Készült: 2024.06.03.08:45:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

9. ülésnap (2002.06.18.),  180-189. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:57


Felszólalások:   172-179   180-189   190-197      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! Dr. Boros Imre, a Magyar Demokrata Fórum képviselője, kérdést kíván feltenni a pénzügyminiszternek: "Mit jelent a jegybank függetlensége?" címmel.

A képviselő urat illeti a szó, és szeretném megkérdezni a képviselő urat, elfogadja-e válaszadónak Burány Sándor államtitkár urat.

 

DR. BOROS IMRE (MDF): Elfogadom, köszönöm, elnök asszony.

 

ELNÖK: Köszönöm. Öné a szó.

 

DR. BOROS IMRE (MDF): Tisztelt Államtitkár Úr! A Magyar Nemzeti Bank '91 óta hosszú utat tett meg, amíg a polgári kormány idején jegybanki minőségében elérte azt a függetlenséget, amit az Európai Unióban vagy általában a nemzetközi pénzügyi világban függetlenségnek tekintenek, amikor is a kamat kapcsán és az árfolyam-politikában önállóan határoz. Mindezt teszi annak érdekében, hogy a nemzeti valuta, a forint stabil legyen, az értékét ne csökkentse, hanem ha lehet, az inflációt fékezve stabil pénzt hozzon létre.

Hosszú volt ez az út, rögös volt ez az út, az elején vegyeskereskedés volt négy évig, aztán '94-98 között a Nemzeti Bank az akkori kormányzat inflációgerjesztő politikája kiszolgálójává szegődött, a Surányi-Bokros-féle brain-team elég rendesen rendbe tette az országot - azóta is ettől nyögünk. (Közbeszólások az MSZP padsoraiból.) Most azonban egy újabb törvénymódosításra készülünk, amely törvénymódosítás az árfolyam-politikában vonna el jogosítványokat a Nemzeti Banktól, ezzel közös boltba hozná a kormányt a Nemzeti Bankkal; ennek a közös boltnak az egyik társtulajdonosa haszonélvező szokott általában lenni, a másik a rövidebbet húzza, valószínűleg ki lehet számítani, hogy kinek milyen lap járna ebben az ügyben.

Erős az aggodalmam, és azt hiszem, több képviselőtársam ezt osztja, hogy ez nem helyes dolog, mert ha a Nemzeti Bank egyszer már független az európai normáknak megfelelő módon, nem kell még függetlenebbé tenni ezt az intézményt, hiszen ahogy mondani szoktuk, ami optimális, az ne legyen a legoptimálisabb, mert ez már magyarul is helytelen kifejezés.

Úgyhogy kérdezem az államtitkár urat, önök hogy értelmezik a jegybank függetlenségét.

 

ELNÖK: Köszönöm. A kérdésre Burány Sándor államtitkár úr válaszol.

 

BURÁNY SÁNDOR pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök asszony, a szót. Tisztelt Képviselő Úr! Szeretném határozottan leszögezni, hogy a Magyar Nemzeti Bank ma lényegesen függetlenebb, mint akkor, mikor ön ott dolgozott. Ez egy örvendetes fejlemény és örvendetes tény.

Szeretném továbbá tájékoztatni arról, hogy a hatályos jogszabályok szerint az árfolyam-politika alakítása a jegybank és a kormány közös intézkedése, a kormány egyetértésével történik. Így volt ez akkor is egyébként, amikor az önök kormánya idején a forint erősödéséhez vezető folyamat, a forintsáv szélesítésére vonatkozó intézkedés a kormány egyetértésével megtörtént.

Most ez a jogszabályi változtatás nem jelent mást, nem jelenti a függetlenség csorbítását, mindössze azt, hogy ennek az egyetértésnek és együttdolgozásnak a módjait pontosabban rögzíti, mint a jelenleg hatályos törvény. Ezzel a jegybank függetlenségét semmilyen veszély nem fenyegeti, egyszerűen arról van szó, hogy a jövőben ezek a játékszabályok a részleteiben is pontosabbak, mint azt a most hatályos törvény rendeli el.

Kérem válaszom szíves tudomásulvételét. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

(13.10)

 

ELNÖK: Köszönöm. Viszontválaszra egy percre megadom a szót a képviselő úrnak.

 

DR. BOROS IMRE (MDF): Tisztelt Államtitkár Úr! Ami jól működik, azt nem nagyon kéne jobbítani, nekem ez a véleményem. Jelenleg a jegybanknak arra a feladatára, hogy a forint felett őrködjön és az uniós csatlakozás szempontjából is jól lássa el a feladatát, nagyon nagy szükség van, hiszen az elmúlt években az inflációt... - nem szükséges, hogy erre pótőrséget szervezzenek. Nem szükséges, hogy egyébként a normáknak megfelelő törvényt tovább pontosítsák, mert ez a továbbtökéletesítés régen is nagyon rossz irányokba ment el.

Ezért tisztelettel azt kérném, hogy nem kell ezt különösebben babrálni, mert ha elkezdik babrálni, akkor ugye... - a másik oldalon már megbabrálták azt a 2000-es rendeletet, amelynek eredményeként, érdekes, a mi kormányunk alatt a benzinár nem ment fölfelé, de most már júliusban elindul. Ezt is tovább babrálgatják (Derültség a kormánypártok padsoraiban.), az inflációt szépen bepörgetik, és akkor újra kezdhetjük a jegybank függetlenségét helyreállítani. Ezt nem kéne!

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

 

ELNÖK: Államtitkár úr, öné a szó.

 

BURÁNY SÁNDOR pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselő Úr! Ha már szóba hozta a benzinár-emelkedést, legalább emlékezzen arra, hogy ez az önök kormánya döntésének következtében fog emelkedni. Az önök kormánya terjesztette azt a törvényjavaslatot a parlament elé, amelynek most ez a következménye, s az Országgyűlésben az önök akkori többsége eredményezte ezt a törvényt. Ezt nem a mostani kormánynak kell felhánytorgatni.

Egyébként pedig babrálásról szó sincs. Az árfolyam nagyon komoly dolog, képviselő úr, az árfolyam érinti Magyarország versenyképességét, érinti a forint erősségét, ez tehát egy annyira fontos kérdés, amely területen a szabályok egyszerűen nem lehetnek elég pontosak. Remélem, ezt ön is megérti.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:   172-179   180-189   190-197      Ülésnap adatai