Készült: 2024.04.27.11:51:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

191. ülésnap (2001.03.06.), 4. felszólalás
Felszólaló Várhegyi Attila (Fidesz)
Beosztás a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának politikai államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:01


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VÁRHEGYI ATTILA, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! Hogy a címben felvetett kérdésére választ adjak: igen, ment előre a világ a könyvek által. Ha nem így lett volna, akkor ma nem beszélhetnénk egyre gyarapodó és egyre fejlettebbé váló könyvtárainkról, mert nem lenne értelme megőrizni mindazt, amit az ország több mint fél évezred alatt írásművészetében, tudományával létrehozott. Ment a világ elébb, hiszen mint a várat építjük, egyre magasabbra a falakat a könyvekből mint téglákból, hogy megvédjük magunkat magunktól.

Ment a világ elébb, hiszen nem vásárolnánk egyetlen év alatt 30 milliárd forintért könyvet Magyarországon. Ha csupán a millennium alkalmából kiadott könyveket nézzük, számuk meghaladja az ezret, összes eladott példányszámuk pedig több millióra rúg. Csak a "Millenniumi könyvtár" sorozat eddigi száz kötetének eladási statisztikája meghaladja a félmillió kötetet. Ehhez hasonló vállalkozásra a rendszerváltoztatás óta most tehettünk először kísérletet.

Tisztában vagyok vele, hogy hozzászólásának címe költői kérdés csupán, s valóban felvet olyan megoldandó problémákat, melyeket említett. Hadd térjek hát rá mindjárt a könyvtárak problémáira! Az elmúlt három évben a kormány csak a számítástechnikai fejlesztésekre csaknem 1 milliárd forintot fordított egy program keretében, noha az előző kormánytól csupán az Országos Széchényi Könyvtár 50 milliós működési hiányát örököltük, s az a veszély fenyegetett, hogy teljességgel ellehetetlenül e nemzeti intézmény működése. (Bauer Tamás: Jaj! Jaj!) Éppen ezért csak 2000-ben félmilliárd forinttal gazdálkodhatott több pénzből az ön által is említett Országos Széchényi Könyvtár.

Ennél rosszabb helyzet csak a területen dolgozók lehetőségeit illetően volt. Méltánytalanul alacsony bérekért dolgoztak, melyek ráadásul 1999-ig folyamatosan veszítettek vásárlóerejükből. Nos, e téren is jó hírrel szolgálhatok, '99-től lassú, de folyamatos reálértékű növekedést biztosítottunk, míg a 2001. évi költségvetés azt biztosítja, hogy január 1-jétől 8,25 százalékos béremelésre, míg ez év szeptember 1-jétől átlagosan további 15 százalékos béremelésre számíthatnak a közművelődési és közgyűjteményi dolgozók.

 

(8.40)

 

Olyan növekedés ez, melyre a rendszerváltoztatás óta sem a közművelődésben, sem pedig a közgyűjteményekben nem volt példa. De visszatérve az ön által említett problémára, hadd szolgáljak további jó hírekkel is.

A tárca nem állította le az OSZK raktárépítését, hiszen jelenleg is folynak a régészeti munkák. A feltárás várható költségei elérhetik az 1 milliárd forintot. A mai napig a tervek pályáztatása és elkészítése volt a feladat, és erre 64,5 millió forintot költött a kulturális tárca. A leglényegesebb, hogy a könyvtár főigazgatójának irányításával elkészült egy terv a raktározási gondok 2002 utáni problémáinak enyhítésére, amely 2004-ig bizonyosan megoldja a dokumentumok elhelyezésének súlyos, de egyébként örömteli terhét.

Részleteiben ez azt jelenti, hogy az OSZK a kezelésében lévő törökbálinti könyvállományból - amely a hazai egyetemi könyvtári fejlesztés bázisa - lehetőséget biztosít a felsőoktatási könyvtáraknak a megfelelő fejlesztésre és így végső soron a diákokhoz, a hallgatókhoz történő eljuttatásra.

Az így felszabaduló tárolói kapacitás a kevésbé használt dokumentumok elhelyezésére biztosít szakmailag is alkalmas területet, míg a belső, várbéli átcsoportosítás helyben jelenthet további tárolási lehetőséget, és mindez nem kell hogy együtt járjon olvasótermek bezárásával vagy átalakításával.

Ami pedig a mélyraktár építését illeti tehát, korántsem vetettük el a lehetőséget, hiszen célunk az, hogy sok-sok milliárdot fordítsunk a világörökség részét képező teljes budai Vár felújítására és feltárására, hogy eltüntessük onnan azokat a szégyenfoltokat, melyeket az elmúlt évtizedek felelőtlen felelőseitől örököltünk. (Bauer Tamás: A háború! A háború!)

Most azonban másként rangsoroltunk. Úgy hisszük, helyesen tettük, amikor a milliárdos beruházás elé helyeztük a bérek fejlesztését, tudva, hogy racionális megoldással a technikai, vagyis a raktározási problémákat átmenetileg megoldhatjuk. Ugyanakkor készülünk arra a pillanatra - és ez reményeink szerint már 2003-ban bekövetkezhet -, amikor a Nemzeti Színház, a Hagyományok Háza és a Modern Művészetek Múzeuma megépítése, a Nemzeti Múzeum és a Szépművészeti Múzeum megújulása után a Széchényi Könyvtár nemcsak raktárral, de megfelelő informatikai alapokkal és megújult épületben vághat neki az új évezred dokumentumai és könyvei gyűjtésének és közzétételének.

És ha már e dátumot említettem, hadd tájékoztassam a tisztelt Házat, hogy a 200. évforduló előkészületeit megkezdtük, mely eseménysorozatba terveink szerint valamennyi nemzeti közgyűjtemény bekapcsolódik, és amellyel méltó módon emlékezhetünk az alapító Széchényi Ferencre, felelős döntéshozókra, gyűjtemények adományozóira, a nemzet írásos és tárgyi értékeinek alkotóira.

Kérem a tisztelt Házat, hogy e törekvéseinkben támogassanak bennünket. Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok és a MIÉP padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai