Készült: 2024.09.19.14:13:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

86. ülésnap (2007.06.25.), 91. felszólalás
Felszólaló Gráf József
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:10


Felszólalások:  Előző  91  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GRÁF JÓZSEF földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Azt gondolom, hogy először is meg kell értenünk, ha már egyszer beléptünk az Európai Unióba, az Európai Unió logikáját, mert különben mindig vesztesek leszünk minden kérdésben. Ez a logika pedig az, és önök is többször kérték, hogy nem termelői támogatást kap a magyar agrártermelő, hanem költségtérítést és gyakorlatilag egy jövedelemtámogatást. Most ezen logika alapján dolgozunk, akkor pedig azt mondják, hogy nem jó. Nem tudunk mást tenni.

Mi az a költséglogika, és mi az a térítéslogika? Ez pedig az, hogy előző évben mennyit értékesített valaki gyümölcsből, ebben az évben mennyit értékesít, ha 10 millióért adott el a tavalyi évben, most 4 millióért, 6 millió a kára. Nem a lefagyott gyümölcsöt fizeti ki kilóra az Európai Unió, hanem azt, hogy mennyi jövedelemhátrány érte a termelőt.

Ehhez nekünk néhány adatra szükségünk van, nem lehet átalánydíjas biztosítást fizetnünk. Meg kell kérdeznünk minden termelőt, és ki kell tölteni a papírokat, hogy mennyit adott el tavaly, mennyit idén, mennyi a kára, és annak megvannak a szabályai, hogy milyen módon tudjuk kifizetni. Én azt tudom, hogy néhány ember számára, különösen annak, aki mindig feketén adja el a gyümölcsöt, ez egy sérelmes technikai megoldás, de egyszer valamikor akkor is csak így tudjuk technikailag megoldani és levezetni az ügyet.

A másik, ami nagyon fontos: nem teszünk semmit? Megtettük azt, képviselő úr, amit a világon még soha senki, az előbb már említettem, miután nekiment valaki a fának az autójával, megkértük, hogy kössön casco biztosítást. Ha most ekkor sem hajlandó valaki belépni abba a rendszerbe, önmagáról nem hajlandó gondoskodni, akkor mit vár el a társadalom többi tagjától, hogy ő viszont fizesse ki az ő kárát?

Tehát egyszerűen következetesnek kell lennünk, és ez a termelők érdekét szolgálja. Én inkább azt szeretném, ha segítenének nekünk. Kinn vannak már az adatlapok, a falugazdászok járnak mindenkinél, azoknál a gyümölcsöknél, ahol megtörtént a betakarítás, ott azonnal meg tudjuk kezdeni a 90 százalékos előleg fizetését is, csak mérjük fel, és tegyük tisztába, hogy kinek mekkora a kára. Nem az a kár, ami lett volna, ha teljes termése van, még egyszer hangsúlyozom, az Európai Unió logikájával, mennyi jövedelemveszteség érte a termelőt, ezt fizethetjük ki, csak nemzeti forrásból. De a lengyel kollégámmal most is megpróbáltunk, mint az árvíznél, azért egy kis uniós forrást is szerezni. Azt majd egy-másfél év múlva kapjuk, nyilván ez nem a mostani helyzetet jelenti. Mi 90 százalékát idén szeretnénk kifizetni ennek a lehetséges kárnak; de még egyszer hangsúlyozom, a jövedelemkiesésnek.

Másrészt nemcsak 100 százalékos kár van, 50 százalékos, 30-40 százalékos. Kérdezem én közgazdaságilag, hogy akinek fele almája fog teremni és dupla lesz az ár, milyen jövedelemkiesése van, amit nekünk meg kellene téríteni. Én azt gondolom, hogy semmilyen. Tehát ezeket mind okosan és logikusan végig kell gondolni, mert én a törvények szerint fizethetek, nem szeghetem meg sem a magyar, sem az uniós törvényeket.

(16.00)

Nagyon sokan megteszik ezt, és fizetik vissza a büntetéseket a következő évtől. Van itt olyan ország nem olyan messze tőlünk, amelyik 82 százalékos hibával dolgozott tavaly; nem biztos, hogy nekünk is ezt kellene elkövetni. Büszke vagyok arra, hogy nekünk egy fillért nem kellett fizetni hiba miatt. Most se fogunk hibát elkövetni, és a lehető leggyorsabban minden gazdálkodóhoz oda fogjuk juttatni ezt a pénzt. De még egyszer hangsúlyozom a jövedelem kiesését, és erről tudunk tárgyalni a megfizetés kapcsán.

A hitel. Azoknak, akiknek most nincs jövedelmük, és hozzá kell jutni a következő évek fejlesztési forrásaihoz, nagyon fontos a hitellehetőség. Nyolc évre adunk két év türelmi idővel 50 százalékos kamattámogatású hitelt. Most lehet azt mondani, hogy nem mindenki kapja, de aki kapja, az jusson hozzá, tudjon fejleszteni, és az önerőt be tudja fizetni a fejlesztési forrásokhoz.

Tehát egy picit komplexebben, egy picit türelmesen (Az elnök csenget.) és segítőkészen dolgozzunk, mert a célunk - önnek is meg nekem is - ugyanaz.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  91  Következő    Ülésnap adatai