Készült: 2024.09.22.23:26:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

36. ülésnap (1998.11.30.), 2. felszólalás
Felszólaló Dr. Szájer József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:22


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZÁJER JÓZSEF (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A múlt héten véget ért egy alkotmányos korszak, az Alkotmánybíróság Sólyom László elnök úr nevével fémjelzett korszaka. Sólyom Lászlónak és az 1989-90-ben megválasztott Alkotmánybíróság tagjainak lényegében a semmiből, az illegitim párturalom közjoginak semmiképpen sem nevezhető káoszából kellett az alkotmányosság alapköveit letennie. Sólyom elnök úr vezetésével az Alkotmánybíróság döntéseiben gyakran védte meg az állampolgárokat az állam túlkapásaitól, és az Alkotmánybíróság rendíthetetlen híve volt tisztében - a polgári jogoknak, az alkotmányosságnak és a jogállamiságnak.

A párt uralma helyett a jog uralma megteremtésének folyamatában nagyon fontos szerepet játszott a többi alkotmányos intézménnyel együtt az Alkotmánybíróság. Sólyom László elnök úr vezetése alatt a bíróság különböző politikai oldalról érkezett, eltérő világnézeti háttérrel rendelkező tagjai egységes egészet tudtak alkotni. Találóan hasonlította a szervezetet a leköszönt elnök egy szerzetesrendhez, ahol a belépő szakít a múltjával, a külvilággal, és egyetlen célnak, az alkotmányosság szent ügyének szenteli napjait.

Az igazi rendszerváltozást nem egyedül a pártállam bukása hozta meg, hanem a joguralom megszilárdítása. A mostani parlamenti többség által - tisztelt Ház - hozott szinte minden fontosabb törvény vitájában a volt kormánypártok ellenzékként ma azzal a váddal illetnek bennünket, hogy alkotmánysértő intézkedéseket tervezünk, sőt, olyan képet festenek a kormányról, amely szerint már eleve az alkotmánysértés tudatában járna el. Talán igaz az amerikai kongresszusban, a '60-as évek elején elhangzott és azóta is gyakran emlegetett kifejezés, hogy egyeseknek csak akkor válik fontossá az alkotmány ügye, ha őket, az ő klientúrájukat és azoknak az érdekeit érintő kérdésekről van szó. A tb úgynevezett önkormányzatának megszüntetésével a nyári parlamenti vitában például több MSZP-s képviselő is lényegében egyszerűen alkotmányellenesnek minősítette a Fidesz-frakció által benyújtott törvényjavaslatot.

A múlt heti alkotmánybírósági döntéssel a Szocialista Párt - miután már kormányzati helyzetben alkotmányossági kudarcsorozatot szenvedett el a Bokros-csomag, majd a törvénytelen népszavazásügy és még számos ügy tekintetében - immár ellenzékben is megkapta az első alkotmányos pofonját. Az Alkotmánybíróság a múlt héten elutasította azokat az indítványokat, amelyek a társadalombiztosítási önkormányzatok állami irányítás alá helyezését kifogásolták. Az Alkotmánybíróság szerint az alkotmányt nem sérti az önkormányzatok megszüntetése, mert az alkotmány szempontjából közömbös, hogy állami vagy önkormányzati formában valósul-e meg a társadalombiztosítás irányítása.

Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy még egyszer leszögezzem, hogy mi az, ami nem lehet alkotmányellenes: az, ha gyakorlatilag a keresőképes lakosság egészének járulékai felett rendelkező szervezet a szavazók által megválasztott kormány felügyelete alá kerül. Ez semmiképpen sem alkotmányellenes. Egy semmilyen közvetlen legitimációval nem rendelkező delegáltakból álló testület legfeljebb attól nevezhető önkormányzatnak, hogy önmaguk kormányoznak valamit, amit nem nekik kellene. Egy ilyen, úgynevezett önkormányzat gazdálkodása pedig csak úgy hemzseg a célszerűtlenül elpazarolt költségtételektől. Így lehetett a járulékfizetők számlájára veszteséges irodaházügyletekbe bonyolódni, többször is működésképtelennek bizonyult számítástechnikai rendszereket venni, nem létező magánklinikák felépítését finanszírozni, vagy egy vezetőnek idén márciusban 1,2 millió forintot reprezentációs célokra fordítani - hogy csak a legszembetűnőbb visszásságokat említsem.

Az Alkotmánybíróság mostani döntése csak megerősített bennünket abban, hogy az adófizetők pénzének elköltését alkotmányos keretek figyelembevételével és betartásával is lehet szigorúbb felügyelet alá vonni. A Fidesz-Magyar Polgári Párt frakciója törekszik arra, hogy az adókból és a járulékokból befolyt pénzek elszivárgását megakadályozza. Törekvésünk persze érdekeket sért, leginkább azokét, akik közvetve vagy közvetlenül érdekeltek voltak az elszivárgás fenntartásában. Sokatmondó tény az, hogy az tb-önkormányzat megszüntetése után rövid idővel az egyik szakszervezeti tömörülés irodaházát áruba kívánja bocsátani. Az említett szakszervezetnek eddig volt módja a fenntartás költségeit állni, most pedig hirtelen - egyben a szakszervezeti vezető postabanki felügyelőbizottsági tagságának megszűnésével egyidejűleg - elfogytak a forrásai.

Tisztelt Képviselőtársaim! A kormánykoalíció szándéka és alkotmányos elkötelezettsége megkérdőjelezhetetlen, jogérzékének helyességét ebben az ügyben az Alkotmánybíróság is igazolta.

Fontos tanulsága az esetnek, hogy amikor nagyon gyakran ellenzéki padsorokból elhangzik, hogy alkotmányellenes egy javaslat (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), akkor nem biztos, hogy mindig az önök szavára és tanácsára kell nekünk hallgatnunk. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)

(11.10)

 




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai