Készült: 2024.05.21.15:43:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

281. ülésnap (2013.05.23.), 12. felszólalás
Felszólaló Göndör István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 15:08


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Az első mondatom az, hogy a szocialista frakció támogatja ezt a törvényjavaslatot. Mi támogatunk minden olyan javaslatot, amely a lakosság terheinek csökkentését szolgálja. De én sem tehetem meg, hogy ne politizáljak, úgy, ahogy az előterjesztő tette.

Tisztelt Képviselőtársaim! A második Orbán-kormány regnálása alatt jelentősen romlott az ország lakosságának életszínvonala. Ez statisztikai adatokkal egyértelműen igazolható. Az alapvető szükségletekhez történő hozzáférés lehetősége csökkent. Ha már számokról beszélt Németh Szilárd, hadd mondjam azt, képviselő úr, csak az önök adótörvénye, adótörvényei - szja és benne a különadók - egy átlagos magyar család életében közelíti az évi 200 ezer forintos többletkiadást. Tehát a lakosság azért nem tud fizetni, mert önök elvették a keresetét. Elvették tőle azt a lehetőséget, hogy fizetőképes legyen, és akkor Kovács Pál államtitkár úr azt mondja, hogy szabadabban rendelkezhessen a jövedelméről. Igen, hát arról a kevésről, ami megmaradt.

Itt most pikírt vagyok, ha azt mondom, hogy a Fidesz reklámcélra használja fel a rezsicsökkentést, akkor azt gondolom, hogy a havi bérjegyzékre is fel kellene tenni, hogy ön ebben a hónapban vesztett 12 ezer forint adójóváírást, ön ebben a hónapban nem tudott igénybe venni iksz tízezer forint gyermekkedvezményt. És ha ezt egy minimálbéres családra vetíti, akkor abban a pillanatban kiderül, hogy az a szám, amit átlagosnak mondtam, nem közelíti a 200 ezret, hanem messze meghaladja.

Hogy még erősítsem, ami statisztika ezt alátámasztja, tisztelt képviselőtársaim, és tudom, hogy Németh Szilárd is tudja, csak erről hallgat: a kormányváltás időszakához képest háromszor annyian, több mint 140 ezren vannak azok, akiknél kikapcsolták az áram-, a gáz- vagy a távhőellátást. Képviselő úr, ez nem lehet a múlté, nem lehet a 8 évre fogni, ez a kormányváltás óta van. Ez igazolja azt, hogy önök elvették a kis keresetű, a nyugdíjas emberek pénzét, akik ezáltal fizetésképtelenné váltak, halmozódnak a sárga csekkjeik, és egyszerűen nem tudják befizetni.

Az, amit a 10 százalékos rezsicsökkentés jelent, és azt gondolom, egy év múlva lesz lehetőségünk majd beszélni róla itt a Házban, ha összeadjuk azt a 9-et, ami fokozatosan kerül bevezetésre, kiderül, hogy még mindig nem éri el azt az összeget, amit el tetszettek venni a kis keresetű emberektől.

Szeretném elmondani önnek a következőt, csak emlékeztetőül: valami érdekes módon a PB-gáz árcsökkentéséről a parlament a vitát lefolytatta, de zárószavazás a mai napig nem volt, képviselő úr. Vajon miért? Erről miért nem tetszett beszélni? A határidő július 1-je, legalábbis a törvényben az volt, hogy július 1-jétől alkalmazni kell. Kezdődik az üdülési szezon, már töltik az emberek a turistapalackokat, aki megteheti és elmegy valahová kempingezni. Bizony erről még szó sem esik, hogy ez mikor történik.

Szeretném elmondani a következőt, és ezért kellő tisztelettel köszönöm, hogy Kovács Pál államtitkár úr ráerősített, hogy lakossági kör. Tisztelt Képviselő Úr mint Előterjesztő! Akkor Fónagy államtitkár úr támogatta a tárca nevében az ön javaslatát. Érdekes módon, megdöbbentő, a miniszterelnök úr, az államtitkár úr nyilván a kormány nevében támogatta a rezsicsökkentést, a rezsicsökkentésnek azt a válfaját, hogy a lakossági árak csökkennek, viszont a szolgáltatóknak, az üzemeknek, az ipari üzemeknek kell megfizetni, benne költségvetési intézményeknek. Kérem, nézzenek körül: egy óvodában vagy egy iskolában mennyit nőtt a 10 százalékos rezsicsökkentés óta az energiaszámla? És érdekes, most Orbán Viktor arról beszél Brüsszelben, hogy a vállalkozói körben a versenyképességet javítja az energiaárak csökkentése. De akkor ezt végre kell hajtani.

Itt megint az történik, amit önök tettek, hogy 2010 óta amennyi energiaár-emelést végrehajtottak, tulajdonképpen önök most csak azt adják vissza, semmivel sem többet, és azt gondolom, hogy az a csökkentés, amiről a miniszterelnök úr beszél, az megint csak egy üres lufi, mert azt fogják visszavenni nagy valószínűséggel, amit a 10 százalékos rezsicsökkentés miatti növekedés okozott.

Hogy miért álságos, és miért tartom PR-nak ezt az egészet? Tisztelt Képviselőtársaim! Szeretném a görbe tükröt önök elé tartani. Varga Zoltán képviselőtársam a T/10383/15. számú, bocsánat, ez egy másik indítvány, Varga képviselő úré a 10383/1-es, amelyben azt kezdeményezte mindössze egyetlen paragrafusban, hogy a lakossági szippantott szennyvíznél is érvényesüljön a 10 százalék. Kedves Németh Szilárd képviselő úr, szeretném önt tájékoztatni, csak és kizárólag a Fidesz és a KDNP képviselői szavaztak erre nemmel; 203 fideszes és 35 kereszténydemokrata képviselő szavazott nemmel, most pedig ezt dicsőséggel be tetszik jelenteni, hogy megvalósítják. Meg lehetett volna ezt tenni akkor, ha tényleg itt a patkóban folytatunk egy vitát arról, hogy hogyan tudjuk javítani a lakosság anyagi helyzetét, és akkor ebből egy koherens rendszert lehet tenni. Majd visszatérek egy másik, nagyon gubancos dologra.

A hulladékügy, amit mondtam, és akkor a másik hivatkozásom, ugyanezen törvényjavaslatnak a 15. számú javaslata, ahol a szocialista képviselők - Lukács, Józsa és Szekeres képviselő úr - kezdeményezték, hogy a hulladékra is terjedjen ki a 10 százalékos rezsicsökkentés. Szeretném jelenteni önöknek, hogy erre a kormánypárti képviselők 254 nem szavazattal reagáltak. Most ez is itt van előttünk. De hadd folytassam: mivel mi a szocialista frakcióban szintén gondolkodtunk azon, hogy hogyan lehetne javítani a kis keresetű emberek pozícióját, ehhez mi már itt megosztottuk a parlamentben önökkel azokat a javaslatainkat, amelyek arra vonatkoztak, hogy hogyan lehetne igazságosabbá tenni a kiskeresetűek szempontjából a törvényjavaslatot.

(8.30)

Ennek része volt, képviselőtársaim, az alapvető élelmiszerek áfájának 20 százalékos csökkentése, része volt az, hogy az energiaárakban egy sávos rendszer érvényesüljön, mert ez felelne meg az igazságosságnak, hogy akiktől a legtöbbet elvették a személyi jövedelemadó rendszerében, lehetőség szerint azok kapjanak akkor valamivel többet vissza ezen a csatornán. De önök, jelentem, ezeket az indítványokat is egytől egyig leszavazták, az élelmiszerek áfájára vonatkozó indítványt vagy a fűtési költségek csökkentését segítő lakásfelújítási programot.

Szerettem volna hallani, ha nem Németh Szilárdtól, legalább az államtitkár úrtól, hogy miért nem veszik már célba az MVM-nek a 90 milliárdos extraprofitját. Netán nem azért, hogy ebből majd a kormány lehúzza a megfelelő osztalékot? Mert ha extraprofitról beszélünk, akkor az mindenhol igaz, és itt is kimutatható. A 90 milliárdnak egy részéből fantasztikus lakásfelújítási programot lehetne elindítani, ami beruházás, növekedés, munkahelyteremtés, arról nem beszélve, hogy talán még a megújuló energiák felhasználásában is jelentene némi lehetőséget.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ami nagyon érdekes, és amiért azt mondom, hogy nem mást, mint egy fantasztikus PR-fogást akar csinálni az Orbán-kormány, hogy a nagy hangsúlyt az egész rendszerben arra teszi, hogy a számlán fel kell tüntetni azt az összeget, amit nem kell megfizetni a lakosságnak, de nemcsak az adott havi számlában, hanem most már vissszamenőleg is.

Én egy korábbi vitában is felhívtam Németh Szilárd figyelmét arra - de erre mondanám, hogy vagy a képviselő úr hihetetlenül figyelmetlen, vagy a Fidesz-frakcióban nincs meg az a szellemi tőke, ami képes lenne egy koherens törvénycsomagot összeállítani, vagy a kormány nem nyújt ehhez megfelelő segítséget -, szeretném az ön figyelmébe ajánlani a 7. §-t, hogy amikor a kéményseprő-szolgáltatásról beszél, egyrészt alapvető gond az, hogy egyetlen mondat, hivatkozás nincs arra, amiről ön beszél, hogy van egy kormányrendelet, amely szerint csökkenteni kell a rezsiköltséget, és a csökkentett rezsiköltséggel megállapított önkormányzati... - mert a hatályos törvény szerint ezt a díjat egyelőre az önkormányzatnak kell megállapítani. De ugyanennek a törvényjavaslatnak, vagy amit hivatkoznak, az ötödik alcímének a (3) bekezdése azt mondja, hogy fedezetet kell nyújtani a hatékony működésre, a költségekre és a fejlesztésre.

Én most szeretném megkérdezni Németh Szilárdot, próbálja már vizionálni azt, mert nekem, mióta a törvényjavaslatot láttam, megfordul a fejemben, hogy az a vállalkozó, akivel az önkormányzat szerződést kötött a szippantott szennyvíz elszállítására, és aki egyébként az áfatörvényben meghatározott, törvényileg legális számlát használja, hogyan fog nekem havonta kiállítani egy számlát, amiben eltérő színnel szerepel, hogy adott hónapban a 30 ezer forintból adott 3 ezer forint engedményt, és mondjuk, majd a 12. hónapban 36-nál tartok, vagy urambocsá!, ha kihagytunk egy hónapot, mert netán szabadságon voltunk, és kevesebb vizet használtunk... Tehát vagy az a feltétel, hogy azon a technikán, amin ő dolgozik, egy laptopot kell használnia, és minden, valaha létező fogyasztóját nyilván kell tartani, mert csak ebben az esetben tud megfelelni annak a feltételnek, amit önök támasztottak, de mondok még szörnyűbbet: akkor neki ki kell dobni a kötelező szigorú számadású számlanyomtatványtömbjét, és helyette egy újat kell csináltatni, mert ma a közforgalomban ez nem beszerezhető, és az áfatörvény szigorúan meghatározza a számla tartalmát.

Tehát, tisztelt Németh Szilárd, minimum egy apró utalás kellett volna arra, hogy az áfatörvényben meghatározott számlatartalom kiegészül a közszolgáltatások esetében ezzel a két új rubrikával, aminek ráadásul eltérő színűnek kellene lenni. Tehát azt állítom, képviselő úr, hogy miközben van egy jó ötlet arra, hogy valamelyest javuljon a lakosság pozíciója, az életszínvonal körülményei javuljanak, eközben mindent elhomályosít az önök PR-gondolkodása, és ezzel mérhetetlen károkat okoznak. Azt gondolom, hogy ezt végig kellene gondolni, érdemes lenne, hogy egy logikus, összefüggő rendszer legyen ez az egész.

Azt hiszem, újra kell szót kérnem, mert hosszasan szeretnék még beszélni arról, hogy nem beszélt mint előterjesztő arról, hogy a nemzeti fejlesztési miniszter asszony azt mondta, hogy mindössze két év türelmi időt kér a nagy közszolgáltatóktól. És mi lesz két év múlva? 2014-ben meglesz a választás, és utána mindent szabad? Utána majd pótolni kell azokat a veszteségeket, amiket elszenvednek esetleg a szolgáltatók, vagy akiknek negatív a számlája?

Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tehát még egyszer megerősítem: magát az indítványt támogatjuk, de módosító javaslatot is nyújtunk be ahhoz, hogy működőképes legyen a rendszer.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai