, amely egyben a kereszténydemokrácia társadalmi credója is, és amely ma időszerűbb, mint valaha. A szociális érdekektől helyesen és igazságosan korlátozott magántulajdon - ilyen morális alapokra épülő gazdasági és társadalmi viszonyokra lenne ma is szükség. Olyan viszonyokra, melyekben a pénz és a vagyon nem lehet mindenható, melyek mellett tiszteletben tartható az a követelmény, hogy a tulajdonnak szociális funkciója is van, olyan viszonyokra, melyekben érvényesül a társadalmi szolidaritás gondolata.

A bíboros megszenvedett elveiért, de azoktól nem tudták eltántorítani. A forradalom és a szabadságharc vérbe fojtása után a budapesti amerikai nagykövetségen vállalt 15 esztendős önkéntes száműzetése ugyancsak része volt tanúságtételének, mint ahogy a korábbi rendszer önkényének és kisstílűségének jelképe volt az a belügyes gépkocsi, amely másfél évtizeden át a letartóztatási paranccsal ott parkolt az Egyesült Államok nagykövetsége előtt.

Mindszenty talán legnehezebb áldozatvállalása az volt, amikor Róma és a kommunista állam közötti megállapodásnak megfelelően 1971-ben külföldre távozott, hogy ne álljon útjába a hazai vallási élet azon igen korlátozott lehetőségeinek, amelyet az akkori hatalom távozásának ellentételeként megadni hajlandó volt.

Mindszenty József az emigrációban sem adta fel küldetését. Haláláig szolgálta nemzetét és egyházát. Történelmünkben betöltött szerepe és jelentősége Fráter Györgyével és Pázmány Péterével mérhető. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Boldoggá avatásának útjára indítása része a személyével kapcsolatos igazságtételnek.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai