Készült: 2024.09.23.03:18:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (2019.05.27.), 112. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:27


Felszólalások:  Előző  112  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Azért pár dolgot mindenképpen rendbe tennék azzal kapcsolatban, amit ön a felszólalása elején mondott arról, hogy ki hogyan foglalkozott az egészségüggyel. Önöket addig érdekelte az egészségügy, amíg abból valahogy pénzt lehetett nyerni, vagy lehetett valamit privatizálni belőle; először rossz színvonalra zülleszteni, aztán pedig privatizálni, és így pénzt nyerni belőle. Éppen ezért fordítottak egyre kevesebb és kevesebb forintot a magyar egészségügyre. Amikor ön fordított tendenciákról beszélt, akkor valami önnél nem kerek, nem gömbölyű, hiszen az OECD kimutatása szerint Magyarország volt az egyetlen ország az összes OECD-tagállam közül 2003 és 2010 között, ahol csökkent az egy főre jutó egészségügyi kiadások száma, míg 2010 óta ugyanezen kimutatás szerint a hetedik legnagyobb mértékben nőtt Magyarországon az egészségügyi kiadások összege. Ha megnézi az idei évi költségvetést és a 2010-eset, akkor meg azt látja, hogy 647 milliárd forinttal több van egészségügyre az idei évi költségvetésben, mint volt a 2010-esben. Tehát mind a költségvetési számok, mind az OECD számai azt mutatják, hogy önök folyamatosan kivontak, sőt egyedüliek voltak az összes OECD-ország közül, akik kivettek, elvettek pénzt az egészségügytől, míg a Fidesz-KDNP volt az, amelyik növelte ezeket a tételeket. Azért vették el önök, mert közben 16 ezer aktív ágyat felszámoltak a kórházakban, 6 ezer egészségügyi dolgozót elbocsátottak, aki ott maradt, attól elvettek egyhavi bért. Ne feledjük el, az önök kormányzása volt az egyetlen, amely orvosoktól, ápolóktól egyhavi bért elvett, s mindemellett pedig még kórházakat is bezártak országszerte, tisztelt képviselő úr.

Ezzel szemben mi egy 500 milliárd forintos kórházfejlesztési programon már túl vagyunk, ennek keretében felújítottunk részben vagy egészben 77 kórházat, 54 rendelőintézetet és 104 mentőállomást, valamint felépítettünk 23 új rendelőintézetet és 31 új mentőállomást, 2019-ben pedig újabb 21 mentőállomás épül. Ha megnézi ön a mentés költségvetését, tisztelt képviselő úr, akkor azt látja, hogy 2010 óta 91 százalékkal emelkedett az Országos Mentőszolgálat költségvetése. Többek között ebből tudtak 778 új mentőautót is vásárolni, amelyek átlagéletkora 2,66 év, ami egy rendkívül jó szám, egy rendkívül kis kor a mentőautók számára.

Ahogy mondtam, túl vagyunk egy 500 milliárd forintos fejlesztésen, és most vagyunk benne egy újabb 700 milliárdosban, az „Egészséges Budapest”-ben, amelyben négy centrumkórházat fejlesztünk, és 24 társkórházat. 2010 óta igyekeztünk minden többletforrást, akár a chipsadóbevételt, akár mást egészségügyi béremelésre fordítani, így az orvosok bérét két és félszeresére, míg az ápolók bérét kétszeresére sikerült emelni. Ha megnézte, tisztelt képviselő úr, hogy mennyi volt egy háziorvosi praxis bevétele 2010-ben, akkor azt látta, hogy az körülbelül 867 ezer forint volt. Ha megnézi, hogy most mennyi egy átlagos háziorvosi praxis bevétele, azt látja, hogy nem 867 ezer, hanem 1 millió 630 ezer forint havonta, átlagosan egy praxis bevétele, amiből ki kell jönnie a praxis havi gazdálkodásának.

De itt nincs vége, hiszen idén és a következő négy esztendőben összességében 72 százalékkal fog a szakdolgozók bére emelkedni. S emellett nagyon sok megelőző intézkedést is elfogadtunk a nemdohányzók védelméről, a HPV-védőoltás bevezetéséről, a mindennapos testnevelés bevezetéséről, a chipsadó bevezetéséről, a közétkeztetés megújításáról, az iskolai büfékből az egészségtelen termékek kiűzéséről, de a vastagbéldaganatok szűrésére elindult legfrissebb programról is említést tehetünk, vagy a helybe vitt szűrővizsgálatokat, az egészségfejlesztési irodákat és a „Három generáció az egészségért” programot is mondhatnám. Ennek következtében 2010 óta a nők átlagos életkora 0,9 évvel, a férfiaké pedig 1,9 évvel emelkedett.

S azt is cáfolnám, amit ön a szívbetegségekről és az agyérbetegségekről mondott. A szívbetegségek esetében a nőknél 14, a férfiaknál 20, az agyérbetegségeknél pedig a nőknél 12 és a férfiaknál is 12 százalékkal csökkent ennek a halálos kimenetelű betegségnek az előfordulása.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  112  Következő    Ülésnap adatai