Készült: 2024.09.20.01:57:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

200. ülésnap (2012.06.11.), 358. felszólalás
Felszólaló Dr. Bárándy Gergely (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:09


Felszólalások:  Előző  358  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Schiffer képviselő úr, bár érzek késztetést, hogy vitába szálljak önnel, hiszen a legszűkebb kutatási területemhez tartozik, tartozott ez a téma, amit most ön felvetett, de úgy hiszem, hogy egy ilyenfajta tudományos vitának a tudományos lapok hasábjain lenne helye. Én többször biztattam önt, hogy az én disszertációmat cáfolja meg tudományos értekezés formájában, mind ez idáig várok arra, hogy ezt megtegye, képviselő úr. Szerintem nem a plenáris ülés alkalmas erre.

Egy dolgot azonban ebben a témakörben szeretnék kiemelni. Az egyik, hogy Schiffer képviselő úr egy húsz éve már meghaladott álláspontot képvisel ma is makacsul. Képviselő úr, ha igaz lenne, amit ön mond és a mostani gyakorlat alapján, hiszen most nincsen gyűlöletbeszéd mint törvényi tényállás a büntető törvénykönyvben, akkor sokkal toleránsabbnak és elfogadóbbnak kellene lenni a társadalomnak. Én nem így érzem, hogy ez így lenne, képviselő úr, ez az álláspont meghaladott. De meghaladta ezt az álláspontot az Emberi Jogi Bíróság is, amelyik kimondta azt, hogy nem illeti meg a védelem azt a véleményt, amely az emberi jogi chartában foglalt alapvető értékeket támadja.

Éppen ezért tehát az európai jogfejlődés iránya nem az, amit mond, az egy elavult szemlélet. És hogy mennyire igaz ez: az a kárhoztatott jogszabályhely, amit én módosítani törekedtem, és alkotmányellenes lett, ebben az utolsó alkotmánybírósági határozatban két párhuzamos vélemény és egy különvélemény fogalmazódott meg. Ebben több alkotmánybíró felvetette azt, hogy mielőtt ebben döntést hozott volna a testület, érdemes lett volna azt a húszéves gyakorlatát, ami erre irányul az Alkotmánybíróságnak, felülvizsgálnia, és utána meghoznia a döntést. Ez a három alkotmánybíró szintén arra az álláspontra helyezkedett, hogy várhatóan, vélhetően ez a vélemény, ez az álláspont meghaladott, az Alkotmánybíróságnak túl kellene lépni rajta. De továbbra is várom a véleményét, már ami a tudományos lapokban kifejtetteket illeti. Én most ennyit erről.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  358  Következő    Ülésnap adatai