Készült: 2024.04.27.08:55:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

191. ülésnap (2001.03.06.), 253. felszólalás
Felszólaló Dr. Németh Imre (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:21


Felszólalások:  Előző  253  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NÉMETH IMRE (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Meglehetősen különös történések kísérik azt a folyamatot, amelyet a kormány a tartós állami tulajdonban lévő agrárgazdaságok, a volt állami gazdaságok magántulajdonba adása érdekében tesz. Az első meglepetés az elmúlt év végén a költségvetési törvény tárgyalásakor ért bennünket, amikor is a törvény tárgyalásának a végső fázisában puccsszerűen került beterjesztésre a privatizációs törvény módosítása.

Kapcsolódó módosító indítványként dr. Horváth János képviselőtársunk terjesztette elő, hogy a meglévő 27, tartós állami tulajdonú részesedéssel működő agrártársaságból 19 kerüljön ki a tartós állami tulajdonú körből, magyarul, legyen eladható. Mi a különös ebben? Az, hogy amikor a mezőgazdasági bizottság ülésén előkerült a javaslat, nemcsak az ellenzéki, hanem a kormánypárti képviselők is meglepődtek. A kormány nem adott érdemi magyarázatot, hogy a nemzetközi viszonylatban sem magas állami tulajdon körét miért szűkíti.

Egy korábbi interpellációra éppen ön fejtette ki az előbb, hogy az állam lehet jó tulajdonos is. A kapcsolódó módosító indítványról plenáris vitát folytatni természetesen nem lehetett, de felesleges is lett volna a kormány szerint, hiszen képviselőtársam kiváló érzékkel válogatta össze a 19 céget, azt csak meg kellett szavazni a koalíciónak. Így is történt. Azóta jól értesült, különös látogatók jelentek meg a gazdaságok háza táján, mustrálgatva a portékát. Jóllehet az ÁPV Rt. az eladások előkészítésére nem is kapott utasítást, a gazdaságok egy részében már tudják, milyen vagyonelemeket, üzletágakat kell elkülöníteni a leendő vevőknek.

Természetesen az újabb meglepetés sem maradt el, az ÁPV Rt. nem az értékesítés előkészítésére, hanem a 19-ből 12 gazdaságnak a Magyar Fejlesztési Bank részére történő átadására kapott utasítást. Ki és milyen alapon döntötte el, hogy 19-ből melyik 12 gazdaságot kívánja a kormány hazai vevőknek eladni? A privatizáció előtt álló cégek kezelői jogának az átjátszására más magyarázat nem adható, mint az, hogy az eladást ki akarják vonni a privatizációs törvény hatálya alól, az ellenőrizhető pályázati eljárás helyett azt a banktitok leple alatt akarják végrehajtani.

Kérdezem az államtitkár urat: mi az oka annak, hogy a privatizációra szakosodott ÁPV Rt. helyett az MFB bonyolítja le az eladást, egyáltalán miért kell eladni a magyar élelmiszer-gazdaság vetőmag- és integrációs bázisát jelentő háttérgazdaságokat, a tangazdaságokat? Várom a megtisztelő válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  253  Következő    Ülésnap adatai