Készült: 2024.05.30.12:24:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

169. ülésnap (2020.11.19.), 178. felszólalás
Felszólaló Dr. Pósán László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:13


Felszólalások:  Előző  178  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PÓSÁN LÁSZLÓ, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Az Országgyűlés tavasszal már döntött arról, hogy a Kaposvári Egyetem és a Szent István Egyetem összeolvadásával egy új egyetem jön létre Szent István néven, amelybe beolvadt a Pannon Egyetem Georgikon Kara és az Eszterházy Károly Egyetem Gyöngyösi Károly Róbert Campusa. Ezzel párhuzamosan viszont kivált a Szent István Egyetemből az Ybl Miklós Építéstudományi Kar. Az Országgyűlés döntése nyomán létrejött felsőoktatási intézmény nagyrészt agrárfókuszú, aminek igen fontos szerepet szán a kormány az agrár-felsőoktatás megújításában, ahogy ezt előbb államtitkár úr is elmondta. 2011 januárjától kezdte meg működését Gödöllő székhellyel a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ  rövidítve a NAIK , ez 13 agrár- és élelmiszer-gazdasághoz kapcsolódó kutatóintézet összevonásával jött létre, amelyhez 4 további kutatóintézet gazdasági társaságként csatlakozott.

Ez azt jelenti, hogy az agrártudományokhoz kapcsolódó kutatásnak, szinte mondhatjuk, hogy a teljes spektrumát lefedi, és a Szent István Egyetemből, valamint a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központból jönne létre az előterjesztés szerint a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely 2021 szeptemberétől szintén a már korábban modellváltáson átesett vagy modellváltás során jogállásában megváltozott közhasznú alapítványi fenntartásba kerülne.

A modellváltás indoka ez esetben ugyanaz, mint a korábbi modellváltásban érintett egyetemeknél, nevezetesen, hogy a javasolt átalakítással az agrár- és élelmiszeripari ágazatok versenyképességét lehessen növelni, az agrárgazdaságban rejlő potenciált lehessen még hatékonyabban kihasználni, hiszen az elmúlt évek mégiscsak azt mutatták, hogy a GDP-hez való hozzájárulása az agrárgazdaságnak jelentősen növekedett, ezzel együtt viszont az agrárkutatás, agrárinnováció ehhez képest jelentősen elmaradt. Érdemes ezeket jobban összekapcsolni, érdemes nagyobb arányban a piaci kapcsolódásokat kihasználni, és nyilvánvalóan érdemes az agrárkutatással és agrárképzéssel foglalkozó egyetemeknek egyfajta profilt is adni, ami most itt kezd kirajzolódni. Hiszen az elnevezés is, hogy agrár- és élettudományi egyetem, ez mutatja azt, hogy az ebben a keretben megjelenő tevékenység során szerepet kaphatnak majd környezetvédelmi, természeti erőforrások hasznosítására vonatkozó képzések, kutatások, és nyilvánvalóan minden olyan tartalom, ami a modern agrárgazdaságok tárgykörébe beletartozik.

Az előterjesztést frakciónk támogatni fogja. Kérem az Országgyűlés többi frakcióját is, hogy támogassa. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  178  Következő    Ülésnap adatai