Készült: 2024.09.21.16:01:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

32. ülésnap (2006.11.16.), 224. felszólalás
Felszólaló Pál Béla (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:25


Felszólalások:  Előző  224  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁL BÉLA (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Kormánypárti képviselőtársaim már szóltak arról szinte minden hozzászólásban, hogy a 2007-es költségvetés egyik legfontosabb célja a konvergenciaprogrammal összhangban a tartós egyensúlyon való növekedés megteremtése. Természetesen ehhez tartozik az is, hogy csökkenjen az államháztartási hiány, és ilyen módon az egyik kiemelt feladat a kiadási oldal szűkítése és a költségvetési fegyelem megerősítése.

Mindez nem áll ellentmondásban azzal, hogy egyes területeken szükség van az állami kiadások szinten tartására vagy növelésére is, és a törvényjavaslatban ennek megfelelően emelkednek például a nyugdíjkiadások, családtámogatások, a szociális támogatások, és ennek megfelelően szinten maradnak a turizmusra fordítható összegek is, illetve reálértékben növekednek, hiszen a turisztikai célelőirányzatban ebben az évben kevesebb az a determináció, amely a korábbi éveket megterhelte, kevesebb az az összeg, amely a korábbi pályázati források kifizetéséből származik. Ilyen módon tehát az állami költségvetésből is több fordítódik turizmusra a következő évben, megteremtve ezzel annak a feltételeit, hogy a magyar gazdaságnak ez a húzóágazata, amely több mint 300 ezer embernek ad munkát, és amely a magyar GDP közel 9 százalékát állítja elő, a továbbiakban is fejlődhessen.

A 2007-es költségvetésben turisztikai szempontból két jelentős előirányzat található, az egyik a turisztikai célelőirányzatban, a másik pedig az európai uniós integrációs fejezeti kezelésű előirányzatban található. A turisztikai célelőirányzat 2007-ben 9,8 milliárd forint. Ez a belső felhasználási arányokat tekintve kedvezőbb az előző évinél - mint ahogy már említettem -, hiszen lényegesen csökkent ezen belül az előző évekről áthúzódó fejlesztések támogatásából származó pénzügyi forrásdetermináció aránya.

Melyek lehetnek tehát emellett az előirányzat legfontosabb tételei 2007-ben, amelyek segítik az ágazat fejlesztését? Tovább folytatódik a műemlék gyógyfürdők fejlesztésére kiírandó pályázat, jelentős összegeket fordíthatunk erre a célra 2007-ben is, így tehát lehetőség teremtődik arra, hogy a magyar turizmusnak ez a sajátossága, a gyógy- és egészségturizmus tovább bővülhessen, és azok a műemlék gyógyfürdők, amelyek fele Budapesten, fele vidéken található, felújításuk után tovább növeljék a magyar gyógy- és egészségturizmus jó hírét.

Idetartozik az is, hogy hiába vannak jól eladható termékeink, hiába gyönyörű az országunk, ha nem tudjuk mindezt megalapozott nemzeti marketingmunkával alátámasztani, akkor kevesebben tudnak erről. Így tehát a következő évben jelentős összegeket szánunk - ugyanannyit, mint az előző évben - nemzeti marketing- és promóciós tevékenységre, amelynek ellátását a százszázalékos állami tulajdonban lévő Magyar Turizmus Zrt. látja el. Ezen túl lehetőséget teremtünk arra is, hogy hazai forrású pályázatok legyenek, olyan hazai forrású pályázatok, amelyek támogatják a hagyományos nagyrendezvényeket, és emellett, hogy a hagyományos nagyrendezvények, turisztikai rendezvények, kulturális rendezvények támogatása is megvalósulhasson költségvetési forrásból, újra lehetőséget teremtünk arra, hogy a regionális idegenforgalmi bizottságok is rendelkezzenek a turisztikai pályázataik támogatásához saját döntési hatáskörben állami költségvetési forrásokkal.

(20.30)

Hiszen itt olyan kisebb fejlesztések megvalósítását támogathatják, vagy éppen olyan helyi eseményeket vonhatnak be a turizmus vérkeringésébe, például a hátrányos, elmaradott térségekben is, amelyek mindenképpen a régiók vonzerejét növelik.

Újként jelenik meg a turisztikai célelőirányzat felhasználási területei között, hogy újra elindítjuk azt a támogatási formát, azt a pályázati rendszert, amely lehetőséget ad majd arra, hogy a tájékoztatótábla-rendszer tovább bővüljön Magyarországon, és hogy létrejöjjenek olyan szervezetek a régiókban, a városoknál, amelyek a turizmus iparág fejlesztésének egyik motorját, alapvető feltételeit jelentik, amelyek képesek lesznek egyszerre ellátni egy-egy térség, egy-egy terület vagy egy-egy város turisztikai tájékoztatását, megfelelő piacelemzést, és természetesen ilyen módon befolyásolni a bevételek alakulását is.

Az elmúlt évben többen és sokszor szóltak arról, hogy milyen tragikus állapotban vannak a magyarországi kisvasutak. Nos, ebből az összegből azt tervezzük, hogy lehetőség nyílik majd a kisvasutak megőrzésére, fejlesztésére is, így ezek a kisvasutak is hozzájárulnak a helyi vonzerő növeléséhez. Ezen túl tovább folytatjuk annak a kedvezményes turisztikai kártyarendszernek a bevezetését is, amelyre eddig még nem sikerült jelentős összegű támogatást találni, most erre is fordítunk majd állami költségvetési kiadásokat, hiszen ezzel a turisztikai kártyarendszerrel jól járnak a szolgáltatók, és jól járnak mindazok, akik igénybe veszik ezeket a szolgáltatásokat a kedvezmények révén.

Itt van még a Budapesti Tavaszi Fesztivál, Budapest egyik legjelentősebb kulturális rendezvénye, amelyre szintén jelentős összegeket szánunk. Ezen túl pedig lehetőség nyílik az európai uniós integrációs fejezeti kezelési előirányzatban található 2,7 milliárd forint 2007-ben induló pályázatok finanszírozására, valamint a 2007-ben már elnyert pályázatok több mint 12 milliárd forint értékű finanszírozására is. Ez tehát azt jelenti, hogy további 12,5 milliárd forint fejlesztési forrást jelent az ágazat számára a most futó I. nemzeti fejlesztési terv regionális operatív program előirányzatában szereplő, a turisztikai potenciál erősítése a régióban elnevezésű előirányzat, és 2007-ben pedig egy 2,7 milliárd forintos előirányzat szintén a ROP-on belül, amely turisztikai fejlesztésekre fordítódik.

Mindezek az összegek azt bizonyítják, hogy igen, vannak olyan területek a 2007-es költségvetésben is, ahol fontos a szinten tartás vagy egy minimális növekedés, hiszen a magyar gazdaság olyan ágazatainak a fejlesztéséhez, amelyek bevételt teremtenek az országnak, mindenképpen biztosítani kell tehát a gazdaság teherbíró képességének megfelelő eszközöket.

Ez az összeg, amely a turisztikai célelőirányzatban, valamint az Európai Unió integrációs fejezeti kezelési előirányzatában található, biztosítani fogja más eszközök mellett a turizmus fejlesztését.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  224  Következő    Ülésnap adatai