Készült: 2024.09.21.05:46:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

332. ülésnap (2013.12.03.), 114. felszólalás
Felszólaló Hegedűs Lorántné (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:15


Felszólalások:  Előző  114  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HEGEDŰS LORÁNTNÉ (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Én Staudt Gábor képviselőtársam felszólalásához szeretnék kapcsolódni, amikor is a megemlékezés fontossága kapcsán szeretném felhívni a tisztelt Ház figyelmét és az ország figyelmét a Szudétanémet Kezdeményezés nevű civil szervezet magyarországi tevékenységére. Tudjuk, ez egy részben osztrák, részben német civil szervezet, de Magyarországon is igen sokszor vannak jelen. Erich Högn úr és Horst Rudolf Übelacker professzor úr vezetésével - ez utóbbi többször is a Károli Egyetem előadója - hihetetlen, heroikus munkával sikerült feltérképezniük, feltárniuk azokat a már sajnos régen elfeledett és kevésbé kutatott területeket, ami nemcsak a Kárpát-medencei németek elhurcolása, hanem a szudétanémetek, de a sziléziait is tudnám említeni, a pomerániai vagy a kelet-poroszországi németek elhurcolása a második világháborút követően. Megdöbbentő számokat hoztak nyilvánosságra, mintegy 18 millió ember érintett ebben a katasztrófában, 18 millió embert hurcoltak el, kínoztak meg, s ebből 2 millió ember végül is áldozatává vált ennek a rettenetnek. Az általuk leírtak, az összegyűjtött dokumentumok szerint döbbenetes, milyen pogromszerű akciókkal, milyen rettenetes kínzásokkal sújtották a németséget a második világháború után ezeken a területeken.

Rendkívül sajnálatos, hogy hiába végzik ezt az igen magas színvonalú kutatómunkát, mondom még egyszer, nemcsak itt Magyarországon, hanem számtalan európai országban, nagyon kevéssé jutnak el odáig, hogy lehetőséget kapjanak arra, hogy ennek a 18 millió embernek méltó emléket állítsanak, így például Berlinben nem kaphatták meg a lehetőséget arra, hogy a Szudétanémet Kezdeményezés által felállítandó emlékművet bárhol Berlinben elhelyezhessék. Szeretném felhívni az Országgyűlés figyelmét arra, hogy itt, Budapest belvárosában, a Hazatérés templomában két, egy magyar és egy német nyelvű tábla örökíti meg ezen emberek emlékét. Ezen Szudétanémet Kezdeményezés, civil szervezet állította fel ezt a két táblát, és ez az egyetlen olyan tábla, amely Kelet-Közép-Európában, de gyakorlatilag mondhatjuk, egész Európában ezt a teljes számot egy táblán tartalmazza.

Azt gondolom, amikor a méltó megemlékezésről beszélünk, akkor nem lehet, nem szabad a szőnyeg alá söpörni a valódi tényeket, a valódi adatokat, mert éppen azzal hajtunk fejet az áldozatok előtt, hogy ezeknek a nagyságrendjét elismerjük, merünk vele szembenézni, és az összes olyan körülményt, amelyet ezzel kapcsolatban elhallgatásra ítélt a történelem, a korábbi évek, évtizedek, a kommunista diktatúrák szerte Európában, azt mi merjük kimondani, és egyszer s mindenkorra ezen áldozatok emlékét megtisztelve emlékezni rájuk.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  114  Következő    Ülésnap adatai